RC kapitaniRyder Cup je varieté v golfovém divadle, úplně jiné než ostatní golfová představení. Peněžní výhry tady nenajdete, odměnou je čest a sláva. Dějištěm 42. pokračování je tentokrát Evropa, hřiště Le Golf National kousek od Paříže, hřiště superlativů a výstavní klenot francouzského golfu. Napůl velká show a pouť, napůl skvělé výkony v soubojích muže proti muži, v nichž občas – víc než v jiných turnajích – emoce hráčů i fanoušků překračují hranice fair play. Připravte se! Show začíná již v pátek 28. září.

Připomeňme si úplné začátky, růst významu souboje kontinentů, nejproslulejší kontroverze a nahlédněme do kuchyně obou letošních týmů. Ryder Cup je plný emocí a velkých gest. Najednou se hraje za tým, za svou zemi, svůj kontinent. Dlouhou dobu předem se bojuje o místa v týmu, a když ta sláva konečně nastane, emoce propukají naplno. Sledujete muže, kteří jdou do kolen, mávají pěstí, halí se do národní vlajky, světové profesionály, kterým se při vyhlášení tlačí slzy do očí, vítěze majorů, kterým se na prvním týčku rozklepou kolena vzrušením.
„Zkoušel jsi někdy zahrát ránu, když ti totálně chyběl kyslík?" Těmito slovy Billy Casper popisoval roku 1969 svou první ránu. Nejde přitom o žádného zelenáče, na kontě má výhry z 69 turnajů. V podobném duchu hovořil i Padraig Harrington: „Není to moc příjemný pocit, něco jako na visuté dráze v lunaparku nebo při bungee jumpingu. Co tady dělám, říkáš si stísněně." Po konci si však vydechl se slovy: „Bylo to úžasné!"

Přitom každý tým má trošku jinou motivaci. U Američanů je jednodušší, je v nich zakořeněná hrdost příslušníků velkého národa. Hrají pro „strýčka Sama". A Sam od nich očekává to nejlepší. Evropané nehrají za svůj národ, evropská identita není obecně tak silná, přesto ze sebe vydávají všechno, aby na tomto gigantickém jevišti demonstrovali spojenectví i porozumění. „Golf je těžký, i když hraji jen sám za sebe. A když kromě toho hrajete i za Evropu, je to ještě o moc těžší," shrnul jejich pocity legendární Seve Ballesteros.

RC atmosferaVyostřené vztahy
Celá historie Ryder Cupu je plná kontroverzí, způsobených jednou hráči, jindy diváky, kteří si často pletli fandění svému týmu s útoky na tým soupeřů. A při golfu je toho spousta, čím lze soupeře vyvést z míry.
Začalo to hned v prvních ročnících. Jednou nechal hole soupeřů proměřit americký kapitán, příště mu to Brit oplatil – samozřejmě se vždycky něco našlo. V roce 1929 nepovolili rozhodčí americkému týmu hole na ocelových šaftech, které v Británii povolili až o rok později. Jindy zakázal kapitán hráčům svého týmu, aby pomáhali soupeři hledat míčky v rafu, hráči úmyslně stávali hodně blízko patujících soupeřů...

O všemožných kontroverzích toho na internetu najdete spoustu. Asi nejznámější provinění proti fair play se událo v roce 1999 na 17. jamce utkání mezi Justinem Leonardem a J. M. Olazábalem. Leonard proměnil zázračný dvanáctimetrový pat a Olazábalovi zbýval pat z poloviční vzdálenosti, aby zachránil poslední jiskřičku naděje na vyrovnání utkání. Leonardovi spoluhráči a přiopilí fanoušci se však masově vrhli na green, jásali a oslavovali, nosili Leonarda na ramenou a několik minut je odtud nikdo nemohl dostat. Olazábal pak na podupaném greenu svůj pat neproměnil...

Rok 1991 pak vešel ve známost „pod titulem" válka na pobřeží. Podle tehdy zrovna probíhající války v Perském zálivu. Diváci hlasitě skandovali USA, USA, USA, Azinger a Ballesteros se do sebe hlasitě pustili při „diskusi" o porušení pravidel. Ti dva si stihli udělat několik naschválů, třeba Ballesteros hlásil vadný míč, Azinger nesouhlasil, zavolal rozhodčího, jenž míč prohlásil za způsobilý. Ballesteros pak řekl novinářům, že Američané mají jedenáct příjemných chlapíků a Paula Azingera.
Steve Pate se pod záminkou lehčí autonehody omluvil ze singlů, což automaticky zajistilo Američanům půl bodu... A bylo toho ještě víc. Bernhard Langer v posledním singlu neproměnil na osmnáctce dvoumetrový pat, když předtím soupeři ten jeho daroval, a Evropa prohrála 13,5 ku 14,5.

V roce 1967 představil Ben Hogan svůj tým jedinou větou: „Dvanáct nejlepších hráčů světa." V roce 1989 použil jeho slov americký kapitán Raymond Floyd, čímž Evropany naštval. Rozhodli se proto dát mu jeho slova „sežrat". Těsný souboj skončil remízou, teprve podruhé v historii. Ale smáli se Evropané, jako obhájcům jim připadlo vítězství.
Před šesti roky to zase jiskřilo, když američtí fandové haněli obscénními výkřiky evropské hráče, jejich ženy, funkcionáře a nevynechali ani zesnulého Ballesterose. Ale – divíte se, že toto všechno jen zvyšuje zájem veřejnosti, dokonce i negolfové, o rydercupové souboje? Já ne.

Zaznamenány však jsou i činy rytířské, i když jich asi bylo mémě než těch druhých. Za příklad může sloužit souboj Nicklause s Jacklinem v roce 1969. Jejich ohromná bitva vyvrcholila za vyrovnaného stavu na osmnácté jamce, za nerozhodného celkového stavu utkání (15,5 ku 15,5). Nicklaus dal do jamky, zvedl Jacklinovo markovátko a podal mu ho se slovy: „Nemyslím, že bys ten pat nedal, ale nechtěl jsem ti dát možnost to zkazit."
Sam Snead se pak zlobil: „Všichni chlapi si myslí, že bylo praštěné dávat mu ten pat. Přijeli jsme vyhrát, ne si hrát na hodné hochy." Utkání tím pádem skončilo remízou, a Nicklausův čin je považován za jedno z největších fair play gest v celé historii sportu. Ostatně Američané si jako obhájci za remízu 16:16 stejně odvezli pohár domů...

Jeden z nejúžasnějších obratů se povedl před šesti roky Evropanům v Medinah ve státě Illinois. V historii se o něm referuje jako o „zázraku v Medinah". Po čtrnácti čtyřhrách byli Evropané na kolenou – stav 10:4 pro USA nevěstil nic dobrého. Před singly Evropané ukrojili z náskoku soupeře jen dva body (10:6), Američané jasně sahali po výhře. Ale z dvanácti singlů vytěžila Evropa osm a půl bodu, v poslední hře půlil Francesco Molinari s Tigerem Woodsem a Evropa vyhrála 14,5 ku 13,5!
Nádherný souboj předvedli předloni Mickelson s Garcíou ve finálových singlech. Oba zahráli svůj absolutně nejlepší golf, uhráli celkem 19 birdie proti jednomu jedinému bogey, oba zahráli 63 ran a... remizovali. Tuto vrcholnou ukázku dramatičnosti golfu bez dechu sledovalo 600 milionů lidí po celém světě.

Tak tedy, jen připomínám - na 28. 9. 2018 se dobře připravte, kupte si větší televizi nebo aspoň dobře otřete obrazovku té staré, připravte zaměstnavatele a rodinu na to, že s vámi tři dny nic nebude, nachystejte patřičné množství pochutin a nápojů, abyste nemuseli opouštět křeslo ani na chvíli, neboť – jako vždycky – bude se nač koukat!

Převzato z časopisu GOLF 9/2018
Text: Ivo Doušek, foto: Globe Media Reuters


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
Kč,-

...