RafaPodíváte-li se letmo na video k tomuto článku (na golfmonthly.co.uk/vidoes), okamžitě si všimnete jedné věci: tak vypadá švih v podání mladého muže! Atletický, pružný, energický.Když si projdete každý jeho detail, snadno zjistíte, proč v průměru pálí do vzdálenosti 290 yardů, přičemž ferveje zasahoval v 61 % případů (2015).

Projevy síly a energie jsou zjevné i z tak statické pozice, jakou je založení. Cabrera-Bello je uvolněný, avšak příkladně připravený k akci. Zaujímá perfektní postoj s pažemi spuštěnými přímo pod sebe – jak učebnicový příklad! Jakmile přechází k odtažení hole, ruce, paže, hůl i tělo pracují společně. To je začátek synchronizace, jež mu umožní spojit sílu s přesností.

Nejpůsobivější z jeho švihu je fáze ve vrcholu nápřahu. Výrazně se vytáčí – více než 90° – a jeho boky přecházejí do menší rotace. K tomu je zapotřebí pružnost, rotace horní části trupu totiž pracuje proti stabilní dolní polovině těla, z čehož pramení hnací motor celého švihu.

Jakmile začíná spouštět hůl (což zobrazuje čtvrtá fotografie v dolní řadě), boky vystřelují k cíli. Tím si vytváří prostor, v němž následně hůl vede dolů. Poté co boky vystartují, začnou k cíli rotovat. Děje se tak velmi rychle, současně s přenosem váhy na levou část těla a zároveň přivádí do rotace k cíli horní část těla. S klidným tělem je schopen uvolnit zápěstí, čímž ráně dodá sílu i přesnost.

Jakkoliv je celý švih rychlý, dokáže dospět do rovnovážné finální pozice, což je známkou síly vyvinuté bez zjevného úsilí. Toho lze dosáhnout kombinací atletické připravenosti a výborné mechaniky švihu.

Další analýzy švihu najdete na youtube. Převzato z Golf Monthly.

Foto: Kevin Murray


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
Kč,-

...