Gal ilu plazDo světa profi golfu vstoupila po dostudování University of Florida. Hned na první pokus zvládla koncem roku 2007 kvalifikaci na nejprestižnější ženskou túru, na níž se letos objeví po dvanácté. V průběhu uplynulých 11 let vždy udržela kartu, dosáhla na turnajové vítězství, třicetkrát se umístila v desítce nejlepších, několikrát zažila, jaké to je jít v posledním nedělním flightu, a v podstatě polovinu tohoto období se udržela i v první padesátce světového žebříčku.

Bilancujete svoji jedenáctou sezonu na nejuznávanější ženské profesionální túře. Stále vás život na ní baví tak jako na začátku?

Ano, stále mě baví, ale určitě se posunuly životní priority. Charitativní akce jsou pro mě mnohem důležitější než v první třetině mé kariéry.

Po trenérské změně, k níž jste přistoupila počátkem roku 2018 a která s sebou přinesla vzestup výsledkovými listinami, jaké jsou vaše cíle pro letošní rok?

V první řadě hrát takový počet turnajů, abych měla vždy dostatek energie. To je pro mě jedna ze zásadních věcí k tomu, abych si mohla co nejvíc užívat každý úder. I když to možná zní příliš jednoduše, můj cíl opravdu je užívat si co nejvíc každý úder, protože to s sebou následně nese i skvělé výsledky.

Vlastně jste mi tím nahrála na další dotaz. Jak se vám daří, podotýkám, že jako jedné z mála, prožívat tak dlouhou kariéru bez zranění či dlouhodobější zdravotní přestávky? Čím vyrovnáváte enormní turnajovou zátěž?

Dopřávám si často malé přestávky a snažím se balancovat svůj život. Ale není to jednoduché, i já mívám období, kdy se mi to nedaří. Mám ale tři oblasti, které mi to usnadňují – blízké lidi kolem sebe, meditaci a přírodu. Meditace mi ohromně pomáhá, kamarádi a rodina mi poskytují domov a čas v přírodě mi dodává pohodu.

V průběhu let jste zmiňovala několik svých golfových snů. Stát se součástí evropského týmu pro Solheim Cup, reprezentovat na olympiádě při obnovené premiéře golfu, vyhrát na LPGA. Většinu z toho jste si už splnila, co dalšího řadíte mezi své sny? Vítězství na majoru?

Reprezentovat na olympiádě v Riu bylo skvělé, stejně jako vyhrát Solheim Cup. Ale k mým snům stále určitě patří vyhrát některý z majorů. A že se vyplatí takového snu nikdy nevzdávat, to se ukázalo například letos při triumfu Angely Stanford na Evian Championship. Ano, i já toužím vyhrát major! K dalším snům patří i další vítězství na túře. Několikrát jsem tomu byla blízko a věřím, že alespoň ještě jednou nějaký pohár na osmnáctém greenu nad hlavu opět zvednu.

K naplňování cílů je třeba kromě vlastní píle a vůle i realizační tým. Ten váš je už léta poměrně stabilní, k jedné velké změně jste ovšem v uplynulé sezoně přistoupila. Od jara spolupracujete s Cameronem McCormickem. Trenérem, který byl a stále je u úspěchů Jordana Spietha a jehož klientkou je téměř tři roky i bývalá ženská světová jednička So Yeon Ryu. Jak a kam se posunul trénink pod novým koučem? Pro kterou část vaší hry bylo nastartování spolupráce nejpřínosnější?

Pomohl mi s patovaním, když jsme se společně dohodli, že změním grip na „left hand low". To mi umožnilo zvýšit stabilitu během úderu. Zapracovali jsme ale i na švihu, kde jsme se koncentrovali na pozici hole v impaktu, především abych měla paže více před míčem. To mi umožnilo zvýšit konzistenci hry.

Významnou roli hrává často i caddie. Tento tandem mívá v ženském profesionálním golfu statisticky kratší životnost než ve světě mužském. Jste výjimka potvrzující pravidlo, nebo vám vyhovuje čas od času oživit spolupráci výměnou caddieho? Jaký typ vaší hře i vašemu naturelu vyhovuje nejvíc?

Máte pravdu. Možná, že jako ženy jsme emocionálnější než muži. Moje nejdelší spolupráce s kedíkem trvala čtyři roky. Nejvíc si cením toho, když má příjemnou energii jako člověk – vždyť s ním trávím prakticky většinu času v životě! Je dobré, když umí vycítit, kdy má něco říci a kdy je naopak lepší mlčet. Kromě toho ocením určitou rovnováhu v povaze bez ohledu na výsledky.

Jedním z vašich trenérů je po celý golfový život i tatínek. Několikrát jste zmiňovala, jak důležité je po vás mít někoho, s kým bezprostředně po kole můžete rozebrat hru po herní i po psychologické stránce. Na kolika turnajích v průběhu sezony vás provází?

Tatínek se stal během posledních několika let nejen mým trenérem, ale především dobrým kamarádem. Cestuje se mnou asi na osmdesát procent turnajů. A když se některé z turnajů připojí i maminka, pomáhají mi vytvářet vlastně takový virtuální domov na cestách.

Narodila jste se v německém Düsseldorfu, posledních několik let je vaší základnou americké Orlando, většinu roku však kvůli cestování po turnajích trávíte v hotelových pokojích po celém světě. Přesto si v nabitém kalendáři rok co rok naleznete alespoň krátký čas pro pobyt v Česku. Co vás sem táhne?

K Čechám mám díky rodičům vztah od mala. Mluvím česky, znám české filmy, knížky, kulturu. A miluju Prahu! Je to jedno z mých nejmilejších měst na světě! To všechno společně s faktem, že právě v Praze posledních několik let rodiče žijí, je důvodem, proč se sem tak ráda vracím. Ač jsem tu nevyrostla, je to svým způsobem jeden z mých domovů.

Už víme, kde v Čechách trávíte čas nejraději. Jsou u nás i místa, kam jste se ještě nestihla podívat, ačkoliv byste si to přála?

Prozatím opravdu nemám tolik času, abych to tu procestovala víc. Znám hlavně Prahu a okolí. Potom také trochu Moravu a Karlovy Vary z juniorských turnajů. Ale určitě bych ráda jednou viděla Krkonoše v zimě!

Pokud si při pobytu zde máte chuť zatrénovat, kam se vydáte?

Trénuji buď v golfovém klubu Beroun, na Albatrossu nebo na Karlštejně.

Kromě těchto tří hřišť a těch, kde jste před lety startovala ještě coby amatérská reprezentantka, zahrála jste si i nějaké další české osmnáctky?

Ještě bohužel ne. Ale v okolí Prahy objevuji stále více hřišť, která jsem dřív neznala. Jedním z nich bylo právě berounské hřiště, kde se mi moc zalíbilo. Další věc je, že nejčastěji přijíždím do Čech za rodinou a přáteli, takže golf alespoň na pár dní ze svého programu vypouštím.

Dobrá, vraťme se za hranice. Která hřiště ve světě patří mezi vaše nejoblíbenější? A jsou mezi nimi i taková, která máte ještě stále na svém „bucket listu", ale v nabitém kalendáři jste pro ně zatím nenašla čas?

Oblíbených mám mnoho, ale jednoznačně mezi ně patří Cypress Point a Pebble Beach v Kalifornii a St. Andrews ve Skotsku. Navzájem jsou úplně rozdílná a každé z nich miluji pro něco jiného. A mým velkým, zatím nesplněným přáním je zahrát si Augustu!

Úplně rozdílné jsou i vaše zájmy mimo golf. Jejich šíří jste až renesanční člověk. Hrajete na několik hudebních nástrojů, malujete. Najdete si na své další oblíbené činnosti čas i v průběhu sezony, nebo na ně dojde až v době pauzy?

Jak kdy. Tento rok byl poněkud rušný, takže jsem volné chvilky trávila raději v přírodě. Teď v mezisezoně se zase budu věnovat trochu více svým oblíbeným činnostem. A určitě si na ně chci nechat více času v příštím roce!

Přestože zmiňujete, že rok máte nabitý od ledna do prosince, v závěru loňské sezony jste věnovala energii organizaci charitativního turnaje pod svou patronací. Již počtvrté. Jak se tento turnaj za ta léta rozvinul?

Můj charitativní turnaj pořádaný v USA roste každým rokem a na příští léta mám ještě větší plány a vize. V roce 2018 se také poprvé konal charitativní turnaj hraný pod mým jménem v Německu, zároveň připravuji nadaci (Sandra Gal Foundation), která bude podporovat děti ze sociálně slabších rodin a poskytne jim možnost účastnit se rozdílných mimoškolních aktivit, jako jsou například výtvarné umění, hudba, sport (golf), jóga nebo meditace. Ústředním bodem programu je všímavost a bdělá pozornost. Věřím, že věci, které naplňovaly a naplňují život mně, mohou stejně zlepšit život i spoustě dalších dětí.

Převzato z časopisu GOLF 1-2/2019
Za rozhovor děkuje Ivana Jonová, foto: archiv Sandry Gal

Gal sponzorSTRUČNÁ VIZITKA
SANDRA GAL
Datum narození: 9. 5. 1985
Místo narození: Düsseldorf
2007 – úspěšná kvalifikace na LPGA Tour (14. postupová pozice)
2008 – po dokončení University of Florida přestup k profesionálům (HCP při přestupu +4,4)

Amatérské úspěchy:
2003 reprezentantka National German Team
2003 German Junior Golfer of the Year
2003 – 1. místo German Girls National Championship
2006 – 1. místo Brian National Collegiate
2006 – 1. místo Sun Trust Lady Gator Invitational
2007 – 1. místo Mercedes Benz Collegiate Classic
2007 – 1. místo Sun Trust Lady Gator Invitational
2007 – 1. místo Mezinárodní Mistrovství ČR Cihelny
2007 – 1. místo v evropském amatérském žebříčku
V průběhu studií na Uniersity of Florida byla v letech 2005–2007 National Golf Coaches Association třikrát jmenována do All-American Team, v roce 2007 navíc do First Team All-American.

Profesionální úspěchy:
2011 – 1. místo na Kia Classic
2011 – 2. místo CME Group Titleholders
2011 – účast v evropském týmu, zisk Solheim Cupu
2012 – 3. místo na US Women´s Open (prozatím nejlepší umístění na majoru)
2013 – 4. místo CME Group Titleholders
2014 – dělané 5. místo Meijer LPGA Classic, dělené 5. místo CME Group Tour Championship
2015 – 6. místo Lotte Championship
2016 – 4. místo Wallmart Arkansas Championship
2018 – 3. místo Wallmart Arkansas Championship


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
350 Kč,-

Zahájen prodej voucherů 1fee2hráči na sezonu 2025, které umožňují na vybraných hřištích ve vymezeném čase po uhrazení jednoho fee hru dvěma hráčům. S ...