Hosna-MichalPřestože má amputovanou nohu, hraje golf. Dokonce má doma vystaveny poháry za první místa na čtyřech mistrovstvích Evropy hráčů s fyzickým postižením. A tvrdí, že golf mu zásadně změnil život.

Než vzal golfovou hůl poprvé do ruky, žil život úspěšného kuchaře. Začínal v renomovaném hotelu Štekl na Hluboké, pokračoval v českobudějovickém hotelu U Solné brány. A protože ho lákala cizina, snil o práci na zaoceánském parníku, pět let strávil i v rodinném penzionu v Pasově. „Byla to krásná doba, majitelé penzionu mě brali jako člena rodiny a já měl čas i na fotbal, volejbal a tenis. V zimě jsem samozřejmě lyžoval," vzpomíná sympatický blonďák Michal Hošna.

Když mu bylo sedmadvacet, začalo ho pobolívat pravé koleno. Bolest se rychle stupňovala a lékaři mu předepisovali čím dál silnější prášky. Koleno však bolet nepřestávalo. Nakonec se lékaři rozhodli nohu otevřít a zjistili, že jde o nekrózu kosti. Tvrdili, že v jeho věku se s tím tělo dokáže vyrovnat.
Jenomže bolest neustávala. Prostřednictvím známého, jak už to v Česku bývá, se dostal ke světově uznávané kapacitě na pražské Bulovce, k profesoru Pavlu Dunglovi. A ten mu oznámil, že má napadenu kost i tkáň. Následovalo devět operací, nakonec vše už vypadalo nadějně. Až do okamžiku, kdy se Michal dozvěděl, že má leukémii.

„Léčbu na Bulovce jsem přerušil a začal s chemoterapií. Absolvoval jsem jich celkem osm, na onkologii jsem se léčil půl roku. Teprve pak jsem se zase vrátil na Bulovku," ohlíží se do minulosti.
Profesor Dungl mu voperoval titanové koleno a zdálo se, že je vyhráno. Ovšem nebylo. Tělo endoprotézu špatně snášelo, noha se otevírala, Michal musel chodit o berlích. Na jedné z kontrol mu pak lékař poradil, že nejlepším řešením by byla amputace. „Byl to pro mě šok, něco takového jsem si nedokázal představit," vybavuje si.
Čas ale zapracoval, a tak se začal na internetu seznamovat s tím, co vlastně lidé s protézami mohou dělat. A po dvou letech trápení padlo rozhodnutí, že do toho jde.

Protéza ne/ulehčí život
Po amputaci v lednu 2009 sice cítil jistou úlevu, ale vyhráno neměl. Po měsíci, kdy ležel v nemocnici, se v Českých Budějovicích snažil vybrat protézu. „Je tam skvělá protetika, tak jsem byl přesvědčen, že by to neměl být problém. Jenomže prvoprotéza mi působila hroznou bolest."
A tak se posléze rozhodl, že za každou cenu musí získat chytrou protézu C-Leg, jejíž elektronický kloub řídí mikroprocesor. Po čase se to skutečně podařilo, kloub odborníci naprogramovali podle levé nohy, aby se vše podobalo Michalově chůzi. Tenhle zázračný kloub člověku umožňuje vykonávat spoustu věcí včetně sportu.

„Bylo mi jasné, že s gastronomií je konec," pokračuje Michal Hošna a dodává, „volali mi sice z Pasova, že mám u nich dveře otevřené, ale bylo mi jasné, že stát celý den v kuchyni bych asi nedokázal. Začal jsem tedy hledat práci jinde. Škoda Auto rozjížděla projekt pro handicapované, a tak jsem to zkusil. A udělal jsem dobře."
Dnes dokáže lidem s postižením nejen vybrat vhodný vůz, ale navrhnout i jeho případné úpravy, doporučit možnosti příspěvku, kde auto výhodně pojistit a spoustu dalších pro postižené důležitých věcí. Sám jezdí v Octavii s automatickou převodovkou a nemůže si ji vynachválit: „Naučil jsem se přidávat plyn a brzdit levou nohou, takže nemám vůbec žádný problém."

Osudový Český Krumlov
V té době propagovala ČGF akci Hraj golf, změň život. Michal se proto v létě 2010 rozjel na nedaleké hřiště v Českém Krumlově, kde si domluvil se zdejším trenérem Alešem Nýdlem tři lekce. Začal na drivingu zkoušet švih – a pak to jednou „cvaklo". Ten zvuk, který vydá správně odpálený míček, projel Michalovi celým tělem. Rázem byl navždy ztracen. Nastala další výrazná změna jeho života.
Začal pravidelně trénovat, českokrumlovský klub mu vytvořil skvělé podmínky v podobě polovičního fee a buginy zdarma, a tak na podzim už si uhrál handicap 54. „S Alešem jsme si sedli lidsky i sportovně, bylo jen otázkou času, kdy se začnu zlepšovat," přibližuje Michal své začátky.

Ten pravý zlom ale přišel další jaro, kdy se na Darovanském dvoře uskutečnilo první mistrovství golfistů s postižením. Pořádala ho Česká golfová asociace handicapovaných CZDGA (Czech Disabled Golf Association) a kromě jiného zde Konto Bariéry předalo k tréninku paraplegiků paragolfer. Tedy speciální vozík, který dokáže člověka s ochrnutýma nohama vertikalizovat, aby mohl odpálit míček. Michal zde odehrál první turnaj. A svoji kategorii hned vyhrál. Dodnes má doma vystaven míček, se kterým hřiště odehrál...

Poté získal Medical Pass, což je lékařské potvrzení, že může hrát turnaje i pod záštitou Evropské golfové asociace postižených EDGA, a vydal se s kolegy z CZDGA na svůj první zahraniční turnaj v rakouském Zell am See. Ve své kategorii tehdy skončil třetí. Věci pak dostaly rychlý spád a po dalších turnajích vše vyvrcholilo v italském Janově, kde vybojoval evropský titul.

Miroslav Lidinský, který coby voják přišel v Afghánistánu o nohu, tehdy v Janově obhájil titul mistra Evropy v jiné kategorii, takže Češi v evropském handigolfu doslova zazářili. A září dodnes. Michal od té doby ovládl evropský šampionát ve své kategorii ještě třikrát, Miroslav Lidinský dohromady pětkrát. Dnes už je Michal dokonce místopředsedou CZDGA.

Na podzim prvního úspěšného roku proběhlo soustředění české reprezentace handicapovaných v Českém Krumlově. Zdravotnický materiál sem přijela prezentovat sympatická Karolína – a osud jménem Český Krumlov byl naplněn. Michal se s Karolínou po čase oženil, a když se jim před třemi lety narodila Adélka, netrvalo ani měsíc a už se ocitla v náruči maminky jako snad historicky nejmladší divák na turnaji v Darovanském dvoře.
Když Michal vzpomíná na silné okamžiky svého života, neopomene ten, kdy se mu letos Adélka zahleděla do očí a vážně prohlásila: „Tati, kdy už mě vezmeš na golf?"

Převzato z časopisu GOLF 11/2015
Text: Jindřich Štěpánek, foto: Jana Brábníková


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
100 Kč,-

Nejnovější edice nejdéle a nepřetržitě vycházejícího průvodce po českých golfových hřištích je opět k dispozici. ...