wernerStále si kladu otázku, co vlastně dělá golfistu šťastným, kdy je vlastně spokojený. Mohli bychom jasně říct, že je to počet ran nebo stablefordových bodů. Nebo není? Osvícené golfisty turnaje, hendikepy a počty ran nějak neberou, a přesto nejsou vždy spokojeni. Atributů, které nás ovlivňují, je více. Samozřejmě mluvíme o rekreačním golfu. O tom golfu, který hraje drtivá většina golfistů na světě, ale věnujeme se mu minimálně.

Při svých toulkách internetem jsem narazil na zajímavý článek s příznačným názvem Can't Get No Satisfaction, který se zabýval výzkumem spokojenosti hráčů na cizích hřištích, myšleno ne na domovských.

Začneme koncem průzkumu, do něhož bylo zařazeno 2 434 golfistů hrajících cca 7 kol za měsíc, je jim okolo 58 let a hráli na hřištích, kde průměrné green fee stálo 62 USD. Dá se tedy předpokládat, že o golfu něco ví. Výsledek říká, že 155 z nich bylo přesvědčeno, že dostalo víc, než čekali. 1 065 se domnívalo, že zaplatili přesně tu správnou cenu, a 1 214 řeklo, že zaplatili příliš mnoho. Golfista je vlastně takový nespokojený králíček,... jako kdybych to už někde slyšel.

Vlevo dole najdete výsledek posunu priorit hráčů mimo své domovské hřiště.

Co golfisté říkají, že je činí šťastnými.
1. rychlost hry
2. cena green fee
3. kvalita hřiště
4. jednoduchost rezervace
5. design hřiště
6. počasí
7. tréninkové plochy
8. skóre
9. kvalita e-cart
10. služby na hřišti
11. restaurace
12. šatny
13. pro shop

Co skutečně, činí golfisty šťastnými.
1. kvalita hřiště
2. design hřiště
3. skóre
4. cena green fee
5. restaurace
6. služby na hřišti
7. šatny
8. jednoduchost rezervace
9. kvalita e-cart
10. tréninkové plochy
11. pro shop
12. počasí
13. rychlost hry *

* Sledujete? Na cizích hřištích ustoupila rychlost hry úplně do pozadí. Hráčům se pravděpodobně nechce domů...

Je to logické. Na hřištích, která neznáme, chceme větší klid. Chceme si je užít. Své hřiště dobře známe a víme, co se stane, kde pravděpodobně míč leží a podobně. Neméně zajímavý byl postřeh tvůrců výzkumu, jaký má pomalé kolo velký vliv na nespokojenost. Rychlé kolo totiž neznamená, že budou hráči spokojeni.

Pochopení změn ve vnímání priorit hráčů může pomoct provozovatelům hřišť. Jeden z problémů, s nímž se česká hřiště potýkají, je mix rozdílných požadavků klubových hráčů a takzvaných fee hráčů, tedy hostů. Rychlostí hry to začíná, restaurací a jejím jídelníčkem končí. Snažíme se vyhovět oběma skupinách, přičemž jejich priority jsou různé.
Pochopení změn ale může pomoct i nám hráčům. Buďme shovívaví vůči hostům na našich hřištích, na golfové dovolené dostaneme stejnou péči.

Respondenti také uvedli, že jejich výkon je osmým nejdůležitějším faktorem spokojenosti. Ve skutečnosti byl ale třetí. Jestliže byli dva hráči stejně nespokojeni, tak ten, co zahrál hůře, věřil, že zaplatil v průměru o 3 dolary více než ten, kdo hrál dobře. Golfisté jsou prostě kritičtější, když hrají špatně, a ne že ne. Tolik pár statistik před zamyšlením se nad naší kritikou v podstatě čehokoliv.

Převzato z časopisu GOLF 10/2016


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
350 Kč,-

Zahájen prodej voucherů 1fee2hráči na sezonu 2024, které umožňují na vybraných hřištích ve vymezeném čase po uhrazení jednoho fee hru dvěma hráčům. S ...