Horschel-BillyO úloze peněz v životě člověka se diskutuje pravděpodobně od chvíle, kdy se začaly užívat (což je nejméně 700 let před Kristem). Od těch dob se stále přeme, zda jsou, nebo nejsou důležité a zda je etické přiznávat jejich význam. Mnoho významných osobností zastávalo názor, že dostatek peněz zvyšuje osobní svobodu jedince. A neméně mudrců tvrdilo, že peníze člověka kazí a zotročují. Billy Horschel zjevně patří k té první skupině.

Vítězem souhrnné soutěže US PGA, kterou vrcholí sezona a již sponzoruje firma FedEx, se letos stal Billy Horschel z USA. Prokázal neobyčejnou herní stabilitu a mentální odolnost právě v nejdůležitějších turnajích, jimiž sezona vrcholila. Za druhé místo v turnaji Deutsche Bank Championship získal 597 333 USD, za vítězství v BMW Championship vydělal 1 440 000 USD a výhra v závěrečném turnaji Tour Championship mu vynesla prvenství v celkovém hodnocení FedEx Cupu a s tím dalších 11 440 000 USD.
Odborní komentátoři ocenili jeho mentální odolnost, ale také skvělou herní techniku a zlepšení v patování. Nebyla to však mimořádně přesná hra železy, která vyvolala největší polemiku.

Když se golfoví publicisté ptali Horschela, co pro něj tento úspěch znamená, očekávali zřejmě obvyklé „politicky korektní" plky, něco na způsob toho, když ducha prosté uchazečky o korunku Miss World shodně zdůrazňují důležitost světového míru. Jenže Billy jim natvrdo řekl, že pro něj bylo důležité vyhrát ty peníze. „Pocházím z chudé rodiny. Nikdy jsem nebyl dítě, které by mohlo do elitních klubů. Ale moje rodina mne podporovala, jak mohla, a proto jsem rád, že se jí nyní mohu odvděčit."

Tohle mne donutilo k zamyšlení – a možná teď i vás. Kdo je upřímnější: ten, který shrábne miliony dolarů a tvrdí u toho, že na penězích nezáleží – nebo ten, kdo otevřeně přizná, že je pro něj výhra důležitá z důvodů zcela prostě lidsky materiálních? Nikdy jsem nevěřil hudebním hvězdám vlastnícím soukromá letadla a zpívajícím o svobodě v nezávislosti. Nevěřím ani bohatým výtvarníkům, kteří si hrají na rebely a dají si za ty „rebelie" dobře zaplatit. V důsledku docházím k závěru, že smekám před letošním vítězem FedEx Cupu za jeho úlevně upřímné doznání.

Ve špičce světového golfu jde o velké peníze. Je zcela legitimní projevit pochybnost nad tím, zda je správně, když sponzoři platí tak vysoké finanční částky hvězdám fotbalu či golfu. Ale když už jednou někdo, kdo ty peníze má, je ochoten platit ony přehnané částky nejúspěšnějším sportovcům, asi to pak není chyba přímo oněch nejlepších v jejich oboru. Určitě však není dobré, když se člověk dostane do stadia, že je schopen pro peníze dělat vše. Proto je tak důležité, abychom se učili rozlišovat.

Zvláště složité je vnímání peněz a bohatství v naší post-totalitní společnosti s historickým dědictvím určitých národních komplexů plebejství. Naše vnímání bohatých jedinců utrpělo těžké distorze během let totality, kdy bohatli zelináři, řezníci a šmelináři všeho druhu. Tyto „elity" po „sametové revoluci" plynule vytvořily část nových „elit", k nimž se přidali tuneláři a osoby, které (často s tichou politickou podporou) využily děr v zákonech a divoké privatizace. Klasik té doby je dodnes vzpomínán za jeho výroky, že „neumí poznat špinavé peníze od čistých" a že „ o peníze jde až na prvním místě".

Při přemítání nad otevřeností vítěze FedExu 2014 se mi zdá, že je nejvyšší čas, abychom si projasnili náš vztah k penězům a k těm, kteří jich z nějakých důvodů nabyli velké množství. Úctu těm, kteří si je zasloužili – byť třeba jen čestným soutěžením ve sportu – a opovržení pro ty, kteří k nim přišli nečestně.

V zemích se zdravějším vztahem k fenoménu peněz je lidem o něco jasnější, že jsou rovněž výrazem důležitosti, kterou společnost přikládá určitým profesím a druhům činnosti. Takže v USA je asi golf považován za společensky závažnou činnost. Rovněž učitelé tam však dostávají platy mnohonásobně vyšší než u nás v poměru k platům průměrným. Přál bych si, abych se dožil stavu, kdy v naší společnosti budeme štědře platit skvělým golfistům a učitelům a kde do elity nebudou patřit privatizačně-politicko-exekuční mafie a lobbisté.

Převzato z časopisu GOLF 10/2014
Text: Ondřej Kašina, foto: Globe Media/Reuters


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
Kč,-

...