Gaggenau-Hanak

NZ-Cape-Kidnappers-ilKdyž zaslechneme slova Nový Zéland, vybaví se devětadevadesáti lidem ze sta pojmy jako ovce, kiwi a Pán prstenů. Kiwi – tak si říkají i sami Novozélanďané, ale není to od ovoce, nýbrž od ptáka kiwi, jejich národního symbolu. Už méně je známo, že na těchto golfem požehnaných ostrovech napočítáme na 400 hřišť, což ze státu čítajícího 4,5 milionu obyvatel dělá zemi s největší hustotou hřišť na obyvatele na světě.

Z těch čtyř a půl milionu hraje golf víc než pět set tisíc, v současné době 12,5 % populace. Ale hřiště neplní jen „domorodci", boom zažívá i golfová turistika. Kromě Australanů a Američanů, kteří si tento stát oblíbili už dříve, zesiluje i proud golfuchtivých Asiatů. Japonci, jasně, Korejci, jasně, na třetím místě už jsou Číňané, kterých oproti minulé sezoně přibylo 40 %.

Ostrovy nabízejí špičková hřiště v nejúžasnějších kulisách, s nádhernými rozhledy. Golfový cestovatel zde automaticky předpokládá parádní krajinu jako doplněk hřiště. Lákají ho greeny na útesech, spadající hluboko dolů do tyrkysových vln Pacifiku, ferveje u ocelově modrých jezer, malebné krajiny pod vysokými horami. A někdy se poštěstí, že se v té krajině návštěvník octne sám, jen se svým flightem, jako by hřiště patřilo jen jim. To je pak potřeba zastavit se a nasát ten prchavý okamžik, než se zase pozornost upne na další green.
Většina špičkových hřišť na Severním i Jižním ostrově je v privátních rukou, nepřijímají žádné členy, jsou ale vesměs hostům přístupná. Je potřeba objednat si tee time, což nebývá problém. Hřiště nejsou přeplněna, nicméně doporučuje se provádět rezervace s předstihem. Na Jižním ostrově se většina větších hřišť koncentruje kolem Christchurchu a Queenstownu, zatímco Severní ostrov golf pokrývá téměř rovnoměrně.

Místní hřiště nabízejí vyžití pro každého, od začátečníka po top hráče, ale i pro každou kapsu. Většinu hřišť si můžete dopřát za velmi rozumných podmínek, v přepočtu mezi 20 až 40 eury, i když nejste členem místního klubu či federace (pokud byste byli, platíte často jen půlku z této už tak dost lidové ceny). Špičková hřiště ovšem znají velmi dobře svou cenu a nechají hostující hráče tvrdě platit, ceny zde odpovídají pověsti hřišť a jejich postavení ve světových žebříčcích.

NZ-Jacks-PointJack´s Point
Na Jižním ostrově není opravdu top hřišť tolik, všimneme si dvou z nich. Do zmíněného Queenstownu to není z hlavního města Aucklandu daleko, let trvá necelé dvě hodiny. Dvacet minut odtud leží mezi horami a jezerem Wakatipu hřiště Jack´s Point. Až 2 300 metrů vysoký a půl roku sněhem pokrytý horský hřeben připomíná svými ostrými špičkami dračí hřbet. Jezero je obrovské, okolní hory se v něm nádherně zrcadlí.
Parádní kulisa! Samo hřiště leží v drsné pahorkaté krajině, obklopují ho louky a pastviny, raf je nejčastěji tvořen divokými keři a vysokou zlatožlutou travou. Okolí fervejí doplňují šikmo položené skalní formace. Bizarní krajinu doplňují velké valy, stěny a svahy, poskládané z kamení přemístěného z bezprostředního okolí.

Dlouhé, velkoryse vyměřené ferveje, velké greeny, několik slepých jamek a raf... taky pořádná převýšení a z nich rezultující odpaly z dechberoucí výšky... Ještěže je na půli cesty karavan nabízející nápoje. Dokonce v něm dostanete čerstvě upečené mufiny! Občerstvení po devítce jsou přitom na Novém Zélandu krajně neobvyklá.
Před supermoderní klubovnou se v jezeře koupou děti, jezdí na kajaku – místní jsou zcela přirození, vidí jezírko, šup sem s dětmi, co na tom, že je to na golfu. A rodiče si k tomu dávají na terase své Flat Whites, kávu s mlékem, zdejší oblíbený nápoj.

Maximalisté si ještě zalétnou helikoptérou na Cecil Peak, kde je čeká nejen ohromující výhled na Queenstown a jezera, ale i proslulý třípar z velké výšky, obdoba jihoafrického světově nejznámějšího tříparu. Délka 285 metrů, 450 metrů převýšení, čtyři odpaliště, jeden green, na nějž musely materiál vynést helikoptéry.

NZ-Tara-ItiHills
Jméno – přesmyčka. Hřiště, považované za nejexkluzivnější v celé zemi, leží na okraji bývalého zlatokopeckého městečka Arrowtown, ale není pojmenované po kopcích. Vlastní ho zdejší rodák, klenotník Sir Michael Hill. Kulisu tvoří Jižní Alpy, opět často zasněžené. Na dvěstěhektarovém pozemku bývalé srnčí farmy ho vystavěli rovnou s vysokou ambicí – pořádat zde NZ Open.
Výhledům dominují velké plochy novozélandské trávy, občas přerušené šedými skalami. Doplňují je jezera, potoky a močály. Opět velká převýšení a z toho plynoucí obtížné rány do greenu.
Hills se chlubí světovou zvláštností – na 13 jamkách umístili sochy místních i světových umělců. Nejznámější je sousoší „Vlci přicházejí" čínského sochaře Wanga, který umístil na pahorek u osmnáctky obřího, víc než třítunového bojovníka s velikou přilbou, který se chystá na boj se 110 vlky v životní velikosti. Každý vlk je údajně originál, jen vypadají trochu neohrabaně...
S těmi Open se mimo jiné trefili. Hřiště staré deset let už hostilo dvakrát NZ PGA Championships a šestkrát NZ Open. Letošní Open si podělili s třetím do party top hřišť Jižního ostrova, sedmadvacetijamkovým Millbrook Club, což je typický resort amerického střihu, už poněkolikáté oceněný jako nejlepší resort Jižního Pacifiku, naposled vloni.

Severní ostrov
Zde najdeme významných hřišť víc, takže procházka nám potrvá trošku déle. Kdo chce svou novozélandskou safari urychlit, nejede lodí, třebaže je to romantičtější, ale přeletí rovnou do Wellingtonu, hlavního města země a „světového hlavního města větru, fouká tam neustále.
Hřiště Severního ostrova jsou rozeseta po celé jeho délce. Mezi dvěma nejlepšími – Kauri Cliffs v zálivu Matauri na severovýchodě a Cape Kidnappers v zálivu Hawke´s Bay na jihovýchodě – leží 650 kilometrů. Ale začneme blíž. Hodinku jízdy autem od Wellingtonu leží parádní klub s prapodivným názvem Paraparaumu Beach. Nejlepší links Nového Zélandu!
Bylo vybudováno už před 68 lety, jeho heslem je „Golf at its purest", nejčistší golf. Klasický úzký links po dunách, kde se v roce 2002 objevil i Tiger Woods. Bylo to jeho jediné vystoupení na Zélandu, v análech klubu je zaznamenán i jeho čtyřpat na druhé jamce.
Na Cape Kidnappers se dá jet dál krásnou hornatou krajinou Severního ostrova, nebo se vrátit do Wellingtonu s následným přeletem na Cape.

NZ-Cape-Kidnappers-ilCape Kidnappers
Hřiště bojuje s Kauri Cliffs o pozici novozélandské jedničky. Pokud chcete, aby vám vyrazilo dech hned v prvním okamžiku, připlaťte si a přileťte sem helikoptérou. Jamky na útesech vysoko nad mořem vymyslel architekt s úžasnou představivostí, mnoho designérů by se sem golf umístit neodvážilo.
Když pojedete konvenčně autem, čeká vás po průjezdu branou areálu ještě osm kilometrů jízdy lesem a pak loukami stále fungující horské farmy. Ovce se pasou kam oko dohlédne a nenechají se vůbec rušit.

Golf je jako z jiného světa. U klubovny vás cedule varuje, abyste si nabrali dost míčů. Ferveje se lesknou zvláštní světlezelenou barvou, jsou extrémně široké a jdete po nich jako po sametu. Hřiště je velmi kopcovité, na většině fervejí vytvořili velké vlny. I když tu nejsou stromy ani vodní překážky, je osmnáctka jedna velká výzva. Musíte hrát přes hluboké úzké rokle, o skóre se starají bankry, rafy a greeny – a přirozeně i vítr, který stále mění směr.
Na okrajích fervejí a za greeny jsou spektakulární kolmé útesy, které padají do Pacifiku z výšky až 140 metrů. Jamky 10 až 16 představují stálé nebezpečí: když minete směr nebo přestřelíte green, poletí míček o dalších deset sekund déle než měl, až pak navždy zmizí v azurových vlnách oceánu. Útesy vypadají z výšky jako obrovské prsty zatínající se do moře. Jedno z nejúžasnějších golfových prostředí na světě!

Klubovna vypadá zvenčí nenápadně, stejně jako malý hotel, ale zdání klame, uvnitř je všechno patřičně naleštěné. Ceny na novozélandské špičce, včetně ubytování. To je velmi exkluzivní, vrcholem nabídky je noc v majitelově bungalovu: pro čtyři v sezóně 230 tisíc za noc, minimum jsou dvě noci... Uklidnit vás může, že je to včetně jídla. Golf si ale platíte zvlášť. To většině golfistů „stačí", takže raději spávají mimo resort.

NZ-KinlochDvě hodiny jízdy na severozápad čekají hned dva parádní kousky, Kinloch Club (na snímku) a Waiarakei Golf & Sanctuary. Opět nechybí luxusní ubytování s odpovídající cenou.
Kinloch Club představuje kombinaci parkového hřiště a linksu, přestože k moři to je odtud daleko. Designoval ho slovutný Jack Nicklaus a opět se můžete těšit na ohromující scenerie. Z fervejí vidíte největší jezero ostrova – Taupo, obklopené kopci plnými pasoucího se dobytka. I když jsou tvary hřiště vytvořeny uměle, nemá se za co stydět ani před nejlepšími linksy.
Zatímco Kinloch je jen deset let starý, na Waiarakei se hraje už od roku 1970. Postaveno bylo z pověření a z financí novozélandské vlády, k podpoře místního turismu. Hřiště je dotažené do posledního puntíku, lahodí oku, hra je příjemná, nepříliš dramatická.

NZ-Kauri-CliffsKauri Cliffs
Další cesta vede do Aucklandu, na novozélandské poměry velkoměsta. Tady je výhodné celý výlet začít nebo skončit. Ale povězme si ještě o dalším golfovém skvostu – Kauri Cliffs. Tam se z Aucklandu nejlépe dostaneme krátkým letem do subtropického zálivu Bay of Islands na severovýchodě ostrova.
Zvláštní jméno. Kauri jsou místní, až padesát metrů vysoké a někdy až 2 000 let staré stromy. Druhá půle jména hovoří o útesech. Šest jamek jde přímo po nich, vysoko nad mořem. Hřiště je nablýskané, místo superlativů stačí říct, že je trvale uváděno mezi 50 nejlepšími hřišti světa, podobně jako Cape Kidnappers.
V pozadí se žlutozlatě blýská ohromná pláž Matauri Bay. Kromě dvou plochých jamek číhají všude kopce, často tak zdoláváte značná převýšení. Tu a tam se hraje přes strže, přes něž vedou velké dřevěné mosty. Místní raf je krásný na pohled, ale nemilosrdný, co pohltí, to nevydá. Platí zde místní pravidlo podobné jako u vodní překážky – trestná rána a hraj dál, žádné hledání a zdržování.

Zatím posledním výkřikem novozélandského golfu se stal před rokem otevřený linksový resort Tara Iti. Nejnovější kreace slavného architekta Toma Doaka leží na půli cesty mezi Aucklandem a Kauri Cliffs přímo na břehu oceánu. Velmi moderní střih – Tom použil původní mírně zvlněný terén velkých dun, natáhl na ně ferveje, aniž by vyrovnával prohlubně a vyvýšeniny. Výsledkem jsou ferveje, kde nenajdete rovný kousek. Původně zde byla pustina porostlá piniovými lesíky. Část jich zmizela, jiné tvoří dokreslení kulisy, ale hřiště je velmi otevřené.
Během pár měsíců po otevření se jeho pověst roznesla po světě, gurmáni si užívají, tradicionalisté varují před velkým odchýlením od běžné podoby hřišť. Veliké bankry každopádně vypadají, jako by se jich lidská ruka nedotkla, jako by je zformoval vítr, jsou porostlé původní vegetací s roztřepanými okraji. K tomu všemu parádní výhledy na záliv Hauraki, v některých místech dělí hráče od vln jen metry.

Do 400 hřišť nám ještě něco zbývá. Popsané špičky, světově známá hřiště, tvoří smetanu na dortu, základem místního golfu je ohromná spousta hřišť skoro u každého obydleného místa, kde se dá hrát za velmi rozumný peníz. Osmnáct jamek, běžně vyjde jen na zhruba 25 novozélandských dolarů (17 euro), často stačí, když peníze hodíte v obálce do schránky u recepce. Jen škoda, že je to tak daleko...
Převzato z časopisu GOLF 10/2017
Text a foto: Ivo Doušek

UŽITEČNÉ INFORMACE
SEVERNÍ OSTROV
KAURI CLIFFS
Adresa: Kauri Cliffs, 139 Tepene Tablelands Road, Matauri Bay, Northland 0245, New Zealand
Tel.: +64 9407 0010, +64 9407 0060
Web: www.kauricliffs.com
Email: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
Počet jamek: 18 | Par: 72
Délka (m): 6 539 (černá) | 5 930 (bílá) | 5 560 (žlutá) | 5 261 (modrá) | 4 476 (červená)
Design: David Harman, Rees Jones
Green fee: 495 NZ (1. 10.–30. 4.) | 313 NZ (1. 5.–30. 9.)

CAPE KIDNAPPERS
Adresa: Cape Kidnappers, 446 Clifton Road, Te Awanga, Hawke's Bay 4180, New Zealand
Tel.: +64 6875 1900, +64 6873 1018
Web: www.capekidnappers.com
Email: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
Počet jamek: 18 | Par: 71
Délka (m): 6 532 (černá) | 6 114 (bílá) | 5 708 (žlutá) | 5 310 (modrá) | 4 739 (červená)
Design: Tom Doak
Green fee: 495 NZ (1. 10.–30. 4.) | 313 NZ (1. 5.–30. 9.)

KINLOCH CLUB
Adresa: Kinloch Club, 261 Kinloch Road, Taupo 3377, PO Box 1235, Taupo, New Zealand Tel.: +64 7377 8482
Web: www.thekinlochclub.com
Email: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
Počet jamek: 18 | Par: 72
Délka (m): 6 734 (bílá) | 5 960 (žlutá) | 5 231 (modrá) | 4 640 (červená)
Design: Jack Nicklaus
Green fee: 350 NZ (1. 11.–30. 4.) | 235 NZ (1. 5.–31. 10.)

WAIRAKEI GOLF & SANCTUARY
Adresa: Wairakei Golf & Sanctuary, PO Box 377, Wairakei Drive, Taupo, New Zealand
Tel.: +64 7374 8152
Web: www.wairakeigolf.co.nz
Email: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
Počet jamek: 18 | Par: 72
Délka (m): 6 460 (bílá) | 5 853 (žlutá) | 5 084 (červená)
Design: Commander John Harris
Green fee: 220 NZ

PARAPARAUMU BEACH GOLF
Adresa: Paraparaumu Beach Golf, 1 376 Kapiti Road, Paraparaumu Beach, Paraparaumu 5032, New Zealand
Tel.: +64 4902 8200
Web: www.paraparaumubeachgolfclub.co.nz
Email: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript , Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
Počet jamek: 18 | Par: 71
Délka (m): 6 038 (bílá)
Design: Alex Russel
Green fee: 210 NZ

JIŽNÍ OSTROV
JACK´S POINT
Adresa: Jack's Point Golf, McAdam Drive, Jack's Point, Queenstown, New Zealand
Tel.: +64 3450 2050
Web: www.jackspoint.com
Email: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
Počet jamek: 18 | Par: 72
Délka (m): 6 388 (bílá) | 6 118 (žlutá) | 5 806 (modrá) | 4 980 (červená)
Design: John Darby
Green fee: 220 NZ

HILLS
Adresa: The Hills, Rapid 164 McDonnell Road, Arrowtown, New Zealand
Tel.: +64 3409 8290
Web: www.thehills.co.nz
Email: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
Počet jamek: 18 | Par: 72
Délka (m): 6 596 (bílá) | 6 113 (žlutá) | 5 200 (červená)
Design: John Darby
Green fee: 300 NZ


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Přihlášení Golf News



Poradna

První dohraný míček nebyl vytažen z jamky před dohráním dalšího

Dobrý den. Dohrál jsem míček do jamky. Nežli jsem ho stačil vyndat spoluhráč také doputoval do jamky. Oba jsme byli n ...

Poradna

Garmin Approach S 60 versus Garmin Fenix 3

Dobry den. Mate zkušenosti s golfovou aplikaci (módem) u hodinek Garmin Fenix 3? Jaky je rozdil oproti specializovany ...

OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
6000 Kč,-

Set želez Exotics EXi (5–PW), shaft UST Mamiya 40 F3 (flex R). Tradiční tvar, menší offset, maximální kontrola i délka. Skvělý poměr cena/výkon! ...