Gut-Altenntan 250Golf & Country Club Gut Altentann leží v kouzelné krajině alpského předhůří blízko Mozartova Salzburgu: centrum města není ani dvacet minut od hřiště. Měkké kontury okolních kopců, šťavnaté louky. Klid bez silnic. Golfová idyla. Top 10, často dokonce top 5 Rakouska. Začátky klubu přitom byly všechno jiné než poklidné.

Přestože byl baron Friedrich Mayr-Melnhof už v letech, kdy se na Mikuláše nevěří, připadal si ten den, jako by přijel Mikuláš. Rovnou z nebe, jen místo koňského spřežení přinesl „Zlatého medvěda" Jacka Nicklause solidní klipper společnosti PanAm. Jack měl v kapse smlouvu a v hlavě odhodlání věnovat Rakousku jedno z nejkrásnějších hřišť, jaké kdy navrhl. Baron se s ním dohodl za zlomek běžné Nicklausovy ceny, měl k tomu dobré zbraně, třeba už jen v podobě pobytu na svém tisíc let starém zámku.

Pohádka pokračovala – zanedlouho nastal blízko zámku, z nějž aristokratický rod Meyr-Melnhof vládl okolí, čilý ruch. Jen místo draků nastoupily bagry a další stroje. Už je to skoro třicet let, kdy Nicklaus mohl spolu s baronem odpálit čestnou první ránu. A brzo potom už se zde utkávali novodobí rytíři včetně těch z PGA, malajský král Sultan Azlan Shah, reprezentanti rozličných kultur a profesí, zpíval tady Paul Anka... Třikrát se zde hrála European Tour, Langer, Nicklaus, Singh... A Bernhard Langer označil hřiště za nejkrásnější v Evropě!
Radost vydržela čtyři roky. Pak se stáhli původní japonští investoři, kteří počítali s pokrytím dlouhodobých ztrát z výstavby – ty ztráty po nich zůstaly. Ale všechno má řešení, cesta se našla, a čtyři roky po otevření se situace klubu znovu dostala do vyrovnaného funkčního stavu, v němž je dosud. Dluhy ne, ty se novým majitelům podařilo srovnat až o deset let později...

Dvě devítky jako dva světy
Prvních devět jamek vede v rovině a až na jedničku se na všech potkáte s vodou. Někde je nevtíravá, trochu v pozadí, jinde ji fervej obtáčí v celé délce. A kolem největšího jezera nechal velký Jack vybudovat ohromné, plážím podobné bankry. Ty budí respekt, hráči míří mimo, a tak není ve vodě zdaleka tolik míčků, jak by se dalo čekat, kdyby šla zeleň až k vodě.
Na hřišti napočítáme celkem 67 bankrů, to nezní nějak strašně, ale ty dva, lemující jamky 7 a 8, jsou skutečně obří. A voda kolem – chce to zachovat chladnou hlavu, častěji nechat drajvr odpočívat. Kromě třetí a sedmé nejsou jamky na první devítce dlouhé. A přestože jdou v podstatě v rovině, nepodobá se žádná z nich žádné jiné, za to může ta voda, lesíky, v nichž cvrliká množství ptáků, a šikovné vedení Jackova designu.
Podle oficiálních papírů je nejtěžší trojka – hodně dlouhý čtyřpar lomící se dost daleko od odpaliště doprava do kopce – a osmnáctka. Lehkou jamku jsme skutečně nepotkali, zato krásné a zajímavé ano. Ti dobří designéři vždycky dodají něco navíc, něco, co vás osloví...

Vzhůru do kopců
Zcela jinak vypadá druhá devítka. Těžko říct, která je zajímavější: ta druhá stoupá do kopců, užívá si výškových rozdílů, je fyzicky o kus namáhavější než ten rovinatý rozjezd – pokud neuposlechnete zdravý rozum a radu recepce, abyste zvážili, jestli nevzít buginu. Vystoupáte do říše lesa a ticha, nad vámi zakrouží dravci, když máte štěstí, pase se kousek od vás vysoká.
I tady je zdrženlivost klíčem k úspěchu: kromě šestnáctky, kde si můžete užít rány ze všech sil z kopce na širokou fervej, nejsou jamky nijak přehnaně natažené. Na posledních třech jamkách se vrátí voda.
Jestli je celé hřiště zajímavé, tři závěrečné jamky představují esenci všeho, co jste zde zatím zažili. Každá z nich je lechtivá, dá se zde riskovat, ale ne vždy se to vyplatí. Šestnáctka je třípar, vede kolem potoka a green je za jeho ohybem. Stromy, voda, vpravo od greenu hrozivý hluboký bankr. Sedmnáctka také zápasí s potokem a jezírky. Osmnáctá jamka je nejtěžší, je symbolem hřiště – signature hole, tady se Jack Nicklaus výrazně podepsal. První rána přes potok na svažitou fervej, druhá dlouhá traverzuje po svahu, míček má tendenci sbíhat k potoku. Třetí, případně čtvrtá rána se vrací na druhou stranu potoka, ale v místě, kde se voda rozšiřuje do dost velkého jezírka. Těsně za vodou green a kolem něj další nástrahy. A pak už si můžete oddychnout v klubovně.

Nadržují zde dámám
I když jsem z tohoto hřiště absolutně nadšen, něco bych mu dokázal vytknout: rozdíl vzdáleností mezi pánskými a dámskými kameny je obrovský. Ambicióznější hráčky by měly hrát z modrých, aby daly svým protějškům aspoň nějakou šanci: mezi žlutými a červenými činí rozdíl někde víc než sto metrů, celkově víc než kilometr, mezi bílými a červenými 1 600 metrů!
Už když přijedete ke hřišti, cítíte, že je to tady jiné. Klubovna se utápí v květinách, hlavně růžích, před ní obrovité jezero, po jeho stranách dva veliké bankry. Vejdete do klubovny a nestačíte se divit – nejen skvěle vybavenému proshopu se zajímavými značkami, které leckde nejsou k vidění, ale hlavně – celá velký prostor klubovny s jídelnou má nádherný klenutý strop. Vznikla z bývalé stáje a stropy se jim podařilo zachovat. Restauraci má v pronájmu kuchař původem ze Srbska, vaří převážně středomořskou kuchyni. Mají zde dámský den, to bývá pasta, pánský den – to se vaří vydatněji, v pátek jsou ryby...

Pro nás, co si občas do Rakouska odskočíme na den dva, je příjemné, že to sem není daleko: z Prahy 350 kilometrů, z Brna o padesát víc. A skoro celá trasa po dálnicích. Poslední kousek cesty vás už naladí na přírodu – vede mezi poli a lesíky, pár křižovatek a odboček do stále menších silniček a jste tam.
Ve všední dny je green fee 75 euro, to je na člena prestižního spolku Leading Golf Courses Austria slušné, víkend 100, červenec a srpen zvedne cenu po všechny dny na 110 euro.

Převzato z časopisu GOLF 4/2019
Text: Ivo Doušek, foto: G & C Club Gut Altentann

Gut-Altenntan2UŽITEČNÉ INFORMACE
GOLF&COUNTRY CLUB GUT ALTENTANN
Adresa: G&CC Gut Altentann, Hof 54, A-5302 Henndorf am Wallersee, Austria
Tel.: +43 621 460 260
Web: www.gutaltentann.com
Email: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
Počet jamek: 18 | Par: 72
Délka (m): 6 103 (bílá) | 5 652 (žlutá) | 5 104 (modrá) | 4 587 (červená)
Green fee: 75 € (po–pá) | 100 € (so–ne) | 110 € (prázdniny)


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
350 Kč,-

Zahájen prodej voucherů 1fee2hráči na sezonu 2024, které umožňují na vybraných hřištích ve vymezeném čase po uhrazení jednoho fee hru dvěma hráčům. S ...