Vanova Sideri Ondrej-PychaDruhá nejlepší česká golfistka pochází z Karlových Varů, ve svých osmadvaceti letech má vystudovánu Tělovýchovnou fakultu a kromě golfu vlastní trenérské licence i na běh, běh na lyžích a fitness... A také kartu na Ladies European Tour!

Bylo pro vás získání karty na Ladies European Tour v Maroku na podzim roku 2017 překvapením, nebo jste cítila, že už jste připravena tento krok udělat?
Víte, já ani jinou možnost neměla, než kartu uhrát. Dala jsem si slib, že pokud kartu neudělám, v kariéře profesionální golfové hráčky pokračovat nebudu. Já vlastně jela do Maroka rozhodnout o své budoucnosti. Proto jsem se nastavila tak, že kartu uhraji, určitě jsem si ale v sobě ponechala i velkou pokoru. A mé nastavení bylo správné.

Komu za svůj úspěch vděčíte? A zažila jste i nějaké zklamání?

Jsem neuvěřitelně vděčná celému svému týmu, do kterého spadá mnoho lidí podílejících se na mém progresu. Začít musím u trenéra Andrew Malleyho, se kterým spolupracuji již dva roky, ale zapomenout nesmím ani na Karla Skopového juniora, jenž se stará o mou krátkou hru a je v úzkém kontaktu s Andym, takže když je potřeba, věnujeme se i dlouhým ranám. Velký dík patří také kondičnímu trenérovi Romanovi Gomolovi, lidem z ASC Dukla, Wandě Worlové za mentální přípravu i mému caddymu Petrovi Salbotovi. Všichni tito lidé mi na mé cestě neuvěřitelně pomáhají.
A co mě zklamalo? Odchod mého minulého caddyho.

Co jste na své cestě za kartou postrádala, respektive co by bývalo nejvíce pomohlo ať již vám nebo vašim nástupkyním?

Tato je na dlouhou debatu. Určitě je potřeba nějaký předpoklad. Vrcholového sportovce nedělá jen jeho výkonnost, ale hlavně pokora, sebezapření, píle, odhodlání atd. Dnes musíte mít velké skills, abyste dosáhli úspěchu. Osobně jsem přesvědčena, že by se měl v první řadě změnit přístup k tréninku. Golf se každým rokem posouvá a tomu se musí přizpůsobovat i tréninkové jednotky, ať už mluvíme o kondiční přípravě, tréninku samotného golfu nebo mentální přípravě. Samozřejmě nedílnou součástí je finanční zabezpečení. Pokud nemáte dostatečné množství peněz, nemůžete jezdit do zahraničí, musíte se připravovat především doma. A já vím, o čem mluvím. Já si kartu uhrála vlastně z indooru, což stojí obrovitánské úsilí a sebezapření.

Jak prožíváte své první turnaje na Ladies European Tour?

Pocity z prvních turnajů nejsou ideální. Mám za sebou čtyři, dvakrát jsem prošla cutem, dvakrát ne. Hodně jsme pracovali na švihu, udělali pár úprav, stále ale nejsem tam, kde bych chtěla být. Věděla jsem, že kvůli budoucnosti musím na změny přistoupit a že tím obětuji začátek sezony. Bylo to nevyhnutelné.

Prozradíte své plány na letošní sezonu? A zahrajete si na Konopišti?

Plány jsou jasné, hrát, hrát a hrát, co to jen půjde. Udělat sto procent pro přípravu a zůstat v herním tempu. A Konopiště? Ano, mám v plánu zahrát si i „letasku" na Konopišti, tedy pokud se neobjeví nějaká lákavější nabídka, například turnaj v USA.

Co děláte, když nehrajete turnaje? Trénujete i jiné, nebo jen sama sebe?

V Česku jsem strávila za poslední tři měsíce necelé dva týdny, a tak je skloubení všeho potřebného hodně náročná činnost. Prioritou je kondiční příprava, fyzio a korekce švihu. Nezapomínám ale ani na své charitativní projekty, ani na dětskou akademii v Lázních Kynžvart.

Proč jste si pro svou akademii vybrala Lázně Kynžvart?

Rozhodovalo hned několik důvodů. Jednak ze západních Čech pocházím, kvůli svému bývalému trenérovi mám k Lázním Kynžvart osobní pouto a líbí se mi přístup a práce zdejší akademie. Snažím se zde pohybovat co nejčastěji. Jde o úžasné hřiště, kde se mohu ve dnech volna skvěle připravovat, a pokud přitom předám své rady i mladším hráčům, ukážu jim své tréninkové metody a usnadním cestu, je to jen další bonus navíc.

Kdy a jakým způsobem jste začínala s golfem vy sama? A dělala byste dnes něco jinak?

Od čtyř jsem hrála tenis, ale s golfem jsem začínala velice pozdě, někdy na přelomu třinácti nebo čtrnácti let. Pozdější start musel změnit i můj pohled na samotný golf. Věděla jsem, že pokud se tomu chci věnovat a dohnat ty, co hrají odmalička, půjde o obtížnou cestu.
A zda bych dělala něco jinak? Samozřejmě, zejména díky získaným zkušenostem. I proto se snažím dnes dělat všechno na sto procent, abych si za pár let nevyčítala, že jsem těžce nabyté informace nevyužila.

Jste ryzí individualistka, nebo máte ráda i soutěže družstev?

Ano, jsem velký individualista, ale zároveň mám v sobě i týmového ducha. Když je to nutné, dokážu přepnout na týmový mód, a když je potřeba – například při extraligové jamkovce – stávám se třeba i motivátorkou.

Pokud by existovala týmová soutěž žen, nastoupila byste v ní společně s Klárou Spilkovou? Respektive, jak spolu na túře vycházíte?

Určitě. Proč ne! Jde přece o posunutí českého golfu směrem vpřed, a pokud by byla šance vytvořit s Klárou tým a uspět, jde o jasnou volbu. A jestli spolu vycházíme? Já rozdíly nedělám. Ať je to Klára, Petra nebo Tereza, snažím se na túře vycházet se všemi dobře.

Pamatuji si vás jako hráčku s velice dlouhými drajvy. Patří tato schopnost mezi silné stránky i na LET?

Ano, jsem velice dlouhá hráčka. Carry distance mám 235 až 250 metrů na drajvu (v závislosti na klimatu), na šestce železe mám švihovou rychlost 90 až 92, což je pánský standart na European Tour. Délka tak patří mezi mé silné stránky.

Prozradíte i nějaké slabiny?

Nejviditelnější slabiny mám v krátké hře. I to byl důvod, proč jsme se s Karlem Skopovým juniorem rozhodli po závěrečném turnaji Q-school všechno přestavět. Ubližují mi ale i moje ambice. Vím, že tvrdě dřu, a proto chci i výsledky, což není vždy ideální, a tak pracujeme na zmírnění ambicí.

Co patří mezi vaše největší koníčky kromě golfu? Fitness, modeling, focení kalendářů nebo něco jiného?

Mým největším hobby jsou bojové sporty. Dělám je velice dlouho. Poslední rok a půl se věnuji hlavně boxu, nezapomínám ale ani na charitativní projekty spojené naposledy například s nafocením kalendáře. A fitness? To je spíš má práce.

Jak vidíte svou budoucnost v horizontu několika let? Je v ní místo pro golf? Je v ní místo i pro vaši vlastní rodinu?

Mým velkým vzorem je Michael Jordan, který vždy říkal, že ho dlouhodobé cíle frustrovaly, že se proto snažil zaměřit na cíle krátkodobé. A to dělám i já. Samozřejmě mám sny a vize, kde bych chtěla být a čeho dosáhnout. Je mi ale jasné, že za nimi musím krok za krokem. Nad rodinou zatím nepřemýšlím. Není prostor.

Jak velký máte tým, který vás dnes podporuje? A prozradíte, kolik vás bude stát sezona?

Svůj tým jsem již vyjmenovala. Jim vděčím za všechno. Mají můj obrovský respekt. Nebýt jich, nikdy bych nebyla tam, kde jsem teď. Nesmím však opomenout ani své rodiče, kteří do tohoto týmu také patří, kteří mně vždy věřili a poskytovali mi obrovskou podporu, základní kámen celého mého úspěchu. A kolik stojí sezona? Ta letošní mě bude stát přibližně 3 milióny korun.

Předpokládám, že většinu potřebných peněz poskytují sponzoři. Shánějí se snáze, když máte v kapse kartu LET?

Ano, bez sponzorů a podpory rodičů bych si život profesionální golfové hráčky dovolit nemohla. Bohužel jejich shánění mně přijde stejně komplikované i s kartou hráčky v kapse. Přijde mi, že evropský ženský golf ztrácí sílu. I proto je mým cílem přesun do USA. Bohužel je golf v Americe, Asii či Austrálii na úplně jiné úrovni.

Převzato z časopisu GOLF 6/2018
Za rozhovor děkuje: Josef Slezák; foto: Archiv Šideri Váňové


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
100 Kč,-

Nejnovější edice nejdéle a nepřetržitě vycházejícího průvodce po českých golfových hřištích je opět k dispozici. ...