jamky Boles tabuleV pátek 21. června se ve Staré Boleslavi uskutečnil již šestý ročník šampionátu klubových mistrů ve hře na jamky, kdy čtyři kola v průběhu jediného dne rozhodla o titulech pro Evu Schovánkovou a Pavla Kordu. A tady jsou jejich dojmy.

 

 


Proč podle vás není jamkovka i při běžném společenském klubovém golfu více využívána? V čem osobně spatřujete kouzlo jamkové hry?

jamky Boles zenyEva Schovánková, HCP 8,7, GCC Prague:
„Domnívám se, že u některých hráčů, právě při jamkové hře vázne i běžná komunikace z důsledku většího soustředění na každou ránu, za kterou je vidina možné vyhrané jamky.

 

 

jamky Boles muziPavel Korda, HCP 0,8, Park Golf Club TJ Mittal Ostrava:
„Myslím, že menší rozšíření jamkové hry je hlavně z důvodu náročnější organizace, při které musí organizátor neustále hlídat termíny odehrání jednotlivých kol a komunikovat s jednotlivými hráči. Tato soutěž obvykle v klubech probíhá po celou sezónu, tudíž je těžké skloubit program a čas všech zúčastněných. Já osobně kouzlo spatřuji v její nepředvídatelnosti. Při hře se smazává spousta výhod i nevýhod jednotlivých hráčů a každý zápas je naprosto otevřený pro obě strany."

Je nějaký rozdíl hrát jamkovku na devítijamkovém hřišti, a jaký případně?

Eva Schovanková: „Jamková hra je vždy v každém případě výzva soupeře i hřiště, ale i soustředění či taktiky jak využít chyb soupěře a tak získat náskok, neboť při hře na 9 jamek může být vše rychle jinak. Třeba jednou špatnou ranou právě ve Staré Boleslavi na ostrovní 9. green - ten má osobité kouzlo pro každého hráče, ale pro vítěze zvlášť. Mě osobně se zdá, že mistrovství na 9jamkovém hřišti má větší dynamiku i adrenalin.

Pavel Korda: „Těžší je určitě v koncentraci, hráč musí makat naplno od první rány a nesmí si dovolit polevit. Každá ztráta jamky je mnohem více cítit a hráč se tak dostává pod větší tlak s vědomím, že mu do konce zbývá mnohem méně jamek než při 18jamkovém systému.

Co říkáte na startovní pole?

Eva Schovánková: „Škoda, že startovní pole mistryň a mistrů klubů v jamkové hře nebylo více obsazeno, protože toto krásné upravené hřiště s kvalitními greeny, velice příjemným zázemím a celkovou atmosférou, si to určitě zaslouží."

Pavel Korda: „Malá účast je velká škoda. Turnaji nechybí nic, starají se o něj skvělí lidé a vytvářejí pro hráče krásné prostředí a zázemí. Hřiště samo o sobě je sice kratší, ale nahrazuje to členitými greeny, úzkými fervejemi a hustými rafy."

Jak se vám hrálo ve Staré Boleslavi?nnemá sice přídomek hřiště mistrovského nebo vrcholového – jak ale vám sedlo pro zápasy? Co greeny? Jaká jamka ovlivnila vaši hru?

Eva Schovánková: „Zápasy byly proměnlivé. Při tom se Štěpánkou Čížkovou - místní mladou dobrou hráčkou a i mistryní z předešlých ročníků - jsem si moc velké naděje nedávala, ale pomohla mi zkušenost a taktika. S loňskou obhájkyní Henrietou Martinčovou to bylo obdobné – zkazila jsem 4. jamku, kde se dalo skórovat – jediný PAR 5 s podélným outem vpravo. Naopak mi vyšly poslední dvě: Na 8. jamce po dobrém drivu (hrálo se tu ze žlutých) jsem sice skončila ve fairwayovém bunkru, ale odkud jsem to vyhrála přes další greenový bunker na jamkoviště! Tak jsem ji vyhrála, což mi dodalo větší šance na poslední, kde jsem podařenou přihrávkou na ostrovní green zvítězila."

Pavel Korda: „Hrál jsem myslím celkem dobře, hřiště jsem od loňska již trochu více znal, což považuji za výhodu. Kvalitativně je v perfektním stavu, takže hráč nepozná, že není na „mistrovském" či „vrcholovém" hřišti. Nedařila se mi jamka č. 4 (pozn.: PAR 5 vybízí dosáhnout jamkoviště na dvě rány), na které jsem out na pravé straně pravidelně „krmil" a většinou ji daroval soupeři. Naopak jsem měl radost z ostrovní jamky č. 9. Ta je sice pro mne nepříjemná, nicméně jsem na ní v semifinále i finále dokázal těžkými paty skórovat a tím zvítězit.

Co bylo při zisku vašeho titulu letos nejtěžší?

Eva Schovánková: „Letos bylo asi nejtěžší vypořádat se s mým zdravotním stavem i s horkým počasím především dnů těsně před šampionátem."

Pavel Korda: „Určitě semifinálový i finálový zápas, jelikož soupeři dokonale smazali papírové předpoklady, hráli skvělé zápasy a nutili mě k maximálnímu výkonu. V porovnání s loňským ročníkem jsem musel mnohem více útočit a hrát více birdie."

Text a foto: Jan Bělohubý


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
100 Kč,-

Nejnovější edice nejdéle a nepřetržitě vycházejícího průvodce po českých golfových hřištích je opět k dispozici. ...