Willett-reuBritské ostrovy jsou nekonečnou zásobárnou špičkových golfistů. Ať už je to světová jednička Rory McIlroy, jeho severoirský krajan Graeme McDowell, Ir Padraig Harrington či Justin Rose a Luke Donald z Anglie. To všechno jsou hráči schopní vítězit na nejdůležitějších turnajích světa. V konkurenci těch nejlepších se však začínají prosazovat další plejeři. Jedním z nich je i Danny Willett.

Jsou sportovci rodící se s talentem od pánaboha. A neplatí to jen v golfu. Odmalička válcují konkurenty, a když se dostanou mezi dospělé, často dojdou až na vrchol. Jako nedávno Tiger Woods a pár let po něm současná suverénní jednička Rory McIlroy. Ne, že by na sobě nepracovali, to ani náhodou. Makají den co den a tvrdě jdou za svými sny, a navíc mají před převážnou většinou soupeřů náskok, mají v sobě zkrátka něco navíc. A pak jsou zde tací, kteří si drží svůj standard a trpělivě čekají na šanci. Když přijde, umí ji využít. Přesně jako Danny Willett.

Poslední Roryho přemožitel
Narodil se před sedmadvaceti lety v anglickém Sheffieldu, kde dodnes žije, což prokládá i pobytem v britské metropoli. Je možná trochu s podivem, že Danny zakotvil u golfu. Jeho otec je totiž kazatel a matka učí matematiku. I když kdo ví, třeba mu někdy na greenu nějaký ten matčin propočet pomáhá posílat míčky do jamky...
Willett zvolil dráhu golfisty a brzy se ukázalo, že udělal dobře. Ve 20 letech triumfoval na domácím amatérském mistrovství. Na turnaji hrál i proti McIlroyovi, který si jejich první vzájemné setkání velmi dobře pamatuje. Aby taky ne, když Willett na prvních šesti jamkách zahrál skóre -5 a vycházející hvězdu porazil 2&1. „Byl působivý," vzpomíná Rory.

„Myslím, že jsem byl posledním amatérským hráčem, který ho porazil, než přešel k profesionálům," vrací se o několik let zpátky Willett. „Ale teď je velmi obtížné ho udolat. Hraje fenomenální golf," smekl před světovou jedničkou.
Ve stejném roce se sešli také na Walker Cupu, který se hrál v Royal County Down. Výběr Velké Británie a Irska však v Newcastlu podlehl Američanům 11,5:12,5. Jen pro doplnění, proti Willettovi či McIlroyovi stáli budoucí zámořští velikánové Dustin Johnson, Rickie Fowler či Webb Simpson.

Amatérská jednička
Mladý Angličan byl jedním z mnoha hráčů, který ještě coby teenager opustil starý kontinent a zamířil za Atlantik. Zapsal se na Jacksonville State University a v roce 2006 se stal vysokoškolským nováčkem roku. V Alabamě strávil dva roky, během kterých si zahrál na řadě prestižních turnajů a načerpal spoustu cenných zkušeností.
Zúročil je se vší parádou a v březnu roku 2008, během něhož zvítězil na Australian Amateur Stroke Play Championship a Spanish Amateur Open Championship, je přetavil v postavení nejlepšího amatérského hráče na světě, které si užíval dvanáct týdnů. O dva měsíce později přešel mezi profesionály.
První kartu na European PGA Tour získal v roce 2009. Premiérový ročník v sérii zakončil příjemným 58. místem ve finančním žebříčku Race to Dubai. Osmkrát přitom skončil v první desítce!

První výhra na 106. pokus
Na jeho webu v kolonce „zájmy" objevíte hudba, fotbal, pool, ovšem v Dannyho životopise najdeme mnohem zajímavější informace. Tučným písmem zvýraznil datum 24. června 2012. V ten den poprvé v kariéře vyhrál profesionální turnaj. A ne ledajaký – BMW International Open v německém Kolíně nad Rýnem.
„Dnes ráno jsem pomyslel na Walker Cup 2007. Byla už jen hrstka hráčů, co ještě nevyhrála žádný turnaj. Teď jsem se k vítězům připojil i já, je to úžasné," radoval se po vítězství devátý premiérový šampion sezony a čtyřiadvacátý výherce v historii turnaje.

Ještě před závěrečným proslovem si ale prožil pořádné drama, ze kterého div že nezšedivěl. Angličan skončil v deštivých podmínkách na skóre -11, stejně jako druhý Marcus Fraser z Austrálie. A tak se šlo do play-off. První jamka – oba par. Druhá – oba bogey. Třetí – znovu par. Rozhodla až čtvrtá jamka rozehrávky a Willettův parádní čip z rafu na green, ze kterého patoval do paru. Jelikož Fraser zahrál bogey, bylo rozhodnuto.
Na první titul čekal dlouhých 106 turnajů. „Cítím se skvěle, to je to, o čem sníte jako dítě," říkal v emocích. „Bylo to trochu delší čekání, než jsem doufal, ale díky tomu jsem byl o něco dospělejší," dodal novopečený šampion, jenž ze sebe setřásl tlak a konečně naplnil očekávání do něho vkládaná. „Profesionální golf je úplně o něčem jiném. Hráči jsou perfektní. Hraje se týden co týden, je zde obrovská konkurence. Jsem rád, že už jsem taky vyhrál," uvedl.

Konec frustrace
Premiérové vítězství dodalo Willettovi sebevědomí. Začal si věřit, toužil po dalších výhrách. Jenže se potvrdilo známé pořekadlo, které praví, že první vyhrání z kapsy vyhání. Tituly se nehrnuly jako na běžícím pásu, Angličan musel čekat téměř dva a půl roku. „Bylo to velmi frustrující," přiznal.
Zlom nastal na konci loňského roku, na turnaji Nedbank Golf Challenge v Jihoafrické republice. A bez rozpaků můžeme tvrdit, že šlo o pořádnou anglickou jízdu. Nejznámější z nich – Luke Donald – vstupoval do finálového kola z první pozice s náskokem jedné rány. Jenže někdejší světová jednička v neděli pohořela a nabídla příležitost krajanům.
Po titulu začal pokukovat skvěle hrající Ross Fisher, ale jemu i všem ostatním vyfoukl rybník parádně hrající Willett, který ve finálovém kole zahrál šestkrát birdie, skóre stlačil na -18 ran a s náskokem čtyř úderů vybojoval druhý profesionální triumf.

Série neúspěchů byla u konce, Danny konečně zastavil svůj pád. „Společně s kedíkem jsme se na začátku týdne bavili a přišli s dobrým herním plánem – být na hřišti agresivní z odpaliště," naznačil Willett, kde se rodilo vítězství. Zvolená taktika fungovala, pomohlo i oblíbené prostředí.
„Jihoafrická republika mi sedí, už v minulosti jsem tady hrál dobrý golf," poznamenal. „Miluju toto místo, miluju tyto lidi. Vše okolo golfu je zde skvělé, byla to zábava," dodal vítěz, jenž momentálně figuruje (k 20. 5. 2015) na druhém místě finančního žebříčku Race to Dubai.

Černý kůň Augusty
Fuzzy Zoeller. Říká vám to jméno něco? Pokud ne, tak vězte, že to byl poslední nováček, který při prvním startu v Augustě dokázal vyhrát Masters. To se psal rok 1979. Jeho následovníkem mohl být třeba právě Willett. Do Augusty ho poslal triumf z JAR, díky němuž se probil na 50. místo světového žebříčku, Danny však ještě musel čekat, co přinese Dubai Open. Kdyby jeho krajan a kamarád Tommy Fleetwood skončil do 17. místa, bylo by po nadějích.
Vyčerpaný Fleetwood ale neprošel cutem, tudíž Willett mohl začít balit kufry. „Nejenže jsme dobří kamarádi, ale máme i stejného manažera. Není to něco, o čem bych snil," pravil poté, co měl jistou cestu na Masters.

Na úvodní major sezony však nepřijížděl jen jako hráč do počtu, některými odborníky byl hned pasován do role černého koně turnaje. Důvod? Dvanácté místo na WGC-Cadillac Championship v Doralu, kde hrál rovněž poprvé v kariéře. „Vždy jsem říkal, že pokud jedete na akci a nejste připraveni pokusit se vyhrát, není tam žádná naděje," nastínil svou filozofii. „Nemusíte se snažit skončit patnáctý, třicátý nebo projít cutem, měli byste se snažit vyhrát, bez ohledu na okolnosti," dodal před Masters. „Mám svou představu o tom, kde chci být, a není to uprostřed pole," tvrdí sebevědomě.
V dějišti majoru si s přáteli a rodinou na týden pronajal apartmá. Manželka Nicole mu v tradiční středeční tříparové soutěži nosila hole a Willett doufal, že mu spřízněná duše může přinést štěstí. „Narodila se v neděli, v den, kdy v roce 1988 zvítězil Sandy Lyle. To by mohlo být znamení," vtipkoval.

Šok se nakonec nekonal, Masters suverénním způsobem vyhrál Jordan Spieth. Willett nijak výrazně neprorazil, na druhou stranu dělené 38. místo není k zahození. Jeho maximum na majoru nicméně leží výš. V roce 2013 dělil třináctý flek na Open. Na PGA Championship vloni skončil třicátý, na US Open před rokem dělil 45. příčku.

Krok do neznáma
„Anglický amatérský golf byl vždy na dobré úrovni. A teď se zdá, že přichází nová vlna," naznačuje Willett, který sám by mohl být jedním z dalších úspěšných anglických profíků. Na evropské sérii už prorazil, logicky ho nyní láká PGA Tour. „Všichni tam chtějí hrát," říká odhodlaně. „Je to neuvěřitelná tour."
Cíl je proto jasný – skončit do 125. místa FedEx Cupu, aby si zajistil kartu pro příští sezonu. A v té by už chtěl zaútočit na první zámořské vítězství. „Ale je to dlouhá cesta," je si dobře vědom.

Krok do nového prostředí by mu neměl dělat problém. Zvládl totiž i náročnější skok. To když neváhal skočit z letadla, z výšky 13 tisíc stop. Stalo se tak v Dubaji. Danny překonal strach a pomohl tím získal finanční prostředky na charitativní účely pro British Heart Foundation a Breakthrough Breast Cancer.
„Abych byl upřímný, pokud stojíte na prvním odpališti a snažíte se zasáhnout fervej, je to trochu menší nápor na nervy než skok z letadla, ovšem bylo to neuvěřitelné," zavzpomínal. Uvidíme, jak daleko doskáče na dalších turnajích a ve světovém žebříčku...

Převzato z časopisu GOLF 6/2015
Text: Petr Sobol, foto: Globe Media/Reuters

STRUČNÁ VIZITKA
DANIEL JOHN WILLETT
Datum narození: 3. říjen 1987
Místo narození: Sheffield, Anglie
Bydliště: Sheffield, Anglie; Londýn, Anglie
Pro od roku: 2008
Na EPGA Tour od roku: 2009
Počet výher: 2 (EPGA – 2, Sunshine Tour – 1)
Umístění na světovém žebříčku: 37. (k 20. 5. 2015)
Pořadí v hodnocení Race to Dubai: 2. (k 20. 5. 2015)
Týmové soutěže: World Cup (2013)


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
Kč,-

...