Stenson zebrickyEvropané drtí Američany. Vyhráli poslední dvě bitvy v Ryder Cupu a už za necelý rok mohou na domácí scéně dovršit zlatý hattrick. V uplynulých dvou letech vyfoukli golfisté z Evropy Američanům dokonce Cenu Jacka Nicklause, která se každoročně uděluje nejlepšímu hráči PGA Tour. Loni to byl Rory McIlroy, předloni Luke Donald. O dominanci na European Tour není třeba ani psát.

Světlým momentem hráčů zpoza velké louže byl loňský úspěch Brandta Snedekera ve FedEx Cupu. Ten byl zároveň jedinou kořistí, kterou Evropané až do letošního roku neuloupili. A i když se letos do skvělé formy dostal první hráč světového žebříčku Tiger Woods a vrátil Americe zpět sebevědomí i pocit radosti z velkých vítězství (třebaže na další triumf z majoru stále čeká marně), na všechno sám nestačil. Evropa opět dominovala. Dokonce uloupila i desetimilionový šek pro šampiona FedEx Cupu.

FedEx Cup poprvé v moci Evropy
Adam Scott vyhrál Masters, Justin Rose US Open, Phil Mickelson Open a Jason Dufner PGA Championship. Vítězit na PGA Tour dokázaly stálice jako Dustin Johnson, Matt Kuchar, Bill Haas, Brant Snedeker. Mezi šampiony se zapsaly i poměrně neznámé tváře – Jonas Blixt, Ken Duke, Harris English nebo Sang-Moon Bae. A ve skvělé formě hrál i Tiger Woods, který šel do finálové části sezony z prvního místa díky pěti výhrám. Světová jednička sice byla favoritem, na titul si ale dělalo zálusk větší množství hráčů.
Ve hře bylo mimo jiné 10 milionů dolarů, a tak nikdo nechtěl nic podcenit. Vážnost situace vycítil i Woods, který nechyběl už na prvním turnaji play-off The Barclays. Ve hře byli i Justin Rose, Jim Furyk či skvěle finišující Phil Mickelson. Všechny ale přehrál Scott. „Když jsem odcházel ze hřiště, nevěřil jsem, že bych mohl vyhrát," přiznával se Australan po skončení bojů. I to svědčí o tom, jak byla letošní sezona v zámoří vyrovnaná.

Na Deutsche Bank Championship už přišla chvíle Henrika Stensona. Ten v Bostonu předvedl parádní golf a dostal se do čela FedEx Cupu. V tom vystřídal nevýrazného Woodse, který na turnaji obsadil až 65. příčku. „Je prima to prorazit a po všech těch dobrých výsledcích, které jsem za poslední měsíce uhrál, přidat vítězství," radoval se Švéd po prvním, ne však zdaleka posledním triumfu sezony.
Po BMW Championship ale zase bylo všechno jinak. Tiger skončil jedenáctý, Stenson až třiatřicátý a do čela FedEx Cupu se dostal opět Američan. Do hry se ale přihlásil také Zach Johnson, který v Lake Forest zvládl nejlépe pondělní dohrávku a opanoval třetí turnaj play-off. „Jsem dojatý," pronášel po vítězství.

Na Tour Championship se představila třicítka nejlepších. V té už nefigurovali McIlroy, Lee Westwood, Ian Poulter, Graeme McDowell nebo Bubba Watson. Nejlepší výchozí pozici měla první pětice hráčů – Woods, Stenson, Scott, Johnson a Kuchar. Ti měli „bonus" v tom, že jim k celkovému triumfu stačilo jediné – vyhrát. Toho využil Stenson, který stylem start – cíl nedal soupeřům šanci. Čtvrteční vedení až do neděle nepustil a stal se prvním Evropanem, který získal FedEx Cup.
„Je to zatím nejvíc, co jsem dokázal. Je to neuvěřitelné, když uvážím, odkud jsem se vynořil," radoval se po historickém triumfu. Woods se nevešel ani do první desítky turnaje a coby největší favorit skončil celkově druhý. Z Evropanů se do top 10 dostal ještě Angličan Rose. Do elitní třicítky ze Starého kontinentu pronikli už jen Sergio García (22.) a Luke Donald (28.).

Nejvíc vydělal Woods
Woodse může aspoň těšit, že se s výdělkem 8,6 milionu dolarů stal králem finančního žebříčku. Naopak velkým zklamáním byly výkony loňského šampiona McIlroye.
V uplynulé sezoně se trápil, nenavázal ani na jeden ze čtyř zámořských triumfů, a i když ze 16 turnajů čtrnáctkrát prošel cutem, jeho maximem byla druhá příčka z červencového Valero Texas Open. Zatímco loni si přišel na více než 8 milionů dolarů, letos na PGA Tour vydělal „jen" 1,8 milionu a v konečném pořadí FedEx Cupu skončil 50.
Zhruba o dvacet příček výše se umístil McIlroyův předchůdce a vítěz money listu z roku 2011 Donald. Zatímco během své životní sezony vydělal 6,6 milionu dolarů, letos jeho příjmy nedosáhly ani dvou milionů.

Evropský vrchol? Parádní Švédovo představení
45 turnajů, 25 zemí a řada vítězů, mezi nimi stálice Charl Schwartzel, Graeme McDowell, Louis Oosthuizen či Matteo Manassero, ale i dva triumfy Australana Bretta Rumforda, Nizozemce Joosta Luitena nebo skotské vítězství Phila Mickelsona. Letošní sezona European Tour opět nabídla spoustu zajímavých okamžiků a jako bonus i senzačního hrdinu.
Kdybyste si před rokem vsadili, že Stenson vyhraje FedEx Cup, byli byste v pořádném balíku. Pokud byste ale k této sázce přidali ještě, že ovládne i žebříček Race to Dubai, ze sazkové kanceláře by vás nejspíš poslali pořádně se provětrat a ještě by se vám vysmáli. Na něco takového by si zřejmě nevsadil ani ten největší snílek a Švédův fanoušek. Jenže golf je nevyzpytatelný, také zatraceně krásný a dokáže psát neuvěřitelné příběhy.

Stensonovi stačilo objevit se na European Tour jen osmkrát, on totiž sbíral úspěchy na majorech a v zahraničí, kde si střádal body do evropského žebříčku. Ve FedEx Cupu se utvrdil, že cesta, kterou se vydal, je správná. Po dvou slavných triumfech a celkovém vítězství se vrátil na European Tour plný sebevědomí a odhodlaný dotáhnout úžasnou sezonu do pohádkového konce.
Stačilo mu jediné – zvítězit na finálovém turnaji sezony DP World Tour Championship v Dubaji. To zvládl, stejně jako v zámoří za sebou nechal Rose i další pronásledovatele a s velkým náskokem opanoval poslední turnaj sezony. „Podařilo se mi dosáhnout něčeho opravdu zvláštního. Byl to rok snů, vysněné léto, nejlepší sezona mého života," rozplýval se. „Nevím, zda toho budu schopný i příští rok, ale budu se snažit předvést to nejlepší na majorech, to by byla třešnička na dortu," naznačil nesmělé plány. Hlavou se mu honí i útok na světový trůn. Mohlo by se zdát, že to jsou odvážná tvrzení, Stenson ale po takovéto sezoně nemůže mít menší ambice.

Švéd vítězil s velkým náskokem před druhým Poulterem. První pětku doplnili Rose, McDowell a Jamie Donaldson. Loňský šampion McIlroy skončil s výraznou ztrátou na celkovém 35. místě, předloňský vítěz Donald byl třiačtyřicátý, Westwood patnáctý a první vítěz Race to Dubai Kaymer čtyřiadvacátý. Přinejmenším na obranu Westwooda s McIlroyem je nicméně třeba uvést, že oba nastupovali převážně na PGA Tour.
Cesta do Dubaje byla dlouhá a náročná, napsala však spoustu úžasných příběhů, nabídla několik zklamání a po celém světě budila emoce. Počkejme si, co nám nabídne nová sezona.

Převzato z časopisu GOLF 12/2013
Text: Petr Sobol, foto: Globe Media/Reuters


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
Kč,-

...