evianHistorie ženských majorů je stejně jako samotná historie ženského sportovního golfu mnohem kratší než její mužský protipól. Vždyť nejdelší tradici má US Women´s Open, jehož první ročník se odehrál v roce 1946, tedy téměř sto let poté, co se v létě 1860 ve skotském Prestwick Golf Clubu uskutečnil první ročník The Open, nejstaršího mužského majoru.

Dalším rozdíl mezi ženskými a mužskými majory je kromě jiného i v tom, že zatímco do mužského top okruhu patřil od počátku i turnaj ve Velké Británii, ženské turnaje nejvyšší kategorie se zprvu odehrávaly výhradně na americkém kontinentu. Ke třem pořádaným přímo na území Spojených států patřil ještě major hraný v Kanadě.
V roce 2001, po ztrátě titulárního partnera a zařazení kanadského turnaje mezi běžný podnik v rámci LPGA Tour, došlo k „povýšení" britského Open do velké čtyřky. O dalších dvanáct let později pak rodinu nejvýznamnějších ženských turnajů posílil turnaj ve francouzském Evianu, dnešní Evian Championship, a tak ženy nově k dosažení kariérního Grand Slamu musí vyhrát pět podniků.

Ze dvou turnajů konaných na evropském kontinentu a tří na druhé straně Atlantiku se v pouhých dvou případech vrací hráčky na stejné hřiště – ANA Inspiration se koná každoročně v kalifornském Rancho Mirage a Evian Championship hostí tradičně Evian Golf Resort v lázeňském středisku na březích Ženevského jezera. Zbývající turnaje velké pětky (KPMG Women´s PGA Championship, US Women´s Open a Ricoh Women´s British Open) každoročně představují hráčkám i divákům některá z top amerických či britských hřišť.

Sezona 2017

ANA Inspiration
Mission Hills Country Club, Rancho Mirage, USA | 30. 3.–2. 4. | dotace: 2 700 000 USD, vítězka: 405 000 USD)
Úvodní major sezony 2017 vyhrála výkonem -14 (274) současná světová jednička So Yeon Ryu poté, co v play-off porazila Američanku Lexi Thompson. Turnaj pomáhala založit počátkem 70. let minulého století americká herečka a zpěvačka Dinah Shore, nadšená hráčka a velká podporovatelka ženského golfu. O necelých deset let později (1983) se stal jedním z ženských majorů.
Za dobu své existence několikrát měnil název podle sponzorů, kteří nad ním přebírali záštitu, ale jméno Dinah Shore na vítězné trofeji zůstává nadále. Nezměněné je po celou dobu i místo konání. K této konstantě se pak před téměř čtvrt stoletím přidala i další tradice – každoroční skok šampionky do jezírka u 18. greenu. Vítězky si k této koupeli někdy vyberou svého caddy, jindy své blízké a asi k nejpamátnějším skokům patří ten z roku 1991, kdy se k trojnásobné vítězce Amy Allcot přidala i zakladatelka turnaje, v té době již 75letá Dinah Shore.

KPMG Women´s PGA Championship
Olympia Fields Country Club, USA, 29. 6.–2. 7. | dotace: 3 500 000 USD, vítězka: 525 000 USD
13 ranami pod par pro sebe tento rok ukořistila vítězství Američanka Danielle Kang. Bylo to její první vítězství na LPGA Tour a o ránu zabránila kanadské golfové hvězdě Brooke Henderson v obhajobě titulu. Turnaj patří do kategorie major od svého vzniku v roce 1955 a je druhým nejstarším turnajem hned po US Women´s Open. I on v průběhu 62 let několikrát změnil hlavního sponzora a v posledních letech představuje divákům hráčky na různých hřištích ve Spojených státech.

US Women´s Open
Trump National Golf Club, Bedminster, USA | 13. 7.–16. 7. | Dotace: 5 000 000 USD, vítězka: 900 000 USD
Úřadující šampionkou se po skvělých víkendových kolech stala s výkonem -11 (277) korejská profesionálka Sung Hyun Park. Do budoucna ale bude třeba si pamatovat i jméno její sedmnáctileté amatérské kolegyně Hye Jin Choi, která až do patnácté jamky finálové kola sahala po senzačním vítězství. Na odpališti tříparové šestnáctky ho bohužel utopila a nezopakovala prozatím jediný triumf amatérské hráčky z roku 1967.
Před 50 lety totiž všem profesionálkám sebrala titul Francouzka Catherine Lacoste. O tom, že její triumf nebyl dílem náhody, svědčí i vítězství na US Women´s Amateur Championship či na Ladies British Amateur Championship v následujících letech. K profesionálkám přesto nikdy nepřestoupila. Pokud vám její příjmení připadá povědomé nejen z golfového světa... ano, je to dcera jedné z legend francouzského tenisu Reného Lacoste. Byl to právě on, díky komu se vám dnes hraje pohodlně v golfovém triku s límečkem. I když jej tehdy vymyslel zejména pro tenis.

Ricoh Women´s British Open
Kingsbarns Golf Links, Fife, Skotsko | 3. 8.–6. 8. | dotace: 3 250 000 USD, vítězka: 487 500 USD
Stejně jako mužský ekvivalent má i RWBO přesně daný seznam hřišť, která se víceméně pravidelně střídají coby hostitelé turnaje. Letos hráčky poprvé nezavítají na jedno z historicky daných osmi hřišť v Anglii nebo ve Skotsku, protože pořadatelský okruh se rozroste o další golfový skvost nedaleko St. Andrews, o Kingsbarns Golf Links.
Pouhých sedmnáct let „staré" hřiště, projektované Kylem Philipsem, prověří golfový um i pevné nervy celkem 144 hráček, které si vybojovaly právo účasti na čtvrtém majoru sezony. Skotské léto, poměrně často připomínající náš podzim se všemi jeho teplotními výkyvy, a často drsné povětrnostní podmínky otestují každou z účastnic až na dřeň. Skotské linksy jednoduše bývají náročné nejen herně, ale často i psychicky.
Každá jamka Kingsbarns má své jméno a ostatně již ta napovídají mnohé – Firth, Rocky Ness, Cliffs... Zejména tříparová patnáctá jamka Rocky Ness s greenem přímo vyčnívajícím do moře bude v případě špatného počasí jamkou, jež může rozhodovat o mnohém.
Kingsbarns Golf Links rozprostírající se přímo na východním pobřeží a jehož jamky jsou obklopeny Severním mořem, ručí už dopředu za to, že zima a silný nárazový vítr zamíchá pořadím kolo od kola. A nebude překvapením, když se dveře pře víkendem přibouchnou i některým favoritkám.

Evian Championship
Evian Golf Resort, Francie | 14. 9.–17. 9. | dotace: 3 350 000 USD, vítězka: 502 500 USD
Druhý major odehrávající se na evropské půdě je zároveň každoročně závěrečným turnajem velké pětky, a tak kromě vyhlášení poslední šampionky sezony patří k závěrečnému ceremoniálu předání ještě jedné ceny. Od roku 2015 hráčky, které v dané sezoně zvítězí alespoň na jednom z majorů, navzájem soupeří o zisk RolexAnnikaMajor Award. Ta je určena té ze šampionek, jež na všech majorech sezony posbírá nejlepší umístění, respektive nejvíce bodů za umístění.

Převzato z časopisu GOLF 8/2017
Text: Ivana Jonová, foto: Globe Media/Reuters


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
350 Kč,-

Zahájen prodej voucherů 1fee2hráči na sezonu 2025, které umožňují na vybraných hřištích ve vymezeném čase po uhrazení jednoho fee hru dvěma hráčům. S ...