Babe-Zaharias 1Když jí jako slavné atletce dali na olympiádě v roce 1932 hůl, zahrála 91 ran s drajvy kolem 220 metrů. Přesedlala na golf a za 20 let dobyla mnoho amatérských a poté 31 profesionálních turnajů na LPGA i 10 majorů. Dokonce v sezoně 1954 nasbírala 17 výher včetně Woman Open, tehdy už s diagnózou navrátivši se maligní rakoviny a vývodem střeva! Avšak o necelé dva roky později v 45 letech svůj největší turnaj Ella „Babe" Didrikson Zaharias prohrála...

Babe Didrikson Zaharias dávno před Annikou Sörenstam nebo mladou Michelle Wie jako první (a víc než půlstoletí byla jediná) měřila své síly s muži na turnaji PGA. Téměř půlstoletí až do druhé poloviny 90. let byla nejúspěšnější a nejznámější profesionálkou v golfu. Žena, která tomuto sportu vdechla ženskou tvář. Ale byla i atletkou, držitelkou řady rekordů (kvůli odlišnému počítání nebo parametrům některé platí dokonce dodnes) včetně několika olympijských medailí.
Sports Illustrated ji spolu se CNN vyhlásil druhou nejvýznamnější sportovkyní 20. století. Jak s golfem začala? Jako skvělá atletka a olympionička byla pozvána na golf při olympiádě v roce 1932. Hned zahrála 91 ran a z odpaliště pálila přes 220 metrů.

Za 20 let vyhrála desítky amatérských, pak 31 profesionálních turnajů LPGA ze 128, do nichž nastoupila. I když se (podobně jako deset let před ní za Bobby Jonese) počítaly grandslamové body odlišně než dnes. Tenkrát se totiž hrály jiné majory, a tak se dá říci, že právě a jedině Babe Zaharias měla a má na základě výsledku z roku 1950 nejblíže k ženskému grand slamu, tedy zisku všech nejdůležitějších turnajů v jednom kalendářním roce (Takto to v dějinách zvládl pouze jediný člověk, zmiňovaný Bobby Jones na konci 20. let minulého století.).
Babe dominovala ženskému světovému golfu deset let a byla i za své aktivní kariéry vedoucí hráčkou finančního žebříčku (začal se počítat až v roce 1950) – tedy zhruba jako Tiger Woods. V podstatě první profesionálka, o kterou se začaly zajímat davy, a také žena, jež profesionální ženský golf posunula tam, kam patří – na vrcholnou v pravém slova smyslu sportovní úroveň.

Žena bojovnice, která vítězila v golfu i s rakovinou v těle a přilepeným pytlíkem na odvod moči. Která prý odpálila na range i tisíc míčů denně a z gripů jejích holí kapaly kapky krve. Zarputilost, touha vítězit a neuvěřitelný a všestranný sportovní talent –tak lze v prvních heslovitých větách představit ženu, o níž řada novodobých golfistek a golfistů dnes už (bohužel) vůbec neví...

Bobby v sukních? Vůbec ne!
Jako vrcholná sportovkyně stoupala k atletickým a olympijským výkonům v době, kdy Jones stoupal ke svému grand slamu, jenž roku 1930 jako dosud jediný golfista této planety zkompletoval. Začala hrát při olympiádě dva roky poté, co Bobby se soutěžním golfem přestal. Srovnávat Babe právě s ním je tedy logické. Ale byla Bobby Jonesem v sukni? Možná talentem, významem i naprostou dominancí mezi svými vrstevníky, ale jinak jsem přesvědčen, že se vůbec nepodobají. Ale postupně...
Rozdíl mezi oběma spočíval hlavně ve vnitřním prožívání golfu a jeho emočním chápání a také v tom, co postupně oba kladli na první místo ve svém životě.

Jones si vůbec nevěřil („Golf se hraje na 13 cm velkém hřišti – to je totiž vzdálenost mezi vašima ušima.") a měl velké problémy se sebeovládáním („Na golfu je většinou nejtěžší vydržet... s golfovou holí v ruce."). Naproti tomu úspěšná a sebevědomá Babe přijala za svou okřídlenou větu Bobbyho věčného protihráče Waltera Hagena: „Tak co, hoši – kdo z vás bude dneska druhý?"
Byla zdravě sebevědomá a soutěžení ji velmi bavilo, zatímco Bobby měl potřebu ze soutěže utéct a bývalo mu z nervozity špatně, že kolikrát nemohl pozřít za celý den ani sousto. On odmítal hrát pro zisk a peníze, ona hrála o peníze ráda a od roku 1950, kdy byl oficiálně zaveden finanční žebříček výher na turnajích ženské profesionální americké série, jej také (kromě roční přestávky při prvním onemocnění rakovinou s operací) až téměř do své smrti vedla. Ale neoficiálnímu pořadí dominovala ještě předtím, navíc patřila k zakládajícím členkám LPGA.

Babe-Zaharias 2Mistryně světa úplně ve všem
Jestliže dneska někteří tvrdí, že čím dřív s golfem začnete, tím lépe, pak to zkušenost Babe Zaharias poněkud nabourává. S golfem se seznámila až po svých dvacetinách – ovšem je pravda, že vavříny sbírala již od mládí a na ženu tehdejšího vnímání se dostala na neuvěřitelně vysokou soutěžní úroveň.
Mimochodem – světová jednička Annika Sörenstam dominující ženskému golfu deset let na přelomu tisíciletí také začínala až zhruba ve věku kolem 13 let, i ona však měla zkušenost s jinými sporty, především s tenisem a na vrcholné amatérské úrovni hrála i fotbal.
Ale zpátky o půlstoletí k Babe: získala zlato na olympiádě v roce 1932 v běhu na 80 metrů překážek a v hodu oštěpem. Byla běžkyní na krátkých tratích, oštěpařkou ale i mistryní USA v biliáru, cyklistice, střelbě, rychlobruslení, squashi, plavání, tenisu a basketbalu. Na sklonku tisíciletí (1999) ji prestižní americký časopis Sports Illustrated spolu se CNN vyhlásily druhou nejvýznamnější sportovkyní 20. století – hned za sedmibojařskou královnou Jackie Joyner-Kersee, držitelkou nejvyššího bodového zisku v sedmiboji a dalších pěti nejlepších výsledků historie. Mezi muži i v absolutním hodnocení získal titul sportovec století Muhamad Ali (Cassius Clay).

Švadlena, repetentka i harmonikářka
Narodila se před více než 100 lety, 26. června 1911 (i když už víme, že ve své autobiografii uvádí rok 1914) v americkém Texasu. Její rodiče (odtud pochází její příjmení, původně psané Didriksen) pocházeli z Norska, kde se narodili tři její nejstarší sourozenci, sama Mildred byla až šestá ze sedmi dětí.
Její obliba „přibarvování" až vysloveného převyprávění historek je dobře patrná třeba u její přezdívky „Babe". Sama tvrdila, že jí tak začali říkat kvůli sportovnímu výkonu z dětství, kdy prý při baseballu uhrála pět home-runů. Tehdy americkou sportovní veřejností hýbal baseballový král Babe Ruth. Ve skutečnosti na ni ovšem „bebe" volávala její norská matka, když byla ještě batole. Přesto ve sportu nad svými vrstevníky vynikala – a nejen ve sportu. Třeba ráda šila.
Prý byla tak vynikající švadlenou, že ji ostatní pro toto umění obdivovali. Běžně si na sebe šila i golfové oblečení, které autorovi těchto řádek připadá i z dnešního pohledu sportovní, a přesto ženské a mile šmrncovní.

Ve své potřebě pravdu poněkud „přizdobovat" dokonce ke konci svého života tvrdila, že zvítězila v šicí soutěži při celonárodním veletrhu Texasu v Dallasu. Sice obdobně zaměřenou soutěž vyhrála, šlo ovšem o vysloveně lokální akci. Snažila se i zpívat a hrát na harmoniku – dokonce natočila desku s několika písničkami na místním kabelu Mercury Records.
Naproti tomu se její nedostatky projevovaly ve škole – dokonce musela opakovat osmou třídu, takže byla o rok starší než její spolužáci. I když si řadu epizod ze svého života ráda přibarvovala – snad z potřeby předvádět se (což byl ovšem i silný motivační prvek pro to být nejlepší sportovkyní světa) – právě repetentství ve škole mohlo být následně jedním z důvodů, proč si ubírala věk.

Úhel nastoupání? Skoro kolmo!
Babe vedla finanční žebříček už asi dva tři roky předtím, ovšem ženská LPGA se oficiálně počítá od roku 1950. Ve své první sezoně získala 14 800 dolarů, což byla naprostá bomba. Samozřejmě z pohledu dnešních finančních dotací je to skoro nic – za svou kariéru vydělala asi 66 tisíc dolarů, což bylo famózní, i když ji to v aktuálním pořadí řadí asi na pětisté místo.
A jak strmý byl její nástup? Trvalo jí jen rok a 20 dní, než se přehoupla přes deset vítězství! Za dva roky a čtyři měsíce již měla na kontě 20 titulů, rekord v „rychlosti nastoupání", jenž dosud nikdo nepřekonal!

Babe-Zaharias 3Stříbrné plátno čeká
Roku 1952 (zhruba tři roky před svou smrtí) přispěla ke skvostům sportovní komedie Pat and Mike. Do hlavních rolí obsadili Spencera Tracyho a Katharine Hepburn. Nemalou roli měla ve filmu i Babe. O čem je? Filmový trenér Mike (Spencer Tracy) se setkává s všestranně sportovně nadanou Patricií (Katharine Hepburn). Začne ji trénovat a Pat je ve všem úspěšná. Ale vždy jen do doby, než ji přijede podpořit její snoubenec, neboť při pohledu na něj Pat přepadne obrovská tréma. A tak musí Mike tento psychický problém řešit, v čemž mu pomáhají i vzájemně vzrůstající sympatie...
Nutno dodat, že Katharine Hepburn mohla ve filmu uplatnit nezvyklý sportovní talent (byla výborná v tenise a golfu) a všechny své rány a vůbec sportovní záběry natáčela sama. Babe ji výborně doplňuje a obě nejenže excelují, ale jasně ukazují, že začátkem 50. let stál ženský sport před zcela otevřenými dveřmi růžové budoucnosti.
Ve filmu se objevilo mnoho profesionálních sportovců. Kromě Babe můžete zahlédnout i golfistky Helen Dettweiler, Betty Hick nebo tenistu Dona Budge a tenistku Alici Marble. Pat a Mike byl filmován v okolí Los Angeles a řada golfových scén se odehrává v Country Club Riviera, kde se dodnes hraje turnaj mužské PGA.
Dodatečně se Babe dostala i do kultovního seriálu Simpsonovi, kde se předvede Marge kreslená v oblečení jako Zaharias a účastní se charitativní akce. Marge o Babe říká, že byla Tigerem Woodsem 20. století.

Babe-Zaharias 4Proti mužům a návrat rakoviny
Babe byla první, která smáznula rozdíly mezi pohlavími, když se zúčastnila mužského turnaje. Žádné pozvání, jako tomu bylo třeba u některých jejích následovnic o padesát let později, hezky si svou účast „vybouchala" v kvalifikaci. Je ovšem pravda, že v době okolo války mohla být konkurence poněkud menší.
Ovšem pozor! Zaharias se hned první rok, kdy se začala účastnit turnajového golfu, přihlásila na mužský turnaj PGA, avšak neprošla cutem. A co udělá skutečná bojovnice hned zkraje dalšího roku?
V lednu 1945 startovala na třech mužských podnicích. Kvalifikací s výsledky 76, 76 se dostala na Los Angeles Open, ale po dvou dnech, byť prošla cutem (76, 81), neuspěla při sobotním snížením počtu hráčů. Nicméně je první a jedinou ženou, která na americké PGA zvládla nejen kvalifikaci do vlastního turnaje, ale prošla i cutem.
Následně startovala na Phoenix Open, kde vydržela až do nedělní rundy a s výsledky 77-72-75-80 skončila na 33. místě. Cutem prošla i na Tuscon Open. Přihlásila se i na US Open v roce 1948, kde toužila uspět v kvalifikaci. Proti byl ovšem řídící orgán USGA, jenž jí start zakázal s odůvodněním, že akce je pouze pro muže. V tu dobu se také „profesionalizovala", respektive jí byl odebrán amatérský statut. Znovu o něj zažádala, ale nakonec stejně přestoupila k profesionálkám.

Nejúspěšnější sezonu zažila v roce 1950, kdy vyhrála tři grandslamové turnaje a usadila se na nově zřízené vedoucí příčce finančního žebříčku LPGA. Žel o tři roky později jí poprvé diagnostikovali rakovinu tlustého střeva. V reakci na to spolu s manželem založili fond Babe Zaharias na podporu léčby rakoviny.
Podstoupila operaci a v roce 1954 se vrátila na golfovou scénu, a byl to neskutečný návrat. Pouhý měsíc po operaci, dokonce s vývodem z tlustého střeva, vyhrála svůj desátý a zároveň poslední major – ženské US Open. Při svém posledním triumfu se stala také druhou nejstarší ženou (zhruba 43 let), která kdy získala dánský major.
Stále zůstávala aktivní – dokonce po založení LPGA stála zhruba pět let v jejím čele. V roce 1955 bohužel rakovina udeřila podruhé, po bohaté sezoně, v níž do své sbírky úspěchů přidala mnoho vavřínů včetně titulu z US Open. Zemřela 27. září 1956 v nemocnici v texaském Galvestonu ve věku 45 let. V době smrti stále vévodila pořadí nejlepších golfistek planety.

Věděli jste, že...
... vždycky tak trošku „kecala", pokud šlo o její věk. Standardně si ubírala tři roky a jako rok narození uváděla letopočet 1914 (ve skutečnosti 1911). Důvodem mohlo být i to, že na střední škole propadla, takže byla starší než spolužáci.

...golf zahájila přátelskou exhibicí se sportovními novináři během olympiády 1932 mezi ziskem medaile za oštěp a překážkový běh na 80 m. Vyhrála by i skok do výšky, ale byla diskvalifikována... Tak si šla „pinknout" golf a za dva roky už byla nejlepší golfistkou světa!

... v roce 1938 byla pozvána na turnaj celebrit, kde ji organizátoři spárovali s jakýmsi Georgem Zahariasem. O rok později se s tímto profesionálním wrestlerem vzali... Což dnešním golfistkám dává jistý návod při obsazování Pro-Am.

... trochu „pletla" i novináře. Don Van Natta v knize „Wonder Girl:. Magnificent Sporting Life of Babe Didrikson Zaharias" uvádí, že dobře věděla, jak prostřednictvím moderní mluvy zvládat své PR. „Například když po výsledku 80 ran opouštěla hřiště a čekali na ni novináři, řekla, že hrála 71 nebo 72. Zdůvodňovala to tím, že určitě nechtějí slyšet 80... A věděla, že novináři to tak rádi koupí."

Připravil: Jan Bělohubý
Převzato z časopisu GOLF 2/2013

VÝČET NEJVĚTŠÍCH ÚSPĚCHŮ
Vítězství na majorech: 10
Western Open: 1940, 1944, 1945, 1950
Titleholders Championship: 1947, 1950, 1952
US Women's Open: 1948, 1950, 1954
Hráčka roku: 1954
Vítězka finančního žebříčku LPGA: 1950, 1951

Rekordy LPGA
Rok Vyhrané turnaje Umístění Výhry (v tisících USD)
1950 10 1 2 875
1951 14 1 6 812
1952 8 1 4 730
1953 10 1 5 132
1954 17 1 11 437
1955 8 1 3,398

Zdroj: LPGA


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
Kč,-

...