Hostivař-500c
Golf aktuálně Nejenom o sázkách aneb Nejste patologickým golfistou?

Určitě nejsem obhájce hazardu a patologického gamblerství. Podobně jako vy považuji za zajímavé ptát se, kde končí zdravá soutěživost sázení a kde tato záliba překračuje hranice normality a únosnosti.

Světová zdravotnická organizace (WHO) definuje patologické hráčství následovně: „Porucha spočívá v častých opakovaných epizodách hráčství, které převládají na úkor sociálních, materiálních, rodinných a pracovních hodnot a závazků. Lidé trpící touto poruchou mohou riskovat ztrátu zaměstnání, to, že se velmi zadluží, budou lhát nebo porušovat zákon, aby získali peníze nebo unikli placení dluhů. Postižení popisují intenzivní puzení ke hře, které lze těžko ovládnout, spolu se zaujetím myšlenkami a představami hraní a okolností, které tuto činnost doprovázejí. Toto zaujetí a puzení se často zvyšuje v období, kdy je život stresující. K diagnostickým vodítkům patří trvale se opakující hráčství, které pokračuje a často i vzrůstá navzdory nepříznivým sociálním důsledkům, jako je zchudnutí, narušené rodinné vztahy a rozkol osobního života."

Hráčské touhy a sázkařské vášně jsou však diametrálně rozdílné. Pro lepší pochopení – teoretici tohoto oboru obvykle rozdělují celou problematiku povětšině na tři kategorie:
1. Hry, jejichž výsledek závisí na dovednosti či znalosti hráče, tzn. hry znalostní nebo dovednostní (např. sporty a znalostní soutěže).
2. Hry, jejichž výsledek závisí na náhodě, tzn. hry náhodné (např. hry v kostky, karetní hry, kola štěstí, sázení se o předem neznámý výsledek nějaké společenské události).
3. Hry kombinující prvky her znalostních či dovednostních i her náhodných, tzn. hry z tohoto hlediska kombinované nebo smíšené.

Pokud máme považovat vnitřní sázky při hraní golfu za zdravé a nepřekračující hranice patologické, měly by být dle mého názoru zachovány následující podmínky:
a) Nikdy nehrajte o částky, které si nemůžete dovolit ztratit podle vaší aktuální finanční situace.
b) Nehrajte formáty, které nechápete, a zejména ne s lidmi, které neznáte.
c) Nedělejte to, pokud opakovaně zjistíte, že vám sázka nepřináší žádnou přidanou hodnotu v oblasti motivace a kvality golfu.
d) Pro začátek je vhodné si vyzkoušet svou vhodnost pro tento druh her jen sázkami o nápoje či jídlo. Cena může být podobná, psychický tlak je však kupodivu menší.

Převzato z časopisu GOLF 12/2015
Text: Ondřej Kašina, foto: Globe Media/Reuters

Celý článek najdete ZDE
http://www.golfinfo.cz/golf-v-cr/sazky-v-golfu-zdrave-vzruseni-nebo-pospineni-sportu


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení Golf News

Poradna

Nehratelný míč u krtince v křoví

Můj míč skončil v nehratelné pozici v hustém křoví, přitom však ležel na krtinci. Mám nárok na beztrestnou úlevu?

Poradna

TaylorMade Burner vs. Cobra Fly-Z

Dobrý den, Mám dotaz na faiwayové dřevo Taylor Made Burner? Mám možnost ho výhodně koupit. Myslíte si, že je lepší ne ...

OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
2500 Kč,-

Hybrid Callaway XR 2015 č. 3 (19°) je vhodný pro všechny mírně pokročilé i zkušenější golfistky. Osazen je dámským shaftem. Usnadňuje vyslání míče do ...