PGT Cafourek 250Golf Stars of Tomorrow. Tedy golfové hvězdy zítřka. Takové je heslo, kterým se řídí jedna z nižších evropských sérií, jejíž prestiž je však poměrně vysoká. Aby taky ne, když tady začínali takoví hráči jako David Law, Joost Luiten nebo dvojnásobný vítěz majoru Martin Kaymer.

Evropskou sérií číslo jedna je European PGA Tour. Ovšem dostat se na tuto úroveň, to chce kus tvrdé práce a dobrých výsledků. Na elitní evropský okruh vede cesta z Challenge Tour, která má pod sebou další čtyři „satelity" – PGA EuroPro Tour, Alps Tour, Nordic Golf League a nám nejbližší Pro Golf Tour. Hraje se převážně v Německu, ale také v Nizozemsku, Rakousku, Polsku a tři turnaje v kalendáři má i Česká republika.
Na začátku května proběhlo v Liberci EXTEC Trophy 2019, které je už několik let nedílnou součástí kalendáře Tour. V červnu se pak bude hrát Czech Classic na Kaskádě, kam série zavítá poprvé. A konečně v srpnu proběhne EXTEC CzechOne Open, které se může pochlubit jednou zajímavostí. Každý z hráčů odehraje jedno kolo v Karlových Varech a druhé v Sokolově. Nejlepší čtyřicítka si to pak rozdá o titul na 36 jamkách karlovarského resortu.

Důležitá destinace
„Česká republika je pro nás velmi důležitou destinací a my jsme rádi, že tady můžeme být přítomni stále častěji," uvedl Matthias Lettenbichler, který má v Pro Golf Tour na starosti komunikaci s médii. „Naši členové zde hrají na skvělých hřištích a vážně se těšíme, že tento plodný vztah ještě poroste a bude expandovat," dodal. První turnaj série na českém území se odehrál už v roce 2007, kdy Ypsilonka hostila Olympus Classic.

V Pro Golf Tour o sobě dávají vědět i čeští golfisté. V roce 2012 z ní postoupil na Challenge Tour Marek Nový a o pět let později jej napodobil Stanislav Matúš. Dobrých výsledků však dosáhli také Ondřej Lieser, Aleš Kořínek, Michal Pospíšil či Jan Cafourek, který na konci dubna ovládl Haugschlag NÖ Open.
„Jsem spokojený, nadšený a myslím si, že mi to pomůže v tom se zlepšit a dál dělat to, co mám rád," radoval se na místech, kde před třemi lety oslavil vítězství i Matúš, pro něhož to byla druhá výhra na okruhu. Jednu má na kontě také Lieser.
Slova chvály má pro české hráče rovněž Lettenbichler. „Jsou velkým obohacením naší tour. Jedná se o nesmírně kvalifikované hráče, přátelské sportovce a také velmi vážné konkurenty," uvedl na adresu českých golfistů.
Těm udělal velmi dobré jméno také Karel Skopový junior. Ten v roce 1999 vyhrál dva turnaje série, která se tehdy ještě hrála pod názvem EPD (European Professional Development) Tour a o rok později dokonce ovládl celý žebříček.

Z Afriky do Evropy
Letošní ročník Pro Golf Tour je už třiadvacátým v pořadí. V aktuální sezoně nabízí jednadvacet turnajů, které se nehrají pouze v Evropě, ale také v Africe – úvodní dva podniky se uskutečnily v Egyptě a dalších osm v Maroku (dříve se hrávalo i v Turecku). Až poté, na konci dubna, se startovní pole přesunulo do rakouského Haugschlagu.

I na této sérii, kterou už v roce 1997 založil kanadský profesionál Wayne Hachey, se hraje o hodně. Ostře sledovaný je finanční žebříček Order of Merit, odkud se pětice nejlepších hráčů na konci sezony posouvá o úroveň výš, tedy na Challenge Tour. Na tu však vede cesta i dalším způsobem, stačí „jen" vyhrát tři turnaje během jediné sezony. Od roku 2015 se navíc výsledky série, která spadá pod organizaci PGA of Germany, počítají do světového žebříčku.
Boje o místenku vzhůru začaly už v polovině ledna a celá tour vyvrcholí druhého října na německém Castanea Resort Championship. „Do akce se zapojilo více než 180 hráčů pětadvaceti různých národností. Celkově prize money činí 675 tisíc eur," prozradil Lettenbichler.

Tři důležité body
V porovnání s European Tour a dalšími předními světovými turnaji je Pro Golf Tour jen chudou příbuznou, její představitelé však dělají maximum pro to, aby její prestiž i nadále rostla. Slogan Golf Stars of Tomorrow je toho důkazem. „Mladí, ambiciózní a talentovaní golfisté zde mají za cíl stát se zítřejšími hvězdami," vysvětluje Lettenbichler, podle něhož si celá série, která sídlí v Mnichově, zakládá na následujících bodech: excelentní hřiště, bezchybná organizace a vysoce kvalitní sport.

Loňským vítězem celkového ročníku Pro Golf Tour se stal Craig Howie ze Skotska. „Je to skvělá příležitost pro profesionály, jak mohou začít svou kariéru," uvedl na adresu tour. „Nabízí možnost, jak pravidelně hrát proti špičkovým golfistům. Vybral jsem si ji však i díky fantasticky zvolenému kalendáři, který nabízí velké výhody zejména v zimních měsících, během nichž si řada ostatních bere přestávku."
Díky úspěchu na Pro Golf Tour se o úroveň výše posunul také čtyřiatřicetiletý Němec Jonas Kölbing, jenž volil podobná slova jako Howie. „Série nabízí skvělé příležitosti zejména na začátku roku, kdy si v dobrých podmínkách a na kvalitních hřištích můžeme otestovat své dovednosti. Dobré počasí a silná konkurence mě dokonale připravily na nadcházející sezonu," potvrdil poté, co si zajistil místenku na Challenge Tour.

PGT Kaymer 250Skvělý Kaymer
Jak je dobře známo, na Pro Golf Tour svou úspěšnou kariéru nastartovala také někdejší světová jednička Martin Kaymer. „Je to perfektní cesta k přechodu z amatérské na profesionální dráhu. Ihned hrajete na vysoké úrovni, srovnáte se s ostatními hráči a můžete získat nějaké prize money, které alespoň pokryjí vaše náklady. Byla to zkušenost, o kterou bych nechtěl přijít," vzpomíná na období strávené na okruhu známý německý golfista.
„Pamatuju si, jak jsem vždy řídil své auto a měl dost času na to, abych mohl přemýšlet, na čem musím pracovat. Navíc nikdy nezapomenu ani na Bernda Krafta, skvělého startéra turnajů. Byl to opravdu nádherný čas," dodal Kaymer, podle něhož je série skvělým odrazovým můstkem nejen do sportovního života. „Musíte se totiž naučit organizovat a připravovat sám sebe. A to je ve věku, kdy vám je okolo dvaceti let, velmi užitečné," míní dvojnásobný šampion majoru a vítěz The Players, který v roce 2006 díky pěti triumfům celou tour vyhrál.

Krok k velké kariéře
Jedním z propagátorů série je také Bernhard Langer, jenž se stal prvním německým golfistou, který dokázal vyhrát major. Od roku 2006 totiž minoritní podíl tour vlastní promotérská společnost Langer Sport Marketing GmbH, která je reprezentována právě Bernhardem a jeho bratrem Erwinem.
„Díky túrám, jako je tato, mají dnes mladí golfisté příležitost k tomu, aby otestovali sebe a své schopnosti. Získají soutěžní praxi, hrají na těžkých mezinárodních hřištích a střetávají se s mezinárodními soupeři. To je přesně to, co ti mladí potřebují," komentuje jednašedesátiletá legenda.

Dlouho platilo, že do dění v sérii mohl zasáhnout prakticky kdokoliv, kdo o to projevil zájem. Jenže počet hráčů stoupal, a tak je od roku 2015 potřeba mít (většinou) členskou kartu. Už o rok dříve se proto přidala do programu kvalifikační škola, která se po třech letech začala hrát dokonce dvoufázově.
Cílem Pro Golf Tour není vydělat peníze, golfisté se tady zkrátka na celý život nezabezpečí. Mohou se zde ale kvalitně připravit, nabrat zkušenosti a vykročit vstříc velké kariéře. „Přesně to musí splňovat satelitní série. Jedná se o prostředí, kde si můžete vyzkoušet vlastní sílu na vysoké úrovni, ale s nízkou mírou rizika," dodal Langer.
Zatímco v roce 2015 vlastnilo členskou kartu šest českých golfistů, letos jich bylo už devět, což je nejvíc v historii. Nechme se překvapit, co nám ve druhé polovině sezony předvedou.

Převzato z časopisu GOLF 6/2019
Text: Petr Sobol, foto: Globe Media/Reuters, Pro Golf Tour

ORDER OF MERIT
(k 25. 5. 2019)
Poř. Hráč Počet turnajů Výdělek
1. Allen John 11 14 542,87
2. Moritz Lampert 7 13 606,75
3. Hurly Long 11 12 868,00
4. Robbie van West 12 11 492,51
5. Hinrich Arkenau 11 11 154,97
6. Benjamin Rusch 12 11 150,80
7. Stanislas Gautier 12 10 633,80
8. Finn Fleer 12 10 457,55
9. Darren Walkley 12 8 896,80
10. Kevin Duncan 10 8 817,39
11. Jan Cafourek 9 8 608,65
12. Mateusz Gradecki 6 8 580,33
13. Edouard Dubuis 7 8 366,67
14. Max Albertus 12 7 789,29
15. James Wilson 12 7 272,52
16. Leonard Bem 11 6 967,42
17. David Heinzinger 11 6 813,47
18. Felix Mory 12 6 537,89
19. Sami Välimäki 8 6 444,67
20. Antoine Rozner 2 6 000,00


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
100 Kč,-

Nejnovější edice nejdéle a nepřetržitě vycházejícího průvodce po českých golfových hřištích je opět k dispozici. ...