Jones BobbySoučasnou golfovou superstar je Jordan Spieth. Americký mladík má nakročeno k tomu, aby se jednou zařadil mezi golfové legendy, nicméně stále ho čeká dlouhá cesta. Tu v minulých letech ušla řada výjimečných hráčů. Někteří už jsou v golfovém důchodě, jiní dokonce v golfovém nebi. Jedno ale mají společné – historie na ně nikdy nezapomene.

Ještě krátce ke Spiethovi. Jeho amatérská kariéra byla impozantní. Před třemi lety se kvalifikoval na US Open a 19. místem se postaral o nejlepší amatérský výsledek. Vyhrál několik turnajů a stal se amatérskou světovou jedničkou. V 19 letech přistoupil k logickému kroku a přešel mezi profesionály. Absolutní amatérské velikány, kteří se nikdy nestali profíky, je proto třeba hledat jinde...

Jones BobbyKrál Bobby
Nejlepším amatérem všech dob byl Američan Bobby Jones. Rodák z Atlanty se živil jako právník. V práci určitě vyřešil spousty zapeklitých případů, na greenech si ale počínal ještě lépe. Na okruhu se pohyboval jen osm let (1923–1930), přesto stihl vyhrát úctyhodných 20 turnajů včetně 13 majorů. Běžně se stávalo, že porážel tehdejší špičkové profíky Waltera Hagena nebo Geneho Sarazena.
O to překvapivější byl jeho náhlý konec. „Turnaje jsou něco jako klec. Nejdříve do ní vejdete a pak se očekává, že v ní zůstanete. Ale samozřejmě tam nikdo zůstat nemůže," prohlásil v roce 1930, kdy získal Grand Slam za vítězství ve všech majorech (tehdy se ještě nehrálo Masters). Bylo mu pouhých 28 let.

Evropan, který prorazil v USA
Dnes je běžné, že evropští golfisté poráží Američany i na jejich půdě. Ale kdysi? Nepředstavitelné! O to nečekanější bylo vítězství Brita Harolda Hiltona na US Amateur 1911, čímž se nesmazatelně zapsal do dějin tohoto sportu. Pochopitelně nešlo o jeho jediný úspěch. Hilton vyhrál mimo jiné čtyřikrát British Amateur a dvakrát British Open.

Evropský Bobby Jones
Evropský amatérský král. Tímto přívlastkem se klidně mohl pyšnit John Ball. Aby taky ne, když vyhrál osmkrát British Amateur Championships a triumfoval i na British Open, na kterém startoval už v 17 letech. Tehdy, v roce 1878, skončil pátý. O rok později urval první amatérský titul, ten poslední slavil v roce 1912 už coby dvaapadesátiletý mazák. „Žádný jiný golfista se během svého života nestal větší legendou," složil mu poklonu historik Donald Steele.

Obávaný Travers
Kdekoliv hrál, bylo třeba dát si na něj pozor. John Travers útočil na každém turnaji na vítězství. Vždyť jen Bobby Jones získal více amatérských titulů! Jerry Travers v období let 1906–1915 vyhrál čtyřikrát US Amateurs, pětkrát Metropolitan Amateurs, dokonce i US Open a dostal se tak na seznam pouhých pěti amatérů, kteří na turnaji zvítězili. Od svého triumfu se na něm už ale nikdy nepředstavil. Čert ví proč...

Ouimet FrancisZfilmovaný příběh
US Open 1913. Po dvou kolech se zdálo, že si to o titul rozdají Harry Vardon a Ted Ray. Jenže ve třetím a čtvrtém kole se blýskl Francis Ouimet, který před zraky prezidenta Tafta a v nepříznivém počasí vybojoval play-off. Dvacetiletý mladík čelil obrovskému tlaku, byl jedinou nadějí USA a k výhře ho tlačilo deset tisíc diváků. Ustál to, zvítězil v rozehrávce a postaral se o jeden z nejslavnějších triumfů všech dob, který byl i zfilmován.
Amerika si přála, aby přešel k profesionálům. On však upřednostnil kariéru byznysmena, za což byl později nepochopitelně zbaven amatérského statusu. Na okruh se vrátil, vyhrál další turnaje, osmiletá pauza ale byla znát.
Jones, Travers, Ouimet a další patřili ve své době k nejlepším, poráželi profesionály, sami mezi ně ale z osobních, pracovních, rodinných či jiných důvodů nepatřili. Výčet nejlepších profíků je i proto sestaven z jiných jmen.

NicklausNepřekonatelný Nicklaus
Jasná otázka, ještě jasnější odpověď. Kdo je, byl a bude nejlepším golfistou všech dob? Jack Nicklaus! Jednoznačně! The Golden Bear, jak zní jeho přezdívka, vyhrál 18 majorů. Tuto metu dosud nikdo nepřekonal a zřejmě už nikdy nepřekoná. Na PGA Tour ovládl hvězdný Američan 73 turnajů, což ho řadí na třetí místo v počtu vítězství.
Když rodák z Ohia vyhrál naposledy Masters, bylo mu už 46 let. Nikdo starší v Augustě nikdy nezvítězil. Pětkrát byl vyhlášen hráčem roku na PGA Tour. Sbírka jeho úspěchů je velmi bohatá. Nyní pětasedmdesátiletý Nicklaus králem byl, je a navždy jim zůstane!

Woods TigPohaslá hvězda
Když Tiger Woods ovládl v roce 2008 US Open, zdálo se být jen otázkou času, kdy pokoří rekord Jacka Nicklause v počtu získaných majorů. Jenže slavný Američan se zasekl a od té doby nezvítězil na žádném turnaji z velké čtyřky. Nejprve se provalily jeho nevěry a hříšník se dočasně stáhl do ústraní.
Po návratu na greeny ho limitují zdravotní problémy, potýká se s výpadky formy a už dávno není světovou jedničkou, kterou byl neotřesitelně po dobu mnoha měsíců. Naposledy vyhrál turnaj v roce 2013. Devětatřicetiletého golfistu ale není radno zatracovat, vždyť má na kontě 14 majorů, 79 titulů z PGA Tour, nesčetněkrát se stal hráčem roku a pokořil spoustu rekordů. Právem je považován za druhého nejlepšího golfistu v historii.

Palmer ArnoldKrál Palmer
Další úžasné jméno golfové historie. Před pár dny šestaosmdesátiletý Arnold Palmer vyhrál pětkrát finanční žebříček PGA Tour, na které ovládl 62 turnajů, což z něj dělá pátého nejúspěšnějšího hráče série. Ne náhodou si vysloužil přezdívku The King, tady Král. Byl první sportovní superstar, která se v 50. letech minulého století začala objevovat v televizi, což výrazně přispělo k popularitě golfu obecně. Od roku 1974 je s Nicklausem a dalšími legendami v Síni slávy.

První milionář
Walter Hagen byl prvním americkým golfistou, který dobyl British Open. Nedokázal to jednou, ale dokonce čtyřikrát, čímž výrazně pootevřel cestu zámořským hráčům na starý kontinent. Legendární Američan vyhrál 11 majorů a 45 turnajů PGA Tour, což jej řadí mezi nejlepší hráče všech dob.
Hagen si to dobře uvědomoval a začal objíždět exhibice. Svůj talent uměl zpeněžit a stal se prvním sportovcem, který si vydělal milion dolarů. Mezi nejlepšími golfisty historie má pevné místo.

Jeden z výjimečných
Jednou se mezi nejlepší golfisty všech dob může dostat Spieth, možná mezi ně bude patřit Rory McIlroy, rozhodně se mezi ně řadí Gary Player nebo Sam Snead, mírně napřed je ale Ben Hogan. Jen tři hráči dokázali vyhrát více akcí na PGA Tour než bývalý americký profesionál.
Rodák z Texasu, který nás opustil v roce 1997 ve věku 76 let, opanoval 84 turnajů zámořské série. Dařilo se mu také na majorech, na kterých urval devět vavřínů. Výrazně ovlivnil golfový švih a je zároveň jedním z pouhých pěti golfistů, který dokázal vyhrát všechny čtyři majory. To se povedlo už jen Nicklausovi, Woodsovi, Playerovi a Sarazenovi.

Převzato z časopisu GOLF 10 /2015
Text: Petr Sobol, foto: Globe Media/Action Images, Globe Media/Reuters, Wikipedia


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
Kč,-

...