svih zmenaNedaří se mi změnit můj švih. Tohle slyším často. Pravděpodobně nejrozšířenější problém mezi golfisty (kteří chtějí změnit svůj švih) je jejich náhlá neschopnost provést zamýšlený pohyb, jakmile před sebe položí míček. U cvičných švihů není žádný problém, ale jakmile přijde do švihu míček, skočí hráči ihned do starého pohybu. Zní vám to povědomě?

Příklad
Přišel mi hráč, který chtěl vyřešit pouze tento problém – zopakovat nacvičený pohyb, který mizel s přítomností míčku. Chtěl, abych mu s tím pomohl. Požádal jsem ho, aby mi ukázal cvičný švih, a poté jsem pronesl tato magická slova: „Pokud bych ti držel u hlavy zbraň a řekl ti, že musíš provést tento pohyb nebo vystřelím, jak by tvůj švih vypadal? Představ si, že na ničem jiném nezáleží – ne na výsledku, odpalu, směru letu, prostě na ničem, pouze na provedení požadovaného pohybu."

První odpal – bum! Hráč provedl pohyb. Stejný, jaký zkoušel týdny. Stejný, o němž tvrdil, že jej není schopen předvést.

Žádná magie
Nehledejte v tom žádné voodoo. Je to vlastně docela jednoduché. Ale funguje to a můžete se z toho mnoho naučit. Hrál jsem s ním malou psychologickou hru, která:
· Odstranila jeho strach ze selhání.
· Změnila jeho cíl z „odehrát dobrý úder" na „provést pohyb X".
· Změnila cíl zaměření jeho pozornosti a zvýšila jeho soustředění na způsob provedení daného pohybu.
· Zvýšila jeho úsilí na maximum.
· Nechala ho vyjít z komfortní zóny.

Toto není jediný trik, který lze použít, když chce hráč změnit svůj švih. Každý golfista má totiž své vlastní důvody, proč chtěný pohyb nezvládá. Například:
· Někteří hráči mají fyzická omezení, kvůli kterým pohyb nemohou zahrát.
· Někteří hráči přesně neví, jaký pohyb chtějí provést.
· Někteří hráči mají technické problémy v jiných částech švihu, které zamezují změně pohybu.
· Někteří lidé (téměř všichni) mají problémy se změnami.

Toto je pouze krátký seznam. Mou povinností trenéra je rychle zhodnotit, co se děje, a poté navrhnout vhodné řešení. Téměř vždy lze ale přeměnit „nelze zahrát" na „už to umím".

Zkuste to
Není to sice odborné zkoumání biomechaniky pohybu, přenosu váhy, otáčení apod., ale pokud máte problém se změnou svého švihu, prostě to zkuste. Jděte na driving a odehrajte pár míčků s představou zbraně u hlavy. Uvidíte, co se stane. A věřte mi – jako hráči, který měl kdysi problém měnit svůj švih. Sám jsem pomalu rozvíjel tento typ přemýšlení, díky němuž si nyní mohu měnit jednotlivé aspekty švihu, jak chci.

Autor: Adam Young je profesionální trenér, působí v klubu Twin Lakes v Santa Barbaře, je autorem tréninkového programu The Strike Plan a úspěšné knihy tipů založených na výzkumech z oblasti motoriky The Practice Manual.

Připravila: Lucie Novotná


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
350 Kč,-

Zahájen prodej voucherů 1fee2hráči na sezonu 2024, které umožňují na vybraných hřištích ve vymezeném čase po uhrazení jednoho fee hru dvěma hráčům. S ...