Hlava klidVe všech oborech mezilidské komunikace existuje nebezpečí, které lze definovat slovy: Nezáleží na tom, co vy říkáte, ale na tom, jak to ostatní slyší. Tento problém vždy kontaminoval golfovou výuku a bylo a je jen málo trenérů schopných žákům předávat přesně tu myšlenku, kterou sdělit chtěli a měli. A asi ještě méně těch, kteří jsou natolik svědomití, že soustavně ověřují, zda žačka či žák chápou správně jejich slova.

Jedním z nejhorších nedorozumění v poměru mezi verbálním sdělením a konečným efektem je doporučení, že v golfu musí hlava zůstat nehybná. V podstatě je to totiž pravda, ale... Jsem přesvědčen, že není většího škůdce golfového švihu než vychýlení hlavy z ideálního centrálního postavení zleva nebo doprava, od míčku nebo k míčku. Jakýkoliv takový stranový pohyb stačí na zničení švihu. Tím spíše, když se při tom golfista přestane dívat na míček, nebo dokonce zavře oči. Na základě této objektivní skutečnosti je často adeptům golfu dávána instrukce, že hlava musí být nehybná. A to je kolosální nesmysl.

Úplně nehybná hlava, pokud nejste fakíři, dokáže do značné míry zablokovat a omezit potřebnou rotaci v průběhu švihu. Hlava se totiž hýbat musí. Ale je to pouze mírné otáčení okolo osy páteře. Jack Nicklaus patřil ve své generaci k nejlepším v délce ran. V této kategorii i nějaký čas absolutně dominoval. Mimo jiné díky tomu, jak využíval energii z nohou, a rovněž kvůli tomu, že si dokázal vytvořit techniku švihu založenou na představě solidní osy švihu. Tou osou byla páteř a Jackie si během švihu přestavoval, že když dokáže udržet tuto osu dokonale stabilní, může využít maximum dynamiky. Hlavu si představoval jako vrchol této osy a logicky se hlava během plného backswingu a downswingu otáčela trochu s touto osou. Jenže bez jakýchkoliv pohybů dopředu, dozadu či do stran. Tak se mu dařilo nebýt strnulý, dopracovat se k dynamickému švihu a současně zachovávat potřebnou stabilitu a přesnost zásahu.

Text: Ondřej Kašina


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
350 Kč,-

Zahájen prodej voucherů 1fee2hráči na sezonu 2024, které umožňují na vybraných hřištích ve vymezeném čase po uhrazení jednoho fee hru dvěma hráčům. S ...