Jen stěží byste u nás našli golfistu, který by neznal beskydský golfový resort sevřený mezi Lysou horou, Smrkem a nezaměnitelným Ondřejníkem. A vzpomínáte? Vždy byli o kousek napřed. Jako první přivezli do Česka nejvyšší evropskou profesionální sérii, jako první vyslovili zájem pořádat Ryder Cup, jako první otevřeli českou kotlinu nejdelším evropským paličům... Když začátkem roku začaly prosakovat neurčité zvěsti o jeho prodeji, bylo nám hned jasné, že chceme vědět víc. A když už se ptát, tak koho jiného než nejdéle sloužícího managera Slavomíra Dufka.
Jak dlouho už v Čeladné působíte a jak jste se vůbec dostal ke golfu?
V Čeladné jsem od roku 2011, a tak v letošním roce překonám v délce služby prvního ředitele Karla Hegra, po němž následovali Flanagan a Jiří Novosad, od něhož jsem resort přebíral. A jak jsem ke golfu přišel? Pracoval jsem v různých manažerských funkcích v oblasti kasin. Zde jsem se dostal ke golfu, jemuž jsem propadl. Když vypsali na Čeladné výběrové řízení na pozici event managera, přihlásil jsme se a dostal se do nového týmu po poslední EPGA v roce 2011. Od roku 2012 jsem managerem resortu.
Čeladná patří se svými dvěma osmnáctkami k největším domácím resortům, kolik k jeho řízení potřebujete lidí?
Protože jsme péči o hřiště přenechali firmě Engelmann a pronajímáme i restauraci, stačí nám k zajištění běžného provozu 15 až 20 lidí. Z nich za strategické považuji zejména naši recepci pod vedením Zdeňky Damkové, kterou, jak říkají návštěvníci areálu, znají od Chebu až k Tatrám, dále event managerku a sekretářku obou klubů Marii Šebestovou, specialistku na cestovní ruch Martinu Jánovou a ekonomku Jitku Uherkovou.
Prozradíte nám, kolik je pravdy na prodeji resortu novému vlastníkovi?
K žádnému prodeji nedošlo. Resort dál patří výhradně Stanislavu Prosovi, který stál u jeho vzniku. Od prvního května letošního roku se změnil jen provozovatel. Stala se jím společnost Golferia, jejímž jednatelem je Miroslav Rakowski.
Proč zrovna Golferia a Miroslav Rakowski?
Miroslav Rakowski dlouho působil ve vrcholných manažerských funkcích v České republice. Naposledy u polského T-Mobile, odkud odcházel jako generální ředitel. Dnes žije v Čeladné, kde se poznal s majitelem resortu, se kterým vedli dlouhou dobu diskuse nad potenciálem resortu i nad způsoby jeho řízení. Nakonec došlo k dohodě a společnost Golferia získala dlouhodobý pronájem na 10 let.
Jaké jsou vize nového provozovatele a časový horizont, kdy je bude naplňovat?
Naplňují se od prvního dne. V první řadě jsme se vrhli na zpříjemnění pocitu ze hry a nechali hřiště přenormovat tak, že došlo k jeho zkrácení ze žlutých a bílých odpališť v průměru o 400 metrů – i tak zůstává nejdelší u nás. Že šlo o dobrý krok, jsme poznali okamžitě na zvýšeném počtu parů i berdíků, které zde byly od začátku sezony zahrány.
Téměř okamžitě jsme přešli i na nový sekací plán, kterým jsme rozšířili ferveje a snížili pověstný čeladenský raf na 5,7 cm. Kvůli zvýšení komfortu hry je v plánu i přesazení vybraných stromů, k tomu ale dojde až na podzim.
Máte i dlouhodobějších plány?
Pro udržení vysoké úrovně služeb jsme se rozhodli připravit ubytovací služby přímo v areálu. Pokud bude vše příznivě pokračovat, mohli bychom tyto služby nabídnout již v příštím roce. Vlastní ubytovací služby ale poskytujeme již od května, a to v penzionu Manka. Pronájem dalších penzionů zvažujeme.
Když se mluví o Čeladné, každý by chtěl hrát jen Old Course, zatímco New Course stojí v pozadí. Jsou obě osmnáctky tak rozdílné?
V kvalitě údržby jsou obě osmnáctky více než srovnatelné, klidně by se dalo říci, že jsou identické. Přesto nezastírám, že ze strany golfistů má Old Course větší preference, i když je při stejné kvalitě hra o 30 % dražší než na New Course. Zatímco Old Course hrajete za 2 000 Kč, respektive 1 500 Kč (víkendy a všední dny), na New Course si zahrajete za 1 390 Kč, respektive 1 190 Kč.
Má tento docela velký rozdíl mezi dvěma stejně kvalitními hřišti i nějaký jiný důvod?
Má, ale nehledejte nic komplikovaného. Cena hry na New Course se dle dohody rovná ceně hry na Ostravici, která leží jen pár kilometrů od nás a se kterou udržujeme nejenom velice úzké vztahy, ale vytváříme i společné marketingové projekty.
Jak jsem říkal, bez ohledu na cenu, obě osmnáctky jsou srovnatelné. Vždyť druhá devítka New Course a druhá devítka Old Course tvoří naši nejprestižnější kombinaci – tzv. European Course, kde se v roce 2009, 2010 a 2011 hrála Eruropean Tour.
Je tato prestižní kombinace dostupná i běžným hráčům? Pokud ano, kolik zájemce za hru zaplatí?
Turnaje na European Course pořádáme jen zcela výjimečně, běžný golfista si ale může tuto kombinaci zahrát téměř bez omezení. Stačí napsat na recepci, kde mu připraví hrací plán. A cena? Jen o 100 Kč dražší než hra na Old Course, což znamená 2 100 Kč o víkendech a 1 600 Kč ve všední dny.
Zmínil jste Ostravici. Spolupracujete i s jinými golfovými resorty?
I tady se situace změnila. Po delší době jsme letos obnovili reciproční spolupráci kromě zmiňované Ostravice také s Olomoucí, Slavkovem, Kaskádou, Rožnovem a Velkými Karlovicemi i s některými golfovými resorty na Slovensku.
Před pár lety jste k nám přivedli hráče soutěžící o nejdelší odpal, letos se ale soutěž objeví v pražském Motole...
Licenci na oficiální soutěž zařazenou do Longest Drive European Tour (LDET) v ceně 2 500 euro jsme si pořídili v letech 2013 a 2014, v loňském roce jsme se ale rozhodli uspořádat jen její národní verzi. Hrálo se na New Course na jamce číslo 10 a výkonem dlouhým 351 yardů (321 m) zde zvítězil Pavel Korda.
Akce byla úspěšná, a tak budeme pokračovat letos v červenci dalším ročníkem. Takže pokud kdokoli z čtenářů bude chtít zkusit poslat svůj odpal co nejdál, ať sleduje naše webové stránky, popřípadě nám napíše. My ho budeme kontaktovat.
A co se týká Motola? Zde je výhodou, že „bombarďáci" přistávají rovnou v Praze. Jak říkali hoši v minulých letech, cesta do našeho kraje je trochu komplikovaná. Ale uvidíme, třeba se soutěž vrátí opět na Čeladnou. Nebo připravíme jiný projekt.
Jste resortem a klubem jen pro výjimečné a vyvolené?
Pracujeme ve výjimečném resortu, a tak bezesporu umíme poskytovat i výjimečné služby, což oceňují v první řadě členové Prosper GC Čeladná. Nejméně čtyři roky se už ale otevíráme i běžné golfové veřejnosti, a to nejenom snížením ceny za hru, ale i členstvím ve veřejném GC Čeladná, nabízejícím výhodná roční členství všem zájemcům.
I dětem?
Podpora dětí je naší prioritou. Nejenže pro ně pořádáme zajímavé golfové programy, ale podílíme se i na výuce golfu na základních školách v Malenovicích, Kunčicích pod Ondřejníkem a samozřejmě v Čeladné, kde byl golf ve standardních osnovách a děti z něj byly v rámci tělesné výchovy známkovány.
To zní zajímavě. Jak vás vnímají místní obyvatelé?
Nyní o hodně lépe. Prvotní nedůvěra zmizela a byla nahrazena spoluprací. Dnes už se podílíme nejen na programech pro děti, pro které pořádáme karnevaly a příměstské kempy, ale podílíme se na pořádání úspěšných společenských akcí i pro dospělé. Začátkem roku jsme uskutečnili již 5. ročník Golfového plesu, pro své plesy si ale oblíbili resort i místní hasiči. Stejně tak i svatebčané.
Svatebčané?
V poslední době začalo hodně snoubenců objevovat možnosti a kouzlo, na které jinde než u nás nenarazí. A nejde jen o panoramata. Obřad v novogotické kapli u osmnáctky New Course a dokonalé soukromí v kongresové hale umí nabídnout neopakovatelnou a nezapomenutelnou atmosféru. A bohudík i dobré zprávy se šíří rychle.
Nepřehlédnutelnou dominantou prvních jamek New Course je i hotel Miura. Jaké máte vztahy?
Jsem přesvědčen, že oboustranně dobré. Stejně jako pro nás je existence tohoto designového hotelu v blízkosti resortu, a to včetně zážitkové kuchyně Michala Götha, přínosem, ocení hoteloví hosté naopak výhledy na udržované golfové hřiště, jehož jsou integrální součástí.
Jak si v měření sil stojí vaše restaurace?
Pokud myslíte s Miurou, tak jde o dva nesouměřitelné projekty. Od loňska máme v resortu v restauraci nového nájemce, který zjednodušil jídelníček a zaměřil jej na tradiční česká jídla – tedy s výjimkou sushi. Tím rozhodujícím činitelem je kromě nabídky příjemný personál a kvalitní obsluha. A tady je pořád co zlepšovat.
Dlouhodobě u vás působí především zahraniční profesionálové. Kdo vládne drivingu letos?
Již druhým rokem u nás působí jako head pro Američan Jim Bray, který je obrovským přínosem nejen pro naše členy díky svým 35letým trenérským zkušenostem, ale také poskytováním lekcí v anglickém jazyce, takže naši členové i veřejnost si na „rohožce" kromě golfových lekcí zopakují a osvěží i angličtinu.
Dlouhodobě si budujete pověst náročného hřiště, budete i zde něco měnit?
Nesměšujte lepší průchodnost s náročností. Z mistrovských odpališť si naše hřiště zachovává všechny parametry, které připraví hráčům tu nejnáročnější prověrku. A jak říká Hanka Ryšková, která zde zvítězila v roce 2015 v Mezinárodním mistrovství ČR na rány: „Kdo dokáže dobře zahrát na Čeladné, tak dokáže dobře zahrát kdekoli v Evropě..." A na tom bychom nechtěli teď ani v budoucnosti nic měnit.
Převzato z časopisu GOLF 6/2016
Za rozhovor děkuje Josef Slezák
Foto: Josef Slezák, Prosper GR Čeladná a archiv Slavomíra Dufka
|
< Předchozí | Další > |
---|
Přihlášení Golf News
Zahájen prodej voucherů 1fee2hráči na sezonu 2025, které umožňují na vybraných hřištích ve vymezeném čase po uhrazení jednoho fee hru dvěma hráčům. S ...
Kontakty
Redakce
Inzerce na www.golfinfo.cz
Inzerce v týdeníku Golf News
Inzerce v časopise Golf
Advertising in Golfinfo.cz in English
Advertising in Golf News in English
GOLF magazine profile in English
Profil časopisu Golf
Profil a ceník Ročenky Golf 2025/26
Profil Hot Travel Revue 2025
Profil Hot Equipment Revue 2025
Profil Hot Wellness Revue 2025
Austerlitz Golf Trophy 20.- 23.5.2025
Czech PGA Tour 2025
World Corporate Golf Challenge
Národní finále 13.8.2025
Kaskáda Golf Trophy 2.-5.10.2025
Grandfinále Czech PGA Tour 2025
CCB, spol. s r. o.
Okružní 19
638 00 Brno
šéfredaktor: Josef Slezák
e-mail: golfinfo@golfinfo.cz
mobil: +420 604 210 053
tel.: +420 545 222 774
RSS Sitemap Tvorba webových stránek Brno - Webservis © 2024. Všechna práva vyhrazena.
Zásady zpracování a ochrany osobních údajů.