Matus progolftourNež se golfista propracuje na nejvyšší evropskou sérii – European Tour, pár let to trvá. Standardní cesta vede přes Challenge Tour, jež je v hierarchii těsně pod EPGA Tour. Ale ani na Challenge se nedostanete jen tak, postupuje na ni nejlepších pět hráčů z každého ze čtyř nižších evropských satelitních okruhů. Tak jak se to podařilo Standovi Matušovi (na snímku) v roce 2017

Ale ani život na těchto túrách není nijak snadný. Zdejší výdělky patří k relativně nižším, hodně se cestuje a vládne tu čím dál tvrdší konkurence. To je samozřejmě i případ Pro Golf Tour, hrané v zemích nám zeměpisně nejbližších. Jeden z jejích turnajů se dokonce uskuteční i u nás. Právě na tomto okruhu narazíte nejčastěji na české hráče, snažící se tudy proniknout výš.

Další evropské „satelity" tvoří PGA EuroPro Tour, Alps Tour a Nordic Golf League. PGA EuroPro Tour se hraje převážně ve Spojeném království, s jen několika turnaji v jiných zemích, Alps Tour ve Francii, Itálii, Rakousku, Švýcarsku a v Maroku, Nordic Golf League se hraje ve Skandinávii a principiálně obsahuje špičkové turnaje z národních sérií všech čtyř severských zemí.

Kdybyste řekli hráčům, kteří soutěží v Pro Golf Tour, že hrají třetí evropskou ligu, měli byste pravdu, ale oni to neradi slyší. Ostatně jejich výkonnost je velmi dobrá a ti, kdo postoupí na Challenge, tam často uspějí. Neplatí to pokaždé – Francouz Antoine Schwarz vyhrál žebříček v roce 2016, ale loni se mu na Challenge nedařilo, takže se pro letošek vrátil na Pro Golf Tour.
Nicméně začínali zde i hráči, které dnes vídáme na PGA Tour – nejznámějším příkladem je Martin Kaymer, který vyhrál Order of Merit (finanční žebříček) Pro Golf Tour v roce 2006, v roce 2008 se zaskvěl dvěma výhrami na EPGA Tour a jen o dva roky později slavil zisk majoru, konkrétně na PGA Championship. Od té doby se trvale pohybuje v nejvyšších golfových kruzích. Mimochodem na Pro Golf Tour kdysi hrával i Alex Čejka...

Pro Golf Tour se původně jmenovala EPD Tour, založil ji v roce 1997 kanadský (!) profesionál Wayne Hachey a od roku 2005 převzala její organizaci PGA of Germany. Od roku 2015 získala ještě více na vážnosti – výsledky se totiž začaly hráčům počítat do světového žebříčku.
Účast na okruhu představuje pro hráče velkou školu. Protože turnaje neprobíhají jen ve střední Evropě, na začátku sezony se hraje dlouhá šňůra na sebe navazujících turnajů v severní Africe, představuje účast nejen samotnou hru na turnajích, ale i zvládnutí spousty organizačních záležitostí.
Hráči, většinou mladí hoši, si vše organizují a zařizují zpravidla sami. Jde o dva důležité momenty, jejichž osvojení jim poté pomůže v případě postupu na vyšší túry, kde je vše ještě složitější. A díky spoustě dobrých hráčů zde vládne i velmi sportovní atmosféra, tvořící dobré podhoubí pro růst těch nejlepších.

Celá Pro Golf Tour schématem sezony téměř dokonale kopíruje obě vyšší túry. Shodné je rozdělování výher jen pro ty nejlepší – do finálového dne postupuje po dvou kolech jen čtyřicítka nejúspěšnějších a ti, kdo uhrají stejný výsledek jako čtyřicátý hráč. Vede se žebříček – Order of Merit, srovnávající hráče podle vyhraných peněz. Od začátku sezony až do konce se bojuje o místo v pětici nejlepších, jež má zaručen přímý postup na Challenge Tour.

Bez přízně sponzorů by svou sezonu nezaplatil téměř nikdo z hráčů, ani zmíněná pětka nejlepších. Opravdu nejde o cestu ke zbohatnutí nebo ke snadnému životu z výher – jen boj o postup výš. Roční výdělky vítěze Order of Merit se během posledních 12 let ustálily mezi 23 až 35 tisíci euro.
Představte si tak podzimní dlouhodobou přípravu v teple, nejlépe v Dubaji, pak od půli ledna do začátku dubna osm turnajů v Egyptě a v Maroku, následně začínají evropské turnaje. Ubytování, startovné, letenky...
Už několik let začíná evropská část v rakouském Haugschlagu, kde se loni nedohrálo – po prvním dnu napadl na hřiště sníh. Letos ve stejném termínu panovaly teploty přesahující dvacet stupňů. A hráči si neoddechnou až do konce září, kdy je na programu poslední turnaj. A brzy poté už zase do tepla... Ti, kdo bojují o špici, si nedovolí vynechat žádný z 21 turnajů, protože se vydělané peníze sčítají – vynecháš, nevyděláš, jiní tě předstihnou. Docela tvrdá příprava na cestu k vyšším metám!

Pro Golf Tour v Haugschlagu
V Haugschlagu se letos startovní listina zcela zaplnila – organizátoři přijali maximální možný počet 162 přihlášek, o šest víc, než činí oficiální horní limit! Před čtyřmi lety jsme napočítali 135 jmen, a to se mohl přihlásit v podstatě každý – zájem profesionálů i nejlepších amatérů o túru stále stoupá.
Proto se muselo startovat už před sedmou hodinou ranní! Už od kuropění byl driving plný, hráči jsou zvyklí důkladně se rozehrávat. A to většina z nich bydlela kus od resortu, většinou z finančních důvodů v penzionech na našem území. Na start se postavila i pětice českých profesionálů.
Ale začněme od začátku. Samotný turnaj trvá tři dny, ale borci se sjížděli už dva dny předem. První den bylo na pořadu volné tréninkové kolo, další den Pro-Am. Ten se hraje ve formátu jeden profík a tři amatéři, počítají se dva nejlepší netto výsledky.

Co se děje při Pro-Am
Zúčastnil jsem se turnaje ve flightu s profesionálem Antoinem Schwarzem z Francie. Jeho jméno se hodí uvést, nás ostatní nazvěme AM1, AM2 a AM3. Antoine přišel na start se dvěma zalepenými prsty – pořezal si je v penzionu, když si krájel sýr ke snídani – typický příklad toho, jak žijí hráči na této túře.
Přišel na šestou jamku, naši startovní, a velice slušně pozdravil. To je vlastnost společná skoro všem profíkům na těchto sériích – zdraví první a velmi pěkně, neodbývají to nějakým kývnutím. Antoine se hned předvedl ještě jednou – před startem si sundal svetr, položil ho na trávu a složil ho neuvěřitelně puntičkářským způsobem, načež ho vložil do sáčku a až pak do bagu.

AM1 před startem: „Pět měsíců jsem nehrál, teď třikrát po sobě, jsem vyřízenej." AM2: „Letos hraju poprvé." AM3 tiše mlčel, neměl čím se chlubit. AM2 se pochlubil něčím jiným – támhleta chalupa je moje, ukázal na pěkné osamělé stavení u ferveje pětky. AM2 patřil pro změnu dům u třinácté jamky, takže místní chalupáři. Zvláštností bylo, že oba byli Češi – jeden český Čech, druhý se narodil českým rodičům v Německu.
Na prvních jamkách jsme usoudili, že Antoine není nijak dlouhý, AM1 ho skoro přestřeloval. Ale rychle jsme zjistili, že má skvělou krátkou hru. Hrál pary a prokládal je vcelku pravidelně berdíky – pozice vlajek byly poměrně snadné. Na deváté jamce zahrál dokonce eagle, po desetimetrovém patu.
O čem šla řeč? Trochu o golfu, trochu o ničem, několik jamek překvapivě o lyžování. AM1 a AM2 se ukázali být znalci rakouských hor, připojil se i Antoine, taky se vyznal, i když většinou žije u moře v Nice. Ale vzhledem k tomu, že podzim tráví v Dubaji a zimu v Maroku, moc si v posledních letech nezalyžoval. Tvrdý je život profesionála...

Po hřišti se tu a tam potulovali i profíci, kteří nebyli zapojeni do turnaje. V ruce knížečku, kterou si za drahý peníz koupili v kanceláři turnaje – speciální profi birdie book se spoustou nesrozumitelných značek. Většinou jen přihlíželi, ale každý měl s sebou hůl a občas si zkusil zahrát.
Jeden takový patoval čtyřmi míčky na jamkách před námi, když jsme ještě nebyli v dostřelu. Na jedné z jamek ale AM1 dostřelil druhou ranou na green, a když jsme tam došli, jeho míček nikde. Usoudili jsme, že ho musel sebrat ten profík. A skutečně, na dalším greenu to zjistil, předal míček zpátky a omluvil se. Díky tomu jsme ovšem přišli pravděpodobně o dvě rány... a o stupně vítězů...
Osmnáctka je ostrovní green před klubovnou. AM2 dává vodu, ani nejde dolů, protože pokračování na jedničce je zase nahoře, usedá na lavičku a – klasika – vyřizuje hovory do práce. Je úterý, většina lidí v ten den pracuje...

Antoine nakonec zahrál krásných -6. V samotném turnaji ovšem byly vlajky v obtížných pozicích, Antoine šel po dvou dnech +1 a byl první, kdo neprošel do finálového kola. Tam se z pětice našich profíků dostali jen Michal Pospíšil, který skončil dělený dvanáctý, a Martin Příhoda, jenž byl po třech dnech dělený osmačtyřicátý.
Ve chvíli, kdy šéf Pro Golf Tour spolu s majitelem resortu vyhlašoval vítěze, nebyl na terase před klubovnou kromě prvních tří hráčů nikdo. To je další zvláštnost těchto sérií – ostatní borci už byli dávno v autech, v letadlech nebo rovnou doma, na vítěze zvědaví nejsou, spěchají na další štaci. Stejně se tam všichni sejdou, pogratulovat mohou až tam...

ČÍSLA Z PRO GOLF TOUR
3 Kdo vyhraje během roku na třech turnajích, automaticky se kvalifikuje přímo na Challenge Tour. Loni se to povedlo N. von Dellinghausenovi a M. Schmittovi.
5 Tolik hráčů postupuje po sezoně na Challenge Tour. Loni byl mezi úspěšnou pěticí i náš Stanislav Matuš.
7 Počet zemí, kde se letos série zastaví: Egypt, Maroko, Rakousko, Německo, ČR, Polsko a Holandsko.
21 Počet turnajů, rozložených od ledna do konce září. V půli října probíhá kvalifikační škola, kde si méně úspěšní účastníci túry musí znovu vybojovat kartu pro příští rok.
24 Nejlepší skóre: 24 pod par, dosáhl jej Hinrich Arkenau v něměckém Bochumer GC. Průměrně stačil vítězi výkon 12 pod par.
59 Třetí devětapadesátku v historii túry zahrál H. Arkenau právě v Bochumi. Před ním pokořil magickou hranici 60 ran Martin Kaymer v roce 2006 a Holanďan Robin Kind před třemi lety.
46 Průměrný počet hráčů, kteří loni prošli cutem do posledního dne turnaje (postupuje prvních 40 včetně ties).
2 548 Celkový počet startů v 21 loňských turnajích Pro Golf Tour.
29 651 Tolik euro vyhrál loňský vítěz Order of Merit (finančního žebříčku) Nicolai von Dellingshausen.
33 577 Tolik kilometrů urazí letos turnajový ředitel série Simon Bowler z mnichovského hlavního stanu k jednotlivým turnajům.
660 000 Celková suma v euro, jež připadne na výhry. Na 19 turnajích se hraje o 30 000 €, v Lipsku o 40 000 € a ve finále si hráči dělí 50 000 €.

Převzato z časopisu GOLF 6/2018
Text: Ivo Doušek, foto: Ondřej Driml


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
100 Kč,-

Nejnovější edice nejdéle a nepřetržitě vycházejícího průvodce po českých golfových hřištích je opět k dispozici. ...