Vincentka-golfinfo

Kuchar svihŠvihat v jedné rovině, kdy je hůl vedena během celého švihu v jedné linii, je přirozenější a celý pohyb je snáze opakovatelný než při donedávna preferovaném pohybu, kdy se švihalo v tzv. dvojí rovině – hůl v založení a v impaktu se nacházela ve dvou odlišných rovinách. Vychází se přitom z principů odkazujících na klasický švih Bena Hogana.

Jedním z hráčů, kteří se zjednodušením techniky k tomuto způsobu švihu dopracovali, je také Matt Kuchar, hráč pověstný konzistencí i přesností hry z týčka.

Co si pod švihem v jedné linii (one-plane swing) představit? Jde o to, že se ramena a paže pohybují ve stejné linii kolem těla při nápřahu i spouštění hole. Takový švih je plošší než u tzv. two-plane švihu, ruce a ramena rotují kolem těla. Kuchar, jenž tento švih využívá, patří ke golfistům s nejplošším nápřahem v historii PGA Tour.

Nápřah
V základním postoji jsou boky i pas dál od míče než u švihu ve dvojí rovině. Při nápřahu jde levá paže za trup a zůstává ve stejné rovině vzhledem k zemi jako ramena.

Spouštění hole
Při přechodu z nápřahu do spouštění hole rotujte trupem spolu s pažemi. Rotaci udržujte až do zásahu míče a dovolte vedoucí paži a rameni plné postupné uvolnění do impaktu. Zadní nohu držte při vedení hole dolů až k zásahu co nejrovnější, předejdete tím tomu, že boky „vytrčíte" ve směru rány a zatáhnete míč.

Protažení
Nechte paže i tělo otáčet během protažení úderu doleva, než aby paže švihaly spíš vertikálně. Díky tomu hlava hole půjde při nápřahu i spouštění po stejné švihové rovině a přechod k závěrečné fázi švihu bude zcela plynulý.

Na závěr bych poznamenal, že tento typ švihu vyhoví nejvíc hráčům, kteří vynikají pružností, jsou sportovního ražení a využívají přirozeně paže jako primární zdroj pohybu během švihu. Švih naopak není vhodný pro golfisty, kteří si s drajvrem počínají podobně jako s hokejovou holí a dominantní roli u nich hraje spodní ruka.

Foto: Globe Media/Reuters


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Přihlášení Golf NewsPoradna

Může být profík kedíkem amatéra?

Pekne pozdravujem pán Slezák. Prosím Vás môže mi na komerčnom dospeláckom turnaji robiť caddyho môj golfový tréner. N ...

Poradna

Žena, začátečník - nákup holí

Dobrý den, jsem úplný začátečník a ráda bych si pořídila své první vybavení. Na výběr je mnoho možností a nevím jaké. ...

OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
6000 Kč,-

Set želez Exotics EXi (5–PW), shaft UST Mamiya 40 F3 (flex R). Tradiční tvar, menší offset, maximální kontrola i délka. Skvělý poměr cena/výkon! ...