Ko-reuNarodila se v jihokorejském Soulu. Také její jméno zní korejsky. Na svět přišla jako Bo-Gyung Ko, všem je ale známá jako Lydia Ko. Nebo prostě Leds. Loni v dubnu ji magazín Time zařadil mezi stovku nejvlivnějších lidí planety. Má všechny předpoklady k tomu, aby se stala nejen sportovní, ale i celosvětově respektovanou celebritou. Legendou. A to je jí teprve 17 let!

Není tomu tak dávno, co začala podnikat první golfové krůčky. Bylo jí pět let, když ji matka vzala do golfového obchodu v Pupuke Golf Club v novozélandském Aucklandu. Jeho majitelem byl profesionál Guy Wilson, se kterým Ko spojila svá budoucí léta.
Až do konce předloňského roku ji vedl jako trenér a stál u zrodu nové hvězdy světového golfu. Nepomohl jí jen s hrou, ale radil jí, jak se chovat k fanouškům i médiím. Lydia je totiž odmala pod ostrým drobnohledem a obrovským tlakem. Média ji zaregistrovala v pouhých osmi letech, kdy reprezentovala na amatérském národním mistrovství Nového Zélandu.

Talent od pánaboha
Od okamžiku, co poprvé vzala do ruky golfovou hůl, bylo jasné, jakým směrem se její kariéra bude vyvíjet. Měla talent od pánaboha. A ten teď maximálně zúročuje. Profesionálkou se stala v roce 2013, už předtím se ale výrazně zapsala do golfových dějin. Připomeňme si ty nejdůležitější zářezy.

9. ledna 2012 vyhrála Bing Lee/Samsung Women's NSW Open na ALPG Tour a stala se historicky nejmladší šampionkou profesionálního turnaje. V té době jí bylo 14 let, čímž překonala Ria Ishikawu, kterému v době prvního triumfu bylo 15 let a 8 měsíců. Ovšem ani rekord Ko nevydržel dlouho, ve stejném roce ho pokořila rovněž čtrnáctiletá Kanaďanka Brooke Henderson.
26. srpna 2012 zvítězila na CN Canadian Women's Open spadající pod LPGA Tour. V Kanadě zahrála třináct ran pod par a v 15 letech a 4 měsících se stala nejmladší vítězkou v historii série. Pokořila tím dosud nejmladší Lexi Thompson. Zároveň se jednalo teprve o páté vítězství amatérky na LPGA Tour a první po 43 letech. O rok později triumf zopakovala.

Sluší se uvést také významné amatérské triumfy: Australian Women's Amateur Strokeplay Championship, New Zealand Women's Amateur Strokeplay Championship, New Zealand Women's Amateur Matchplay Championship (vše 2011). O rok později uspěla například na Australian Women's Amateur nebo US Women's Amateur. V pozici amatérské světové jedničky byla dlouhých 130 týdnů!

S výjimkou mezi nejlepší
V roce 2013 skončila druhá na Evian Championship, což je zatím její nejlepší výsledek na majoru, a oznámila, že v následujícím roce přestoupí mezi profesionálky. Své rozhodnutí ale přehodnotila a profi status získala dříve. Jelikož ale ještě neoslavila 18. narozeniny, musela požádat o výjimku.
„Nestává se často, aby LPGA vítala nováčka, který už několikrát na tour vyhrál," konstatoval komisař série Mike Whan a požadavku Ko nakonec vyhověl.

První profesionální turnaj odehrála v listopadu na Floridě a v premiéře na CME Group Titleholders obsadila jednadvacátou příčku. Premiérové výhry v roli profesionálky se dočkala 27. dubna loňského roku. Zvítězila na Swinging Skirts LPGA Classic a nadělila si krásný dárek k sedmnáctinám, které slavila v průběhu turnaje.
„Nepamatuji si lepší narozeninový týden," vykládala šťastně po turnaji, po kterém své konto rozhojnila o 27 tisíc dolarů. Svědkem jejího triumfu byl i otec G. H. „Slzy mi téměř stékaly po tváři. Můžete přijít o přátele, ale vždycky budete mít rodiče," dodala dojatě. Rok 2014 pak končila s oceněním pro nejlepšího nováčka na LPGA.

Raketová cesta na trůn
Po triumfu v Kalifornii se probojovala už na druhé místo světového žebříčku a bylo jen otázkou času, kdy převezme žezlo pro nejlepší golfistku planety. V červenci zvítězila na Marathon Classic, v listopadu přidala další výhru v play-off CME Group Tour Championship a vykročila vstříc další metě.
Na začátku letošního roku odložila brýle, které tvořily součást její image, začala hrát v čočkách a v pondělí 2. 2. 2015 usedla na golfový trůn. To je však teprve začátek, její panování může být velmi dlouhé. „Myslím, že bude těžké Lydii dostihnout," uznala sesazená Inbee Park.

Samotná Ko byla novou rolí docela zaskočená. „Když jsem podepsala skóre kartu, tak mi to mamka řekla. A já se jen zeptala: Opravdu? Nevěděla jsem, že se to může stát. Sice jsem nakonec nevyhrála, ale stanu se světovou jedničkou, což je úchvatné," usmívala se novopečená královna.
Annika Sörenstam o Lydii Ko jednou prohlásila: „Je mimořádně nadaná, na svůj věk vyzrálá a velmi oblíbená jak mezi fanoušky, tak mezi konkurentkami." Ještě ji čeká dlouhá cesta, zatím po ní ale kráčí tak, aby se jednou stala sportovní legendou.

Převzato z časopisu GOLF 3/2015
Text: Petr Sobol, foto: Globe Media/Action Images, Globe Media/Reuters

STRUČNÁ VIZITKA
LYDIA KO
Datum narození: 24. dubna 1997
Místo narození: Soul, Jižní Korea
Bydliště: North Harbour, Nový Zéland
Pro od roku: 2013
Na LPGA Tour od roku: 2014
Počet výher: 8 (LPGA Tour – 5, LET – 1, LPGA of Korea Tour – 1, ALPG Tour – 2)
Umístění na světovém žebříčku: 1. (k 17. 2. 2015)
Pořadí v hodnocení Race to CME Globe: 3. (k 17. 2. 2015)
Individuální ocenění
Mark H. McCormack Medal: 2011, 2012, 2013
Halberg Supreme Award: 2013
LPGA Rookie of the Year: 2014


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
350 Kč,-

Zahájen prodej voucherů 1fee2hráči na sezonu 2024, které umožňují na vybraných hřištích ve vymezeném čase po uhrazení jednoho fee hru dvěma hráčům. S ...