Prý má tvář jako medvěd. Média mu vymyslela přezdívku irský medvídek. A taky, že se dokáže do svých protivníků pořádně zakousnout. Shane Lowry je na vzestupu a dere se mezi golfovou elitu. Jeho cesta započala později než u některých jeho předchůdců, stále je ale dost mladý na to, aby dokázal vyhrát řadu slavných turnajů.
Že je odvážné ho postavit na úroveň Roryho McIlroye? Možná ano. Lowry nezářil v tak mladém věku, ale co není, může být. „Je o dva roky mladší než já, ale hrál mezi dospělými, už když mu bylo 14, 15 let. Já jsem hrál chlapecký golf do 18 let. Rory se vyvinul mnohem rychleji než já. Ale několikrát jsme spolu byli v týmu a vyhráli jsme několik týmových turnajů," uvedl na adresu McIlroye osmadvacetiletý Lowry, který se dere vzhůru světovým žebříčkem.
Sportovní rodina
Irské město Clara čítá okolo tří tisícovek obyvatel. Dá se představit, že se tam každý zná s každým. Jeden místní rodák je ale o něco slavnější – Lowry se narodil v roce 1982. Nedorostl do nikterak výrazné výšky, měří lehce přes 180 centimetrů, zato váhou překonal jeden metrák. Na greenech ho proto nepřehlédnete.
Shaneův otec Brendan byl docela známým irským sportovcem, který hrál gaelský fotbal. Synové se ale nepotatili. Jak Shane, tak o šest let mladší bratr Alan se totiž dali na golf. A oběma se daří. Zatímco starší z dvojice už prorazil i za Atlantikem, Alan se začíná prosazovat na starém kontinentu a v srpnu upoutal pozornost médií triumfem na Mullingar Electrical Scratch Trophy. „Jsem tak šťastný, tolik to pro mě znamená," radoval se. Povedlo se mu totiž něco výjimečného, v roce 2008 získal stejnou trofej i Shane.
Šok na Irish Open
Na ostrovech je golf obrovsky populární a v celé Velké Británii ho hraje nepřeberné množství hráčů. V mládí spousta z nich zazáří, ale jen vyvolení zůstanou mezi elitou a tvrdou konkurencí i v pozdějším věku. Shane Lowry je jedním z těch, jehož mladá hvězda nevyhasla a na amatérské úspěchy navázal i v další fázi kariéry.
Poprvé na sebe výrazně upoutal v roce 2007, kdy vyhrál Irish Amateur Close Champion. V dalším roce přidal tři amatérské tituly, rok na to triumfoval na Lee Valley Senior Scratch Cup. A taky se postaral o šok na Irish Open. „Neboj se, jdi do toho," pošeptal mu mladík McIlroy do ucha před jedním z nejdůležitějších okamžiků v kariéře. Když na třetí jamce rozehrávky udolal Roberta Rocka, přepisoval historii. Stal se totiž teprve třetím amatérem, který dokázal vyhrát, a to už během premiérové sezony, turnaj z kategorie European Tour.
Ve stejném roce to dokázal Danny Lee z Nového Zélandu na Johnnie Walker Classic a v roce 2007 Pablo Martín na Estoril Open de Portugal. Lowry navíc vytvořil nový amatérský rekord série v počtu ran na jedno kolo, ten stanovil na hranici 62 úderů. Díky tomuto vítězství se dostal na oficiální světový golfový žebříček a obsadil 168. pozici. Mezi amatéry si vylepšil maximum a poskočil na šesté místo.
Colin Dagleish, tehdejší kapitán z Walker Cupu, tento triumf označil za „pohádkové vítězství" a dodal: „Shaneovo vítězství bylo největším ze všech amatérských triumfů. Vyhrát své vlastní mistrovství, to je opravdu něco. Bylo to neuvěřitelné." Ke gratulantům se přidal i krajan Pádraig Harrington, který turnaj vyhrál dva roky před Lowrym: „Pro irský golf je to úžasné. Stačí se jen podívat na skutečnost, že je raritou, aby turnaj vyhrál amatér, stejně tak jako je nevídané, aby domácí hráč vyhrál Irish Open. Bylo to velmi působivé."
„Nemůžu popsat, jak se cítím. Dostal jsem pozvánku a chtěl jsem udělat cut..." Lowry těžko hledal slova. Bylo ale jasné, že se teď dostane pod drobnohled golfové veřejnosti.
Pětileté čekání
Následoval zcela logický krok – týden po svém triumfu přešel k profesionálům. Jak už to tak ale často bývá, se změnou prostředí se nějakou dobu vyrovnával. Během prvního kola v premiéře na European Tour zahrál 78 ran. Ve druhém kole se zlepšil na 73 úderů, cutem ale neprošel. Stejně jako v dalších dvou turnajích.
Prvním lepším umístěním bylo 50. místo na Open de France ALSTOM a premiérový rok na tour završil třetím flekem na Dunlop Phoenix Tournament v Japonsku. Na tento výsledek navázal na začátku další sezony a blýskl se čtvrtým místem na Abu Dhabi Golf Championship, díky kterému se vyhoupl do první stovky světového žebříčku. Ve stejném roce dělil 37. místo na Open, kde vyrovnal během kvalifikace rekord hřiště Nicka Falda (62).
Kdekdo si mohl myslet, že první vítězství bude jen otázkou času, to se ale šeredně spletl. Premiérový triumf mezi profesionály si připsal až po třech letech, v roce 2012 na Portugal Masters, ke kterému mu dopomohl bogey na poslední jamce Ross Fisher.
„Nemohu tomu uvěřit, je to splnění snu. Až doteď jsem pro všechny byl chlapík, co jako amatér vyhrál Irish Open, ale teď jsem zvítězil na pořádně prestižním turnaji. Nevím, co víc bych k tomu řekl, jsem z toho v sedmém nebi," radoval se teprve druhý hráč v historii evropské série, který na tour vyhrál jako amatér i profesionál.
Výhra nad Bubbou a karta na PGA Tour
V Evropě jeho jméno už zdomácnělo, a tak zbývalo prorazit v USA. Dočkal se v srpnu, na vysoce prestižním WGC-Bridgestone Invitational. O dvě rány za sebou zanechal Bubbu Watsona a následně přijal členství na PGA Tour pro sezonu 2015/16. V sérii si zajistil tříletou výjimku.
Ve finálovém kole ho čekala pořádná fuška. Ráno si proto zašel do Starbucksu na kávu, aby načerpal energii, a při tom se zasnil: „Myslíte na to, jak zvedáte na 18. greenu trofej... Když jsem se ale probral, tak jsem si dal lehkou facku a řekl si, že musím zpátky do práce a dělat to, co umím nejlépe."
Lowry předvedl výborné kolo, nechyboval a stlačil skóre na mínus 11 ran. Zatímco průměrný nedělní výsledek byl plus jedna, Lowry zahrál mínus čtyři. „Je to skvělý pocit zahrát 66 ran bez jediného bogey na hřišti, jako je toto. Nyní vím, že mi to bude pomáhat po zbytek mé kariéry, která bude, alespoň doufám, pořádně dlouhá," oddychl si ve finiši.
V závěru to ale bylo pořádné drama. „Míček skončil opravdu v hodně špatné pozici. Jako by na něj někdo šlápnul," okomentoval rozhodující okamžiky. Pak vzal sand wedge a věřil, že jej dostane přes stromy ke greenu. Když skončil těsně od jamky, bylo o vítězi rozhodnuto. „Prostě jsem se modlil, abych se dostal na green," popisoval možná životní úder. Když mu hned na to někdo připomněl, že loni vyhrál stejný turnaj Rory McIlroy, Lowry odpálil s chladnou hlavou: „Skutečně mě nezajímá, kdo vyhrál loni. Já vyhrál v tomto roce a to je vše, co pro mě nyní něco znamená."
Velkou radost z triumfu měla i Lowryho matka, která si na vítězství syna vsadila více než 15 tisíc liber. Kurz na jeho vítězství byl 250:1. „Obdržela pěkný šek, větší než já," smál se úspěšný syn, který si připsal na konto 1,57 milionů dolarů.
Triumfem na WGC se konečně zbavil nálepky „amatéra, co vyhrál Irish Open" a může se posunout zase dál. „Jasně, Irish Open nakoplo mou kariéru, ale myslím, že tohle je další krok, od kterého se odrazím," doufá Lowry, jehož předností je dlouhá, velmi přesná hra.
„A taky jeho krátká hra, v té je vynikající. Má jedny z nejlepších chipů, co znám," chválí ho Graeme McDowell, který v Lowrym rozpoznal talent už dávno. Aby taky ne, dobře se znají, stejně jako s McIlroyem a Harringtonem. „Když trávíte tolik času s kluky, co jsou tak dobří a vyhráli majory, je jasné, že vám to pomůže," vrátil kompliment Lowry.
Rydercupový sen
Co bude dál? Titul na majoru? Není to vyloučeno. Lowry sice vyhrál „zatím" jen třikrát, dokazuje ale, že umí zvládat velké turnaje. Ostatně, dva velmi dobré výsledky se mu na turnajích z elitní čtyřky povedly. V roce 2014 dělil deváté místo na Open, rok nato zopakoval stejný výsledek na US Open. Uvidíme, co předvede dál.
Další Shaneovou metou je účast v Ryder Cupu, který se v roce 2016 odehraje v USA. „Doufám, že si Ryder Cupu zajistím díky bodům ve světovém žebříčku," prohlásil Lowry, který se v průběhu podzimu vyškrábal na 19. místo světa. „Ryder Cup je pro mě hlavní cíl. Ale není to alfa a omega příštího roku," dodal v reakci na to, že většinu sezony by měl strávit v USA a kalendář upraví až v závislosti na jejím vývoji.
„Myslím, že je třeba pokračovat v tom, co dělám. Hraju na dostatečně velkých turnajích, to mě může posunout vzhůru v žebříčku," zamyslel se hráč, který také touží po účasti na olympijských hrách v Riu de Janeiru.
Důležitým obdobím projde i v osobním životě – chystá se totiž veselka. Lowry si vezme za manželku svou přítelkyni Wendy. „Bude to pěkná irská svatba, s rodinou a přáteli."
Osmadvacetiletý Ir si nastavil vysokou laťku. Ví, že ho v dalším roce nečeká nic snadného. Bude pod daleko větším tlakem, budou se od něj čekat dobré výsledky. „Budě to těžké. Ale hrát Ryder Cup a soutěžit v majorech, to je další věc, kterou chci dělat," prozrazuje odhodlaně. „Těším se na další měsíce." A my s ním...
Převzato z časopisu GOLF 1/2016
Text: Petr Sobol, foto: Globe Media/Reuters, Globe Media/Action Images
STRUČNÁ VIZITKA
SHANE LOWRY
Datum narození: 2. dubna 1987
Místo narození: Clara, Irsko
Bydliště: Clara, Irsko
Pro od roku: 2009
Na EPGA od roku: 2009
Umístění na světovém žebříčku (k 15. 12. 2015): 21.
Umístění v Race to Dubai (k. 15. 12. 2015): 25.
Profesionální vítězství: 3 (EPGA – 3, PGA – 1)
Týmové soutěže: World Cup (2013)
|
Přihlášení Golf News
Kontakty
Redakce
Inzerce na www.golfinfo.cz
Inzerce v týdeníku Golf News
Inzerce v časopise Golf
Advertising in Golfinfo.cz in English
Advertising in Golf News in English
GOLF magazine profile in English
Profil časopisu Golf
Profil a ceník Ročenky Golf 2025/26
Profil Hot Travel Revue 2025
Profil Hot Equipment Revue 2025
Profil Hot Wellness Revue 2025
Austerlitz Golf Trophy 20.- 23.5.2025
Czech PGA Tour 2025
World Corporate Golf Challenge
Národní finále 13.8.2025
Kaskáda Golf Trophy 2.-5.10.2025
Grandfinále Czech PGA Tour 2025
CCB, spol. s r. o.
Okružní 19
638 00 Brno
šéfredaktor: Josef Slezák
e-mail: golfinfo@golfinfo.cz
mobil: +420 604 210 053
tel.: +420 545 222 774
RSS Sitemap Tvorba webových stránek Brno - Webservis © 2024. Všechna práva vyhrazena.
Zásady zpracování a ochrany osobních údajů.