Rak LungauJihozápad spolkové země Štýrsko to nejsou jen alpské masivy nabízející skvělé lyžování v horských střediscích v průběhu zimní sezony, ale také malebná údolí, která poskytují neméně příjemné vyžití i v průběhu léta. Údolí Murtal leží v podstatě o jedno údolí jižněji než v Čechách o něco známější Ennstal. Menší věhlas vám skvěle vyváží pohostinností, a hlavně počasím. Ať se do této oblasti vydáte za aktivním odpočinkem kdykoliv v průběhu roku, nezklame vás.

V zimě se dá předpokládat, že se všichni vydáváte víceméně za stejnou aktivitou. Jediným kamenem úrazu se při vašich debatách o dovolené může stát polemika, zda při výběru ubytování upřednostnit apartmány, wellness hotely, menší penziony nebo přímo selské dvory. V oblasti Murau ovšem vyřešíte vše i v průběhu letní dovolené, i když se golfu věnuje třeba jen polovina rodiny. Ať už je váš nehrající doprovod zvyklý užít si své volno aktivně či pasivně, v regionu Murau-Kreischberg si na své rozhodně přijde.

Nepřehlédnutelnou dominantou středověkého města s promenádou kolem řeky Mur je zámek, který nechal počátkem 17. století vybudovat Ludwig Schwarzenberg. Při procházkách historickým centrem lze navštívit místní pivovar Murauer, kde se při komentovaných prohlídkách s následnou ochutnávkou místních specialit dozvíte, že v době, kdy obyvatelé zámku poprvé vyhlédli z oken na městečko pod nimi, pivo se zde už vařilo dobrých 150 let.
Děti určitě kývnou na možnost jízdy parním vlakem, oblíbenou letní atrakcí zdejšího údolí. Váš aktivnější doprovod určitě ocení více než třísetkilometrovou cyklistickou stezku Muradweg, možnost projížděk na koních, pěší výlety po okolních horách nebo rafting na řece Mur.

Pokud je zaplněn program ostatních, nezbývá než vyplnit váš čas golfový! Trojici 18jamkových hřišť Murtal, Mariahof, Murau-Kreischberg doplňuje na šťastný čtyřlístek v nadmořské výšce 1 050 metrů se nacházející Lungau. Posledně jmenované hřiště se sice, přísně geograficky vzato, nachází již na území Salcburska, ovšem vzájemná spolupráce na projektu Murtal Golf hřiště logicky spojila dohromady.
Pokud mají lidé v horském údolí kromě zemědělství žít i z turistiky, bez vzájemné podpory a progapace se neobejdou. Výjimkou tak není ani spolupráce několika desítek ubytovacích kapacit jak s resorty zimními, tak s těmi golfovými. A že se tato spolupráce odráží na příznivějších cenách skipasů či greenfee, je více než jasné.

Rak LungauGolf Club Lungau
Nejvýše položené hřiště této oblasti letos oslaví čtvrtstoletí své existence. Pod jeho designem se v roce 1993 podepsal britský architekt Keith Preston (u nás jeho rukopis naleznete na Ypsilonce, Albatrossu a v Pyšelích). Zdejší areál se rozkládá na horním toku řeky Mur, která ho, jak jinak, protíná od východu na západ. Kromě 18jamkového hřiště nabízí resort ještě další „devítku", kde vám letos až do konce června může dělat společnost i váš pes... I to může být jednou z cest, jak přilákat některé hráče.
Přírodní rezervace Saumoos, která areál obklopuje, částečně předurčuje ráz celé osmnáctky. Kromě řeky zde do hry zasahují i jezírka, mokřady, biotopy. To vše znamená, že ač leží v nadmořské výšce 1 050 metrů, má hřiště víceméně rovinatý profil. Nenechte se mýlit, výzvám se tu nevyhnete. Jen budou mít trochu odlišné parametry, než byste si v horách představovali.

Například na závěrečné jamce první devítky vás voda může provázet od odpaliště po green. Při drajvu ještě jezero po celé levé straně jamky do hry příliš nevstupuje, ale pokud na vás bude čekat pin pozice v levé části greenu, ráně přes vodu se už prakticky nevyhnete.
Přes řeku Mur si zahrajete hned na odpališti následující desáté jamky a dogleg s ranou přes tuto vodní překážku vás bude čekat i o dvě jamky později. I proto je při odpalu na dvanáctce dobré „cpát se" spíše doleva. Pokud váš drajv skončí na opačné straně ferveje, čeká vás kromě rány přes vodu i poměrné mohutná hradba bříz.
Do klubové restaurace S´19er vás dovede pětiparová, dle hendikepu nejobtížnější jamka na hřišti. Jezero, které ji lemuje tentokrát po pravé straně, se v prostoru před závěrečným greenem rozprostře do celé své krásy, vytvoří z něj poloostrovní green a vás vyzve k ráně, za kterou se budete moci vzápětí na terase zmiňované restaurace odměnit nejen pohledy na okolní Alpy.

GOLF CLUB LUNGAU
Adresa: GC Lungau, Rotkreuzgasse 100, A-5582 St. Michael im Lungau, Austria
Tel.: +43 (0) 6477 8988
Web: www.lungau.at
Email: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
Počet jamek: 18 | Par: 72
Délka (m): 6 348 (bílá) | 5 972 (žlutá) | 5 179 (modrá) | 5 477 (červená)
Green fee: 77 € (po–ne) | děti do 12 let 50% sleva

Rak KreischbergGolf Murau-Kreischberg
Jak už jeho název napovídá, blízko k němu budete mít, jestliže zvolíte ubytování v Murau. A ještě menší vzdálenost na první odpaliště vás čeká v případě, že se vám zalíbí některé z ubytování lyžařského střediska Kreischberg.
Tak jako Lungau protíná přímo řeka Mur, tady od východu na západ vedou koleje. Křižovat je budete v průběhu dne několikrát. Samozřejmě pouze při přechodu mezi jamkami, při hře si užijete zdejší mírně zvlněné ferveje. Pár z nich vede podél tratě, takže je klidně možné, že právě tady pořídíte momentku ze hry s parní lokálkou v zádech.
Kromě této letní atrakce je pro hřiště charakteristický i motiv dřeva. Na odpalištích proto místo spojnice mezi kameny budete hledat spojnici mezi ze dřeva vysoustruženými dřevařskými pilami, ostrovní green je obložen dřevěnými palisádami, z poctivých kusů dřeva jsou i stoly a židle ve zdejší klubovně.

Koneckonců lesy hřiště z jedné strany lemují a čeká vás i několik lesních jamek. Respektive do lesa vás zavedou hned ty úvodní. Doglegem vystoupáte ke greenu jedničky. Po průchodu lesem se dostanete k odpališti následujícímu, kde už vám stromy z obou stran ferveje neodpustí nepřesnost. Odpal s lesní scenérií vás bude čekat i na trojce. A ten výhled za to stojí!
Na dalších několik jamek se podíváte „za trať" a poté, co se přes koleje vrátíte zpět a úspěšně zahrajete par na tříparové sedmičce přes jezírko, vrátíte se ke klubovně. Vodu, která obklopuje green 18. jamky, při hraní devítky prozatím jen lehce obhlédnete. Opět přechod přes koleje a jamky druhé devítky – prostoru tu při výstavbě bylo spousta, ferveje jsou od sebe dostatečně oddělené a rušit vás tentokrát nebude ani řeka Mur. Tu v Kreischbergu vnímáte jen jako přirozenou hranici jedné strany hřiště, do vaší hry ale nijak nezasáhne.
V roce 2006 se hřiště otevřelo a už v roce 2008 získalo ocenění „Bester Neuer Platz Österreichs".

GOLF MURAU-KREISCHBERG
Adresa: Golfanlagen Murau – Kreischberg GmbH, Schwarzenbergsiedlung 114, 8850 Murau, Austria
Tel.: +43 (0) 3537 22 221
Web: www.golf-murau-kreischberg.at
Email: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
Počet jamek: 18 | Par: 72
Délka (m): 6 002 (bílá) | 5 702 (žlutá) | 5 056 (modrá) | 4 769 (červená)
Green fee: 74 € (po–pá) | 78 € (so–ne) | děti do 12 let 20% sleva

Rak Mariahof ilStyrian Mountain Golf Mariahof
Benjamínek. Ovšem pouze co se stáří, v tomto případě spíše mladí (2007), týče. Právě tady budete mít nejsilnější pocit, že hrajete v horách. Pokud byste se snad nechali ukolébat první jamkou, pak hned od té druhé vás Mariahof nenechá na pochybách, že odehrát zdejší osmnáctku znamená i vystoupat postupně až do nadmořské výšky 900 metrů.
Na fervejích druhé i třetí jamky si budete připadat trochu jako na sjezdovce a vaším hlavním přáním na odpalištích obou těchto jamek tak bude více než kde jinde „zahrát co nejrovněji a co nejdále". Poté, co se na greenu trojky ocitnete v nejvyšším bodě hřiště, vás logicky bude čekat na pár jamek návrat do údolí.

Užijete si zejména šestku – odpal na fervej hluboko pod vámi a po sestupu dolů příhra do greenu chráněného ze tří čtvrtin lesem. Jestliže jste si před pár minutami užívali alpských panoramat, tady dole, obklopeni lesem, stráněmi a skálou, zapomeňte na vjemy zrakové a zkuste se soustředit na další náš smysl. Uslyšíte ticho!
Poté idyla skončí. A první „jiný" zvuk bude váš dech. To až budete lesní cestou opět stoupat do kopce. Na odpaliště čtyřparové sedmičky. Sedne-li vám tu drajv, čeká vás jen krátká přihrávka do greenu. Závěr první devítky už je o hodně klidnější.
Přívětivější je i celá druhá devítka. I na ní naleznete zajímavé jamky, ale pokud se budete někdy s přáteli při historkách vracet ke své hře na Mariahofu, věřím, že některou z hlavních rolí zaujmou jamky úvodní.

STYRIAN MOUNTAIN GOLF MARIAHOF
Adresa: Styrian Mountain Golf Mariaholf, Forst 300, A-8812 Mariahof, Austria
Tel.: +43 (0) 3584 33 222
Web: www.gc-mariahof.at
Email: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
Počet jamek: 18 | Par: 72
Délka (m): 6 230 (bílá) | 6 001 (žlutá) | 5 509 (modrá) | 5 281 (červená)
Green fee: 63 € (po–pá) | 72 € (so–ne) | děti do 14 let zdarma

Rak MurtalGolf Murtal
V nadmořské výšce necelých 700 metrů se rozprostírá 18 jamek hřiště Murtal. Zasazené mezi kvetoucími loukami i udržovaným lesem a jsou vyšperkované protékajícími potoky i uměle vytvořenými jezírky. Jednoduše štýrský drahokam. I tak se o něm píše v rakouských golfových průvodcích. A podobně jako drahokam vynikne zasazením do klenotu, tak i tady hřišti přidaly na kráse alpské vrcholky na horizontu.
I přesto v průběhu své třiadvacetileté existence prošlo několika úpravami. Při posledním redesignu v roce 2000 byl ke spolupráci přizván irský architekt Jeff Howes, jenž do hry ještě více zapojil vodní překážky.

Pocítíte to například u tříparové trojky, kde, ač green není ostrovní, při pohledu z odpaliště se tomuto pocitu nevyhnete. Na druhou stranu vás bude čekat zhruba 110metrová, respektive 130metrová rána, takže směle přímo na fangli. Bavit vás bude určitě i čtyřparová šestka, kde při dobré ráně z odpaliště míček před dopadem na fervej nadvakrát překoná klikatící se potok.
A stejně tak vám možná v paměti zůstane další čtyřpar. Jen s tím rozdílem, že na jamce čtrnácté vás rána přes dva potoky čeká při hře na green. Je to dogleg, takže nezapomeňte – první ránu na výhled! A snad jen na závěr – ano, ani tady nebudou mít jakýkoliv problém, pokud s vámi na vodítku obejde celou osmnáctku i váš psí parťák.

Udeří-li vás při cestě sem do očí ukazatele na nedaleký Red Bull Ring, pak vězte, že právě na něm se, kromě tří ročníků závodu RedBull Air Race v letech 2014–2016, proháněly o ještě nějaký ten rok zpět i vozy F1. I když, o něco starší pamětníci si zdejší okruh zřejmě budou pamatovat ještě pod původním název A1 Ring.

GOLF MURTAL
Adresa: GC Murtal, Frauenbachstraße 51, 8724 Spielberg, Austria
Tel.: +43 (0) 3512 75 213
Web: www.gcmurtal.at
Email: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
Počet jamek: 18 | Par: 72
Délka (m): 5 975 (bílá) | 5 709 (žlutá) | 5 309 (červená)
Green fee: 70 € (po–pá) | 78 € (so–ne) | děti do 12 let zdarma

Každé ze čtyř hřišť vám utkví v paměti něčím jiným. Ač poskládané v jednom horském údolí a vzdálenost mezi nimi nepřesáhne o moc půlhodinu jízdy klikatící se silnicí, má každé svůj výrazný rukopis. Ať již v designu nebo v rázu krajiny. Mokřady, biotopy, jezírka, řeka, velká převýšení, strmá stoupání, spektakulární odpaly do údolí pod vámi, úzké lesní jamky, parková odpolední nálada... Na jednu osmnáctku příliš, na osmnáctky čtyři ideální kombinace.
Nakonec ale přece jen mají něco společného. Kvalitní péči o hřiště a spolupráci s mnoha partnerskými hotely a penziony. A ty vám díky ní v letošní sezoně nabídnou společně s ubytováním i hostitelské „Murtal Greenfee" za pouhých 48 €.
A jak se říká – to nejlepší na konec. Vybrali jste si přeci ke hře šťastný čtyřlístek! Pokud vlastníte vouchery 1fee = 2hráči, určitě je nenechte doma a přibalte je s sebou. Všechna čtyři hřiště je akceptují, a to dokonce včetně víkendových tee time.

Text: Ivana Jonová, foto: archiv golfových hřišť


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
6000 Kč,-

Set želez Exotics EXi (5–PW), shaft UST Mamiya 40 F3 (flex R). Tradiční tvar, menší offset, maximální kontrola i délka. Skvělý poměr cena/výkon! ...