DeChambeauPokud chcete vystoupit z davu a být úspěšný, musíte být v něčem výjimeční. Něco vás musí odlišit od zbytku konkurence. A platí to i ve sportu. Někteří se na vrchol dostali pílí, jiní ohromným talentem. A pak je tady Bryson DeChambeau. Ten má obojí, navíc ale přidal svůj vlastní X faktor. Hraje jako vědec a sklízí za to úspěchy.

Na golfovém trůnu se v posledních měsících točí hráči jako na kolotoči. Chvíli vládne Dustin Johnson, dříve kraloval Justin Thomas, teď zase žebříčku vévodí Justin Rose. Každý má něco, co ho činí výjimečným. Každý vyniká v určité herní situaci. Ani jeden z nich ale nehraje jako pětadvacetiletý DeChambeau.
Rodák z Kalifornie je jedním z těch hráčů, který už v mládí vynikal sportovním nadáním. Bavil ho basketbal, ve fotbale zase výborně chytal. Jenže mu vadilo, že v kolektivních sportech je vždy někdo, kdo pro svůj tým nemaká na sto procent. Proto se vydal na individuální dráhu a vzal do rukou golfové hole. Tvrdě na sobě dřel, trénoval, ale šel trochu jinou cestou než jeho souputníci. Experimentoval.

Nadšený matematik
Bryson nebyl z těch, které ve škole bavil jen tělocvik. Jeho zajímala také fyzika a matematika. A právě tady položil základy své budoucí úspěšné golfové kariéry. Už jako malý začal studovat golfovou historii a zajímal se o veškeré golfové vybavení. Klíčový okamžik nastal v jeho jedenácti letech.
Právě tehdy potkal jisté pány. Jmenovali se Edel a Schy a chtěli vybudovat firmu vyrábějící inovativní golfové hole. Jedna z nich okouzlila i Brysona. 800 dolarů na ni sice neměl, zmiňovaní pánové mu ale vyšli vstříc, dali mu ji čtyřikrát levněji a DeChambeauovi se změnil život. „Byl to pro mě zásadní moment. Od té chvíle jsem si uvědomil, že v životě existuje možnost nejít s většinou a hledat nové cesty," vzpomíná.
Americký golfista se rozhodl jít svou cestou. Experimentoval a do své hry započítal všechny možné proměnné. Přemýšlí o počasí, o síle větru, tlaku vzduchu, nadmořské výšce i o terénu, na kterém hraje. Spousta lidí se mu za to dlouho vysmívala. Řada hráčů a fanoušků ho nebrala vážně. Bryson, mezi jehož vzory patří Bobby Jones a Ben Hogan, kterého svou image i typickou čepicí tolik připomíná, ale ze své cesty neuhnul. A právě proto má na kontě už pět titulů z PGA Tour.

Vlastní tajemství
Nikdo přesně neví, o čem DeChambeau při své hře přemýšlí a s čím vším kalkuluje. Sám o sobě říká, že je neurologicky pohodlný. Recept na tento neotřelý styl ale neprozradí. „Je to mé tajemství," tvrdí. „Je to něco, co pochází z mé hlavy. Jakýsi černý prostor, ve kterém vidím jen své ruce, paže a tělo. Vnímám ho a vychází z něj pocit, který mám, když vynakládám sílu působící na hůl," dodal už konkrétněji DeChambeau, jenž si před rokem zahrál golf i s americkým prezidentem Donaldem Trumpem na jeho hřišti v Palm Beach. „Byla to skutečná čest. Prostě den, na který nikdy nezapomenu," přiznal.

Bryson o sobě dával vědět už coby amatér. V roce 2015 teprve jako pátý hráč v historii dokázal během jediného roku vyhrát šampionát NCAA Division I a US Amateur. Před ním to zvládli pouze Jack Nicklaus (1961), Phil Mickelson (1990), Tiger Woods (1996) a naposledy v roce 2004 Ryan Moore.
V roce 2015 DeChambeau zároveň debutoval na PGA Tour a na turnaji FedEx St. Jude Classic dělil 45. místo. Ve stejném roce startoval i na US Open a rok nato se díky jednadvacátému místu stal nejlepším amatérem na Masters. V roce 2016 už přešel mezi profesionály.
Premiéru mezi profíky si odbyl na RBC Heritage, na kterém vybojoval senzační čtvrté místo a také prémii ve výši 259 tisíc dolarů. Krátce na to se blýskl i na US Open, kde dělil patnáctý flek a vytvořil si své majorové maximum, které dosud nedokázal překonat.

První titul
Na začátku profesionální kariéry bojoval s nekonzistentními výkony. V premiérovém ročníku neprošel na pěti z 13 turnajů cutem, během druhé sezony pro něj turnaj skončil předčasně dokonce osmkrát v řadě. Ale taky se během ní dočkal i prvního triumfu na PGA Tour, kterého dosáhl na John Deere Classic. Finálové kolo obešel na 65 úderů, o jednu ránu porazil Patricka Rodgerse a ve svém čtyřicátém startu na okruhu poprvé zažil pocit vítězství.
„Jako dítě jsem snil doma před televizí, že jednou budu hrát PGA Tour. Když jsem poprvé hrál turnaj, řekl jsem si, že ho někdy vyhraju a teď se to opravdu stalo. Mám nesmírnou radost, ukázala se má tvrdá práce v tréninku, jsem šťastný," svěřoval se.
Zároveň si také zajistil poslední volnou místenku na The Open. Ještě o pár týdnů dříve a po několika nezdarech ale sám o sobě pochyboval. „Bylo těžké se s tím vším smiřovat. Pochyboval jsem nad tím, jestli jsem hráč kvalit PGA Tour. Vrátil jsem se zpět na začátek, snažil se něco najít. John Deere jsem vyhrál jen díky té drsné debatě sám se sebou," prozradil.
Očekávané zlepšení a ustálení výkonů však ihned nepřišlo. Na Open DeChambeau neprošel cutem a neprobojoval se ani na finálový Tour Championship. „Znovu jsem se tak vrátil ke kreslícímu prknu, abych našel něco, co by mi dodalo větší konzistentnost. Abych dělal méně chyb a více si věřil ve specifických okamžicích".

Životní sezona
A jak se ukázalo, našel to, co hledal. V roce 2018 totiž přidal další čtyři tituly. Ten první získal na červnovém Memorial Tournament v Ohiu. Jeho pat na závěrečné osmnáctce sice těsně minul jamku, a tak musel do play-off, ve kterém se proti němu postavili Kyle Stanley a An Pjong-hun. Udržel však pevné nervy a na druhé jamce rozehrávky rozhodl.
„Nemůžu uvěřit tomu, že jsem vyhrál," svěřoval se novopečený šampion, který za sebou nechal i Tigera Woodse, Roryho McIlroye či Dustina Johnsona. „Je to pravděpodobně mé největší vítězství v kariéře. A to proto, že přišlo na hřišti Jacka Nicklause. Vyhrát tady je něco speciálního. Když jsem sem před pár lety přijel, věděl jsem, že tady budu chtít uspět," dodal o 1,6 milionů dolarů bohatší Američan.

Netrvalo to však dlouho a „vědec" uspěl znovu. V srpnu ovládl první díl play-off FedEx Cupu a zvítězil na Northern Trust. Klíč k úspěchu položil už v sobotu, kdy zahrál parádních 63 úderů a nakonec vyhrál o čtyři rány před druhým Tonym Finauem. „Sem tam to byly nervy. Moc jsem nevěděl, co s takovým náskokem dělat. Spíš jsem se ho snažil bránit. Byla to pro mě cenná zkušenost," okomentoval Američan pro něj nezvyklou situaci, po které se dostal blízko rydercupové nominaci. „Snad i kapitán viděl mou bojovnost," věřil. Nakonec se i dočkal a stal se členem amerického týmu, ten však v Paříži neuspěl.
Po výhře v New Jersey se dostal do čela FedEx Cupu a o týden později svůj náskok ještě navýšil. Na Dell Technologies Championship přitom nezačal moc dobře a po dvou kolech ztrácel na první pozici sedm úderů. Ve třetím kole šel po boku Tigera Woodse, dokázal smazat manko a dotáhl se na první flek. V neděli se už na prvním místě osamostatnil, Justina Rose porazil o dvě rány.

A znovu v tom byla věda. „Minulý týden jsem ještě na něco přišel na putting greenu, vyslalo mě to na správnou cestu," prozradil. Skvělých výkonů americké komety si všiml i Woods. „Když už se mu něco nepodaří, většinou mine na správné místo, odkud se dá zachránit. O tom to je," pochválil jej.
Bryson byl po turnaji na TPC Boston na vrcholu. „Když budu dál hrát dobré rány, bude těžké mě porazit. Už nemohu hrát lépe," hlásil. Jenže v následujících dvou turnajích se nevešel ani mezi nejlepší desítku a v konečném pořadí FedEx Cupu skončil „až" třetí.

Už na začátku listopadu nicméně zvítězil znovu a připsal si čtvrtou výhru během pěti měsíců. Hodil za hlavu nevydařený Ryder Cup, udělal si pár dní volna a na Shriners Hospitals for Children Open dorazil znovu v parádní formě.
„Jsem konzistentní," uvedl před pár měsíci. Na tomto turnaji to prokázal, třikrát zahrál 66 úderů, jednou 65, blýskl se eaglem a porazil Patricka Cantlaye. „Přijel jsem proto, abych se dostal zpátky do formy a zahrál si dobrý golf. A i když jsem nepatoval nejlépe, dokázal jsem vyhrát," radoval se v půli listopadu coby pátý nejlepší hráč světového žebříčku.

Další propočty
Je otázkou, jak vysoko se dokáže ještě vyšplhat a co všechno ještě předvede. Jisté ale je jedno – pětadvacetiletý golfista je zkrátka jiný. Příklad? Od příštího roku začne platit pravidlo, které nebude ukládat žádný trest za to, když hráč trefí patem z greenu vlajku. Pro Brysona to znamená mnohé a ihned začal kalkulovat.
„Záleží na koeficientu restituce vlajkové tyče. Na US Open ji vyndám, ale na turnajích, kde budou vlajky ze skelného vlákna, ji nechám v jamce a budu na ni útočit, aby se od ní míček odrážel," prozradil svou taktiku.

Když čtete jeho slova, tak snadno pochopíte, proč ho ostatní přirovnávají ke golfovému vědci. Bryson zkrátka přemýšlí jinak než ostatní. „Musíte být schopen věci správně nastavit. Nejste v situaci, že by na vás letěl míček, nemusíte běhat po kurtu, nemusíte reagovat podle toho, kam se odrazí," přibližuje své golfové myšlení. „Ten míček sedí přímo před vámi a vy musíte být schopen švihnout a napálit ho tam, kam chcete. Máte na to zhruba 40 vteřin. Tenhle čas nám umožňuje udělat několik dobrých věcí. A já ho nechci jen tak promarnit," hlásí.

Převzato z časopisu GOLF 12/2018
Text: Petr Sobol, foto: Cobra/Puma Golf/Getty Images

BRYSON DECHAMBEAU
Datum narození: 16. srpna 1993
Místo narození: Modesto, Kalifornie, USA
Bydliště: Clovis, Kalifornie, USA
Pro od roku: 2016
Na PGA Tour od roku: 2017
Umístění na světovém žebříčku (k 19. 11. 2018): 5.
Umístění ve FedEx Cupu (k 19. 11. 2018): 8.
Profesionální vítězství: 6 (PGA Tour – 5, Web.com Tour – 1)
Týmové soutěže: Ryder Cup (2018)


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
Kč,-

...