Mruzek-IDV první fázi proběhlo 8 turnajů, hraných v září a říjnu ve čtyřech termínech hned v několika zemích. Druhá fáze má jen jediný termín, 6. listopadu, ta poslední, třetí, proběhne o týden později. Všechny čtyři turnaje druhé fáze i finálový turnaj hostí Španělsko, závěr se odehraje na hřišti PGA of Catalunya nedaleko Barcelony, jež mimo jiné usiluje o pořádání Ryder Cupu 2022. Do druhé fáze se probojovali jen čtyři čeští hráči – Jan Cafourek, Ondřej Lieser, Filip Mrůzek a Vítek Novák. A pokud sledujete jejich průběžné výsledky, pak si určitě rádi počtete i samostatných minirozhovorech Iva Douška, který s nimi vedl v průběhu Grand Finále Czech PGA Tour 2015 na Kaskádě.

Cafourek-IDJan Cafourek

Výsledky z druhé fáze ZDE

Sportovec na první pohled, vyšvihaná postava i tvář. Ke sportu se dostal přirozenou cestou. Otec tělocvikář vedl své děti ke všem sportům, střídavě kolo, běžky, tenis, lyže. Ale sportem číslo jedna se na dlouhou dobu stal stolní tenis. Jan se mu věnoval závodně, ještě vloni hrál druhou ligu. Golf hraje už 14 let, ale až v posledních čtyřech letech naplno. Je mezi profesionály výjimkou– stihl vystudovat ekonomickou fakultu na ČZU, se specializací systémové inženýrství.

V profesionálním golfu je ještě novicem, ale rychle stoupá vzhůru. Loni se začal výrazně prosazovat mezi amatéry, letos odehrál první profesionální sezonu. A začal zostra, kromě šesti turnajů české PGA Tour hrál po celý rok německou Pro Golf Tour. To je sice „až" třetí liga v Evropě, po European a Challenge Tour, ale její účastníci za těmi z vyšších okruhů nijak zvlášť nezaostávají.
Jan zahájil sezonu v zimě v Maroku, kde od února do dubna odehrál osm turnajů, celkově jich na Pro Golf Tour 2015 obešel patnáct a skončil na 48. místě. Příznačné pro jeho premiérovou sezonu je, že na Kaskádu přijel z Hamburku, do postele se dostal v půl třetí ráno.

První kolo kvalifikace Q-School odehrál v rakouském Ebreichsdorfu. Na start se tam postavila necelá stovka hráčů a Cafourek skončil na skvělém děleném 7. místě se skóre -9. Mezi jednadvacet postupujících se vešel s rezervou.

Životosprávu dodržuje příkladně. Ráno před prvním dnem na Kaskádě snídal ovesnou kaši a ovoce, při hře pije vodu, jí banány a za každou rundu spotřebuje pytlík slunečnicových semínek. Má rád rychlé greeny, hřiště schovaná v lese nebo linksy, běžná otevřená hřiště nemiluje.

Na závěr jsem se každého z dotazovaných ptal, jakou hůl volili na pověstné sedmičce Dřevěné devítky, dlouhém tříparu z kopce, s jezírkem před greenem. „Lehkou pětku železo, špatná volba," posteskl si.

Lieser-IDOndřej Lieser

Výsledky z druhé fáze ZDE

Na první pohled flegmatik, usměvavý typ, který prošel hodně zajímavou kombinací sportů. Samozřejmě fotbal, pak florbal, jen co se vytáhl (je o hodně vyšší než většina našich profíků), tak přišel basket a k tomu skoky do vody!
Golf hraje od 16 let, naplno, letos osmý rok. V profitáboře se objevil před třemi lety. Přestup byl logickým vyústěním výsledků, které přesahovaly amatérskou úroveň. Sám jsem zažil, jaké pozdvižení způsobil v Zell am See, když zahrál osm pod par.

Letos hrál celou českou túru (dvanáct turnajů), startoval i na dvou turnajích Challenge Tour. „Na české turnaje jezdím vždycky vyhrát," zasmál se mé otázce. Letos se hrála dobrá hřiště, má rád Ypsilonku. „Kaskáda je vždycky super," pochválil a dodal, „o hřišti rozhodují samozřejmě nejvíc greeny. Rychlost není rozhodující, zvyknete si na ni, ale greeny musí být pravdivé a všechny stejné."

Ondřejovou motivací je dostat se na European Tour a působit zde stabilně. V Ebreichsdorfu skončil dělený sedmý, stejně jako Cafourek, nejspokojenější byl se třetím kolem, jež odehrál za -6. „Ale cesta k jedné z 35 karet na EPGA bude ještě dlouhá," je si vědom. „Je tam spousta dobrých hráčů a ve třetím kole k nim přibude i řada těch, co Tour hrají, ale letos se nedostali mezi prvních 125, takže si potřebují kartu znovu vyhrát."

A co Ondra snídal? Ten den si dal párky a vejce, protože šel hrát dost pozdě. Někdy nesnídá vůbec a jíst začíná až na hřišti. Na sedmičce Dřevěné se do toho opřel sedmičkou, volbu si pochválil.

Mruzek-IDFilip Mrůzek

Výsledky z druhé fáze ZDE

S golfem začal jako hodně malý kluk, už ve třech letech. A zase prošel jinými sporty než jeho předchůdci v tomto povídání – lyže, snowboard, fitness, inline brusle. Proti ostatním má nespornou výhodu v tom, že jeho tatínek je dlouholetý golfový profesionál (hrál i v Brně) a je i Filipovým hlavním trenérem. S dalšími trenéry se věnuje fyzioterapii a fitness.

Mezi profesionály vstoupil v roce 2010 jako devatenáctiletý, zároveň dokončoval obchodní akademii. Podobně jako Cafourek působil na Pro Golf Tour, kde odehrál osm turnajů v Maroku a čtyři v Evropě. Vedle Nováka byl jediným Čechem, který na Albatrossu prošel cutem. Domácím zástupcům se to podařilo poprvé po mnoha letech. Sám to považuje za super úspěch, ale letos jich měl víc.
Díky stabilní hře v průběhu sezony vyhrál celkově sérii PGA Czech. Připsal si jen sedm startů včetně závěrečné Kaskády, ovšem hned pětkrát triumfoval! Není divu, že ovládl i Order of Merit.
Nejvíc si zatím cení postupu do druhého kola Q-School, kam se probojoval z německého Fleesensee. Uspěl v konkurenci 98 hráčů, za silného větru vybojoval 17. místo (-3), přičemž na postup by stačil ještě o ránu horší výsledek.

Na Kaskádu jel, stejně jako konkurenti, vyhrát, a na rozdíl od ostatních se mu to podařilo. Vzhledem k tomu, že už měl vítězství v túře v kapse, šlo o příjemný bonus. Po prvním dnu si dával za cíl zahrát turnaj za sedm až osm pod par. Trefil to přesně (-7), byť v první rundě zapisoval +1, tedy 73 ran.

Povinná otázka vztahující se ke snídani šampionů – ráno si dal müsli, džus a kafe, během dne jí tyčinky Power Bar a pije ionťák. Na šestnácté jamce vytáhl šestku, což se ukázalo jako správná volba.

Filipovým cílem je Q-School, ke které spěje od začátku sezony. Chce se dostat alespoň do třetí fáze. Dál už je to těžké, vždyť jen do úvodní fáze nastoupilo 1 100 lidí. Nakonec z toho zbude 35 šťastlivců.
„Fitko čtyřikrát týdně, trénuji hlavně vytrvalost a dynamiku," odtajňuje plán, který by mu měl pomoci k vysněné metě. Za svou přednost označuje drajvy, slabinu vidí v patování. Má však rád rychlé greeny, za optimální považuje rychlost až 12,5 stopy.

Novak-IDVítek Novák

Výsledky z druhé fáze ZDE

Úplně jiný člověk než zbývající trojice. Je mu teprve devatenáct, stále patří mezi amatéry, ale v hlavě má vše dokonale srovnané, věci promýšlí do detailů a vydatně své postupy konzultuje.
Sportů prošel dost. A také v jejich výběru se liší od obou výše zpovídaných. Box, bojové sporty a tak dále, v devíti začal s golfem ve Varech na Olšových Vratech. Trénoval zapáleně, hra jej rychle chytla. Právě tady se v našem rozhovoru začala objevovat ona spořádanost, připomínal jména jako Skopový, Němeček, Trubač, Keith Williams, všechna jsem si ani nestihl poznamenat.

„Dopředu mne posunuje i spolupráce s psycholožkou, s fyzioterapeuty a s kondičním trenérem," vykládal a zase sypal z rukávu další jména. Druhým rokem už má stálého caddyho, jenž zároveň pracuje jako jeho manažer. Letos je v maturitním ročníku na gymnáziu, má individuální studijní plán. Po světě létá sám, je soběstačný.

Přestože má českou profesionální túru rád, sehrál na ní letos jen dva turnaje. Loni byl ještě junior, letos je prvním rokem v dospělém amatérském golfu. Měl velice nabitý program, v rámci amatérského golfu křižoval svět: Amerika, Evropa, spousta turnajů.
Největší úspěch? Určitě 19. místo na evropském šampionátu jednotlivců na slovenském Penati, kde zahrál -13. Od vítěze ho dělilo šest ran, a to ho ještě trápila bolavá záda. Samozřejmě si cení i postupu do víkendových kol na European Tour na Albatrossu.

Kvůli jiným turnajům bohužel vynechal naše Mezinárodní amatérské mistrovství, kde se chtěl ukázat. Ale zahrál si na British Amateur, kde jako 32. prošel cutem. Na start se přitom postavilo 260 hráčů! Na Mezinárodním mistrovství Německa skončil patnáctý a tak by se dalo pokračovat.
V první fázi Q-School se umístil na 15. místě (-5), stejně jako Cafourek a Lieser bojoval na hřišti v Ebreichsdorfu, které mu připadalo lehčí než špičkové amatérské turnaje.

Snídaně v podání Vítka Nováka zahrnovala tři vajíčka s cibulí, na hřišti jí produkty firmy Nutrend, pije vodu a ionťák. Typickou preciznost ukázal při otázce na Dřevěnou sedmičku. „Šestkou, nízké draw pod vítr, nešvihl jsem naplno."

A kdy zamíří mezi profesionály? „Odpověď dát nelze." Pokud by se dostal až k plné kartě na European Tour, pak přestoupí. Pokud ne, raději zůstane amatérem, s případným přesunem za oceán, který by spojil i se studiem, podobně jako mnozí další čeští amatéři před ním.
Vítek si je dobře vědom, že už nelze vyžít jen z talentu. Musí hrát to, co si vydře. A nezastírá ani své nedostatky: „Nejsem hubenej, ale v sezoně nemůžu shodit, pokazil by se mi švih." Na kondici chce zapracovat mimo sezonu, což je však v jeho případě náročný úkol, neboť zimní pauza v případě borců jeho kalibru není dlouhá. Držme mu palce...

Převzato z časopisu GOLF 11/2015
Text a foto: Ivo Doušek


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
100 Kč,-

Nejnovější edice nejdéle a nepřetržitě vycházejícího průvodce po českých golfových hřištích je opět k dispozici. ...