Haugaschlag-1Rakouský resort Haugschlag patří do nejužší špičky třinácti rakouských golfových resortů chlubících se přídomkem Leading, nejlepší, vedoucí. Jejich hřiště jsou trvale kontrolována, resorty udržují na špičkové úrovni nejen samotné hřiště, ale i celý servis včetně ubytování a restaurace.

My máme to štěstí, že haugschlagské jamky leží prakticky na hranicích s Českou republikou, jen pár kilometrů od Nové Bystřice. Proto je Haugschlag častým cílem našich hráčů, v ročním průměru tvoří pozoruhodných 30 % návštěvníků. Manažer a zároveň spolumajitel resortu Hans Geist si našich hráčů patřičně váží. Při závěrečném turnaji sezony začátkem listopadu mi vyprávěl, jak u nich přibývá nejen jednodenních českých návštěvníků, ale i „českých" turnajů a hlavně skupinek a skupin, které si resort volí pro vícedenní pobyt.

Čeští hráči, český personál
Před deseti lety byste přitom počet českých přenocování ve zdejším hotelu za měsíc spočítali na prstech. Nebývali jsme zvyklí platit za ubytování víc, než bylo a je zvykem u nás. Ale postupně se věci zlomily, přibylo hráčů ochotných akceptovat rakouské ceny a upřednostňujících pohodlné ubytování přímo u hřiště před dojížděním z  Bystřice a jejího okolí. Bazén, sauna – vše v domě.
A je zde i nefalšované, ničím nerušené golfové prostředí. Už jen fakt, že při posezení na hotelové terase jste jen pár metrů od greenu atraktivní ostrovní osmnáctky, je k nezaplacení. Optimální nabídka – odstavíte auto, vše je na jednom místě: klubovna, hotel, golf, wellness... a nádherná příroda nádavkem. Celý Haugschlag obklopují ze všech stran hluboké lesy, táhnoucí se kilometry daleko.

Dalším stupínkem bylo otevření luxusních apartmánů sto metrů od centra hotelu, naproti ferveji čtrnácté jamky. Zde je cenová laťka nastavena o něco výš než v hotelu u klubovny, ale do pobytového balíčku jsou započteny další položky (pobyt s polopenzí – snídaně a pětichodová večeře – green fee a bugina). Když všechny položky sečtete, vyjde to v apartmánu lépe, než kdybyste spali v klubovém hotelu a ostatní služby dokupovali. I k této novince zprvu přistupovali čeští golfisté po špičkách, ale situace se postupně změnila.
Blízkost hranic využívá resort i jinak – mezi personálem najdete řadu českých zaměstnanců. Český personál, obsluhující v restauraci, znamená pro naše návštěvníky znatelné usnadnění komunikace. Co si budeme povídat, když vám někdo vysvětlí česky taje názvů jednotlivých pokrmů v jídelním lístku, případně i doporučí, co si máte vybrat, je to velice příjemné.

Na hřiště
Samo hřiště nabízí dokonale udržovaných 36 jamek – dvě mistrovské osmnáctky, Waldviertel a Haugschlag. Ta starší, Waldviertel, je podle všeobecného mínění poetičtější, absolutně ponořená do lesů, s nádhernými oblými žulovými kameny kolem fervejí a často i na nich. Takové dekorace by člověk nedokázal vymyslet, ani dopravit na místo. Přitáhl je sem kdysi ledovec ze Skandinávie. Druhá osmnáctka (Haugschlag) má lesů i kamení o fous míň, několik jamek vede po pláni bez souvislého lesa, je sportovnější. Která je lepší? Žádná, krásné jsou obě.
Na každé najdete jednu ostrovní jamku. Obě představují výzvu, každá je jiná. Třináctka na hřišti Waldviertel je osamělá, stojíte na vyvýšeném odpališti a jste tam jen vy, ostrov s vlajkou a mezi vámi voda. Místa kolem greenu moc nezbývá. Čistá idylka. Na hřišti Haugschlag odehrajete sedmnáct jamek a pak stanete vysoko nad vodou, za níž leží poslední green. Kolem něj opět minimum místa, green se zdá z výšky menší... Stres zvyšuje hned vedle situovaná klubovna, její terasa bývá plná lidí, kteří se po každém žblunknutí nezapomenou podívat, kdopak to přijde dropovat k vodě...

Nabídku hry si můžete rozšířit o osmnáctijamkovou akademii v blízkém Litschau, jen 7 km od Haugschlagu. Ještě lepší je sednout na buginu a přejet přes hranici do resortu Monachus s parádní osmnáctkou Mnich a dalšími devíti jamkami hřiště Nová Bystřice, prvního veřejného hřiště u nás. Na bugině to trvá necelých patnáct minut a baterky vám vystačí na cestu i na hru.
Kdyby tady bylo jen jedno hřiště, bylo by nejspíš zoufale přeplněné. Naštěstí jsou dvě. Během roku zde proběhne kolem 160 turnajů, od velkých, které vyřadí jedno z hřišť a v krajním případě obě na celý den, až po menší a malé, jen pro skupiny přátel.

V Haugschlagu dřív několikrát hostovala European Tour, prvním vítězem se zde stal Alex Čejka. Postupně přibývalo „českých" turnajů, dnes tvoří pořádný díl z té stošedesátky.
Stalo se příjemným zvykem zakončovat golfovou hru dobrým jídlem a posezením. Haugschlag nabízí hned dvě možnosti – přímo v klubovně je rozsáhlý restaurant Schindler s velkou terasou, kde jídají i ubytovaní hosté, další možnost nabízí tři kilometry vzdálený prastarý stylový hostinec Perzy, patřící rovněž resortu. Tam někdy končívají i velké turnaje a bývá tam mnohem uvolněnější atmosféra než v klidnějším Schindleru.
Jednou měsíčně nabízí resort hráčům, zejména českým, účast na turnaji Schnitzel Rallye. Osmnáct jamek, pivo a řízek za 44 euro. Optimální příležitost pro hráče všech výkonnostních kategorií, jak poznat Haugschlag včetně jeho kuchyně za výhodnou cenu. Turnaje bývají vždy ve středu, každý měsíc jednou, od dubna do října.

Tréninkové možnosti také nezaostávají. Driving range s krytými i travnatými odpališti a cvičným bankrem za malým lesíkem, z něhož se dostanete k odpalištím prvních jamek obou osmnáctek. Mezi nimi je chipping green a dva putting greeny.
Na jednom z krytých odpališť bude od příštího roku fungovat český trenér Jiří Kromichal. K jeho standardnímu technickému vybavení patří Trackman a Putting Lab, kolem hráče je spousta zrcadel, monitorů, snímačů a počítače, připadáte si tam jako ve výzkumné laboratoři.

Resort nabízí spoustu balíčků, spojujících ubytování s golfem, případně s dalšími službami. K nejoblíbenějším patří třídenní balíček, do jehož ceny 339 euro se vejdou dvě noci se snídaní a večeří ve dvoulůžkovém pokoji a tři dny neomezeného golfu. Ujít tři osmnáctky ve třech dnech za sebou je docela slušný výkon, ale jsou i golfoví otesánci, kterým to nestačí: když použijete buginu, zvládnete snadno dvě a s troškou píle i tři osmnáctky za den. Při běžném green fee 75 euro/18 jamek, které platí od příští sezony, to není vůbec špatný balíček...
Jsou i další, nejlépe se hledají na webu resortu, ale můžete si požádat také o sestavení pobytu dle vlastního přání. Větší skupiny mohou navíc získat skupinovou slevu.

Text a foto: Ivo Doušek

TŘÍDENNÍ BALÍČEK
- 2 noclehy ve dvoulůžkovém pokoji
- polopenze (snídaně, pětichodová večeře)
- 3 dny neomezeného golfu na obou osmnáctkách
- cena od 339 €/osoba dle typu pokoje

HAUGSCHLAG
Adresa: Golfresort Haugschlag, A-3874, Haugschlag 160, Austria
Tel.: +43 (0) 2865 8441
Web: www.golfresort.at
Email: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
Haugschlag
Počet jamek: 18 | Par: 72
Délka (m): 6 396 (bílá) | 6 153 (žlutá) | 5 870 (modrá) | 5 376 (červená)
Waldviertel
Počet jamek: 18 | Par: 72
Délka (m): 6 262 (bílá) | 5 994 (žlutá) | 5 650 (modrá) | 5 286 (červená)
Green fee: 69 € (po–čt) | 89 € (pá–ne)
Akceptace voucheru 1=2: pondělí až čtvrtek


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
350 Kč,-

Zahájen prodej voucherů 1fee2hráči na sezonu 2024, které umožňují na vybraných hřištích ve vymezeném čase po uhrazení jednoho fee hru dvěma hráčům. S ...