Není důležité vyhrát, ale zúčastnit se. Tak praví okřídlená věta. Když si ale nalijeme čistého vína, přiznáme si, že ne vždy platí tak úplně. Být první, být nejlepší, o to tady běží. Ani přední golfoví profesionálové nehrají jen pro radost, ale pro velká vítězství, pro peníze, pro to, aby byli nejlepší, aby dosáhli až na vrchol.
„Je to pro mě velká pocta," prohlásil poslední říjnový den roku 2010 Lee Westwood poté, co usedl na světový golfový trůn, z něhož právě sesadil po dlouhém panování Tigera Woodse. „Ale také velká zodpovědnost," dodal jedním dechem Angličan. Ač svou tehdejší vládu teprve načínal, správně tušil, že ho nečeká žádný med. Naopak, na ty nejlepší je zaměřena ještě větší pozornost, tlak na hráče roste s každou vteřinou, očekávání jsou rázem obrovská. A chyby? Ty se příliš neodpouští.
Každý se chce dostat na vrchol, ale jen pár vyvoleným se to poštěstí. A zatímco je cesta vzhůru trnitá, dlouhá a plná nástrah, pád dolů může být rychlejší než jízda horskou dráhou. „Ale zní to dobře," vystihl Westwood podstatu prvního místa. A to je právě ten pocit, o který všem jde – být aspoň jednou nejlepší.
Po Woodsovi nastal boom
Dlouho nebylo o čem mluvit. Když se řeklo golfová jednička, zasvěceným fanouškům i sportovním laikům vyskočilo do úst jméno Tigera Woodse. Ten si pozici neotřesitelného golfového krále pronajímal velmi dlouho a zdálo se, že o ni jen tak nepřijde. 12 let, 623 týdnů, od června 2005 281 týdnů v kuse, tak dlouho Tiger držel žezlo. Znovu už ho ale do svých rukou uchopit nedokázal. Alespoň prozatím...
Jako by Woodsův pád předznamenal novou golfovou éru. Jeho dřívější výpadek formy a soukromé trable vyslaly signály dalším hráčům, kteří se o svou šanci patřičně přihlásili. Do boje o nejvyšší post se zapojilo několik jmen, a tak bylo o zajímavé zápletky postaráno.
Westwooda jako první sesadil Martin Kaymer (nyní hráč až čtvrté desítky), poté svou pozici neuhájil před krajanem Lukem Donaldem. A začala tak nová éra, kterou narušil až Rory McIlroy, jenž odstartoval nový kolotoč výměn mezi ním a Donaldem. Ten však, zdá se, McIlroy v posledních týdnech a měsících svými supervýkony na nějakou dobu zastavil a své místo jen tak nepustí. „Není světovou jedničkou pro nic za nic," uznal kvality mladšího soupeře Louis Oosthuizen.
16 králů
Golfový žebříček, který svět zná pod názvem Word Golf Ranking, začal svou historii psát před 27 lety. Šestého dubna 1986 do jeho čela jako první usedl známý Němec Bernhard Langer, na něhož až do dnešního dne navázalo patnáct dalších hráčů.
Vývoj posledních událostí by mohl svádět k tomu, že žebříčku dominují pevnou rukou Evropané, ovšem až s nástupem Westwooda bylo prolomeno dlouhé evropské čekání na pozici číslo jedna, které trvalo od roku 1994. Evropa má ale v posledních měsících v top patrech většinové zastoupení. V top 10 (k 10. 9.) figuroval za McIlroyem Woods, za kterým se seřadili Donald s Westwoodem. Evropskou dominanci dokonal devátý Justin Rose, elitní desítku ukončoval jeden ze dvou hráčů ze „zbytku světa" – Oosthuizen z JAR. Tím druhým byl pátý Australan Adam Scott, jehož následovala americká trojice Webb Simpson, Jason Dufner a Bubba Watson.
Zatímco golfisté bojují o své postavení proti soupeřům na jamkovištích, „za oponou" se svádí boj s čísly a propočty. Ne každá událost je totiž stejně ohodnocena a pro nezasvěcené osoby se jedná o velmi složité postupy.
Takže na začátek, tvorbu oficiálního golfového žebříčku schválily všechny čtyři majory a šest hlavních profesionálních tour, ze kterých je pětice zakládajícími členy Mezinárodní federace PGA Tours (PGA Tour, European Tour, PGA Tour Australasie, Japan Golf Tour a Sunshine Tour). Šestou je Asian Tour. Výsledky z těchto soutěží proto mají v žebříčku největší váhu. Šanci posunout se pořadím vzhůru nicméně mají golfisté i po dobrých výsledcích v dalších sériích, jako například Canadian či Challenge Tour.
Body se do žebříčku kumulují po dobu dvou let. Nejvíce bodů lze získat triumfem na jednom z majorů, kde na vítěze čeká hned 100 bodů. O 20 bodů méně získá vítěz The Players, 64 bodů bere vítěz BMW PGA Championship, tedy vlajkové lodi European Tour. Na „běžných" turnajích evropské i zámořské tour berou hráči za vítězství 24 bodů. Existuje i dost dalších příležitostí, jak body získat. Následně dochází k vypočítání průměru podle odehraných turnajů, který každé pondělí stanovuje světové pořadí a hráče číslo 1.
„Když mi bylo deset nebo jedenáct, tak se mě ptali na mé cíle. Řekl jsem, že chci být nejlepší hráč na světě," vzpomíná současný král Rory McIlroy. A přesně pro takové momenty se golf hraje. „Ano, je to velmi speciální," přiznává současná jednička.
Rolex patří Tseng
Pokud se ze světa mužského golfu přeneseme k něžnějšímu pohlaví, zasáhne nás jako první jméno Yani Tseng. Třiadvacetiletá golfistka z Taiwanu se v posledních týdnech spíše trápí a hledá, než aby dále drtila konkurenci, jak to předváděla dříve, ale stále je mezi ženami nejvýše. V čele žebříčku Rolex Rankings, tedy elitního ženského žebříčku, je už 83 týdnů.
Myšlenka na vytvoření pořadí žebříčku vznikla v roce 2004, v platnost pak vstoupila o dva roky později. Stejně jako v mužském podání, i zde mají největší váhu výsledky z majorů a elitních světových tour. Výpočet bodů je stejný.
Zatímco v minulosti hrály prim Annika Sörenstam či Lorena Ochoa, v současné době vládnou pevnou rukou asijské golfistky. V top 10 (k 10. 9.) je pětice Korejek, Japonka, Číňanka a Tseng. Asijskou dominanci narušuje pouze druhá Stacy Lewis z USA a zkušená Norka Suzann Pettersen.
Kdo usedne na trůn v Dubaji?
24 destinací po celém světě, 46 turnajů a na konci jedno velké finále. Taková je ve zkratce sezona European Tour, která letos odstartovala lednovým Africa Open a vyvrcholí listopadovým finále v Dubaji, kde se o vítězi celé tour rozhodne na DP World Tour Championship. Ráj ropných šejků tak opět bude korunovat šampiona elitní evropské série.
Cesta do Dubaje je dlouhá a náročná a zároveň se tak nazývá žebříček (Race to Dubai), na kterém je celá tour založena. Vítězové jednotlivých turnajů nezískávají na své konta body, ale hromadí získané peníze, které si v evropských podnicích vybojovali. A pak platí přímá úměra – kdo má víc, vyhrává.
Všechny turnaje ale nejsou pochopitelně stejně honorovány. O jiné prize money se hraje ve Francii nebo Portugalsku, jiné peníze jsou ve hře na podnicích v SAE, Číně nebo Koreji. A nejvíce jde získat na majorech a turnajích z kategorie WGC. To všechno se počítá až do Hong Kong Open, po kterém se vytvoří nejlepší šedesátka, která se o týden později utká o titul krále v Dubaji.
Loni usedl na trůn Luke Donald, který navázal na Martina Kaymera (2010) a Lee Westwooda (2009). „Získal jsem to, pro co jsem přijel. Získal jsem double a přepsal historii," radoval se loni Donald, který jako první v historii vyhrál žebříčky PGA i European Tour. Evropský žebříček byl tehdy dlouho pevně v jeho rukou, nakonec se ale musel strachovat, McIlroy chytil v závěru sezony velkou formu.
Co se Rorymu nepovedlo loni, má na dosah letos. A my už víme, že se mu to povedlo (poznámky redakce)
PGA Tour – boj o FedEx Cup i money list
Za mořem se bojuje hned na dvou frontách. Na turnajích se kromě tučných šeků hraje také o body do žebříčku FedEx Cupu. Na většině turnajů je ve hře 500 bodů, na majorech 600.
Srpnové The Barclays pro 125 nejlepších na žebříčku, ze kterých po dalších dvou podnicích vzejde třicítka vyvolených, která se po redukci bodů utká v Tour Championship. To je FedEx Cup, který se hraje od roku 2007. Jeho finále v Atlantě, to už je pořádná loterie a hra nervů, o čemž loni přesvědčil dramatickým vítězstvím v play-off Bill Haas. „Podíval jsem se na manželku a ona přikývla. Až pak mi došlo, co jsem dokázal," přiznal tehdy devětadvacetiletý Američan. Letos ale do finálového turnaje ani nepronikl. A chyběli i další favorité.
Evropskou vlajku však pevně držel McIlroy, do Atlanty se probili Donald s Westwoodem a Rosem nebo také Sergio García. K play-off je potřeba odehrát v USA alespoň 15 turnajů a tedy omezit i působení na domácí tour. „Cítil jsem, že v roce konání Ryder Cupu je správné přidat si plný program turnajů ve Spojených státech," zdůvodnil Westwood nejen rozhodnutí své, ale zřejmě i úmysl dalších Evropanů.
FedEx Cupem však vůbec nic nekončí. PGA Tour pokračuje Podzimní sérií, kvartetem turnajů, které určí dalšího krále – tentokrát finančního, tedy toho, kdo na PGA Tour posbírá nejtučnější šeky a ovládne finanční žebříček série. Kdo to bude letos? Šanci cítí Tiger, aktuálně vedoucí muž pořadí. Jinak je top 10 napěchovaná Američany. Tedy, až na třetího McIlorye, který má jako jediný šanci podruhé v řadě nabourat americký žebříček. A Rory to také dokázal (poznámka redakce).
Převzato z časopisu GOLF 10/2012
Text: Petr Sobol, foto: Globe Media/
Světové jedničky na konci kalendářního roku
Muži
1986 Greg Norman
1987 Greg Norman
1988 Seve Ballesteros
1989 Greg Norman
1990 Greg Norman
1991 Ian Woosnam
1992 Nick Faldo
1993 Nick Faldo
1994 Nick Price
1995 Greg Norman
1996 Greg Norman
1997 Greg Norman
1998 Tiger Woods
1999 Tiger Woods
2000 Tiger Woods
2001 Tiger Woods
2002 Tiger Woods
2003 Tiger Woods
2004 Vijay Singh
2005 Tiger Woods
2006 Tiger Woods
2007 Tiger Woods
2008 Tiger Woods
2009 Tiger Woods
2010 Lee Westwood
2011 Luke Donald
2012 Rory McIlroy
Ženy
2006 Annika Sörenstam
2007 Lorena Ochoa
2008 Lorena Ochoa
2009 Lorena Ochoa
2010 Jiyai Shin
2011 Yani Tseng
2012 Yani Tseng
Vítězové Race to Dubai (zisk v eurech)
2009 Lee Westwood 4 237 762
2010 Martin Kaymer 4 461 011
2011 Luke Donald 5,323,400
2012 Rory McIlroy 5,519,118
Vítězové FedEx Cupu
2007 Tiger Woods
2008 Vijay Singh
2009 Tiger Woods
2010 Jim Furyk
2011 Bill Haas
2012 Brandt Snedeker
Vítězové Money Listu PGA Tour (od roku 2000, zisk v USD)
2000 Tiger Woods 6 616 585
2001 Tiger Woods 5 687 777
2002 Tiger Woods 6 912 625
2003 Vijay Singh 7 573 907
2004 Vijay Singh 10 905 166
2005 Tiger Woods 10 628 024
2006 Tiger Woods 9 941 563
2007 Tiger Woods 10 867 052
2008 Vijay Singh 6 601 094
2009 Tiger Woods 10 508 163
2010 Matt Kuchar 4 910 477
2011 Luke Donald 6 683 214
2012 Rory McIlroy 8 047 952
World Money List
Od roku 1996 Mezinárodní federace PGA Tours eviduje výdělky golfistů na všech světových tour, které shromažďuje v žebříčku World Money List. Částky jsou vedeny v USD.
1996 Masashi Ozaki 1 944 034
1997 Tiger Woods 2 082 381
1998 David Duval 2 680 489
1999 Tiger Woods 6 981 836
2000 Tiger Woods 9 501 387
2001 Tiger Woods 6 213 229
2002 Tiger Woods 7 392 188
2003 Vijay Singh 7 639 461
2004 Vijay Singh 11 104 892
2005 Tiger Woods 11 515 939
2006 Tiger Woods 11 141 827
2007 Tiger Woods 11 002 706
2008 Sergio García 6 979 959
2009 Tiger Woods 10 948 054
2010 Luke Donald 5 867 601
2011 Luke Donald 9 371 748
2012 Rory McIlroy
|
Přihlášení Golf News
Kontakty
Redakce
Inzerce na www.golfinfo.cz
Inzerce v týdeníku Golf News
Inzerce v časopise Golf
Advertising in Golfinfo.cz in English
Advertising in Golf News in English
GOLF magazine profile in English
Profil časopisu Golf
Profil a ceník Ročenky Golf 2025/26
Profil Hot Travel Revue 2025
Profil Hot Equipment Revue 2025
Profil Hot Wellness Revue 2025
Austerlitz Golf Trophy 20.- 23.5.2025
Czech PGA Tour 2025
World Corporate Golf Challenge
Národní finále 13.8.2025
Kaskáda Golf Trophy 2.-5.10.2025
Grandfinále Czech PGA Tour 2025
CCB, spol. s r. o.
Okružní 19
638 00 Brno
šéfredaktor: Josef Slezák
e-mail: golfinfo@golfinfo.cz
mobil: +420 604 210 053
tel.: +420 545 222 774
RSS Sitemap Tvorba webových stránek Brno - Webservis © 2024. Všechna práva vyhrazena.
Zásady zpracování a ochrany osobních údajů.