wernerTee it forward je iniciativa US PGA a USGA. Lidé z těchto organizací, kteří golfu zřejmě rozumí, udělali jednoduchou úvahu. Vyšli z faktu, že průměrný hráč má krátké drajvy. Když srovnali délky drajvů průměrných hráčů a profíků a dali je do proporce s délkou hřiště, tak jim vyšlo, že profík by musel hrát na hřišti, které měří cca 7 300 metrů, čili je o 700 metrů delší, než je průměrná délka hřiště, na nichž se túra hraje. Z toho analogicky plyne, že amatéři hrají na delším, a tudíž i těžším hřišti než profíci.

Tee it forward radí hráčům, aby při výběru odpaliště nehleděli na svůj hendikep, ale na to, jak daleko umí drajvovat. Velice překvapivá je tabulka doporučených délek hřiště, již v USGA navrhli. Vychází z ní, že pro hráče s drajvem dlouhým 250 metrů je vhodné hřiště s délkou 6 050 metrů. Hráči s délkou drajvu 225 metrů odpovídá délka hřiště 5 600 metrů a pro drajv 200 metrů je to dokonce hřiště s pouhými 5 200 metry.
Pánové, ruku na srdce, kolik procent hráčů s hendikepem 18 odpálí do vzdálenosti 250 metrů? Na žlutých jsou ale všichni. Pro úplnost uvedu další délky drajvů a hřiště (180 m – 4 700 m; 160 m – 4 000 m)

Chápu, že se po vyjití tohoto článku nezačnou modrá odpaliště hemžit ambiciózními pány, kteří zbourají letité klišé „muži ze žlutých", nicméně přemýšlejte. Proč se máte na dovolené v přátelské rundě, na skvělém, ale dlouhém hřišti trápit za drahá fee? Není důležitější výsledný pocit z hezké hry?

Nestyďte se a nehleďte na poznámky některých startérů, kteří vás nemilosrdně posouvají na žluté odpaliště. Hrajte z místa, které vám vyhovuje, kde se cítíte komfortně, kde víte, že se nebudete trápit a hra pro vás bude potěšením.

Golfisté, a nejenom vy s kratším drajvem, koukněte se příležitostně na známou tabulku EGA, kde ve žlutém sloupci zjišťujete, kolik vám hřiště „přidává", i na sloupec modrý. Tam sice zjistíte, že vám hřiště něco ubere, ale že to vlastně nevadí, neboť ty dvě rokle a jezero stejně nepřehrajete, takže jste na svých.

Stejné doporučení platí i pro pořadatele turnajů, zejména klubových s postupným startem. Nechte minimálně kategorii 36 – 54 hrát z modrých odpališť. Vždyť podle tabulky USGA by měli hrát z červených a hráči v kategorii 18 – 36 z modrých. Přibude spokojených hráčů a navíc se hra úžasně zrychlí, hřiště zprůchodní, což zase potěší hráče, kteří to umí.

Čím více hráčů se bude držet této rady, tím více spokojených golfistů bude na našich hřištích, užijí si více zábavy a budou se rádi vracet. Odehrají méně ran, ujdou kratší vzdálenost, a tudíž nebudou tak unaveni a koneckonců ztratí méně míčků.

Hezkou hru a nestyďte se. Natýčkujte si to dopředu.

Text: Juraj Werner
Převzato z časopisu Golf 11/2012


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
350 Kč,-

Zahájen prodej voucherů 1fee2hráči na sezonu 2024, které umožňují na vybraných hřištích ve vymezeném čase po uhrazení jednoho fee hru dvěma hráčům. S ...