Matus SlukaNa prstech jedné ruky bychom spočítali české golfisty, kterým se letos podařilo projít cutem na některém z turnajů Challenge Tour. Jedním z nich je Stanislav Matuš, který si kartu na Northern Ireland Open zajistil skvělými výkony v letošním českém seriálu Czech PGA Tour. Musel k tomu vyhrát turnaj Gray Bear Trophy ve slovenských Tálích.

Sympatického golfistu ze severní Moravy jsme měli možnost vyzpovídat na liberecké Ypsilonce, kde se jako lídr Order of Merit Czech PGA Tour mohl místo kvalifikace v klidu rozehrávat a připravovat se na nadcházející šampionát v jamkovce.

„Staňo, nejdřív velká gratulace k projití cutem," těmito slovy jsem náš rozhovor zahájil. „A teď pár otázek na hvězdu zdejšího turnaje...," chtěl jsem si rýpnout, ale Stanislav je na pozornost médií zvyklý a hned tak něco ho nerozhodí. V klidu se opřel do pohodlné sedačky a pustil se do odpovědí.

Spousta z nás sledovala průběh turnaje na webu, jamku po jamce, respektive po třech jamkách. Už víme, jaké to je, když prst bolí z mačkání klávesy F5. Ale jak prožívá úspěšný turnaj jeho aktér přímo na hřišti?

„Mé prožívání turnaje začalo vlastně už v dlouhém předstihu, už od Tálí jsem věděl, že si v Irsku zahraju, takže jsem se mohl připravit. Fakt je, že jsem byl dost dlouho přesvědčený, že půjde o klasické linksové hřiště ve větru, což vyžaduje speciální hru dlouhými železy, tedy hrát nízko, rány na doběh. Pak jsem se ale naštěstí podíval na internet a zjistil, že hřiště Galgorm Castle jsou spíš takové „otevřené Šilheřovice", akorát mnohem delší. To mě uklidnilo a věděl jsem, že bych mohl zahrát dobře, protože mi bude sedět," rozvykládal se Stanislav Matuš.

Northern Ireland Open je výjimečný turnaj. Jen vloni na něj přišlo na pětatřicet tisíc diváků, údajně nejvíc z celé Challenge! Letos jich prý bylo trošku míň, ale i tak byla divácká kulisa neuvěřitelná. „Pokud jde o počasí v místě, byl to trochu šok. Moji čeští kolegové hráli Ostravici v osmatřiceti stupních, zatímco my měli v Irsku maximálně tak mezi patnácti a sedmnácti stupni. Dělal jsem si legraci, že jsem jednou na chvíli sundal svetr."

Na turnaj jako takový dorazil vedoucí hráč Czech PGA Tour už v pondělí, ale příprava na místě byla skoro zbytečná, protože všechny dny před turnajem fičel snad orkán. „Ze 180 metrů jsem hybridem ani jednou nezasáhl green, což mě trošku děsilo. Naštěstí se podmínky ve čtvrtek a v pátek změnily. Sice foukalo, ale už se v tom dalo skoro předvídatelně hrát. V Irsku asi pojem bezvětří vůbec neznají, takže podmínky byly možná nejlepší, jaké reálně mohly být," přiblížil podmínky, za kterých se akce odehrávala.

Vloni stačilo na projití do finále zahrát +2, ovšem tehdy patrně panovaly horší podmínky. „Já dal za čtvrtek a pátek jenom jedno bogey, postupně jsem zaznamenal 16 a 15 greenů v regulaci, což položilo základ výsledku. Měl jsem dokonce pocit, že bych měl skórovat ještě víc. Mínus pět za dva dny je opticky super, ale přesto jsem úplně spokojený nebyl, mohlo to být ještě lepší," glosoval dvě úvodní kola Matuš.
„Po průchodu cutem, škoda, že se to nepovedlo Cyrdovi Sukovi ani Marcosu Pastorovi, který pro kartu do Irska musel vyhrát celý Jarní swing Czech PGA Tour, se moje hra v sobotu a v neděli změnila. Moc mě nepodržel patr. Patoval jsem sice pocitově dobře, ale nepadalo mi to tam. Poslední den bych hodnotil jako super golf."

Do šestnáctky šel Stanislav -1, navíc zde minul dvoumetrový pat na birdie. „Když se na poslední dvě jamky dívám zpětně, možná jsem trošku polevil, ale tam bych si to nepřipustil. Na sedmnáctce jsem zahrál špatně už z týčka, což znamenalo pád na even par," popisoval závěr kola.
Na osmnáctce pak podle vlastních slov změnil oproti předchozím kolům způsob drajvu. „Vzal jsem na pětipar drajvr v touze dostřelit druhou na green. Vypušoval jsem to ale mimo a od hrany bankru se míček odrazil do lesa. Diváci mi ho hned našli v křoví, normálně bych asi neměl šanci. Snažil jsem se ze složité situace vysekat, ale raf mi úplně „sežral" hůl, míček jsem akorát víc zabořil."

Pak už mu nezbývalo nic jiného, než aby dropoval a zahrál na lay-up. „Byl jsem naštvaný, na poslední jamce jsem se z pozice kolem třicítky s možností útoku ještě výš najednou propadl na 53. místo. Litoval jsem, že jsem nezůstal u konzervativního zahájení železy, ale na druhou stranu kdyby ten drajv vyšel, mohl jsem se posunout někam ke dvacítce."
Start v Severním Irsku každopádně považuje za obrovskou zkušenost. „Jsem České 1 hodně vděčný, že takový motivační prvek do své série zavedla. Sice to nám, českým hráčům, zvyšuje konkurenci, ale bez ní bychom se nikam neposunuli," uzavřel své vzpomínání na zahraniční misi.

A co Stanislava přivedlo k návratu domů, tedy k jamkovce hrané na Ypsilonce? „Čtenáři se budou asi smát, ale je to jediný titul, který ještě nemám, takže jsem namotivovaný tvrdě zabojovat, abych ho získal. Jamkovka vyžaduje pokoušet se „střílet" co nejvíc berdíků, zatímco já sám ve hře vyznávám trochu jinou filozofii, rád hraju z parů..."
Domácí turnaj také bere jako přípravu na European Tour, která se odehraje na hřišti s podobným charakterem, jako je tady. „Tam by byl cut opravdovým svátkem," zasnil se stále ještě relativně mladý golfista a odebral se pokračovat v přípravě.
Snaha na Ypsilonce nakonec vyústila v postup až do finále, kde po 34 jamkách podlehl famózně hrajícímu trojnásobnému králi jamkového šampionátu Filipovi Mrůzkovi.

Převzato z časopisu GOLF 9/2015
Text: Radovan Vrátný, foto: Zdeněk Sluka


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
100 Kč,-

Nejnovější edice nejdéle a nepřetržitě vycházejícího průvodce po českých golfových hřištích je opět k dispozici. ...