Vítězstvím v Tour Championship, posledním turnaji play-off FedEx Cupu, zpečetil dvaadvacetiletý Jordan Spieth mimořádně úspěšnou sezonu 2015, korunovanou opětovným postupem na pozici světové jedničky a ziskem bonusu ve výši 10 milionů dolarů.
„David uměl zahrát ten tajný akord, který lahodil božímu uchu..."
Leonard Cohen
Způsob, jakým fyzicky nenápadný Spieth dominoval poslední den Tour Championship nad svalnatým „ranařem" Henrikem Stensonem, naznačuje, že letošní rok může být také počátkem změny vnímání ideálního fyzického typu golfisty a nejúspěšnější strategie. Je možné, že Jordanova přesvědčivá převaha značí počátek konce éry Goliášů a nástup Davidů v golfu.
Pro čtenáře méně znalé biblické tématiky dodávám, že David byl před cca 3 000 lety pastýřem v době vlády rozmařilého krále Saula. Zdánlivě ničím nevynikal, ale ve skutečnosti toho uměl hodně. Například mistrovsky hrát na harfu, jak to zmiňuje kanadský písničkář Leonard Cohen v kultovní písni Hallelujah. Nebo uměl skvěle zacházet s prakem, což se stalo osudným obru Goliášovi.
Nakonec se David stal králem a dobře vládl 40 let. Když se zamyslíme nad skutečností, že nejlepšímu golfistovi planety roku 2015 Jordanu Spiethovi je teprve 22 let, je docela možné, že bude kralovat dlouho. A nelze vyloučit, že i za 40 let bude vyhrávat turnaje v Champions Tour.
Jak Spieth změnil pohled na golfovou strategii
Zahraniční golfová média neváhala použít pro způsob, jakým Spieth vládl světovému golfu v roce 2015, slovo „revoluce". Například americké golfové časopisy zdůraznily, že Tiger Woods bezpochyby změnil světový golf revolučním způsobem díky fyzické síle a agresivnímu pojetí hry. Nyní nastává nová revoluce – ve stylu Jordana Spietha se prosadilo komplexní pojetí hry s maximálním soustředěním na přesnost krátké hry a patování.
Jeho výhry nad hráči s delšími ranami upozornily celý golfový svět na skutečnost, že statisticky je nejpravděpodobnější, že zvítězí ten golfista, v jehož „bedně s nářadím" bude o několik nástrojů více, včetně nástrojů velmi jemných a přesných. Přinejmenším se mi zdá, že tohle platí na určitém druhu hřišť.
Hřiště East Lake v Atlantě, kde vyvrcholil letošní FedEx Cup, k takovým patřilo – hustý trestající raf favorizoval přesné hráče a ty, kteří se z problémů dokázali dostat precizní krátkou hrou.
Zaslouží si tohle název revoluce? Média mají ráda velká slova. Já bych to možná pojmenoval jinak. Když jsem v průběhu letošního roku sledoval způsob, jakým Jordan vítězil, vždy mne napadala podobnost s tenistou Rogerem Federerem.
V současném vrcholovém tenise je Federer emblematickým příkladem celodvorcového hráče, který nevyhrává brutální silou, ale jehož technický arsenál je zjevně bohatší, nežli je tomu u soupeřů. Velmi podobně je na tom v golfu Spieth. Mají prostě kompletní sadu „nářadí" a na každou situaci mohou použít ten správný nástroj.
Spieth pod rentgenem
Abych nevzbudil dojem, že je Spieth neduživý trpaslík, uvedu jeho fyzické parametry. Měří 185 centimetrů a váží 83 kilogramů. V žádném případě tedy není fyzicky slabý. Když je to nutné, umí se opřít i do drajvu – v průměru odpaloval do vzdálenosti 266,82 metru. Avšak to ho řadí „jen" na 78. místo v rámci PGA Tour. Zjevně to nebyla délka drajvů, na které založil svá vítězství a primát ve světovém golfu za rok 2015. Ani s přesností drajvů na tom není až tak dobře. Trefuje ferveje z 62,91 %, což ho řadí na 80. místo.
Naštěstí jsou k dispozici statistické kategorie, které vysvětlují jeho úspěchy. V rámci statistik PGA Tour je zajímavá kategorie nazvaná „údery ušetřené od odpaliště ke greenu". PGA Tour zavedla tuto statistiku od roku 2011, aby lépe vyhodnotila výkony profesionálních golfistů „v poli".
Jde o statistiku všech úderů kromě patování, jež má vyšší výpovědní hodnotu než třeba přesnost drajvů, protože vyjadřuje, jak se hráči daří dostat se z problémů. A v této úderové statistice je Spieth čtvrtý (lepší jsou pouze Watson, Stenson a Furyk). V přesnosti přihrávek z rafu na green pak byl jednička, což vysvětluje, jak řeší problémy s délkou a přesností drajvů.
Za povšimnutí stojí rovněž kategorie „přihrávky ze vzdálenosti 50 až 125 yardů" (z ferveje), kterou letos rovněž ovládl. Všichni zkušení rekreační hráči vědí, jak těžké je zvítězit nad kýmkoliv, kdo je velmi přesný z této vzdálenosti. Ze vzdálenosti 20–30 yardů byl letos čtvrtý nejlepší, a to je rovněž fatální zóna.
Když k tomu přidáme skutečnost, že byl nejlépe patujícím hráčem PGA Tour (27,82 patu za kolo), vychází z toho přesvědčivě, nakolik je komplexně nadaný a technicky vybavený hráč a že nevítězí shodou náhod – nýbrž zákonitě statisticky.
Zdravá osobnost, pracovní etika, morální integrita
Zaujalo mne, s jakým uznáním mluvil po posledním turnaji o Spiethovi jeho spoluhráč z posledního kola Henrik Stenson. Třebaže ho Jordan přesvědčivě přehrál a „obral" ho tak o vítězství ve FedEx Cupu (a tím pádem také o více než 10 milionů dolarů), nešetřil Švéd chválou a vyzdvihl chování a pracovní etiku svého přemožitele. Zdůraznil Spietovu schopnost skvěle spolupracovat s jeho kedíkem Michaelem Grellerem a míru pozornosti a úsilí, kterou věnují přípravě na každý turnaj.
Spieth jen velmi málo hovoří sám o sobě v první osobě, převážně říká „my", čímž má na mysli sebe a Grellera, případně celý svůj tým. Podle Stensona tato dvojice bývá na místě turnaje dříve než ostatní a také pracuje tvrději. „Může je občas někdo porazit, když bude mít dobrý den na hřišti, ale nikdo je nemůže předehnat v poctivosti přípravy," zdůraznil švédský golfista.
V PGA Tour kolují příběhy popisující jejich puntičkářský přístup v přípravě s ohledem na konkrétní podmínky na hřišti. Na PGA Championship sice nedokázal porazit v životní formě hrajícího Jasona Daye, nicméně Spieth jako vždy usiloval o co nejlepší výsledek.
Ve druhém kole zahrál brilantně míček z bankru přímo do jamky. Později se proslechlo, že to nebyla tak úplně náhoda. Spieth a Greller před turnajem vedli dlouhé debaty s místními kedíky a od těch se dozvěděli, že na hřišti Whistling Straits jsou dva bankry s odlišným pískem, který klade větší odpor. Bankr vedle osmnáctky byl jedním z nich, takže Spieth přesně věděl, co ho při té ráně čeká a jak ji hrát. Svou roli možná sehrává i fakt, že Greller, který je starší a také něco jako rádce, je původním povoláním profesor matematiky.
Po Spiethově vítězství na Masters jsem napsal článek s titulkem „Už nikdy nepodceňujte slušný kluky". Znělo to jako spíše „lehčí" fejeton, ale za tím vším je skutečný vědecký spor z oblasti psychologie, jaké osobnostní typy mohou být nejúspěšnější při soutěži na nejvyšší úrovni. V posledních letech začalo převládat paradigma preferující agresivitu a považující slušnost a jakýkoliv náznak nesmělosti a nejistoty za překážky na cestě k úspěchu.
Na webu koluje zajímavý sestřih, jehož autorům se podařilo shromáždit expresivní Spiethovy reakce po různých úderech. Komentář autorů sestřihu byl, že při sledování výroků a výkřiků tohoto golfisty byste si mohli myslet, že ještě nikdy nezahrál pod 80.
Na odehraný míček volá, lamentuje nad minutím ferveje, kritizuje své špatné rány. Sám jsem viděl v přímém přenosu z Tour Championship jeho reakci na to, když z hlubokého rafu zatáhl ránu do ještě hlubšího rafu. Na celé kolo si ulevil: „No to je strašná chyba!"
Někteří „guruové" sportovní psychologie by určitě nesouhlasili. Ve světě, kde platí jen nesmlouvavost, tvrdost a zdání dokonalosti, je ošidné křičet na celé hřiště, že člověk dělá strašné chyby. Ale v případě Jordana zřejmě tohle povídání si s míčkem a extroverze fungují jako žádoucí ventil. Na jedné jamce zanaříká nad „strašnou chybou", aby na další zahrál birdie. To kromě talentu a tvrdé přípravy vyžaduje i zdravou osobnost, z níž pramení ona odolnost.
Spieth hrál letos tak, že získal nejprestižnější cenu, Vardon Trophy, pro hráče s nejnižšími výsledky v Tour – v průměru 68,91 ran za kolo. Stal se rovněž nejmladším hráčem, který vyhrál pětkrát za sezonu od doby, kdy to dokázal Horton Smith v roce 1929. A vydělal jen na prize money více než 22 milionů dolarů. To je dost na zkažení charakteru... Jak se k tomu postavil?
Když se jej novináři ptali, jak toto závratné bohatství změní jeho život, odpověděl: „Po sezoně, jako byla tato, a díky bonusu z FedEx Cupu mám příležitost se rozdělit o peníze s lidmi, kteří umožnili, aby se to stalo. To je můj plán. Náš tým dokázal neuvěřitelné věci. Pokusíme se v tom pokračovat, ale právě teď je čas si to užít. Jsem rád, že mohu pomoci těm, kdo pomáhali mně. V žádném případě to nebyl úspěch jednoho člověka."
Kolik vítězů tohle dokázalo říci? Postoj Jordana Spietha je příkladem vysoké morální integrity. Je velmi inspirující vidět, když vítězí lidé se zdravou osobností, skvělou pracovní etikou a vysokou morální integritou. V mém oboru to bohužel tak není.
Buďme rádi, že vycházejí golfové hvězdy tohoto typu. Můžeme se těšit na to, co přinese v příštích letech soupeření Spietha, McIlroye, Daye i Fowlera. Možná se dožijeme ještě úžasnějších příběhů, než přinášela famózní trojice Palmer, Nicklaus, Player.
Převzato z časopisu GOLF 11/2015
Text: Ondřej Kašina, foto: Globe Media/Reuters
|
Přihlášení Golf News
Kontakty
Redakce
Inzerce na www.golfinfo.cz
Inzerce v týdeníku Golf News
Inzerce v časopise Golf
Advertising in Golfinfo.cz in English
Advertising in Golf News in English
GOLF magazine profile in English
Profil časopisu Golf
Profil a ceník Ročenky Golf 2025/26
Profil Hot Travel Revue 2025
Profil Hot Equipment Revue 2025
Profil Hot Wellness Revue 2025
Austerlitz Golf Trophy 20.- 23.5.2025
Czech PGA Tour 2025
World Corporate Golf Challenge
Národní finále 13.8.2025
Kaskáda Golf Trophy 2.-5.10.2025
Grandfinále Czech PGA Tour 2025
CCB, spol. s r. o.
Okružní 19
638 00 Brno
šéfredaktor: Josef Slezák
e-mail: golfinfo@golfinfo.cz
mobil: +420 604 210 053
tel.: +420 545 222 774
RSS Sitemap Tvorba webových stránek Brno - Webservis © 2024. Všechna práva vyhrazena.
Zásady zpracování a ochrany osobních údajů.