Zala Springs 1Zahrát si kvalitní golf a zároveň udělat dobře sezónou unaveným kloubům a svalům – to je ideální kombinace. Maďarské lázně Bad Héviz ji nabízejí. Se svými četnými lázeňskými a wellness nabídkami kolem proslulého termálního jezera. Golf je deset kilometrů odtud, a ne ledajaký – nejlepší hřiště Maďarska, Zala Springs z pera golfového architekta Roberta Trenta Jonese mladšího. Hraje se zde dlouho do podzimu – ve spojení s lázeňským relaxem optimální.


 

To, že se sem slovutný architekt dostal, je dílem souhry zajímavých náhod. Na počátku, asi před šesti lety, se zde nacházel ladem ležící projekt velkorysého hřiště na stošedesátihektarovém pozemku, na který investor kvůli nesplněným bankovním příslibům finančně nedosáhl. Souběžně s tím se objevil jeden z nejbohatších Maďarů – nehledal golf, ale zámek, který by sloužil jako hotel pro jeho firmu i běžný hotelový provoz. Jeden krásný zámek se tu nabízel.
Když mu řekli, že u zámku je i rozestavěné golfové hřiště a že by ho mohl mít, nebránil se. Zanedlouho se tady díky přílivu financí začalo znovu pracovat, a to rovnou podle přísných standardů americké golfové asociace USGA. Dnes je hřiště třetím rokem v provozu, patří k němu i zmíněný zámek – hotel Batthyány Castle a vedle stojící hotel Batthyány Kúria. Loni zde otevřeli první polovinu z celkem 32 luxusních apartmánů, které postupně vyrostly přímo u klubovny hřiště.

Klubovna je jedním z místních unikátů – majitel si přál vybudovat resort, kde by nic nebylo běžné: vše od samotného hřiště přes klubovnu až k apartmánům se má honosit přívlastky jako výjimečné, luxusní, pětihvězdičkové. Příjemné na tom je, že se tak děje za ceny odpovídající víc maďarskému než běžnému evropskému stardardu – za relativně málo peněz hodně muziky. Příkladem je už samotné green fee – za 60 euro si hřiště Roberta Trenta Jonese jinde nezahrajete. A stejné je to i s míčky na drivingu.
Zpět však ke klubovně. Je veliká, třípatrová, prosklená, velice moderní a parádně designérsky pojatá. Interiér nabízí do detailů propracovaný koncept, jasné formy a linie, nevídané lustry a další prvky. Panoramatický výhled na jezero a okolní jamky, slunečná terasa, v prvním patře gurmánský restaurant s další terasou, Spike bar, proshop. Terasa v přízemí je obklopena putting greenem, který je po setmění osvětlený, takže si hosté mohou zatrénovat nebo zasoutěžit i večer.

Areál je tak velký, že architekt nemusel mačkat jamky na sebe, kolem každé je dost místa, hrajete bez rušení dalšími hráči. To může být drobná nevýhoda pro hráče, kteří se při nepřesných drajvech často spoléhají na pomoc vedlejší ferveje, to tady nefunguje. Hřiště (s pěti odpališti na každé jamce) obtáčí klubovnu ve směru proti hodinovým ručičkám; po devíti jamkách se hra, jak je dobrým zvykem, těsně přiblíží klubovně. Dovnitř oválného prostoru ohraničeného jamkami by se vešla ještě spousta dalších.
Greeny jsou dost rychlé, férové, některé mají ledvinovitý tvar. Typické jsou bankry, které se objevují často po trojicích. Mají velmi příjemné oblé tvary a nevysoké okraje, na pohled přímo hladí na duši. Dá se z nich hrát, ale přesto je lepší se jim vyhnout a vidět v nich jen optickou výzdobu fervejí a greenů. Od první do poslední jamky máte pocit, že hrajete něco mimořádného. Je to v té trochu fádní maďarské krajině jako zjevení.

Každá jamka je jiná, všechny zajímavé. Občas lesík nebo pár vysokých solitérních stromů, ale většinou téměř linksový charakter. Dotazu, která jamka se hráčům líbí nejvíc, se manažer hřiště Damian McPherson z Anglie jen zasměje: „Každý vám vyjmenuje jinou." Signature hole je devítka, hned se k ní dostaneme.
Hřiště začíná s dosti obtížným, lehce kličkujícím pětisetmetrovým pětiparem, jehož green je schován za bankry. Pak zajímavý třípar a hned další pětipar, ze žlutých 536 metrů, dogleg s rybníkem a bankry obsypaným greenem, po něm se dostaneme téměř zpět ke klubovně. Na první devítce jsou tři třípary, tři čtyřpary a tři pětipary.
Tříparová pětka se hraje přes jezero a není jediná. Voda spolu s bankry představuje na hřišti hlavní překážky, jako celek však není přespříliš obtížné, jeho SR má hodnotu 124 ze žlutých. Šestkou začíná série tří „oddychových" jamek (sedmá je nejtěžší jamkou první části hřiště) a už jste na devítce. Pětisetmetrový pětipar, skupinka bankrů v dopadové zóně delších drajvů, posledních dvě stě metrů po břehu jezera vlevo, vpravo jsou roztroušeny další bankry.

Zala Springs 2Ani druhé devítka co do zajímavosti za tou první nezaostává. Cesta k desítce vede kolem tréninkových ploch a také kolem automatů s pitím a snacky, vítaná záležitost. Desítka je esovitě pokroucený, skoro 400 metrů dlouhý čtyřpar, velmi zajímavá jamka, jež vás nutí přemýšlet. Vyplatí se přidat si ránu a jít na green zprava, chcete-li jít do rizika, hrajte přes tři písečné překážky přímo.
Lehký pětipar bez vody přivede hráče k hlavní atrakci druhé půle – třípar přes veliké jezero. Green leží přímo na břehu, ze žlutých měří 166 metrů. Psychická záležitost. Po ní se další jamka jeví jako dárek, jen třistametrový čtyřpar s širokou fervejí. Další jamka vede smělým dlouhým obloukem kolem podélné vody, místy složitý terén, zajímavá. Fervej patnáctky se zase kroutí ve třech ohybech jako desítka, v dopadových zónách zmíněné trojice bankrů, před greenem jen jeden, zato velký a hluboký. Tady se zase vyplatí nahrát si napravo a netlačit se na green přímo. Nejtěžší jamka druhé polovičky hřiště.
Následuje velice jemný třípar s pěti bankry, všechny naskládané za sebou po pravé straně a vedou až ke greenu. Předposlední je hodně zalomený pravý dogleg, vpravo jezero, raf, příčné kamenné zídky, zkrácení doglegu jen pro odvážné.
Parádní je i poslední jamka. Dlouhatánský pětipar, nepřehlédnete ho celý ani z vyvýšeného odpaliště. Fervej se cyklicky zužuje a rozšiřuje, zpestřují ji bankry, mezi nimiž kličkujete. Ke konci se vlevo přidává jezero, od něhož vás dělí dlouhý záchranný bankr. Pěkné finále.

I tréninkové plochy jsou na velmi dobré úrovni. Dva putting i chipping greeny, odpaliště z trávy i z podložek, připravené pyramidy nových žlutých Srixonů. Resort umožňuje, aby si sem trenéři přivezli své klienty.
A ještě informace pro ty, kteří si po golfu rádi pochutnají. Restaurace v klubovně vaří velice kvalitně a chutně. Pro ty, kdo mají rádi (nebo chtějí vyzkoušet) maďarskou kuchyni v její pravé podobě, jsou v okolí restaurace a csárdy – jedna vyzkoušená je v Zalacsány na kruhovém objezdu, 1,5 km od resortu.

Převzato z časopisu GOLF 9/2018
Text: Ivo Doušek, foto: Zala Springs Golf Resort

UŽITEČNÉ INFORMACE
ZALA SPRINGS GOLF RESORT
Adresa: Zala Springs Golf Resort, 8782 Zalacsány, Csány László utca, Hungary
Tel.: +36 204 034 960, +36 205 350 435
Web: www.zalasprings.hu
Email: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
Počet jamek: 18 | Par: 72
Délka (m): 6 351 (bílá) | 5 949 (žlutá) | 5 563 (modrá) | 5 144 (červená)
Green fee: 50 €/18 jamek (po–pá, 18 jamek/celodenní) | 80 €/90 € (so–ne, 18 jamek/celodenní)
Jak se tam dostat: Cesta z Brna trvá 3,5 hodiny, . z Vídně nebo Bratislavy dvě hodiny.


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Přihlášení Golf NewsPoradna

První dohraný míček nebyl vytažen z jamky před dohráním dalšího

Dobrý den. Dohrál jsem míček do jamky. Nežli jsem ho stačil vyndat spoluhráč také doputoval do jamky. Oba jsme byli n ...

Poradna

Garmin Approach S 60 versus Garmin Fenix 3

Dobry den. Mate zkušenosti s golfovou aplikaci (módem) u hodinek Garmin Fenix 3? Jaky je rozdil oproti specializovany ...

OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
6000 Kč,-

Set želez Exotics EXi (5–PW), shaft UST Mamiya 40 F3 (flex R). Tradiční tvar, menší offset, maximální kontrola i délka. Skvělý poměr cena/výkon! ...