Kitzbuhel-1Kitzbühel je městem golfu. Na 8 000 obyvatel zde mají čtyři krásná hřiště, dvě osmnáctky a dvě devítky. Na jejich vytížení by samozřejmě osm tisíc lidí nestačilo, pomáhají návštěvníci, které toto městečko – hlavní rakouské město sportu, jak zde s oblibou říkají – přitahuje jako magnet. A vrcholem kitzbühlského golfového léta je týdenní Golffestival, jehož už 13. ročník proběhl minulý týden.

Do golfového dění, které zahrnuje jedenáct turnajů a jeden specál – extrémní golf dolů sjezdovkou Streif na Hahnenkammu, se zapojují všechna čtyři hřiště a ještě jedno navíc, hřiště Mittersill, vzdálené 25 km. Pořadatelství si rozděluje pět hotelů. Každý turnaj jezakončen večerním galaprogramem, v němž je vyhlášení vítězů, byť slavnostní, jen jeho malou částí.

Kitzbuhel-3Letošní novinkou totiž bylo spojení golfu s gurmánstvím. Dobře jí rád každý, golfisté nejsou výjimkou. Proto se vedení festivalu rozhodlo angažovat šest mistrů kuchařů, několik nositelů michelinských hvězd, na každý večer jednoho. Jejich úkolem bylo připravit na párty, spojenou pokaždé s vyhlášením výsledků, slavnostní menu. A protože k dobrému jídlu patří i víno, každý večer měl i svého vinaře. Ten doporučoval s mikrofonem v ruce vína k jednotlivým chodům a vysvětloval jejich vlastnosti a přednosti.
V pondělí se hrálo na osmnáctce Schwarzsee. To je hřiště s dvěma odlišnými devítkami – ta první je rovinatá, dalo by se říci parková, druhá se napřed brouzdá kolem říčky, ale náhle se vyšplhá do kopců. Večerní párty proběhla v hotelu Kitzhof, ten je na Festivalu poprvé. Mistr kuchař se činil, během asi dvou a půl hodin servíroval osm přiměřeně malých chodů, k nim přpravil jeho kolega vinař několik různých vín.

Podobně to probíhalo v úterý: mělo pršet, ale pořadatelé napnuli vůli a udrželi déšť v mracích. Na konci už bylo pěkně, a to pak vydrželo po celý další program festivalu. Turnaje byly dva, ten „hlavní" na hřišti Eichenheim, to je velká vážná osmnáctka, krásné hřiště. Druhý turaj proběhl na Rasmushofu, tam je devět parádních jamek, přímo na dojezdu slavného Hahnenkammu. Hotel Rasmushof je centrem všeho dění celého festivalu, jeho majitelka paní Signe Reisch je prezidentkou festivalu a zároveň prezidentkou kitzbühlského turismu. Činorodá osoba.

Večerní slavnost se konala v hotelu Cordial, kousek od Kitzbühlu, ten je českými hráči dost navštěvován. Tentokrát bylo chodů jen sedm, ale všichni byli opět spokojeni, vinař se přímo překonával se svými komentáři.
Tak to pokračovalo i ve středu. Zase dva turnaje. Ten zajímavější na Rasmushofu, jmenoval se Gurmánský turnaj a vyznačoval se přítomností hostesek se stolečkem na každé druhé jamce. Na stolečku speciality ve velikosti hodně velkých jednohubek, vedle nich šampanské, na jaždé jamce jiné. Přímé spojení dvou požitků, jídla a golfu. Druhý turnaj byl opět na Schwarzsee.

Ve čtvrtek vyvrcholení festivalu – Streif-Attack, devět jamek nastavěných na sjezdovce Streif odshora dolů. Čtyřčlenné týmy, hraje se nejlepší míček. Skoro všechny „jamky" byly umístěny do hodně strmých míst, kde chybí odhad, jakou holí či jakou silou hrát. Zajímavá zkušenost.

Kitzbuhel-4Naši českou ekipu posílili bratři Bankové s tatínkem Ivanem a kořeneckým manažerem Vlastou Šteflem. Tatínek dostal tento bonbónek k narozeninám... Ondra Bank zná Hahnenkamm v zimě dost důvěrně. Cestou popisoval, jaké pocity mívá v těch místech, když to jede, ukazoval, kudy vede trasa. Překvapil ho startovní svah, v létě prý vypadá strmější než v zimě, další prudká místa jsou už stejná, jen tady v létě chybí sítě, které při závodě působí stísňujícím dojmem: ohraničují, kam se nesmí dostat.

Pak pokračuje ten slavný týden turnajem na nejlepší devítce Rakouska, oficiálně se nazývá GC Kitzbühel, ale podle velkého hotelu, který je hned vedle ní, je známa jeko Arosa. To je hřiště ve svahu, krásné jamky, hlaďounké ferveje, celý prostor mezi jamkami je vystříhán do takové výšky, že jsou v něm vidět míčky: parková úprava. V sobotu zakončují festival dva největší turnaje a je vyhlášen i celkový vítěz, počítají se čtyři nejlepší výsledky.

Účast na kitzbühlském festivalu golfu není levná záležitost, v plné parádě týdenního pobytu s pěti golfy a bydlením v pořádajících hotelech to nepořídíte pod 1000 euro. Existují ale i kratší varianty účasti, těch využívá spousta účastníků, pěti- či třídenní, a dá se bydlet levněji a chodit jen na turnaje. Jednotlivé turnaje jsou samostatné. Ale když porovnáte účast na festivalu s výletem třeba do Maroka, jsou náklady stejné, zahrajete si na nádherných hřištích, obklopených ohromujícími alpskými velikány, pohybujete se ve špičkovém horském středisku (to je velký rozdíl proti jakékoli exotice) a večerní společenská část se vymyká všemu srovnání. I proto už si sem i Češi nacházejí cestičku. Slavnost golfu se vším všudy.

Text a foto: Ivo Doušek


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
Kč,-

...