olympiada OK250Je trošku problém z jiného kontinentu posuzovat, co se v daleké Brazílii děje s hřištěm, které má už za dva roky hostit olympijské golfové turnaje. Zprávy jsou mírně řečeno nejasné, není dobře rozumět problémům, s nimiž se výstavba potýká. O to víc to znepokojuje všechny, kdo mají s brazilským olympijským golfem co do činění.

Hřiště přitahuje právnické bitvy od samého začátku. Napřed si na jeho vlastnictví činily nárok dvě skupiny, což zdrželo veškeré práce o několik měsíců. A nedávno udělali místní žalobci další výrazný krok ke zdržení, nebo dokonce k úplnému přerušení výstavby.
O co jim jde? Ochránci přírody chtějí koridor pro volně žijící zvířata. Neříkají si o pruh o šíři silnice, chtějí trasu o šířce čtvrt míle, tedy asi 400 metrů! A požadují přitom rozorání tří jamek připravovaného olympijského kolbiště!
Projekční práce zabraly patnáct měsíců – na jejich začátku určitě měly být podepsány všechny potřebné dohody. Ale zjevně nebyly... Začátkem listopadu tak vlastníci pozemků dostali nůž na krk, do několika dní měli rozhodnout, jestli zruší jamky č. 12, 14 a 15 a přeloží je jinam, aby dostáli požadavkům ochránců přírody, které jim předložil soudce.

Problémem je, že takové tři jamky nelze přenést jinam mávnutím kouzelného proutku. Na stávajícím hřišti proběhl shaping, drenážování, položili zavlažovací systém, v některých místech už byla zasazena tráva, která potřebuje téměř rok, aby kompletně dorostla a zhoustla. Marcelo Matte, muž odpovědný za zatravnění hřiště, mluví o celé vegetační sezoně od listopadu do května jako o zcela minimálním časovém intervalu.
Než by se na nových jamkách mohla sít nová tráva (pokud se na ně vůbec najde odpovídající volný prostor), musí se tedy znova tvarovat, drenážovat, pokládat zavodňovací systém. A pak teprve začne ten největší problém. Tráva neroste v klimatu Ria po celý rok stejně, vegetační sezonu nemůže žádný soudce nařídit ani přeložit. Když přesně víte, kdy začít a jaký postup použít, trvá to 11 měsíců. Všude jinde trvá ten proces déle.

Za chvíli začne rok 2015, v Riu na to tedy mají ještě dvě „letní" vegetační období. Ale odedávna se mluvilo o velkém testovacím turnaji, který se má uskutečnit v roce 2015. Jestliže ochránci s pomocí soudů prosadí svou a hřiště „roztrhají", budou stavitelé moci mluvit o velkém štěstí, když se jim podaří dát ho dokupy, rychle postavit a oset tři kritické jamky a zprovoznit hřiště ještě v příštím roce. Zatěžkávací zkoušku v podobě velkého turnaje nicméně nejspíš nestihnou.

Klima je pro růst „golfové" trávy absolutně kritické. Brazílie má studenou a teplou sezonu, olympiáda proběhne v létě, pro ně však ve studenější části roku. Celé úsilí stavitelů směřuje k tomu, aby bylo možno využít co největší část jejich současného léta. V květnu přestane tráva růst a bude se zase čekat.
Tráva použitá všude kromě greenů je odolná Zeon Zoysia, používaná hlavně v oblastech, kde panují drsné podmínky. Na greeny zvolili Sea Dwarf Seashore Paspalum, jež dobře odolává i sprškám slané vody, které tady větry určitě občas přinesou z moře. Obě tyto trávy rostou v teplé sezoně, během chladné části roku je nelze sít ani pěstovat.
Zodpovědní činitelé mají před očima čerstvý příklad z renovace proslulého hřiště TPC Sawgrass. Akce trvala přesně 13,5 měsíce – a to ji prováděli zkušení odborníci. Přitom nepřišel žádný hurikán nebo jiné rozmary počasí. A kolik že to zbývá času do začátku olympijského roku?

Komise Rio 2016 se tak začala zajímat o další možná dějiště turnaje, přestože stále věří v úspěch původního projektu. Bohužel v širém okolí nenajdeme moc hřišť, která by splňovala požadavky špičkového profigolfu. Napočítáme jen šest hřišť s délkou přes 7 000 yardů, ale ani jedno přes 7 200. Současný vývoj materiálu i schopností samotných hráčů preferuje hřiště o délkách mezi 7 200 a 7 400 yardy. Nejdelší jsou Fazenda de Grama GC (7 123 yardů) a Terravista (7 112 yardů).
Pokud by se měl golf skutečně přemístit na jednu z těchto alternativ, mohou nastat další problémy. Vlastník nemusí mít o uspořádání turnaje zájem. Není jisté, zda by uvítali davy lidí, zda by chtěli vyřizovat koncese na všechno možné, zda by rychle našli parkovací plochy...

Ať už to dopadne jakkoli, stín ostudy z nepřipravené a stále zpožďované výstavby se vznáší nad Riem jako čím dál temnější mrak. Byla by velká škoda, kdyby se návrat golfu na olympiádu nevydařil, kdyby se hrálo na nekompletním hřišti nebo ve špatných podmínkách či na hřišti, které by nemělo tu správnou délku. Bohužel šance, že to nemusí dobře dopadnout, se stále zvyšuje.

Převzato z časopisu GOLF 1/2015
Připravil: Ivo Doušek


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
Kč,-

...