ces Span LasColinasGolfisté neradi slyší, že jsou turisté. Ale golfová turistika je jasný pojem. Jak jinak pojmenovat ty krásné toulky po celé planetě, kdy omluvenkou pro nové a nové výboje je právě golfový bag? Kam tedy míří moderní golfový turista a s ním i celý golfový turismus?

Golf je světový fenomén. Šedesát milionů lidí hraje na každém zeleném kousku planety. Řeč birdie, parů a bogey je internacionální, časové a finanční náklady bez hranic. Bez hranic je i touha hráčů putovat co nejčastěji do podivuhodných exotických míst a zemí v naději, že právě tam, na místě, o němž tak krásně hovoří řeč prospektů a fotografií na internetu, zažijí svůj golfový den D. A i kdyby ne, hra samotná poskytuje dostatečný důvod vyrazit...
Ve studených měsících podléhá „homo birdiens" volání dálek nejsnadněji, poněvadž by mu na domovském hřišti přimrzl míček k týčku, ale cestovatelské vábení je celoroční. A je tolik zemí, tolik míst, tolik hřišť...

Golfová turistika je jedním z nejdůležitějších odvětví celého golfového průmyslu, jeden z hnacích motorů branže. Odhady finančních objemů, které toto odvětví produkuje, se měří miliardami eur. A investice rezultující z této sumy pak podporují nejrůznější formy rozvoje, nové trendy, pomáhají udržet snesitelnou míru při recesích.
Ale buďme konkrétnější. Co se Evropy týče, zdejší golfový turista citlivě reaguje na politickou a bezpečnostní situaci v té které zemi, jež připadá v úvahu. Zajímavé jsou rozdíly, jak reagují na zvýšené potenciální nebezpečí hráči jednotlivých zemí. Příkladem budiž třeba návštěvnost Turecka po nedávném výbuchu na istanbulském letišti. Pro některé země se Turecko rázem stalo zemí „no go" a hráči se masově obrátili jinam, jiné země přílišný odliv svých golfových cestovatelů nehlásily.

Kam se jezdí, kam méně
Velmi pravděpodobně to souvisí s kupní silou hráčů, rozuměj s jejich ochotou připlatit si a vyměnit nepřekonatelný poměr cena/výkon tureckých resortů za o něco nákladnější pobyt v jiných, tradičních destinacích. I tam existují pobyty stejně luxusní jako v Turecku, ale „turecký" standard tam stojí neporovnatelně víc. Zcela konkrétně se tehdy od Turecka odvrátili třeba Němci a část Skandinávců, Rakušané už méně a našich hráčů se turecké události dotkly nejméně, po pár měsících šoku se tam v podstatě všichni vrátili.
Hůř než kdysi si dosud vede Tunisko, a to dlouhodoběji, Egypt kolísá podle toho, co se tam zrovna děje. Rozdíly v zájmu golfistů vidíme i u jednotlivých cestovních kanceláří, což souvisí často s tím, jaká bezpečnostní opatření či záruky kanceláře inzerují. A cestovky jsou mnohem ochotnější a pružnější než dřív v případech, kdy se zákazník rozhodne změnit cíl cesty.

Kdo tak profituje ze situace, kdy se některá/é země náhle jeví jako problematická/é? Celá branže se shoduje, že je to Portugalsko a Španělsko, původní cíle evropské golfové turistiky. Španělsko znovu nahradilo na špici Turecko, velice plné jsou Kanárské ostrovy, z pevniny je to Costa del Sol u Malagy, Costa de la Luz kolem Huelvy a oblast východně od Barcelony. Gran Canaria je tak přeplněná, že spousta turistů musí létat na sousední ostrovy. Portugalsko sbírá golfisty nejen z centrální Evropy, ale tradičně silné zastoupení zde mají Angličané, pro něž je to sem kousek.
Ve druhé evropské řadě stojí Řecko, tlačené vpřed zejména zájmem o dvě překrásná hřiště na Costa Navarino, dále Itálie se Sicilií a Toskánskem, ale i Bulharsko s pobřežními hřišti nad Varnou. V létě se víc než dříve létá do baltských států a velice oblíbeným se stalo Maroko, které není od Evropy tak daleko, aby se nedalo počítat do běžných destinací. Oblast kolem Marakéše hlásí během posledních deseti let velký příliv golfových turistů, aniž by příčinou byla nejistá situace v jiných zemích, jednoduše zde přibyla celá řada krásných hřišť.

ces Dominikana Punta-CanaZa moře
Chcete se vydat dál? Dominikánská republika není u (západo)evropských golfistů oblíbená tolik jako u běžných turistů, protože tamní green fee často šplhají až ke 200 eurům. Mauritius to má naopak, procento golfistů je vůči negolfujícím výletníkům daleko vyšší, protože poplatky za hru často zahrnují do hotelových cen.
A co USA? Tam už všichni byli, a ne všem se chce opakovat dokola pobyt v kondominiích Floridy a hru na sice krásných, ale vzájemně podobných hřištích. Ze hry není Jižní Afrika, kam se jezdí za golfem i úžasnou krajinou, a vysloveným trendem se v poslední době stává Vietnam, kde vyrůstají hřiště jedno za druhým, budují je nejlepší architekti a kvalita hřišť i servisu je na vysoké úrovni.

Mění se i ideální náplň golfových dovolených. Trend minulosti – každý den osmnáctka a občas šestatřicet jamek za den už je pryč, nově golf zabírá maximálně tři čtvrtiny času, zbytek připadá na pláž, wellness a najde se čas i na kulturu. Golfista už se rozhlíží dál, nevidí jen nejbližší fervej, ale i to, co je za ní. V některých cestovkách se už tento dříve nevídaný jev promítá do programu, a tak se kultura, historie, příroda a gastronomie stávají esenciálními díly nabídky. Čím je cíl vzdálenější, tím častěji vyhledávají zákazníci kombinaci golfu a poznávání.

Na lodi? Na lodi!
Lodní cesty s golfem silně nabírají na významu, což nesouvisí s bezpečností, nýbrž s měnícím se pohledem hráčů na dovolenou. Už to není jen golf, hráči přecházejí k běžnější, v dobrém smyslu toho slova normální pohodové dovolené s možností hry. Ano, hráči si najdou na golf čas takřka v jakékoli destinaci, ale zdaleka ne všichni hledají uvolnění v klasických golfových resortech, kde je hra převažující a často jedinou náplní. Třebaže dříve cestovali výhradně za golfem, loď jim přináší nové zážitky a navštěvuje zpravidla jiné resorty než klasická golfová turistika.

A co okolní země?
Golfová dovolená doma či u sousedů? Proč ne! Pro pevninské Evropany není Anglie velkým cílem, díky parádní krajině a dobré nabídce hřišť a hotelů s odpovídajícím servisem se zájem centralizuje na Rakousko a s odstupem i na sever Itálie. Místní mají na přílivu golfových turistů eminentní zájem a snášejí jim modré z nebe.
Má to velmi dobrý důvod – v Rakousku je letní sezona slabší než ta zimní, hotely nejsou tak plné, jako když se lyžuje, navíc golfový turista údajně utratí za den v průměru 150 euro, zatímco běžný návštěvník Rakouska o třicet míň.
Rakousku, typické dovolenkové zemi, donesou golfisté do státní kasy čtyři procenta sumy, kterou celá turistika zemi přináší; v golfově exponovaných oblastech, jako je třeba Kitzbühel, se dostaneme až k pětině. Speciálně Němce, kteří nevidí pořádný kopec jak je rok dlouhý, přitahují Alpy jako magnet, ale potkáte tu hráče z celé Evropy.

Zajímavou výjimkou, co se cestování za golfem týče, je Francie. Ta má všechno, obří výběr šesti stovek hřišť, moře, hory, teplo i zimu – kam by Francouz cestoval? Navíc to mají jen skok na anglické, skotské a irské linksy, takže francouzských golfistů třeba v Rakousku moc nevídají.
Zato ostatní Evropané jezdí už odedávna za francouzským golfem přesně v módu popsaném výše jako současný trend: golf a krásy přírody, golf a moře, golf a gastronomie, golf a víno. „Vedlejší" nabídka při golfové návštěvě Francie často převažuje. A kultura, nádherné památky? Ano, samozřejmě, to všechno tam najdete!

Něco pro nás Čechy
Takže co dál? Zase do Turecka? Proč ne, on ten strach člověka zase za chvíli přejde. A Turecko, speciálně Belek, stále představuje skutečný golfový ráj. Ceny trochu poklesly, už se sice zase vyšplhaly, ale i tak poměr cena/výkon zůstává příznivý. Nicméně do Turecka jezdíme převážně v zimním období, kdy se u nás nehraje, případně jen omezeně.

Sezonu však hravě přežijeme u nás nebo u nejbližších sousedů. I tady je dobře. Jen se v naší domovině několikadenní regionální golfová turistika provozuje zatím v omezené míře. Jsou oblasti, kam se dá zajet na několik dní, ubytovat se a hrát okolní hřiště. Je jich spousta, namátkou Liberecko, Brněnsko, západ Čech, skupinu parádních hřišť máme na severu Moravy, jižní Čechy.
Další nabídka čeká na jihu Slovenska u Bratislavy a Sence. Ale málokdo tam vyrazí na víc než na den dva, přitom se takové kombinace vysloveně nabízejí.

Na podzim zase můžeme vyzkoušet maďarské nebo nověji slovenské termály, kam je dobré zajet, zrekreovat se po sezoně a zmenšit zdravotní dopady na naši tělesnou schránku. Dobrým tipem jsou v tomto směru termály poblíž hřišť nebo přímo u nich.
Ty najdeme nejen v Maďarsku, ale i ve východním Rakousku, které tvoří s Maďarskem jednu velkou termální oblast. Sahá až do Slovinska, kde vyrostlo pár termálních resortů s golfem a většinově se jmenují Toplice.
Je tam o fous tepleji, dobře v říjnu a často i v listopadu, kdy už se zase můžeme chystat... do Turecka? Nebo co ten Vietnam, Dominikánská republika, Spojené státy, Nový Zéland či snad ještě něco dál? Golfová země je nekonečná, stejně jako touha golfistů ji celou poznat.

Převzato z časopisu GOLF 4/2018
Text: Ivo Doušek, foto: archiv golfových hřišť


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
Kč,-

...