Rahm fotoTMOdkud pocházejí nejlepší golfisté světa? Z Ameriky, řekla by většina. Ta odpověď ale není úplná, ještě je totiž třeba dodat, že se „rodí" na zámořských univerzitách. Z těch vzešla většina velikánů, kteří se výrazně zapsali do golfových dějin. Tiger Woods či Arnold Palmer nejsou výjimkami. Na úvodní fotografii Jon Rahm, absolvent arizonské univerzity.

V USA bychom našli nespočet světově známých univerzit, jimiž prošly davy úspěšných studentů. Ovšem ne každá univerzita, která má „zvuk" a renomé, produkuje i špičkové golfisty. K tomu je třeba mít k dispozici prvotřídní hřiště, dobrou dostupnost okolních resortů, propracovaný golfový program i absolutní profíky svého oboru.
Léta minulá i současná však ukazují, že cesta hráče ke slávě skrze jednu z univerzit není rozhodně šlápnutím vedle. Naopak, možnost kvalitního studia se špičkovým golfovým tréninkem se jeví jako nejlepší možná kombinace. Hráči, kteří se nedostanou až na vrcholovou úroveň, jsou připraveni do života a mohou nastartovat jinou, nesportovní kariéru. Ti, kteří k talentu a úspěšnému studiu přidají i dobré golfové výsledky, se zase mohou odrazit vstříc zářivě sportovní budoucnosti.
V průběhu minulých let na zámořských univerzitách studovala celá plejáda hráčů, z nichž vyrostly budoucí golfové osobnosti, a dokonce i světové jedničky svého oboru. Zajímalo nás, kde se studentům – golfistům vede nejlépe. Na co jsme přišli? Že škol, které dokážou vychovat prvotřídní profesionály, je hned několik. Třeba v Arizoně...

Univerzity v Arizoně
Jedním ze slavných zástupců z řad bývalých vysokoškoláků je Jim Furyk, jenž studoval na University of Arizona. Sedmačtyřicetiletý Američan má ve sbírce 17 titulů z PGA Tour a taky jeden major – v roce 2003 ovládl US Open.
Stejnou školu navštěvoval Robert Gamez, který v roce 1990 porazil na Nestle Invitational Grega Normana a během kariéry přidal ještě další dva triumfy. Rory Sabbatini jich má dokonce šest a z turnajových vavřínů se radovali také Ted Purdy nebo vítěz US Amateur Ricky Barnes.

V Arizoně studovala i současná španělská kometa Jon Rahm, ten však navštěvoval Arizona State University. „Duchem jsem svobodný, přesto to bylo těžké. Nemohl jsem se moc smát jen proto, že jsem nevěděl, co se děje. Pravděpodobně jsem v prvních měsících přišel o hodně vtipů," zavzpomínal na svá studentská léta Rahm. Za Atlantik odešel v roce 2012 s minimální znalostí angličtiny. Zámořská zkušenost ho ale odrazila vstříc snové kariéře, během níž to může dotáhnout hodně daleko.
Třeba tam, kam se dostal i jeho předchůdce z univerzity a člen dvorany slávy Phil Mickelson. Na kontě má už 48 profesionálních triumfů včetně pěti majorů. Ve sbírce mu chybí pouze výhra z US Open, na kterou čeká marně stejně jako na první místo ve světovém žebříčku. Ne náhodou je považován za jednoho z nejlepších hráčů všech dob, který nikdy neusedl na golfový trůn.
Kromě Leftyho s Rahmem slávu univerzity šíří třeba Paul Casey z Anglie, který ovládl 13 turnajů z kalendáře European Tour. Stejnými učebnami prošli Billy Mayfair, Pat Perez, Chez Reavie nebo Jim Carter.

University of Alabama
Několik úspěšných golfistů vzešlo také z univerzity v Alabamě. Bud Cauley má na kontě jeden vavřín z Web.com Tour, na které uspěl i Justin Thomas. Ten však dokázal během uplynulých let vyhrát i čtyři podniky z kalendáře PGA Tour a letos o sobě dává vědět i na majorech, vždyť na Masters dělil 22. místo a na US Open skončil na dělené deváté příčce.
Tituly ze zámořské série mají ve sbírce Jason Bohn, Dicky Pride, Michael Thompson nebo Steve Lowery, který v roce 2001 skončil třetí na PGA Championship. Nejslavnějším absolventem z Alabamy je však Jerry Pate. V roce 1975 přešel k profesionálům a v následující sezoně vyhrál US Open. Kromě toho zvítězil ještě na sedmi dalších turnajích z kalendáře PGA Tour.

University of Florida
Hodně dobře si ve srovnání univerzit vede University of Florida. Chcete důkaz? Mark Calcavecchia vyhrál 13 turnajů z kalendáře PGA Tour včetně Open. Chris DiMarco sahal o šestnáct let později po titulu z Masters, v čele se držel první tři kola, pak ho ale o tři rány předběhl Tiger Woods. DiMarca však mohou hřát vavříny z dalších sedmi turnajů.
Na Floridě studovali také úspěšní Matt Every, Brian Gay, Dudley Hart nebo Camilo Villegas z Kolumbie, držitel deseti profesionálních titulů. K těm by se jednou mohl dostat také třicetiletý Billy Horschel, který v roce 2014 získal FedEx Cup.

Oklahoma State University
Jména jako Morgan Hoffman či Edward Loar vám možná tolik neřeknou, další absolventi z Oklahomy už se ale dokázali výrazně prosadit. Bo van Pelt, Charles Howell III, Scott Verplank i Hunter Mahan zvítězili na PGA Tour, kde posledně jmenovaný získal dokonce šest vavřínů a na všech majorech už pronikl do elitní desítky.
Symbolem této univerzity je však Rickie Fowler, jehož ve startovním poli zkrátka nepřehlédnete. Nejen díky sedmi profesionálním trofejím a ambicím stát se světovou jedničkou, ale také zásluhou výrazného oblečení, které se pojí právě k oklahomské univerzitě. „Musím se držet oranžové, svých kořenů," hlásá hrdě.

Georgia Tech
Open z roku 2009 se do historie málem zapsalo šokujícím triumfem tehdy devětapadesátiletého Toma Watsona, svou senzační jízdu však do konce nedotáhl. Vítězství mu vyfoukl Stewart Cink, který ve skotském Ayirshite zaznamenal nejslavnější ze svých 13 profesionálních vítězství.
Na technickém institutu studoval také Matt Kuchar, který sice nikdy nezískal major, v počtu výher je na tom ale stejně jako Cink. V roce 2010 navíc přidal vítězství ve finančním žebříčku PGA Tour a loni vybojoval bronz na olympiádě v brazilském Riu. Stejnou univerzitu navštěvoval Troy Matteson, Chesson Hadley nebo Bryce Molder.

Stanford University
Když se řekne Stanford University, tak je třeba jedním dechem dodat jméno Tigera Woodse. Z této univerzity sice nevzešlo tolik slavných hráčů jako z jiných škol, úspěchy bývalé dlouholeté světové jedničky hovoří za vše. 14 majorů, 104 profesionálních titulů, dvojnásobný šampion FedEx Cupu a několikanásobný celkový vítěz nejprestižnější zámořské série. Co dodat? Snad jen, že ve Stanfordu studovali také Notah Begay, Patrick Rodgers nebo Zack Miller.

Wake Forest University
Ihned po Woodsovi přichází na řadu jméno dalšího golfového velikána Arnolda Palmera, držitele 62 turnajů z PGA Tour včetně sedmi majorů. Reprezentantem téže univerzity je také Webb Simpson, jenž triumfoval na US Open. To dokázal vyhrát i další z absolventů Curtis Strange, zato Lanny Wadkins získal jeden z 32 triumfů na PGA Championship. K nim přidejme Billy Andradeho, Lena Mattiace a především Billa Haase, který před šesti lety ovládl FedEx Cup.

University of Georgia
Jednou z nejúspěšnějších univerzit ve spojení s výsledky budoucích golfových es je bezesporu University of Georgia. Jejím nejslavnějším „produktem" je Bubba Watson, jenž v letech 2012 a 2014 ovládl slavné Masters. Výčet dalších jmen však rovněž bere dech: Erik Compton, Kevin Kisner, Brendon Todd, Chris Kirk, Brian Harman, Patrick Reed, Harris English, Russell Henley nebo Hudson Swafford – ti všichni už vyhráli na PGA Tour a jsou výsledkem neuvěřitelně úspěšného programu Chrise Haacka. Další určitě brzy přibudou.

University of Texas
Teprve v roce 2012 přešel mezi profesionály, už v následující sezoně ale vyhrál na PGA Tour a o další dva roky později zvítězil na Masters a US Open. Ve stejném roce usedl na golfový trůn a stal se novou hvězdou svého sportu, letos ovládl Open. Když pak zavítal na zápas amerického fotbalu, v němž bojovali texaští Longhorns, objevilo se na hřišti jeho obří jméno. Bylo to gesto vděku za to, co všechno Jordan Spieth udělal pro University of Texas a za úspěchy, které s univerzitním týmem vbojoval a jemuž mimo jiné v roce 2012 pomohl k vítězství v NCAA Championship.
Vítěz 13 profesionálních titulů však není jediným úspěšným hráčem, který prošel texaskou univerzitou a později vyhrál jeden z turnajů velké čtyřky. Na stejných místech studoval i dvojnásobný šampion z Masters Ben Crenshaw, vítěz US Open Tom Kite (oba mají na kontě 19 titulů z PGA Tour), šampion z PGA Chmpionship 1996 Mark Brooks, Justin Leonard, jenž vyhrál Open, a dalších 12 profesionálních turnajů. Sluší se dodat také jména jako Phil Blackmar, Harrison Frazar či Brandel Chamblee.

Převzato z časopisu Golf 8/2017
Text: Petr Sobol, foto: TaylorMade Golf


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
6000 Kč,-

Set želez Exotics EXi (5–PW), shaft UST Mamiya 40 F3 (flex R). Tradiční tvar, menší offset, maximální kontrola i délka. Skvělý poměr cena/výkon! ...