WaltersdorfMinimálně 300 slunečních dnů v roce v jedné z nejpřitažlivějších rakouských golfových destinací zaručí milovníkům „golfu nalehko" zážitky po celý rok. Díky panonským klimatickým vlivům začíná golfová sezóna ve východním Štýrsku už začátkem března a často lze hrát až do prosince. Lázeňské městečko Bad Waltersdorf se prezentuje jako oáza dobré pohody. Nachází se ve štýrské krajině, která je protkána vyhaslými sopkami, na jejichž svazích se výborně daří vinné révě.

GC Bad Waltersdorf
K nejmladším, ale mezi znalci nejuznávanějším golfovým hřištím patří 18jamkové hřiště přímo v Bad Waltersdorfu. Je dílem anglického architekta Michaela Pinnera, krajinného architekta Petra Wirtza a specialistky na Feng-Shui Ingrid Sator, která zmíněné principy upravila pro evropské poměry. Koncipováno je jako par 72 tak, aby ráz pahorkaté krajiny východního Štýrska byl důsledně zachován. Bylo to snad poprvé, kdy krajina neustupovala hřišti ale hřiště krajině. I design byl předem promyšlen do posledního detailu: široké ferveje, pozoruhodné vodní překážky a nepříliš škodolibé bunkry, aby nerušily živou strukturu krajiny. Hřiště působí na první pohled jednoduše, ale pozor - lehký sklon terénu vyžaduje u většiny jamek vysokou pozornost. Po absolvování osmnáctky – obklopené vzrostlými jabloněmi a ořešníky uprostřed východoštýrské pahorkatiny – odcházíte nabiti novou energií z hřiště.
Za zmínku stojí rovněž velkorysost k ženám, jak se patří u moderního golfového klubu. Dámská odpaliště jsou u dlouhých jamek hodně vpředu, vyrovnání délek je příjemně spravedlivé.

18 jamek | par 72
muži: 5 667 m (žlutá) | ženy: 4 753 m (červená)
W: www.golf-badwaltersdorf.at

LoipersdorfThermengolfclub Loipersdorf
Slabou půlhodinku od Bad Waltersdorfu, na hranici s Burgenlandem, se nachází další zajímavé hřiště Thermengolfclub Loipersdorf. Na více než 100 hektarech tu jsou k dispozici jsou zde tři devítky: červená, žlutá a bílá, které lze volně kombinovat. Nám se nejvíce líbila kombinace červená a žlutá devítka. Hřiště je celkem rovinaté, nepříliš těžké a dá se jít pohodlně pěšky. Široké fairwaye lemuje vzrostlé stromoví, které skvěle odděluje jednotlivé jamky a v létě poskytuje příjemný stín.

žlutá + červená devítka
18 jamek | par 72
muži : 5 984 m (žlutá) | ženy: 5160 m (červená)
W: www.thermengolf.at

bazenMandira Styria Resort: Ajurvéda made in Austria
Na jednom obzvláště idylickém místě se v Bad Waltersdorfu nachází největší rakouský ájurvédský resort s léčivou termální vodou: Ayurveda Resort Mandira. Symbióza indického léčebného umění s evropskou kulturou je zde naprosto jedinečná a je navíc podpořená koupáním v termální vodě. Resort nabízí svým hostům perfektně sladěný evropsko-ajurvédský životní styl, který je základem důkladné regenerace, nové energie a vnitřní vyrovnanosti. Hosté, kteří byli za ajurvédou až v Indii říkají: „Ajurvéda je zde lepší než v Indii, je totiž evropská." Proč funguje ajurvéda ve Štýrsku stejně dobře jako v Indii? Vyplývá to jednoduše z celé filozofie ajurvédy, podle které mají být terapie prováděny v prostředí, na které jste zvyklí, a mají být konzumovány potraviny, kterým se daří v bezprostředním okolí.

Největším pokladem Mandiry je však lékař a terapeuti. To jsou hlavní pilíře každé ájurvédské kůry, na nich vše stojí a padá. Většina z nich v resortu pochází z Indie a ze Srí Lanky, z kolébky tradiční ajurvédy. Jak se dívají na moderní holistický směr jsem se zeptala dr. Gopakumara: „Ajurvéda, kterou zde praktikujeme, z klasické nauky o životě vychází, avšak je přizpůsobena požadavkům a potřebám západního světa. V Evropě je jiné klima, jiné stravovací návyky, jsou zde jiné civilizační choroby. Proto jsme to nejlepší z klasické ájurvédy aklimatizovali do té evropské a vydali se vlastní holistickou cestou."
Holistický neboli celostní koncept zdraví kombinuje tradiční ajurvédské a naturopatické znalosti s dnešní medicínou – v diagnostice, terapii, prevenci a léčbě. Přičemž všechny receptury, terapeutické programy a produkty jsou vyvíjeny a pečlivě kontrolovány odborníky.

Mezi nebem a zemí je voda
Termální voda v Bad Waltersdorfu působí skvěle na tělo i duši, prospívá pokožce, posiluje svaly, aktivuje sebeléčebné síly a posiluje imunitu a je oficiálně certifikována jako léčivá voda. Mezinárodně uznávaná studie, která byla provedena v nedalekém Bad Loipersdorfu, dokázala, že pobyt v termálních lázních opravdu odbourává stres: významně totiž snižuje v těle hladinu stresového hormonu kortizolu. Koupání v termální vodě je tedy z lekářsko-psychologického hlediska lze tedy všem stresovaným vřele doporučit.

AyurvedaJak budete bydlet
Resort nabízí prostorné pokoje a suity, klasicky nebo indicky zařízené, fitness centrum, tělocvičny a prostorné wellness centrum. Senzací je vyhřívaný bazén s léčivou termální vodou, venkovní bazén a prostorná venkovní vířivka s termální 36° C teplou vodou. Vše v provozu do 22 hodin.

Na čem si pochutnáte
Nedělitelnou součástí každé ajurvédské kůry je strava. Barevná, lahodná, plná všech chutí. Je až neuvěřitelné, jak již po krátké době se oživí naše chuťové buňky a můžeme vychutnat úvodní chuť ovoce či zeleniny až do těch nejmenších nuancí. Pocit hladu člověk nezná, a i když v ajurvédě nejde primárně o hubnutí, nějaké to kilo dolů nakonec potěší.

Ajurvédské kúry nejsou ovšem pro hosty povinností. Mnozí sem přijíždějí kvůli krásnému prostředí, golfu, termálním lázním a skvělé kuchyni. Vybere si milovník masa i ryb nebo vegeterián a vegan.
W: www.mandira-resort.at

Text: Natascha Kames, foto: prezentované resorty


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
6000 Kč,-

Set želez Exotics EXi (5–PW), shaft UST Mamiya 40 F3 (flex R). Tradiční tvar, menší offset, maximální kontrola i délka. Skvělý poměr cena/výkon! ...