MedinahGolfisté si o svém sportu rádi čtou. O turnajích, hráčích i hřištích. Významnou částí té četby jsou statistiky: některé jsou exaktní, vyčíslitelné – počty ran, počty vítězství nebo vyhraných peněz, nejdražší hřiště. Pak jsou statistiky subjektivní – třeba nejkrásnější hřiště světa či jednotlivých kontinentů. Začtěte se s námi do jedné takové subjektivní statistiky: řeč bude o 25 nejobtížnějších golfových hřištích USA, jak je vybrali američtí golfoví novináři.

Mají z čeho vybírat, hřišť jsou tisíce, ale o těch nejtěžších se ví, není jich zase tolik. Normální hřiště nejsou budována na největší obtížnost, aby to neodhánělo běžné smrtelníky. Vedle nich však existuje kategorie hřišť tzv. velkých, stavěných pro velké turnaje nebo pro náročnou klientelu exkluzivního klubu.
Hřiště jsou objektivně ocenitelná pomocí course ratingu (CR) a slope ratingu (SR), ovšem velkou váhu má i hodnocení subjektivní. Ale už dost řečí, pojďme na to. Začneme odzadu, od „posledního", tedy 25. hřiště žebříčku, na konci najdete hřiště nejtěžší.
Ještě pro jistotu: course rating určuje složitost hřiště z jednotlivých odpališť pro hráče s HCP 0, slope rating totéž pro průměrného hráče. Maximální hodnota SR je 155.

25. Pinehurst č. 2
Na pětadvacáté místo se dostalo hřiště, na němž proběhlo snad nejvíc velkých turnajů z celých Spojených států. V roce 2014 tady zažijí kuriozitu, ve dvou za sebou následujících týdnech se hřiště stane hostitelem US Open mužů a žen! V resortu Pinehurst (Severní Karolína) jsou hřiště číslovaná, mají tady osm plnohodnotných osmnáctek! Na „dvojce" nemusíte ztratit ani jeden míček, ale taky nemusíte dát ani jeden pat z víc než metrové vzdálenosti, greeny jsou všechno jiné než rovné. Hřiště je víc než sto let staré, absolutní klasika.
Délka (m): 6 650 | CR: 76 | SR: 136
Web: www.pinehurst.com

24. Medinah č. 3 (na snímku)
Medinah Country Club s jeho třemi hřišti najdete ve stejnojmenném městě v Illinois. Hřiště č. 3 jste si určitě prohlédli během předloňského Ryder Cupu, velký popis tedy není potřeba. Je zřetelně těžší než Pinehurst 2. Ferveje nejsou široké, a když je netrefíte, s velkou pravděpodobností trefíte strom.
Délka (m): 6 970 | CR: 78,3 | SR: 152
Web: www.medinahcc.org

23. Purgatory Golf Club
Slovo purgatory jsem musel hledat ve slovníku: znamená očistec! Potěš pámbu! Jestliže chcete tímto očistcem projít, zamiřte do Indiany. Ale je to spíš nebe než peklo. Hřiště je vyzdobeno 125 bankry, jež dominují jeho vzhledu. Šest odpališť, z nejdelších měří 7 050 metrů. Místní tvrdí, že hráč s HCP 10 tu nehraje pod sto ran. Hřiště leží u městečka Nobleville, kousek od Indianapolis.
Délka (m): 7 050 | CR: 78,1 | SR: 142
Web: www.purgatorygolf.com

22. Butler National Golf Club
Další kousek ze státu Illinois, nedaleko Chicaga. Když se tady kdysi hrál Western Open, který tehdy patřil mezi majory, jury zakázala hrát ze zadních odpališť. Mělo to dobrý důvod – hřiště z nich měří 6 850 metrů. Blesk zde před lety přizabil Lee Trevina. Další pozoruhodnost – poté co Augusta National připustila mezi své členy ženy, proběhlo v Butler Club členské hlasování o stejné věci s výsledkem zachovat klub jako čistě pánskou záležitost.
Délka (m): 6 850 | CR: 76,6 | SR: 137
Web: www.bngccp.com

21. The Concord Resort & Golf Club
Resort leží u jezera Kiamesha Lake ve státě New York. Hřišti říkají Monster, asi pro jistotu, aby někdo nepřehlédl, že je tak těžké. I klubovnu tak pokřtili – Monster Clubhouse. Samá voda, tam kde není, najdete bankry – zajímavá výzva pro každého, kdo sem zavítá. Resortu vévodí slavný velký hotel, na jehož renovaci vznikl plán počítající s investicí půl miliardy dolarů! Pak přišla krize...
Délka (m): 6 960 | CR: 76,8 | SR: 137
Web: www.concordresort.com

20. Blackwolf Run River Course
Možná jste slyšeli o wisconsinském „golfovém" městě Kohler. Dědeček Kohler založil továrnu na sanitární techniku, ta se „poněkud" rozrostla, kolem vzniklo městečko, vnuk – nadšený golfista – vystavěl okolo čtyři hřiště, mezi nimi Whistling Straits a Blackwolf Run – River Course. To druhé dělá čest svému jménu – lesy, v nichž se jako had kroutí říčka Sheboygan, kolem ní vysekali sporá místa, kam se taktak vejdou ferveje a greeny. Řeka zasahuje do hry na 14 jamkách!
Délka (m): 6 360 | CR: 76,3 | SR: 153
Web: www.destinationkohler.com

19. Legends Course (Moorland)
Leží v oblasti Myrtle Beach v Jižní Karolíně. Je jedním z mnoha set hřišť tohoto slunečného přímořského státu, ale vyniká nade všechny hlubokými bankry s vysokými stěnami, malou šířkou fervejí a hodně tvarovanými greeny. Osmnáctka pro opravdové hráče, kde není prostor na chybu, shodují se ti, co ho hráli. Krajina se podobá skotským vřesovištím, rovinku nenajdete.
Délka (m): 6 188 | CR: 74 | SR: 140
Web: www.legendsgolf.com/moorland.cfm

18 Grand Traverse Resort, The Bear
Nejtěžší michiganské hřiště. Říkají mu The Bear podle přezdívky Jacka Nicklause, který ho před dvaceti lety designoval. Odvedl slušné dílo, zůstala po něm jedna z nejtěžších zkoušek, které v životě můžete podstoupit. Jezera, uměle zvlněná krajina, málo lesa, greeny modulované, sice jen lehce, ale o to hůř se čtou. Nohy si neunavíte, vozíky jsou povinné. Hodně míčků s sebou!
Délka (m): 6 440 | CR: 76,3 | SR: 148
Web: www.grandtraverseresort.com

17. Medalist Golf Club
Skok na Floridu. Medalist pochází z dílny Petea Dye, poté ho doladil Greg Norman. Pak ale klub přistoupil k dalšímu redesignu, a přestože se Norman nabízel, zadali práci jinému architektovi. Australan se urazil, požádal o výmaz jakékoli zmínky o jeho působení a o vrácení pamětních předmětů, které klubu věnoval. Dobrá zpráva zní: nikdy neskončíte v rafu. Špatná zpráva: když netrefíte fervej, budete v bažině nebo budete pro další ránu hledat mezeru mezi stromy.
Web: www.medalistgolfclub.org

25 NEJOBTÍŽNĚJŠÍCH HŘIŠŤ USA
1. Kiawah Island, Ocean Course
2. Pines Course v resortu The International
3. Black Course v Bethpage State Parku
4. Oakmont Country Club
5. Koolau Golf Club
6. Winged Foot Golf Club, West Course
7. PGA West, Stadium Course
8. Whistling Straits Golf Club
9. Tot Hill Farm Golf Club
10. Pine Valley Golf Club
11. The Tradition Club v Royal New Kent
12. Tobacco Road Golf Club
13. TPC Sawgrass Stadium Course
14. Desert Mountain Golf Club, Renegade Course
15. Spyglass Hill Golf Course
16. Hallbrook Country Club
17. Medalist Golf Club
18 Grand Traverse Resort, The Bear
19. Legends Course (Moorland)
20. Blackwolf Run River Course
21. The Concord Resort & Golf Club
22. Butler National Golf Club
23. Purgatory Golf Club
24. Medinah č. 3
25. Pinehurst č. 2

Převzato z časopisu GOLF
S použitím zahraničních pramenů sestavil: Ivo Doušek, foto: Nick Novelli


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
350 Kč,-

Zahájen prodej voucherů 1fee2hráči na sezonu 2024, které umožňují na vybraných hřištích ve vymezeném čase po uhrazení jednoho fee hru dvěma hráčům. S ...