Cordial1Kitzbühel, to slavné malé městečko pod Hahnenkammem, je jako mucholapka. Láká mladé i staré, bohaté i méně bohaté, golfisty i lyžaře. A mnoho jiných, my se ale budeme držet golfu. Nabídka je na tak malé město obrovská – čtyři hřiště (dvě osmnáctky a dvě devítky) co bys z místního náměstí míčkem dohodil a spousta dalších ne o moc dál.

Jedna ze dvou osmnáctek se jmenuje Schwarzsee, Černé jezero. Jezero skutečně poblíž najdete, díky rašelině si zaslouží svůj název, tmavá voda se sluncem dobře ohřívá, takže v letních měsících jsou plné břehy i samo jezero. Plné lidí, samozřejmě.
To stejnojmenné hřiště si musí zamilovat každý, kdo na něj vstoupí. Najdete na něm všechno. Když projedete novou moderní bránou, uhodí vás do očí záplava květin. Jasně, kvítka sázejí okolo lecjaké klubovny, ale tady za to vzali skutečně důkladně. Sama klubovna má jednu z nejpříjemnějších venkovních teras, co jich znám, sbírá sluníčko až do jeho západu. Však je taky pořád plná, odtud se nikomu nechce.

V okolí jsou v podstatě samé hory, tisíc metrů žádná míra, o tolik přečnívají nad hřištěm. Z jedné strany divoký hřeben Wilder Kaiseru, při jeho spatření se rozbuší srdce horolezcům – tady se před mnoha lety začala psát historie moderního lezení. Na druhé straně dvoutisícový Kitzbüheler Horn, dějiště prvního vážnějšího lyžařského výletu v rakouských horách. Na obojí jsou samozřejmě místní patřičně hrdí.
Na hřiště Schwarzsee se velice často setkáte s česky mluvícími hráči. Ti si postupně Kitzbühel osahávají, v poslední době padá mýtus exkluzivního a cenově nepřístupného střediska, na který jsou místní pořádně naštvaní, poněvadž jim ještě v nedávné době odháněl „normální lidi". České hráče sem dodává hlavně hotel Cordial, ležící nedaleko odtud. Schwarzsee a Cordial jedno jsou, pupeční šňůra je dlouhá jen půl kilometru. Ale o tom později – Cordialu budeme věnovat delší kapitolu. I proto, že průvodcem po hřišti mi byl ředitel Cordialu a velký přítel českého golfu Michael Patzschke.
Nedovolil mi použít buginu, to bylo poněkud překvapující, byl krásný den, chtěl jsem fotit, ale všechno nádobíčko se mi do bagu nevejde. Bez buginy je to nestíhačka, člověk pořád musí někam pochodovat a jen co vytáhne foťák, už zdržuje ostatní. S buginou se to dá kombinovat snadněji.

Po návštěvě květinami obsypaného puttingu se pouštíme do první jamky. Skoro pětisetmetrový pětipar, táhlý oblouk doprava, na green přes vodu... začíná to jaksepatří. Následující čtyřpar má z bílých 414 metrů... Celá plocha, na které leží prvních pět jamek, připomíná velice pěstěný park. Absolutní rovinu porušují jen vyvýšené okraje bankrů a zvednuté, většinou vícestupňové greeny. Tam, zpět, tam, zpět, ale protože jsou ferveje oddělené řadami stromů a lesíky, nic to nevadí. Zeleň trávy těžce uvěřitelná, tady asi nemají nouzi o závlahu, hory nosívají vodu. Dnes je krásně, místní horalé sice celou dobu tvrdili, že přijde bouřka, ale i ti se můžou občas netrefit.

Šestá jamka zavede hráče k řece, osmá vystoupá zpátky ke klubovně a devítku hrajete přes velkou vodu zpět k řece. To už rovné není, ale druhá půlka znova začíná v rovině. Kdosi mi trvdil, že hřiště je na fyzičku, ale přibližně do třinácté jamky se to jeví jako nesmysl. Až poslední jamky odbočí do nápadného, dlouhého svahu. Výškoměr není potřeba, i bez něj je poznat, že převýšení jsou značná. Hřiště si úder schovává dlouho, ale pak přece jen udeří.
Některé jamky si zapamatujete nadlouho, krásné odpaly z výšky, hra přes vodu, jen co si zvyknete na širší fervej, už je tady nějaká užší. Jedna z nejbrutálnějších je krátký třípar přes odstrašující rokli, jen odpaliště, rokle a green, kolem něhož je nehratelný terén. Říkají mu Mausefalle podle proslulého místa sjezdovky Streif, na níž se jezdí Hahnenkamm. Kdyby tam ta rokle nebyla, tak není lehčí jamky – ale je tam...
Závěrečná víc než pětisetmetrová jamka končí ranou přes vysoký plot a za ním se hrnoucí dvacet metrů širokou řeku (v očích znaveného hráče je mnohem širší), pěkné finále. Pak už jen dvě stě metrů do kopečka ke klubovně – hned líp chápete všechny ty lidi, co posedávají na terase, nabírají síly, aby došli k autu.

Sednete do auta a projedete těch pět set metrů, které jsem nazval pupeční šňůrou. Hotel Cordial je přesně takový, jaký má místní hotel být a na jaké jsou návštěvníci Kitzbühelu zvyklí. Je dost velký a nechybí v něm v podstatě nic. Kromě běžných pokojů je zde množství pohodlných dvoupokojových apartmánů, vhodných i pro rodiny, ve třech velkých domech v zahradě. Z těch je to jen pár kroků k bazénu venkovnímu i vnitřnímu, do wellness i do jídelny. Všechno blízko, dobře zorganizované.
Ve vstupní hale vás uvítá trochu přerostlý golfista v plné zbroji, sedí tam už od mé první návštěvy a návštěvníci se s ním rádi fotí. Michael Patzschke vládne hotelu čtyři roky a golfista tu prý byl už před jeho příchodem.


Kitzbühel v rukou golfistů
Na to, že je zde tak krátce, pronikl „Mike" hodně hluboko do kithbühelské společnosti. To není úplně lehké, místní struktury jsou velmi prorostlé a aktivní. Jak známo, jde o město zaslíbené sportu, turistice, lyžování, cyklistice, tenisu, horolezení... zkuste říct nějaký sport a jistě ho tady dělají. Je zde třeba i jeden z devíti závodů mistrovství světa v triatlonu...
Ale k Michaelu Patzschkemu. „Jeho" Cordial se spolu se třemi dalšími velkými hotely stará o největší akci kitzbühelského golfového roku – Golffestival, jehož 11. ročník proběhne koncem června. Ty hotely a jejich představitelé jsou skoro u všeho, co se v Kitzbühelu vrtne, takže Michaela najdete i ve vysoké funkci kitzbühelského turistického úřadu, jehož prezidentkou je odnedávna paní Signe Reisch, majitelka dalšího hotelu z té silné golfové čtyřky.
Michael mne provedl hotelem, pak jsme si sedli v baru, kousek od toho věčného golfisty (krásná barmanka mluví plynně česky – aby ne, je to Češka...). Na místě mi vyjmenoval dvanáct akcí, které během roku Kitzbühel pořádá, a které přesahují rámec místní, regionální, tyrolský a většinou i rakouský. Ten výčet je zkráceně v samostatném rámečku.

Místem, o které se v hotelích zajímá snad každý host, je wellness. V Cordialu mají v tomto směru pro unavené golfisty, turisty či v zimě lyžaře učiněný ráj. Velký bazén zvaný Römerbad – římské lázně, zážitkový bazén s mnoha atrakcemi, solnou jeskyni, venkovní bazén, parní lázeň, sauny, whirlpool, aromatické a mlhové jeskyně, masážní a kosmetické oddělení, nepřímo k tomu patří i tři místní tenisová hřiště, biliár.
K wellness nepřísluší, ale nemenší pozornost poutá i zdejší kuchyně. Vzhledem k počtu návštěvníků udržuje restaurace zvaná Hahnenkamm velice širokou nabídku ve snídaňovém bufetu a podobně je tomu i na večeři, nabídka je širší než v menších hotelech. V poledne se často setkáte s brunchem ve stylu sněz co chceš.

Michael Patzschke se od začátku zaměřil na české hosty. Ne že by tady jiní nebyli, největší propagaci dělá hotel v Rakousku, Německu, Švédsku, ale hned po těchto zemích už je Česko spolu s Belgií a Slovenskem. Našinci tvoří v Cordialu přibližně 4% hostů. Zvykly si sem jezdit české skupiny – třeba až 40 lidí – a pořádají zde svoje turnaje. Mnozí z nich znají víc ředitele hotelu než sám hotel, kontakty jsou ještě z jeho předchozího působiště vysoko v horách, další přicházejí ze série turnajů, které u nás hotel podporuje a sponzoruje. Tuto činnost se Michael chystá v příštím roce ještě rozšířit, v českých hostech vidí potenciál, který (podle jeho slov) mnohé rakouské hotely nechávají ležet ladem. Vychází přitom z toho, že na určité úrovni se všichni znají, a že se v tomto prostředí umí dobře pohybovat.
 

Cordial2Soutěž o 4denní pobyt v hotelu Cordial
Hotel Cordila vypisuje soutěž, jejíž výherce obdrží poukaz na čtyřdenní pobyt v hotelu pro dvě osoby, 3x polopenzi a pro každého 3 green fee na hřiště Schwarzsee, Kitzbühel Kaps a GC Eichenheim.
Soutěžní otázka: kolik osmnáctijamkových hřišť je v Kitzbühelu?
Odpovědi posílejte do 25. 7. na emailovou adresu: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript .

 

 

Hotel Cordial:
Cordial-Platz 1, 6370 Reith bei Kitzbühel, Austria
Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript ,
www.cordial.at
tel. +43 5356 66477

Golf-Club Kitzbühel - Schwarzsee:
Golfweg Schwarzsee 35, A-6370 Kitzbühel
- z bílých 6104, ze žlutých 5963, z červených 5047m.
- CR 72,4 SR 134 par 72
- www.kitzbuehel-golf.com
- Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
100 Kč,-

Nejnovější edice nejdéle a nepřetržitě vycházejícího průvodce po českých golfových hřištích je opět k dispozici. ...