jamky boleslavJiž pošesté, letos nově ve výhodnějším předprázdninovém termínu, se konal ve své domovině ve Staré Boleslavi nedaleko Prahy pravidelný šampionát těch, kteří byli v minulé sezoně klubovými mistry na jamky. Čtyři kola na devíti rovinatých jamkách během jednodenní akce rozhodla o nových mistrech mistrů.

Titul putuje díky Evě Schovánkové do GCC Prague z Hodkoviček, mezi muži putovní cenu zpět na šampionát po jejím ročním pobytu v Ostravě přivezl „vrátit" Pavel Korda, aby si ji svým vítězstvím „vypůjčil" na další rok.

Prezident ČGF Zdeněk Kodejš, který akci poskytl osobní záštitu, při předávání cen poznamenal, že federace tuto kvalitně zorganizovanou a již tradiční akci, a tím i celý jamkový formát chce výrazněji podpořit, už s ohledem na menší zájem ze strany některých klubů, které své mistry ani nenominovaly. Pořadatel pravidelně s předstihem již na jaře všem klubům, které své mistry uvádějí v seznamu mistrů na Golf.cz, rozesílá pozvánky. K letošní účasti byli pozváni i obhájci loňských prvenství bez ohledu na to, zda a jak se umístili v klubových jamkovkách. Pro vítěze byly připraveny nejen věcné ceny a designové putovní skleněné plastiky z dílny známého semilského skláře, ale i neputovní repliky plastiky pro vítěze, poraženého finalistu i semifinalisty, které hráči zůstávají.

Více krátkých kol za den – jako kdysi Open
Šampionát je od začátku koncipován jako jednodenní mistrovství. Kvůli potřebě během jednoho dne uhrát fyzicky čtyři kola se pravidelně hraje kolo na devět jamek. Nasazení do pavouka probíhá podle HCP klíče (1-32, 2-31, přičemž č. 1 vede horní polovinu a č. 2 dolní), takže odpadá kvalifikace a vše se zvládne za jediný den. Hraje se nenáročných 9 staroboleslavských jamek, případně do rozhodnutí. To přeneseně připomíná první ročníky britského The Open z dob, kdy hrával otec a syn Morrisové a šampionát probíhal ve skotském Prestwicku, který měl tehdy dvanáct jamek. Tehdy hrávali jamkovku celá tři dvanáctijamková kola také během jednoho dne.
Nový termín – ještě před prázdninami
Dnes svá jamková mistrovství nemají všechny české golfové kluby – ovšem ty s tradicí, dobrou organizací a čilým klubovým životem jej ale obvykle organizují. Vždyť jamkový herní formát je a byl po dlouhou dobu golfové historie tím základním, jež rozhodoval o mistrech nejprestižnějších světových soutěží, a do roku 1958 se hrál dokonce na čtvrtém z grandslamových turnajů – PGA Championship. Stejně jako kluboví mistři na rány mají svůj každoroční turnaj, tak i pro jamkové mistry klubů se pořádá toto klání vždy ve Staré Boleslavi - letos již pošesté. „Letos jsme navíc posunuli termín oproti dřívějšímu prázdninovému termínu již na třetí dekádu června, týden po jamkovém mistrovství republiky," informoval ředitel šampionátu a staroboleslavský prezident Vladimír Bouček. Celkem ovšem kluby přihlásily málo soutěžících: pouhých 7 mistryň a 8 mistrů.

Šampionát jamkových mistrů podporuje i ČGF
O významu akce svědčí i to, že osobní záštitu nad turnajem převzal prezident České golfové federace Zdeněk Kodejš, který touto podporou navázal i na svého předchůdce. O sportovním aspektu soutěže svědčí mimo dobře připraveného hřiště i fakt, že klub povolal k šampionátu devět rozhodčích, takže mohli být (na české poměry nezvykle) k dispozici dokonce při každém zápase. Greenkeepeři pod vedením Ondřeje Hotového kladli důraz i na rychlost jamkovišť, která bývá stejně jako při obou klubových mistrovstvích zhruba 9 stop. Ceny pro tři nejlepší v obou kategoriích poskytla společnost GolfArts s možností proměnit voucher za věci z nabídky pražského golf-marketu nebo online obchodu www.golfarts.cz. Sympatický je na akci navíc i fakt, že nejenže startujícím nejsou účtovány žádné poplatky a mají k dispozici občerstvení, ale navíc vyřazeným hráčům je hřiště k dispozici zbytek dne.

První obhajoba až letos. Díky Ostravě
Domácí mistři Štěpánka Čížková ml. (nakonec bronz) ani David Kváča argument znalosti místních podmínek letos plně nevyužili. Jak v mužské, tak v ženské kategorii nakonec rozhodovala (nebo při dormie stavu vítězství potvrdila) místní ostrovní devítka. Z ní si svůj první pohár vítězstvím nad loňskou obhájkyní Henrietou Martinčovou odvezla do pražských Hodkoviček až hendikepově třetí nasazená Eva Suchánková, nahrávaným birdie patem z kopce na ostrovním greenu o 2 jamky zvítězil nad Petrem Chajdou z liberecké Ypsilonky i ostravský Pavel Korda. Člen silného bratrského „klanu" ostravských Kordů se stal také historicky první úspěšným obhájcem titulu.
Příští ročník se plánuje opět ke konci června 2014 – Stará Boleslav bude kvůli nominaci kluby obesílat v příštím roce již na přelomu února a března, ale letošní kluboví mistři budou moci organizátory v tomto termínu kontaktovat i sami. Kontakty najdou na www.gcsb.cz, kde je k vidění také fotoreportáž z letošního šampionátu.

Text a foto: Jan Bělohubý


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
100 Kč,-

Nejnovější edice nejdéle a nepřetržitě vycházejícího průvodce po českých golfových hřištích je opět k dispozici. ...