RoseTa chvíle se zdá být ještě vzdálená. Avšak pro všechny golfové fanoušky i elitní světové hráče už je hodně očekávaná. Až datum na kalendáři ukáže 28. září, golfový svět pořádně zbystří. Je sudý rok, a to v golfu znamená rok Ryder Cupu. Toho se v roce 2012 dočká Medinah Country Club v americkém státě Illionois, a celá ta podívaná bude určitě stát za to.

Golfové souboje USA s evropskými hráči patří mezi nejsledovanější světové sportovní události. Když se v roce 2010 hrálo na velšském hřišti Twenty Ten, diváky neodradila ani krajní nepřízeň počasí, v důsledku které se Ryder Cup poprvé v historii prodloužil až do pondělka.

Těsnému evropskému triumfu přihlíželo na místě 244 tisíc diváků. Další miliony sledovaly dramatické klání u televizních obrazovek. Jak se ukázalo, Wales z hostitelství nakonec vytěžil dvě a půl miliardy korun. Je nanejvýš jasné, že se letošní defilé jedněch z nejlepších golfistů současnosti bude opět těšit obrovskému zájmu diváků i fanoušků celého světa.

Přesto všechno zazněly hlasy, aby se Ryder Cup přesunul na jiný termín. Ten současný se například nezamlouvá zemím na severu, konkrétně Švédům, kteří sice produkují spousty úspěšných hráčů, ale ani tak o pořadatelství nežádali. Na podzim je na chladném severu brzy tma, což by golfu rozhodně neprospělo. Minimálně v příštích letech ale mají smůlu, termíny se měnit nebudou. I v tomto roce se prestižní bitva odehraje v posledním zářijovém víkendu.


Love versus Olazábal. A Woods?

Kim_s_vlajkouOba tábory už dlouho dobře vědí, kdo je povede do boje. Americkou touhu po odvetě bude řídit Davis Love III, který si sám o Ryder Cup zahrál šestkrát. Vítěz dvaceti turnajů PGA Tour a držitel titulu z PGA Championship 1997 při posledním rydercupovém klání dělal asistenta Corey Pavinovi, letos už bude tím, kdo ponese odpovědnost za složení a ideální přípravu svého týmu.

Sám ale ví, že tady není od toho, aby Američany učil novým věcem. „Nebudu nejlepším hráčům světa říkat, jak mají hrát, nebudu jim číst dráhy patů. Ale ukážu jim, jak uplatnit jejich talent,“ přiblížil, jakým směrem se na konci září nedaleko Chicaga vydá.

Nejen USA s Evropou, ale i Love III má s novým evropským kapitánem José Maríou Olazábalem nesplacené účty. Španěl je totiž v rydercupových soubojích úspěšnějším hráčem než jeho americký rival.

„Myslím, že to bude největší výzva v mé kariéře. Mám za sebou celkem slušnou kariéru, ale být kapitánem v Ryder Cupu je něco mimořádného,“ naznačil Olazábal, který má na kontě 31 turnajových vítězství.

Kdo ale bude úspěšnější kapitán, to se teprve ukáže. Kdyby se hrálo loni, favority by nejspíš byli opět Evropané. Letos nicméně jejich soupeři našli formu, a tak se zdá, že se na greenech strhne tuhý boj o každý bod.

Nabízí se proto otázka, zasáhne do duelu Tiger Woods? Už v roce 2010 měl namále. Svou šestou účast v Ryder Cupu získal až zásluhou divoké karty, na kterou se musel spolehnout poprvé v kariéře. V té době sice ještě stále vévodil světovému žebříčku, nicméně s formou na tom nebyl nijak zvlášť dobře. I v USA se šířily hlasy, že by šanci měli dostat jiní, jenže Pavin Tigerovi věřil.

„Zeptal jsem se ho, jestli chce hrát, že bych ho měl v týmu rád. A odpověděl mi, že rozhodně ano. Že udělá všechno, co po něm chci. A to je přesně to, co chcete od svých hráčů slyšet,“ komentoval tehdy kapitán hráčovu nominaci.

A rýsuje se možnost, že i letos bude Pavinův nástupce, Davis Love III, řešit navlas stejnou situaci. Woods totiž zdaleka není v optimální herní pohodě. Ovšem Ryder Cup bez něj, to by vyvolalo velké debaty.


Evropa měnila kvalifikační kritéria – chtějí ty nejlepší

Poprvé se Ryder Cup odehrál v roce 1927 a od té doby prošel dlouhým vývojem. Nemálo změn doznala v průběhu let také kvalifikační kritéria. V týmu Ameriky se oproti minulému klání kvalifikační podmínky nemění, Love III tak pokračuje v systému, podle něhož dvanáct vyvolených vybíral i Pavin.

Jistou nominaci do týmu získá prvních osm hráčů z žebříčku Ryder Cup Points List, do kterého se započítávají body z loňských i letošních majorů, z letošních turnajů WGC i PGA Tour. Mohlo by se tak teoreticky stát, že by si nominaci sám zajistil i Love III. To se ale nyní jeví jako nereálné, jelikož kapitán okupuje až sedmou desítku žebříčku.

 

Naopak, kdyby se americká nominace pro Ryder Cup uzavírala nyní (7. 5.), tým by stavěl na Bubbovi Watsonovi, Philu Mickelsonovi, Hunteru Mahanovi, Keeganu Bradleym, Jasonovi Dufnerovi, Stevu Strickerovi, Rickie Fowlerovi a Woodsovi. Bodově blízko by byli také Bill Haas, Kyle Stanley, Brandt Snedeker či Johnson Wagner.

Naopak v divokou kartu by musela doufat taková jména, jako jsou Matt Kuchar, Dustin i Zach Johnsonovi, Jim Furyk nebo Webb Simpson. Až tedy americký kapitán bude řešit rébus s udělováním divokých karet, určitě vyvolá řadu diskusí. Ať už s Woodsem nebo bez něj.

To Olazábal takovou práci se sestavováním svého výběru mít nebude. Španělský kapitán se totiž rozhodl kvalifikační kritéria pozměnit, na rozdíl od svého předchůdce Colina Montgomerieho bude mít k dispozici o jednu kartu méně, tedy dvě. „Jsem velmi šťastný, že můj návrh byl schválen,“ těšil se.

Evropský lodivod vytušil, že nejlepší pro něj bude, když tým složí z elitních hráčů dvou žebříčků – Race to Dubai a žebříčku World Point List, tedy evropské a světové body. Z každého do svého týmu povolá pětici nejlepších hráčů. Vyvolal tak ale spekulace, zda jeho tým bude opravdu nejlepší.

Při předpokládané shodě některých jmen se totiž cesta do týmu může otevřít někomu, kdo výsledkově „vyletí“ na jednom turnaji a v žebříčku European Tour si vybojuje vysokou pozici. „Jediným důvodem, proč jsem chtěl změnu, je fakt, že tak mohu dát dohromady nejsilnější možný tým, který bude obhajovat Ryder Cup,“ hájí Olazábal svou volbu.

O své místo by rozhodně neměla přijít esa Rory McIlroy, Luke Donald, Lee Westwood nebo Martin Kaymer. V současné době v top 5 obou žebříčků figurují také jména Petera Hansona, Paula Lawrieho a Justina Rose. Pod čarou tak zůstávají Španělé Sergio García s Gonzalem Castaňem i hrdina posledního Ryder Cupu Graeme McDowell, i oni by však vzhledem k postavení elitních hráčů na obou žebříčcích v současné době do Medinah Country Club odcestovali.

Na Olazábalovi pak ještě bude volba dvou divokých karet. Evropa se tak vrací ke kvalifikačnímu formátu z roku 2004, který se letos uzavře srpnovým Johnnie Walker Championship. Ryder Cup se odehraje o pět týdnů později.

 

Na Ryder Cupu řádil duch i naháč
nahacHráči ale nejsou při Ryder Cupu jedinými, kdo vyvolávají emoce. Hodně tuto golfovou událost prožívají i diváci. Ve Walesu řadu z nich nevyhnala z areálu Twenty Ten Course ani sedmihodinová pauza zapříčiněná deštěm, za což jim byla odměnou oslava evropského výběru. Od fanoušků se nečeká nic jiného, než že kupředu poženou domácí výběr. Oproti fotbalu, hokeji či dalším sportům se ale v golfu očekává jiný přístup k hostujícímu výběru, tedy žádné bučení, urážení či pískot…

I tak ale historie Ryder Cupu pamatuje případy, a není jich málo, kdy domácí fanoušci šli proti „neoblíbenému“ výběru velmi tvrdě. Své by mohl vyprávět Lee Westwood, který si v zámoří užil své v roce 2008. Během nedělního kola se ho fanoušci domácích snažili vykolejit v zápase s Benem Curtisem. Nevolili ale vhodný postup.

„Bylo to docela ošklivé a ostudné,“ vzpomíná na nepříjemné události z Valhalla Golf Clubu zkušený Angličan. „Davy tady byly skvělé, bylo to jen pár jedinců. Čekal jsem, že budou stát za americkým týmem, což také činili, ale někteří lidé nerozlišují mezi podporou svého týmu a zneužíváním týmu hostujícího,“ narážel na nevhodné chování některých Američanů.

Co se přesně na hřišti dělo? „Nejsem ochotný zopakovat to, co řekli. Jeden z nich ale vyřkl na dvanácté jamce ošklivý odkaz na adresu mé matky,“ přiznal Westwood, který to během tohoto ročníku Ryder Cupu neměl lehké, během noci mu zvonil telefon, prý za účelem rozrušení. A když se chtěl soustředit jen na hru, skočil na něj během zápasu za ducha převlečený muž, jehož následně odstavili ze hřiště. A co bylo vůbec nejhorší, Evropa na domácí výběr kapitána Paula Azingera tentokrát nestačila.

V Louisville měli svého ducha, ovšem ani ve Walesu se diváci nezapomněli postarat o pořádný rozruch. Stává se, že na velkých sportovních událostech na sebe strhne pozornost exhibicionista – streaker, který na místo konání vtrhne v lepším případě spoře oděný, v tom horším zcela nahý.

A výjimkou nebyl ani poslední Ryder Cup, kdy hned v pondělí na hřiště vběhl pomalovaný a spoře oděný chlapík, který se prohnal na osmnáctém greenu okolo Donalda s Furykem. Ti se ale rozhodně vykolejit nenechali. Podobná událost se odehrála i o čtyři roky dříve, kdy po skončení duelu mezi Paulem McGinleym a J. J. Henrym skočil naháč do vody vedle posledního greenu.

 

Muselo se to stát?
Radovat se, to ano. Avšak s úctou k soupeři. Tímto heslem se ovšem neřídil Justin Leonard a celý americký tým během souboje v roce 1999. Dramatická bitva spěla do konce, Američané stáhli velkou ztrátu, se kterou do posledního kola šli, když Justin Leonard potřeboval na sedmnáctce získat půl bodu. Úžasným způsobem svůj pat proměnil, zbytek týmu i s manželkami hráčů radostí zaplavil green jamky, kde byl ještě na řadě Olazábal.

Když pak letošní lodivod Evropy svůj pat neproměnil, evropské pocity ještě zhořkly. Uznávaný britský novinář Alistair Cooke tuto událost popsal jako „příchod golfových chuligánů“. Skotský golfista a komentátor Sam Torrence závěr komentoval slovy: „Ten den Evropané nikdy nezapomenou.“

Pořádně si zavařil také Nick Faldo, evropský kapitán z Valhally před čtyřmi lety. Toho zachytila kamery s kusem papíru, který skrýval jména hráčů pro páteční duely. Faldo se snažil zapírat. „Je to seznam na oběd. Jsou tam požadavky na sendviče od kluků,“ bránil se. Falda dokonce upozorňoval i syn Matthew. „Tati, vidí tě,“ pronesl během otcovy debaty s hráči. Není divu, že celou věc neututlal, a nakonec musel vyjít s pravdou ven. Událost se vryla do paměti fandů pod názvem „Sandwichgate“.

Ryder Cup vyvolával debaty odjakživa. I před šedesáti lety, kdy si britský kapitán Henry Cotton vyžádal kontrolu v amerických klubech. Kapitán USA Ben Hogan ji přijal, přičemž žádné problémy odhaleny nebyly. Hogan si to ale nenechal líbit, a třebaže o dva roky později kvůli autonehodě u týmu nebyl, vynutil si na oplátku kontrolu britského týmu. Kdo ví, jaký to mělo vliv na výhře USA 9:7.

Do pořádného sporu se dostali před dvěma lety také Pavin a golfový hlasatel Jim Gray. „Jasně, že ho vezmu. Je nejlepší hráč na světě,“ měl Pavin hájit nominaci Woodse. On prý ale nic takového neřekl. A tak na nadcházející tiskové konferenci stáli oba tváří v tvář. O náboj bylo postaráno.

Spadeno měl v roce 1991 i Azinger na Seva Ballesterose. Nelíbilo se mu, že když se Chip Beck chystal ke hře, dnes už nežijící Španěl vždy zakašlal. Na oplátku pak Azinger celé kolo ignoroval svého soupeře Olazábala.

Na Ryder Cupech se řešily i další spory, výsledky a výkony jednotlivých hráčů, řešilo se dokonce i oblečení. Jisté ale je, že tato událost táhne a že i letos v září bude k vidění velká oslava golfu.

RYDER CUP 2012
Dějiště: Medinah Country Club, Course #3, Medinah, Illinois
Medinah
Délka hřiště (m): 6 767
Par: 72
Rok založení klubu: 1924
Design: Tom Bendelow
Rok založení soutěže: 1927
Historická bilance USA vs. Evropa: 26 ku 11
Formát hry: 8× four ball | 8× foursome | 12× singl
Kapitáni: Davis Love III (USA) | José María Olazábal (Evropa)

 

Převzato z časopisu Golf, text: Petr Sobol, foto: Globe Media/Reuters, Globe Media/Action Images


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
Kč,-

...