ColliNic proti golfu v Jižním Tyrolsku nebo na Gardském jezeře. Vážně ne! Ale pojedete-li o hodinu déle, budete hrát v samotném srdci „Bella Italia", zažijete náročný a pestrý golf a unavené tělo potěšíte v termálních lázních. Všichni, kdo milujeme Itálii, známe ten pocit – konečně za sebou necháte Brennerský průsmyk, projedete Alpy, a hory najednou vystřídá naprostá rovina, která sahá až k horizontu. A zde už začíná Benátsko a skutečná Itálie, kde „kvetou citrony", jak tento kraj oslavoval Goethe již v 18. století.

Jen coby kamenem dohodil jižně od Padovy na úpatí Euganského pohoří se nachází pravé bohatství v podobě horkých pramenů. Dnes stejně jako před dvěma tisíci lety patří zdejší lázeňská střediska Abano, Motegrotto, Galzignano a Battaglia k nejstarším a největším léčebným a termálním cemtrům v Evropě. Tento kout Itálie s 240 termálními bazény nabízí ideální základnu pro skvělý odpočinek a tělesnou pohodu.

Dochovala se legenda, která vysvětluje vznik Euganských pramenů. Podle ní se tu Phateon, syn Slunce, zřítil s hořícím vozem. Následkem toho vytryskly léčivé prameny, zbavující bolestí a nemocí. Voda horká 87 °C přichází z předhůří Alp a cestou, ve velkých hloubkách, se stačí obohatit minerálními solemi a společně s léčivým bahnem založila slávu těchto lázní. Léčí se tu převážně poruchy pohybového ústrojí a zánětlivé nemoci.

Zámky, vily, parky a zahrady
Celá krajina Euganských vrchů je poseta zámky, vilami a panskými sídly, jež jsou svědky historického vývoje v průběhu století. Atmosféru zlatých časů zde pocítíte i dnes. Ale nejdřív o golfu.
V bezprostřední blízkosti se nacházejí hned tři jedinečná a zcela rozdílná golfová hřiště: Golfclub Padova, Frassanelle a Montecchia. Trochu dál, 35 kilometrů od lázeňských center hřiště Colli Berici, které nelze vynechat. Na rozdíl od předešlých tří rovinných je kopcovité a nesmírně zajímavé ve všech směrech. Hrát tu díky příznivému klimatu můžete po celý rok.

MontecchiaGC Montecchia
První námi navštívené hřiště bylo Montecchia, považované za jedno z nejkrásnějších v zemi. Golfový resort v nádherném parku má vše, co prvotřídní golfový klub potřebuje: zdařilé hřiště, špičkové tréninkové zázemí, fitness studio, bazén i wellness areál, prostornou klubovnu s věhlasnou restaurací a jedinečné červené víno.

Autorem je irský architekt Tom Macaulay, kterému se na pozemcích s antickým zámkem hraběte Ema Capodilisty podařilo umístit hned 27 jamek. Moderní drenážní systém umožňuje kvalitní hru po celý rok a za každého počasí. Hřiště je díky četným překážkám, ať vodním nebo písečným, technicky náročně a velmi různorodé. K nejzajímavějším patří sedmá jamka: 165 metrů dlouhý třípar, green obklopuje voda ze všech stran, takže i ten nejzkušenější hráč si tu „hrábne".
Po hře otestujte restauraci, vaří tu šéfkuchař Alajmo a klubová restaurace získala jednu michelinskou hvězdu. Kdyby vám to bylo málo, několik kilometrů dál provozuje vlastní restauraci Le Calandre, která se pyšní dokonce třemi michelinskými hvězdami.

GC Colli Berici
Jediné kopcovité hřiště, které jsme navštívili, najdete v lesnatém kopcovitém terénu pohoří Berici, nedaleko města Vicenza, rodiště stavitele Palladia. Ten svými proslulými vilami inspiroval architekty Bílého domu ve Washingtonu.
Už díky spektakulárním odpalům a nádherným výhledům na okolní údolí a kopce se vyplatí hřiště navštívit. Kdo nemá slušnou fyzičku, měl by si raději vypůjčit buginu. Nachází se sice jen v nadmořské výšce kolem 300 metrů, ale výškové rozdíly jsou často velké.

Hřiště je velmi různorodé, jednou odpalujete hluboko dolů, jako do propasti, pak zase do kopce. Jsou tu nádherné třípary, narazíte i na trosky hradu a v dálce zahlédnete i sněhem pokryté hřbety Dolomit. Opravdu fascinující prostředí.
Osmnáctka je relativně krátká – 5 200 metrů, ale čtyři pětiparovky nechybí a jedna měří dokonce 539 metrů. První devítka je terasovitě položená směrem k Pádské nížině, druhá vede hustým listnatým lesem: Pro ni jsou typická velká převýšení, zvlněné fairwaye vyžadující nejen promyšlenou strategii, ale i slušnou přesnost.

GC Colli Berici rádo vítá hosty, ale nejedná se o žádný turistický magnet nebo exkluzivní resort. Nicméně budete přijati jako staří známí, často osobně sympatickým ředitelem Carlem Molonem, který pro svůj klub doslova žije. Tento sympatický bonviván miluje Itálii, skvělou kuchyni a domácí vína... Nechte si doporučit dobré vinaře či pěstitele oliv!

FrassanelleGolf Club Frassanelle
Rovněž hřiště Frassanele se nachází v nádherném parku, založeném v polovině 19. století architektem Japellim, který dostal za úkol vytvořit park v typickém anglickém stylu.
Autorem hřiště je Benátčan Marco Croze. Využil velkých otevřených prostor a jezer a koncipoval 18jamkové hřiště s prostornými greeny, jezírky a potoky. Díky velkému množství jezírek, rybníčků a potoků dělá termálnímu regionu opravdu čest. Rozsáhlý všudypřítomný park anglického typu obklopuje celé hřiště.

Nezapomenutelnou zůstane jamka č. 15, nazvaná Královna – 150 metrů dlouhý třípar přes jezero na green obklopený vzrostlými stromy. Osmnáctka patří k nejdelším pětiparům v Evropě (z bílých kamenů měří 549 metrů). Jmenuje se L'Arco (oblouk), protože odpalujete mezi dvěma mohutnými duby.
Klubovna je umístěna v historickém venkovském sídle ze 17. století, které je citlivě zrekonstruováno a „very british" zařízeno. Je moderně vybavená, nechybí ani sauna a solarium.

GC Padova
První hřiště v regionu v Euganských vrchů bylo uvedeno do provozu v roce 1962 pod názvem GC Euganeo. Jedná se o rozsáhlé parkové hřiště, připomínající díky bohaté flóře botanickou zahradu. V roce 2003 přibylo dalších devět jamek, takže hráči mohou kombinovat všechny tři devítky podle chuti.
Klubovna, bazén, tenisové kurty, fitness club a samozřejmě skvělá restaurace a dokonce možnost ubytování v devíti prostorných pokojích.

... a na závěr kulinářské prožitky
Psát o Itálii, a nezmínit se o jídle, to prostě nejde. Každý golf, každý výlet za historickými památkami a přírodnímí krásami končí šťastně u bohatého stolu. Tradiční benátská kuchyně je tu moderně interpretována. Ráno bohatý snídaňový bufet a večeře à la carte nebo pětichodové menu. Vše korunováno skvělými víny a mistrovskými kousky hotelového cukráře.
W: www.esplanadetergesteo.it

Itálie je nádherná všude, od Brenneru až po Sicílii. Ať už se rozhodnete pro prodloužený víkend nebo si dopřejete celý týden, Benátsko má opravdu co nabídnout. Verona, Padova, Vicenza nebo Benátky vás svými kulturními a kulinářskými zážitky nikdy nezklamou. Buon divertimento!

DVĚ KULTURNÍ ZASTÁVKY
Padova – město učenců
Padova je jedno z nejstarších italských měst s neuvěřitelnými architektonickými příklady různých epoch. Svůj vrchol si prožila během 12. a 13. století, kdy měla status samostatného městského státu, ale i poté, kdy byla v područí Benátek, si uchovala svou důležitost. Ve městě sídlí nejstarší italská univerzita, založená roku 1222. Přednášeli tu i Galileo Galilei nebo Mikuláš Koperník.
Nejzajímavější je bezpochyby velké starobylé centrum, kde se dá bezcílně toulat. Je tu tolik zajímavých památek, které můžete zkoumat a objevovat celý den, a ani tak vše nestihnete. Velmi zajímavé je náměstí Prato della Valle. Tvoří ho kruhový kanál obehnaný sochami slavných Padovanů, uprostřed je fontána, kolem trávník a pár stromů. Lidé tady s oblibou sedávají, popíjejí kávu a jedí pizzu. Na kávu se ovšem zastavte v kavárně Pedrocchi, hned naproti Palazzo del Bo. Vznikla již v 18. století.

Verona – město milenců
Hlavní město provincie Verona a jedno z nejbohatších a nejvíce prosperujících měst v zemi. I tak může být definována Verona, místo neodmyslitelně spjaté s dějem tragédie Williama Shakespeara Romeo a Julie. Ve městě, které obtéká ze tří stran řeka Adige, se nachází neuvěřitelné množství památek.
Za tuto rozmanitost může především fakt, že Verona od svého vzniku vystřídala mnoho vládců – od Benátčanů a Francouzů až po Habsburky, proto uchovává vzpomínky na antiku, středověk, renesanci, baroko i gotiku.
Historické centrum bylo v roce 2000 zapsáno na seznam kulturního dědictví UNESCO. Půjdete-li v létě na operu, zvolte místa nahoře na kamenných schodech. Je to méně pohodlné, ale akustika je skvělá všude a na výhled shora na scénu nezapomenete.

KDE SE UBYTOVAT
Montegrotto Terme
Městečko, kde má každý hotel bazény s termální vodou a poskytuje lázeňské procedury a ošetření, jak zdravotní, tak zkrašlovací. Vše v pohodlí hotelu, bez nutnosti opustit jeho prostory. Léčí se tu převážně poruchy pohybového ústrojí a v posledních letech byla lékařským výzkumem prokázána i účinnost místního léčivého bahna na léčbu lupénky.

EsplanadeSPA & Hotel Terme Esplanade Tergesteo – tradice a inovace
Pětihvězdičkový SPA & Hotel Terme Esplanade Tergesteo leží přímo v centru městečka Montegrotto Terme. V posledních letech prošel celou řadou rekonstrukcí a dnes se prezentuje jako velmi zdařilý designový hotel: vzdušný, elegantní, pokoje s balkony, suity s vlastní saunou a vířivkou a výhledem do svěží zahrady nebo na okolní krajinu.
Lázeňský areál disponuje čtyřmi bazény. Venkovní a vnitřní jsou navzájem propojeny. V 35 °C teplé vodě lze vyzkoušet podvodní masáže a vychutnat si hru světel. Nový H2O3 termální bazén je dokonce obohacován ozónovými mikrobublinkami, v něm se budete cítit jako ve sklence se šampaňským.
Kromě původních lázní Emotion Zone se saunou, parní lázní a vířivkami nabízí areál nový oddělený svět saun Roof Top 54. Zde na prvním poschodí najdou nároční hosté nejen panoramatickou finskou saunu, ale i bazén se slanou vodou a parní lázeň. Po saunování mohou odpočívat v prostorných odpočívárnách nebo na terase. Lázně jsou otevřeny od sedmi ráno do jedenácti večer, takže si stihnete zaplavat i pod hvězdami.

AbanoRitzHotel Abano Ritz
Pětihvězdičkový hotel Abano Ritz leží přímo v centru Abano Terme na úpatí Euganských hor. Prostorné pokoje, tři restaurace a lázeňský areál – to vše tento rodinný hotel nabízí. Lázeňský areál disponuje dvěma bazény, velkou pětadvacítkou s termální vodou vevnitř a členitým venkovním bazénem v hotelovém parku. Tým fyzioterapeutů v Health Clubu nabízí speciální masáže pro golfisty.
W: www.hotelabanoritz.com

Hotel Bristol Buja
Rodinný pětihvězdičkový hotel Bristol Buja v Abano Terme je umístěn v prostorném parku. Nabízí pět bazénů, z toho čtyři s termální vodou s teplotou do 35 °C a nový wellness areál se saunou a prostornými odpočívárnami. Golfisté mohou doladit formu v tréninkovém golfovém centru s cvičnými greeny, které je součástí hotelu.
W: www.bristolbuja.it

Více se dozvíte i na webu www.golfinveneto.it, sdružení golfových hřišť, které mé k průzkumu celé oblasti pozvalo.

UŽITEČNÉ INFORMACE
GC MONTECCHIA
Adresa: Golf della Montecchia, Via Montecchia 12, 35030 Selvazzano Dentro Padova, Italy
Tel.: +39 049 805 5550
Web: www.golfmontecchia.it
Email: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
Počet jamek: 18 + 9 | Par: 72
Délka (m) – bílé a červené hřiště: 6 318 (bílá) | 6 078 (žlutá) | 5 560 (modrá) | 5 326 (červená)
Délka (m) – žluté hřiště: 3 097 (bílá) | 3 011 (žlutá) | 2 609 (modrá) | 2 545 (červená)
Green fee: 61–85 €/18 jamek (po–ne)

GC COLLI BERICI
Adresa: Golf Club Colli Berici srl SSD, Strada Monti Comunali, 36040 Brendola (VI), Italy
Tel.: + 39 044 460 178
Web: www.golfclubcolliberici.it
Email: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
Počet jamek: 18 | Par: 70
Délka (m): 5 438 (bílá) | 5 193 (žlutá) | 4 943 (modrá) | 4 651 (červená)
Green fee: 60 € (po–pá) | 75 € (so–ne)

GC FRASSANELLE
Adresa: ASD Golf Club Frassanelle, Via Rialto, 5/A - 35030 Rovolon (PD), Italy
Tel.: +39 049 991 0722
Web: www.golffrassanelle.it
Email: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
Počet jamek: 18 | Par: 72
Délka (m): 6 180 (bílá) | 5 906 (žlutá) | 5 438 (modrá) | 5 173 (červená)
Green fee (hlavní sezona): 73 € (po–pá) | 85 € (so–ne)

GC PADOVA
Adresa: Golf Club Padova, Via Noiera 57, 35030 Galzignano Terme (PD), Italy
Tel.: +39 049 913 0078
Web: www.golfclubpadova.it
Email: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
Počet jamek: 27 (3 devítky) | Par: 72
Délka (m) – žluté hřiště: 3 003 (bílá) | 2 827 (žlutá) | 2 676 (modrá) | 2 529 (červená)
Délka (m) – červené hřiště: 3 100 (bílá) | 2 948 (žlutá) | 2 727 (modrá) | 2 579 (červená)
Délka (m) – modré hřiště: 3 110 (bílá) | 2 925 (žlutá) | 2 741 (modrá) | 2 616 (červená)
Green fee (hlavní sezona): 77 € (po–pá) | 89 € (so–ne)

Text a foto: Natascha Kames


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Přihlášení Golf NewsPoradna

První dohraný míček nebyl vytažen z jamky před dohráním dalšího

Dobrý den. Dohrál jsem míček do jamky. Nežli jsem ho stačil vyndat spoluhráč také doputoval do jamky. Oba jsme byli n ...

Poradna

Žena, začátečník - nákup holí

Dobrý den, jsem úplný začátečník a ráda bych si pořídila své první vybavení. Na výběr je mnoho možností a nevím jaké. ...

OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
6000 Kč,-

Set želez Exotics EXi (5–PW), shaft UST Mamiya 40 F3 (flex R). Tradiční tvar, menší offset, maximální kontrola i délka. Skvělý poměr cena/výkon! ...