ilustrace-GMPřestože o nich neexistují žádná psaná pravidla, je golf svázaný řadou zvyků, kterým nepřehlédnutelným způsobem dominuje dress code. Límeček, roláček, džínsy, kapsáče... Všichni tyto zvyky známe, ne všem se musí zákonitě líbit. Jaká je jejich budoucnost? Netušíte? Nevadí. Možná ji odhalíte v odpovědích několika vybraných osobností, kterým jsme položili tři stejné otázky.

1. Jaký je váš názor na současný golfový dress code a na to, zda je, či není omezujícím činitelem ovlivňujícím rychlejší růst počtu golfistů?

2. Jaký předpokládáte vývoj v nejbližších letech? Objeví se v dohledné době na greenech golfisté oblečení do džínsů a triček bez rukávů? Či dokonce v krátkých trenýrkách?

3. Jaké značce a stylu dáváte přednost vy osobně? Zaujal vás v poslední době nějaký model nebo hráč, a to jak pozitivně, tak negativně?

A-Kodejs
1. Golf je tradiční sport, k němuž patří i etika a etiketa. Jsou to pro mne nedílné součásti golfu, takže mám s uvolňováním těchto pravidel trochu problém. Myslím si, že by hráč měl alespoň trochu vyjádřit úctu k prostředí a spoluhráčům. Dávno už to není otázka peněz, vždyť golfové oblečení je v podstatě slušné volnočasové, případně pracovní oblečení. Omezujícím činitelem rozvoje by dress code být neměl, je to věc informace v úvodu lekcí, tedy práce profesionála či trenéra.

2. Doufám, že se nedočkám doby, kdy budou hráči chodit po hřišti v krátkých trenýrkách. Vadí mi i džínsy. Dnes již sice nehrajeme v kravatě a saku, tedy kromě vyznavačů hickory golfu, k uvolnění pravidel během doby tedy došlo, ale ke golfu by měla vždy patřit trocha elegance a respekt k jeho historii a pravidlům. Golf by nás měl také vychovávat a základní pravidla oblékání s tím souvisí.

3. Osobně nejsem závislý na značkách, ale především v případě oblečení do horšího počasí preferuji tradiční skotské výrobce. Kdo ví víc o špatném počasí než Skotové? Celkem se zájmem sleduji, jaké nové modely vymyslí John Daly, i když by se mi asi nelíbilo, pokud by takhle vypadali všichni hráči. Docela s radostí registruji „modelové uklidnění" Iana Poultera a občas kroutím hlavou nad kreacemi Rickie Fowlera. Trochu mi dnes mezi velkými hráči chybí hráč typu Paynea Stewarta. Aspoň že ho u nás nahrazuje Ondra Trupl.

A-Vesely
1. Můj osobní názor na golfový dress code je velmi konzervativní. Cítím se jako doma a „mezi svými" v Británii, kde je tradiční. Opravdoví golfisté zde vcházejí do klubovny a vycházejí na hřiště v dlouhých kalhotách, košili nemají nikdy volně přes opasek, nikdy nevyjdou v triku bez rukávů a nikdy si neotočí čepici kšiltem dozadu. Tradiční pojetí dress code mně velmi vyhovuje a naopak mě dráždí tělnatí muži na hřišti v krátkých kalhotách, kteří vypadají jak cestovatelé uprostřed Afriky nebo Amazonie, různé silně barevné košile volně splývající přes opasek a všechny další běžné jevy současného golfu.
Pojetí dress code je značně rozdílné podle golfových destinací. V Británii tradiční, konzervativní, v USA vidíme téměř všude značně volný přístup s velkou mírou nejrůznějších extravagancí a barevnosti, pokud nejde zrovna o Augustu nebo Pebble Beach. Na kontinentální Evropě a v Asii jsme někde na půli cesty mezi tradičním a „moderním" pojetím golfového outfitu. Jsem ale přesvědčen, že požadavek dress code není omezujícím činitelem pro rychlejší růst počtu golfistů. Dnes na hřištích v tomto ohledu zaznamenáváme stále větší toleranci.

2. Golf je i filozofií života a můj osobní názor jsem výše vyjádřil. Jsem pesimista a předpokládám, že dress code bude stále volnější. Bohužel se dočkáme, a to již v blízké budoucnosti, džínsů a triček bez rukávů, popřípadě, a to je opravdu šílená vize, i krátkých trenýrek. Reflektuje to současnou společnost, která je čím dál volnější a agresivnější a čím dál méně respektuje určitá pravidla a etiketu.

3. Osobně hraji vždy v dlouhých kalhotách, v chladnějším počasí v tmavých, v teplejších dnech ve světlých. Tomu přizpůsobuji i boty a triko, které je vždy předpisové dle dress code, tedy s delšími rukávy. Kraťasy sice uznávám, pokud jsou delší, vhodně barevné i odpovídajího střihu, ale mě v nich na hřišti neuvidíte. Není to prostě britské a zastávám spíše dress code platný pro profesionální hráče, kde nejsou kraťasy připuštěny. Všichni hráči historie do konce minulého století hráli vždy v elegantním, řekl bych noblesním, oblečení. Jako příklad mohu uvést vždy vysoce elegantního Seve Ballesterose s jeho klasickými černými kalhotami, bílým trikem a tmavě modrým svetrem. V současné době je mistrem elegance Phil Mickelson.

A-Palat
1. Řekl bych, že současný dress code není faktorem, který by omezoval příliv nových hráčů do českého golfového prostředí. Vždyť tričko s límečkem má doma prakticky každý. Já sám jsem v názoru na dress code spíše konzervativní, tedy s výjimkou akademií či driving range, kde lze uplatnit jistou míru tolerance vůči začátečníkům. Modré džínsy však podle mě na hřiště opravdu nepatří, ale vůbec mi nevadí ostatní pestré oblečení u žen ani u mužů. Vzpomeňme si jenom na pestrobarevné oblečení Johna Dalyho značky Loudmouth či na další módní ikony světového golfu, jako jsou Rickie Fowler či Ian Poulter, kteří ve svých pestrobarevných kreacích reprezentují dokonce své vlastní značky.

2. Nemyslím si, že nastane čas modrých džínsů či krátkých trenýrek. Spíše se začne sbližovat oblečení čistě golfových značek se značkami, které produkují univerzálnější oblečení pro sport a volný čas, jako je třeba Peak Performance, Polo Ralf Lauren apod. A zcela určitě se začnou, už vlastně začaly, prosazovat nové, technologicky špičkové funkční materiály. Vývoj prostě nelze zastavit, vždyť kdo by si před pár lety pomyslel, že budou hráči nosit třeba boty bez spajků.

3. Já osobně preferuji skandinávské návrháře outdoorového oblečení značky Gant, jejichž oděvy mi přijdou hodně univerzální, materiály kvalitní, dá se v nich dobře hýbat a odstíny barev promyšleně ladí k sobě. Gant se pro mě hodí na golf, pro jachting nebo i na večerní procházku v přístavu. Pokud však jde o boty, tady u mě jednoznačně vítězí klasika, tedy FootJoy, jejichž jednotlivé řady jsou dokonalé, takže si můžu vybrat jak konzervativní model Icon k dlouhým kalhotám, tak třeba na léto supersportovní HyperFlex se systémem Boa k šortkám.
Zcela samostatnou kapitolou, které holduje jisté, i když malé procento hráčů, je styl retro, vhodný zejména k hickory golfovým akcím. Osobně bych si to asi neoblékl, ale proti gustu...

A-Kuracina
1. Podle mého názoru golfový dress code nemá žádný vliv na nárůst počtu golfistů. Každý sport má svůj dress code, což je právě krásné. Když budete chodit plavat, tak si taky vezmete plavky, nikoliv tepláky.

2. Módní trendy v golfu jdou určitě s dobou. Na hřištích už nepotkáte moc hráčů s košilí, pletenou vestičkou, tříčtvrtečními kalhotami a podkolenkami. Tento druh oblékání už patří do historie. Každá doba má svůj styl a myslím, že na tom, jaký se prosazuje nyní, není nic tak špatného. Oblečení pro golfisty je funkční, pohodlné a krásné. Nadarmo se přece neříká „není špatného počasí, jsou jen špatně oblečení golfisté". V našem klubu se snažíme dress code dodržovat, takže si nedovedu představit, že se nám po greenech budou prohánět hráči v džínsech a v tričku bez rukávu. Golf je přece jenom sport gentlemanů.

3. Osobně žádnou značku nepreferuji. Oblečení si vybírám podle funkčnosti a pohodlí. Hráč na hřišti tráví zhruba pět hodin, takže už jen z toho důvodu si nedovedu představit tento čas trávit v džínsech. Na hráčích je vidět, že sledují světový golf. Už jen podle informací od majitelů našeho nového golfového shopu se hráči ptají po kolekcích, které viděli na profesionálech v televizi. Já osobně jen nechápu to pravidlo, že profesionální hráči z řad mužů musí turnaj hrát v dlouhých kalhotách, i když je neuvěřitelné horko, kdežto ženy z řad profesionálních hráček mohou nosit sukýnky a trička bez rukávů. Z pohledu mužského diváka je to super podívaná, ale pánům to tedy rozhodně nezávidím.

A-Pniak
1. Současný dress code na standardních hřištích vnímám jako něco, co ke golfu neodmyslitelně patří. Jsem optimista a věřím, že si golfová veřejnost okamžitě udělá názor na hráče, který nedodržuje dress code, a zařadí jej do patřičné „škatulky". Vymahatelnost dress code přímo na hřišti a po úhradě fee je asi to, co nám všem dělá vrásky.

2. Budu velmi rád, pokud to na standardních hřištích zůstane stejné. Není to elitářství nebo snaha o odlišení, prostě to ke golfu patří, stejně tak jako společenské oblečení k divadlu.

3. Tady by se určitě více vyjímal názor golfistek! Mě nejvíce zajímá dobrý pocit, pohodlnost, funkčnost a ochrana před počasím. A popravdě, záleží na značce a typu oblečení, když zahrajeme své životní kolo? Možná všichni máme nějakou část oblečení, která už nemá moc barev, nevypadá nijak lákavě, manželky ji nesnášejí, a přesto je to pro nás muže na golf to pravé.
Mám rád kolekce Grega Normana a jejich punc vynikající kvality a příjemného materiálu, Lasse Kjus je trend, který mám rád ve všech směrech, bohužel kvalitě odpovídá i cena...
PS: Bylo velmi příjemné sledovat flight při každoročním Cieslarově Memoriálu v Šilheřovicích v golfovém oblečení z minulého století. To jsou střípky, které potěší.

A-Voigts
1. Nevím o tom, že by se nějak zásadně změnil za poslední léta. Obecné principy jsou podle mě pořád stejné. Je pravda, že dochází k postupnému uvolňování takového toho tradičního anglického pravidla, ale je to dáno spíše snahou firem, které prádlo vyrábí, vyhovět trendům v módě obecně a také, a to kvituju, snahou o maximální funkčnost a elasticitu, pohodlnost a rozsah v pohybu. Myslím, že golfista hrající pravidelně se dříve nebo později dopracuje k poloze, která ho nasměruje do takovéhoto modu...
Co se týká obecné akceptovatelnosti takovéto módy, je pravda, že se v očích 95 % populace trendově oblečený golfista dosti vyčleňuje. Na druhou stranu, proč ne? Příznivce metalové hudby asi také nebude na koncerty chodit v plavkách, protože jinak je náruživým plavcem. Každý sport má svoje funkční prádlo a asi i svoji módu. Tak na to koukám já... Je otázkou času, kdy si lidé uvědomí, že je hlavně praktické mít kalhoty kvůli klíšťatům, rukavici kvůli gripu, triko s límečkem, když fouká studený vítr apod. Další věc je jít si zahrát turnaj nebo s kamarády z práce devítku. V takovém případě je asi příprava na hru o něčem jiném...
Souhlasím, že je golfové oblečení nákladné, na druhou stranu na public golf se dá sehnat v přijatelné cenové relaci. A ne každý musí nutně jezdit ve ferrari, když je rychlost stejně omezena na devadesátku.

2. Nemyslím si, že bychom toho byli svědky. Je to nepraktické a nepohodlné. Některé ženy sice hrají v krátkých rukávech, ale podívejte se na sportovce, nikdo z nich to nenosí.

3. Osobně mám všechny kalhoty spíše šité na míru, protože mám dost atypickou postavu, ale je zde pár značek, které asi udávají trend. Moc se o to nestarám. Zaujaly mě nové čepice mladých golfistů s plochým kšiltem, jako má Rickie Fowler. Ale jinak asi nic zvláštního... Mám rád věci značky Kjus pro jejich kvalitu a funkčnost a boty FJ a Mizuno.

A-Skopovy
1. Jsem zastáncem turnajového dress code, kde oblečení nemusí být v té nejaktuálnější módě, ale mělo by být bez modrých džínsů. A hlavně čisté, upravené. Pro všechny je turnaj vlastně „svátek", na který se ať už mentálně nebo technicky hráči připravují celý týden. Další důvod, proč nosit takové oblečení, je spojen s partnery turnaje. Pakliže budeme na turnaje s jejich podporou chodit neupraveni, určitě nebudou mít důvod a vůli se s tímto sportem nebo projevem spojovat a prezentovat. A to by nechtěl nikdo. Nehledě na to, že turnaj je společenská záležitost, tudíž do společnosti má jít člověk náležitě upraven. To by měli učit i rodiče své děti! Pro trénink může být hráč oblečen i do modrých džínsů, protože na něj chodí žáci rovnou z práce nebo ze školy, je to jejich osobní (soukromý) čas, ale opět by oblečení mělo být čisté.

2. V dnešní době se mnozí již v džínsech na trénincích pohybují. Řeč je ale stále o modrých. A když jsou povoleny červené, zelené, žluté apod., proč by nemohly být pro běžné praktikování hry nebo tréninku i modré. Důvod povolení jsem popsal v minulé odpovědi. U triček jsem stále zastáncem modelů s límečkem, když krátké kalhoty, tak maximálně bermudy. Trenýrky? Někdo je nenosí a má slipy. To by také platilo? Stále vnímám trenýrky jako spodní prádlo.

3. Naše akademie se obléká u značky FootJoy, jejíž oblečení je nejen komplexní, ale krásně barevně laděné. Líbí se mi, když má hráč oblečení čisté i vhodně sladěné. Proto volím jednu značku, která má každoročně jiné komplety, a hráč nemusí mít zrovna modelovou postavu, aby si mohl vybrat celý komplet. Pokud jde o odívání, hodně se mluví o Fowlerovi, ale jsou už i jiní hráči, kteří chtějí mít oblečení sladěné. Je to vlastně už i obchodní směr firem, které se oblékáním zabývají, což je velmi dobré.

A-Charvat
1. Dress code byl a bude součástí golfu jako jeden z atributů, který je pro hráče atraktivní. Je to specifická móda a zejména ženy mají nepřeberné množství barev a vzorů pro svůj golfový outfit, ve kterém na hřišti vypadají skvěle. Skutečností však je, že přibývá hráčů, kteří preferují běžné outdoorové oblečení, ale stále respektují, že džínsy na green nepatří.

2. Golfová Evropa prochází proměnou. Roste segment hráčů bez registrace v golfových klubech a národních federacích. Tito hráči přinášejí do prostředí i jiné pohledy na tradiční golfové oblečení. Preferují volný neformální styl oblékání a často jsou to i ony streč džínsy, mikiny s kapucí nebo trika bez límečků. I tento trend provozovatele hřišť v ČR posunuje k jasné diferenciaci areálů a s tím souvisejících pravidel. Stále zde budou hřiště, kde si prostě v džínsech nezahrajete. A je to správně, protože bychom neměli bezvýhradně rezignovat na tradice a etiketu s tímto sportem spojenou.

3. Jsem zastáncem střídmé elegance v moderním stylu a jeho představitelem je pro mě stále Tiger Woods.

A-Kastner
1. Myslím, že současné zvyklosti kolem golfového oblékání jsou relativně rozumně nastavené. Vnímám to tak alespoň v našem klubu. Jistá nepsaná pravidla dodržuje asi 90 % hráčů, ale nikdo je striktně nevyžaduje. Pokud si někdo přijde zahrát v tričku bez límečku a sportovních kalhotech, nikdo ho ze hřiště nevyhodí, ani se na něj nebude opovržlivě dívat. Na druhou stranu se neobjevují hráči v džínsech nebo v trenýrkách, jisté hranice hráči ctí.
Pokud jde o omezující činitele, které brání rozvoji golfu, tak se domnívám, že existují mnohonásobně větší problémy než zažitý dress code. Nikoho neuráží to, že se v džínsech nechodí na golf. Stejně tak by si je nikdo nevzal na tenis nebo třeba na fotbal.

2. Těžko odhadovat, kam bude vývoj směřovat. Myslím si ale, že určitá liberalizace je v současné době nezbytná. To se zřejmě dotkne i dress code. Na druhou stranu věřím, že určité hranice nebudou překročeny, a tílka, trenýrky, džínsy apod. na hřištích jen tak neuvidíme. Jak jsem uvedl výše, každý sport má svůj určitý dress code, což nikomu zvláštní nepřijde. Osobně jsem po několika letech v golfovém prostředí zjistil, že džínsy doma žádné nemám. Hlavní bude vysvětlit veřejnosti, že se v tomto golf vlastně neliší od jiných sportů.

3. Musím se přiznat, že nejsem hráč, který by si zakládal na svém outfitu. Nejlépe se cítím ve sportovnějším oblečení než v košili. Golfově mi asi nejvíce sedí značka Nike. Pokud jde o přední světové hráče, vím, že svou elegancí byl vždy pověstný Davis Love III. Největší radost mi ale na konci loňské sezony udělali členové našeho klubu, kteří si na tradiční texas scramble začali připravovat „týmové" oděvy. Máme tu proto flighty celé v modrém, oranžovám nebo retro oblečení z 30. let. Je to důkaz toho, že si umí golf náležitě užít a chtějí se v první řadě bavit. To mi dělá asi největší radost.

A-Milata
1. Osobně si myslím, že golfový dress code nijak nárůst golfistů neomezuje, ba právě naopak v dnešní době jsou golfové střihy a oblečení tak populární, že toto oblečení lidé čím dál častěji využívají i mimo něj, na běžné nošení, turistiku nebo jiný sport. Není to pouze o límečku u trika a textilních kalhot. Za posledních 20 let, co golf hraji, šly materiály mílovými kroky vpřed! Díky novým látkám, které jsou lehoučké, chladí a jsou pružné, je golfové oblečení často příjemnější než oblíbené domácí „tepláky", a přitom je designem laděno do společensko-sportovního charakteru, který lidem dnešní doby často podtrhuje osobitý styl a charakter.

2. Je vidět, že určité značky a výrobci golfového oblečení jsou rok od roku odvážnější, barevnější a otevřenější novým trendům, jimiž chtějí zaujmout nové příznivce. Podle mého názoru výstřednější oblečení sice na golfu uvidíme, ovšem převažovat nikdy nebude a zůstane výsadou několika málo lidí, kteří se chtějí lišit. V tomto případě mi záleží více na charakteru „nositele" tohoto oblečení, a pokud to bude hráč golfu, který ctí pravidla a dodržuje golfovou etiku, pak nebudu mít s výstřednějším oblečením na hřišti problém.

3. Jsem zastáncem klasiky, ale barev se rozhodně nebojím! Rád oblékám a často nosím značku Callaway. Vynikající materiály zejména u kalhot má česká značka golfového oblečení Tony Trevis, kde je pro mě tenký strečový materiál v létě a teple často příjemnější než kraťasy. Velmi oblíbenou se také stává značka Under Armour, kterou obléká například Jordan Spieth a kterou také najdete u nás v prodejně v Ropici.

A-Klanica
1. Rozhodně si nemyslím, že nepřibývá golfistů, protože nemohou chodit na golf v riflích. To mně připadá jako nesmysl. Je normální, že každá událost žádá jiné oblečení. Samozřejmě mám na golf jiné oblečení, než které nosím na abonentní koncerty symfonického orchestru. Ale i tam někdy potkám v hledišti „neslušně" oblečené posluchače. Podobné je to na hřišti. Golf člověka přesahuje stejně jako ta hudba, je tedy výrazem jakési úcty obléct se v duchu celé té záležitosti. A vždy je prostor být oblečen s úctou a zároveň být originální. Každý musí vědět, co si vzít na sebe. Jistá míra soudnosti a citu je ale u každého nastavena jinak.

2. V nejbližších letech očekávám, že se golfové oblečení bude řídit trendy světové módy. Džínsy a trička se dle mého prosadí. Doba se mění. Krátké trenýrky zatím ne, pokud se ovšem nestanou vyhledávanou módou při běžném nošení. Zatím to tak ale není.

3. Golfový dress code je pro mě osobně citlivá otázka. V této oblasti mám ambivalentní pocity. Respektuji tradici golfu, protože právě „zkostnatělost" udržela v tomto sportu gentlemanství a smysl pro čest ještě z rytířských dob, současně však mám rád barvy. Mám rád veselost a hravost. Když si jdu hrát, jsem „plnobarevný". Chápu, že každému se to nelíbit nemusí. Může to působit, že pohrdám tradicí, ale to není pravda. Využil jsem toho, že americká značka oblečení Loudmouth se specializuje na pestrobarevné golfové oblečení. Jsem v klubu této značky a čtvrtletně mně chodí kousky z limitované edice. Osobně se mi líbí, jak se obléká Rickie Fowler a John Daly.

Převzato z časopisu GOLF 5/2016
Za odpovědi děkuje Josef Slezák


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
Kč,-

...