shot-clock-mastersV rámci EPGA Tour proběhne od 7. do 10. června v rakouském klubu Diamond CC u Atzenbruggu světová premiéra Shot Clock Masters 2018. Poprvé v historii profesionálního golfového sportu budou stopky – Shot Clock – nasazeny k měření každé rány po všechny čtyři dny turnaje! To samozřejmě dodává celému průběhu hry další napětí a výzvu – nejen pro hráče, ale i pro diváky, organizátory a rozhodčí.

 

 

Nepropásněte tuto unikátní premiéru!
Vyrazte do Diamond CC, kromě zajímavého měření času na jamkách na vás čekají hvězdy jako Miguel Ángel Jiménez, Lee Westwood, Nicolas Colsaerts a celá plejáda dalších. Konkurovat jim bude i irské „zázračné dítě" – patnáctiletý Tom Mc Kibbin! Vstup první dva dny zdarma, o víkendu téměř zdarma!

Turnaj v Atzenbruggu je už stálicí European Tour, hraje se zde bez přerušení už po deváté. Ale letos dostanou čtyři turnajové dny novou šťávu, příchuť velké zkoušky něčeho, co možná ovlivní svět vrcholového turnajového golfu. Podobné měření času je v jiných sportech dávno zavedené a běžné – typické je to třeba v basketbalu, kde se měří a časově vymezuje doba každého útoku, v atletice se měří doby pokusů atd. O něčem podobném diskutuje už nějakou dobu i golfový svět: na svět přichází časomíra, která ukazuje zbývající sekundy, dokdy hráč musí udeřit do míčku.

Co za tím vězí? Rychlost či tempo hry, tzv. pace of play, jež v posledních letech sloužilo ke stálým diskusím mezi hráči, diváky i organizátory turnajů, své k tomu říká i televize, která chce mít lépe definovanou délku svých přenosů. Každého z nich bolí, když si někteří hráči na své kolo berou příliš mnoho času. Evropská túra to chce do budoucna řešit – vytkla si za cíl hru na turnajích zrychlit a v dopadu i zatraktivnit.

Loni proběhl na turnaji Golf Sixies první test, kdy se však měřilo jen na jedné jamce. Celkový modus turnaje samozřejmě zůstane zachován, čtyři kola po 18 jamkách. Nové je omezení počtu účastníků z loňského maxima 144 na 120 hráčů, cut je po dvou dnech a do víkendu postoupí 65 nejlepších plus ti, co mají stejně ran jako 65. hráč.
Celý turnaj bude techničtější a digitalizovanější. Každý flight bude doprovázen rozhodčím na bugině, na které budou pro všechny viditelně umístěny digitální hodiny, obsluhované rozhodčím pomocí tabletu. Shot Clock bude samozřejmě viditelný i v televizi.

Kolik budou mít hráči času na ránu? Obecně platí pravidlo 40 sekund, to znamená, že během 40 sekund musí hráč provést úder. Ale při několika situacích přibude hráčům ještě deset sekund navíc, takže se bude odpočítávat od 50. Bude to platit pro hráče, který hraje jako první do greenu, na tříparu – první ranou, druhou či třetí ranou na čtyř- a pětiparu, při prvním čipu na green, pokud na něm nikdo v regulaci nebude. Také hráč, který patuje na greenu jako první, dostane na přípravu své rány 50 sekund. Kdo rozhodne, kdy začíná odpočet? Jen samotný rozhodčí. Ten to také oznámí hráči slovy „The time starts", aby se hráči nemuseli stále ohlížet na hodiny.

Každý hráč si může v průběhu kola vzít dva time-outy. Leží-li jeho míč tak, že bude potřebovat delší čas na přípravu, požádá u rozhodčího o time-out a dostane čas na víc – ten už není definován. A co když se bude řešit nějaký pravidlový problém? Jednoduše se hodiny do jeho vyřešení nebudou spouštět. Hodiny budou spuštěny, až se hráč sám rozhodně hrát míč.
Co se stane, když hráč překročí limit 40, případně 50 sekund? Ihned dostane trestnou ránu, která bude zobrazena i na leaderboardu.

Co to všechno má turnaj přinést? European Tour doufá, že dojde ke zkrácení každého kola o 30 až 45 minut. Čeká se také, že zkrácení času kola přinese hráčům i pozitivní herní efekt – půjdou stále v dobrém tempu. První statistiky z testů ukazují, že silnější soustředění na rychlejší hru přináší lepší čísla. Ale samozřejmě se to lépe ukáže až po vyzkoušení.
Shot Clock Masters v Diamond klubu by se tak mohl zapsat do historie a ovlivnit budoucnost turnajového golfu – samozřejmě jen v těch nejvyšších patrech. Když se měření ukáže jako významně pozitivní faktor, měli bychom se s ním brzy setkávat na každém větším turnaji EPGA Tour.

Převzato z časopisu GOLF 6/2018
Text a foto: Ivo Doušek


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
100 Kč,-

Nejnovější edice nejdéle a nepřetržitě vycházejícího průvodce po českých golfových hřištích je opět k dispozici. ...