Korda JessicaS nadsázkou by se dalo říci, že příjmení Korda můžete sledovat ve sportovních výsledcích vlastně už po desetiletí. Petra Kordu si coby vítěze Australian Open zřejmě vybaví mnohem větší část českých sportovních fanoušků, přestože je už nějaký ten rok ve sportovním důchodu. Což ovšem neznamená, že na „Kordu" narazíte pouze v historických tabulkách...

Svůj život nevěnoval sportu pouze on, ale výbornou tenistkou bývala i jeho žena – Regina Rajchrtová. Mají tři pokračovatele, Jessicu, Nelly a aby nebyla převaha žen na bývalého vítěze majoru tak výrazná, do třetice všeho dobrého se jim narodil syn Sebastian. Není to samozřejmě pouze o tom, že geny se nezapřou.
To je jen jedna část příběhu o pokračování slavného jména. Těmi dalšími a ve finále mnohem důležitějšími jsou zázemí a podmínky, které všem svým potomkům vytvořili, a podpora a zároveň i svoboda, kterou jim věnovali při cestě za jejich sny.

Ani u jednoho ze tří sourozenců to od dětství nebylo o tom, že by měli nalajnovaný jen jeden sport a odmala znali pouze dril. Naopak svoboda a šíře zájmů jim pomohla vybrat si. V tenisových žebříčcích tak nyní můžete nalézt výsledky Sebastiana, přestože ještě před pár lety byl jeho největší láskou hokej. A ke golfu se sestry Kordovy kromě krasobruslení, atletiky či tenisu i protančily.
Dnes je Jessice třiadvacet a již sedmou sezonu hraje nejvyšší profesionální golfovou tour. O pět a půl roku mladší Nelly přestoupila k profesionálům tak mladá, že musela nejprve strávit rok na nižší Symetra Tour (LPGA Tour totiž až na absolutní výjimky nepovoluje zisk plnohodnotné karty před 18. rokem). Nováčkovskou kariéru na „dceřiné tour" však zvládla skvěle. V podstatě se zde ani neohřála a hned v první sezoně se umístila na postupových příčkách, vedoucích na LPGA Tour. A protože mezitím v červenci loňského roku oslavila osmnáctiny, prožívá momentálně svou další nováčkovskou sezonu. Tentokrát tu nejvyšší.

Korda JessicaJessica
Přestože se narodila ve floridském Bradentonu, jako dítě několik let startovala za Českou republiku. Třeba v roce 2006 se coby třináctiletá stala šampionkou ČR ve hře na jamky. O dva roky později se však rozhodla definitivně reprezentovat své rodiště a od té doby u jejího jména vídáme vlajku Spojených států. Vzhledem ke všem okolnostem to byl krok správný, rozumný a pro další kariéru více než podstatný.
Její amatérská dráha zahrnuje nepřeberné množství úspěchů. Již o rok později byla více než platnou členkou amerického juniorského solheimcupového týmu (2009). Následující rok byla zařazena do týmu pro Curtis Cup 2010 a tak by se dalo pokračovat dál.

Už od mládí se snažila co nejdříve a nejlépe poměřit i se světem profesionálního golfu. Ještě jako patnáctiletá se v roce 2008 kvalifikovala na US Women´s Open, kde po boku otce v roli caddieho vybojovala senzační 19. místo. Že se nejedná o výjimku, potvrdila o rok později, kdy postoupila nejen kvalifikačním sítem, ale opět na tomto majoru prošla cutem. Tentokrát po čtyřech kolech svítila vedle jejího jména číslice označující dělené 26. místo.
V pouhých šestnácti letech se stále více ujišťovala, že svoji roli mezi profesionálkami zvládne. Jakmile jí to umožnil věk, zúčastnila se v závěru roku 2010 kvalifikační školy a na první pokus postoupila na LPGA Tour.

V průběhu šesti let dosáhla na čtyři turnajová vítězství. První slavila v úvodu své druhé sezony. Triumf v Royal Melbourne Golf Club v únoru 2012 ji katapultoval z tehdy 285. místa světového žebříčku do první třicítky. Symbolicky se vítězství dočkala v místě, kde před 14 lety zvedl nad hlavu vítězný pohár z Australian Open její otec Petr.
Další turnajová vítězství přidala v letech 2014 a 2015, netřeba dodávat, že hrací kartu prozatím každý rok suverénně obhájila. V roce 2013 si vybojovala účast v Solheim Cupu, kde se coby nováček s bilancí 1-2-1 vůbec neztratila. O dva roky později v týmu scházela, letos však zatím figuruje na páté postupové příčce.

JESSICA KORDA A LPGA
Rok Počet turnajů Úspěšný cut Výdělek (USD) Výhry
2016 23 19 692 803 –
2015 24 17 590 061 Sime Darby LPGA Malaysia
2014 23 18 817 885 Pure Silk Bahamas LPGA Classic, 1. Airbus LPGA Classic Presented by JTBC
2013 21 21 594 389
2012 20 16 339 320 Women's Australian Open
2011 15 8 –
2010 přestup k profesionálkám 2. místo na LPGA Final Qualifying Tournament

Korda NellyNelly
Pět let a pár měsíců. Přesně tak velký je rozdíl mezi Nelly a její starší sestrou. A zhruba centimetr výšky, řekla bych. Major turnaje, na kterých jsem sledovala Jessicu, Nelly prozatím nehrála, turnaje ze série Symetra, kde jsem měla možnost vidět Nelly, zase přirozeně nehrála Jessica. Však také mladší ze sester v rozhovoru přiznala, že potkat se společně, včetně rodičů a Sebastiana, je skoro svátek.
Ostatně o možnosti vidět je vedle sebe stát v klidu tak, aby člověk jen nehádal, která z nich má o ten centimetr méně, si velké iluze nedělám ani do budoucna. Jestli by totiž někdo mohl být synonymem spojení „být neustále v pohybu"...

Pro Nelly byl golf asi nejoblíbenějším sportem téměř odmala a nemalou zásluhu na tom měla právě starší sestra. Stala se pro ni vzorem. Těžko odhadnout, zda bylo větším impulsem ke stoprocentnímu odhodlání živit se golfem devět jamek odehraných s golfovou legendou Jackem Nicklalusem (2012), nebo když v létě 2008 coby desetiletá prožívala s Jessicou její první úspěch na US Women's Open.
Co může být větší stimul? Když o vás a vaší sestře několikanásobný vítěz majoru po odehrané minirundě prohlásí, že máte obrovský talent? Nebo možnost být u toho, když starší sestra v patnácti letech dělí 19. místo na jednom z majorů?

„Na amatérskou kariéru mám spoustu úžasných vzpomínek, ale dnešek je pro mě den, kdy jsem se rozhodla učinit krok, na který jsem se strašně těšila. Plním si svůj dětský sen!" Ještě než loni v únoru touto zprávou Nelly oznámila svůj přestup k profesionálkám, zanechala za sebou i ona skvělou kariéru jako amatérka.
Koneckonců do světa profesionálního golfu přestoupila z pozice 10. nejlepší amatérské hráčky světa. K jejím úspěchům patří mimo jiné výhra na Harder Hall Women´s Invitational (2015), který tehdy zahájila dvěma trestnými (coby nováčci nevěděli, že caddies byli na turnaji před lety zakázáni a Nellyin otec nastoupil jako caddie), následně zahrála trojpat...
Na co byste si po takovém úvodu turnaje vsadili? U Nelly klidně i na vítězství. A neprohloupili byste. Když turnaj po čtyřech kolech končil, teprve šestnáctiletá hráčka za sebou nechala zbytek startovního pole o tři údery...
Když ve stejném roce vyhrála i PING Invitational v Oklaholmě, kdy za sebou nechala zbytek startovního pole dokonce o 11 ran, měla už za sebou úspěšnou účast na Junior Solheim Cupu. V bitvě nejlepších juniorek Spojených států proti juniorskému týmu Evropy tehdy získala cenné body a také jejím přispěním americký tým zvítězil.

První velký herní kontakt s profi golfem zažila v roce 2013, kdy se kvalifikovala na US Women´s Open. Petr Korda tak zažil malé déjà vu – on v roli caddieho, jeho patnáctiletá dcera v roli hráčky, jež prošla cutem. Jen místo Jessicy nosil tentokrát hole Nelly a nepsal se rok 2008, nýbrž 2013.
Jako stálá hráčka LPGA Tour hrála tehdy samozřejmě i sestra, které se kromě skvělého sedmého místa podařilo turnaj absolvovat dokonce s dvěma kedíky. Svého stálého tehdy totiž v průběhu třetího kola turnaje vyhodila a hole jí pak v průběhu turnaje donosil její přítel, golfový profesionál Johnny DelPrete.

Rok na Symetra Tour
Když se ke konci roku 2015 rozhodla věnovat golfu na profesionální úrovní co nejdříve, věděla, že vzhledem ke svému mládí a regulím LPGA Tour pro ni cesta na nejlepší ženskou profesionální tour vede přes nižší soutěž. Přestože vyhrála druhou fázi kvalifikace na LPGA Tour, do té finální již kvůli věku nemohla. Získala však kartu na Symetra Tour.
Z předchozích řádků vyplývá, že start na prvním turnaji z této série, na IOA Championship v Beaumontu v Kalifornii, nelze považovat za klasický debut. Šlo „pouze" o premiéru v roli profesionálky. Svůj golfový um totiž s profesionálním startovním polem několikrát poměřila již v předcházejících letech.

Z dceřiné série každým rokem získává plnou kartu LPGA Tour deset nejlepších hráček sezony. Nelly se díky vítězství na Sioux Falls GreatLIFE Challenge v Jižní Dakotě a několika dalším top 10 umístěním v průběhu roku dostala v žebříčku na postupovou devátou příčku. Než byl výsledek oficiálně potvrzen, přiznala, že prožila jeden z nejnáročnějších okamžiků života.
Po dohrání posledního kola závěrečného turnaje sezony seděla zhruba hodinu a půl v klubovně a čekala, zda jí dělené šesté místo, kterého zde dosáhla, bude v celkovém hodnocení sezony stačit na postupové příčky. I když měla skvěle rozehranou i kvalifikaci na LPGA, jistota přímého postupu přes Symetra Tour byla příjemnější.

První turnaj Korda & Korda
Pure Silk Bahamas LPGA Classic – před třemi lety tu triumfovala Jessica a vítězstvím na zdejším hřišti si připsala druhé turnajové prvenství. Od té doby do statistik připsala další dvě výhry na LPGA a plejádu top umístění. Od letošní sezony je tento turnaj navíc místem, kde se skvěle uvedla i její sestra.
Společnou rodinnou večeři stihly, společnou tréninkovou osmnáctku v úterý před turnajem vzhledem k opožděnému letu Jessicy ne. V rozdílných flightech nastoupily i k úvodním dvěma kolům. Po shodném výsledku -5 po dvou dnech to chvíli vypadalo, že v sobotu ráno bude startér ohlašovat jméno Korda dvakrát v rozmezí několika sekund.

Nakonec z toho bylo devět minut, Nelly startovala o jeden flight dříve. A každou minutu obrazně řečeno proměnila v ránu. Došla třetí kolo za rekordních -10, Jessica donesla do klubovny -1. V posledním kole pro změnu o trochu více šlápla do pedálů starší ze sester a pro obě z toho bylo na úvod sezony výborné umístění. Nelly skončila na senzačním 5. místě a jejich -21 je nováčkovský zápis, na který se nezapomíná. Jessica s -14 dělila 16. příčku.

Kill it, Nelly!
Přesně tento vzkaz napsala před rokem Brittany Lincicome Nelly pod její zprávu o přestupu k profesionálkám. Jestlipak si na to téměř po roce vzpomněla, když držela nad hlavou pohár pro vítězku Pure Silk Bahamas LPGA Classic a osmnáctiletá Nelly skončila jen o čtyři příčky níže.

Na ženském světovém profesionálním žebříčku (Rolex Rankings) jste jméno Nelly Korda mohli poprvé zaregistrovat po odehrání jejích prvních turnajů Symetra Tour. 18. dubna 2016 jí patřila 1 043. pozice. Když koncem loňského roku nováčkovskou sezonu na Symetra Tour uzavírala, evidovali jsme ji o více než 700 míst výše, ale v ruce držela kartu zajišťující přímý postup do nejvyšší profesionální golfové ligy – na LPGA Tour.
V polovině února se nový ročník LPGA Tour teprve pomalu rozjíždí, ovšem mladší ze sester Kordových se svůj nováčkovský rok rozhodla rozjet naplno od samého začátku. A ruku v ruce s jejími výbornými výsledky stoupá i na žebříčku Rolex Rankings. Hned po prvním turnaji jí patří 249. příčka, když své postavení vylepšila o 89 míst a stala se „skokanem týdne". Pravda, od její starší a úspěšnější sestry ji stále dělí 224 míst, ale s tempem, které si nasadila...

Golfový život osmnáctileté Nelly se zrychlil. Ještě v roce 2015 hrála coby amatérka šest turnajů, vloni na Symetra Tour dvacet. Letošní sezona bude obsahovat zhruba stejný počet, ale nebude se za nimi vydávat jen po Severní Americe. Bahamy, Austrálie, Asie... to všechno si přála a to všechno se jí díky všemu, co golfu dala ona i její blízcí, plní.


ZÁPIS DO HISTORIE?
Je lichý rok, a tak ke slovu přichází ženská obdoba Ryder Cupu – Solheim Cup. Po německém St. Leon Rot se letos dějiště přesouvá z Evropy na americký kontinent. V druhé polovině srpna se na hřišti Des Moines Golf & Country Club v Iowě uskuteční bitva mezi nejlepšími hráčkami Evropy a Spojených států.
Jessica se momentálně nachází na páté příčce z osmi postupových dle žebříčku solheimcupových bodů. Další dvě místa v týmu USA patří hráčkám, které na tato postupová místa nedosáhly, ale jsou nejvýše ve světovém žebříčku. Poslední dvě místa obsadí golfistky, jimž kapitánka týmu udělí divokou kartu.

Jsme sice teprve na prahu sezony 2017, ale vydrží-li oběma sestrám současná forma a zdraví a jestliže se jedním z kapitánských „žolíků" stane právě Nelly, jednalo by se o historický moment, neboť dosud se v americkém výběru žádné sestry nesešly.
A že mládí není na škodu, to se ukázalo například v minulém ročníku, kdy jak dvacetiletá Alison Lee na jedné straně, tak devatenáctiletá Charley Hull na druhé byly důležitou součástí soupeřících celků. Navíc Nelly má malou generálku již za sebou, v St. Leon Rot byla součástí amerického juniorského týmu pro Solheim Cup. Týmu, který vyhrál...

Převzato z časopisu GOLF 3/2017
Text: Ivana Jonová, foto: Globe Media/Action Images, Ivana Jonová


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
Kč,-

...