Novak sluNa prestižním turnaji Czech Masters okruhu European Tour ve Vysokém Újezdu u Prahy prošli v roce 2015 cutem dva čeští hráči. Amatér Vítek Novák dokončil čtyřkolové klání na 63. místě, profesionál Filip Mrůzek skončil pět míst za ním.

Už samotným postupem do finálových kol se oba postarali o ukončení půstu českých golfistů ve finálových kolech turnaje takovéto úrovně, který trval 21 let. Zatím jediným Čechem, který před nimi prošel na European Tour cutem, byl v roce 1994 na Czech Open v Mariánských Lázních Jiří Janda.

Novák po nepovedeném třetím kole zahrál na závěr par a polepšil si o jedenáct míst. „Myslím, že herně to bylo dnes mé nejlepší kolo na Albatrossu, bohužel jsem toho nebyl schopný využívat. Celý den jsem však hrál opravdu dobře," konstatoval talentovaný mladík, který se chystá vyrazit za studiem do Spojených států.
Naopak Mrůzek zakončil turnaj svým nejhorším kolem se skóre +5 a propadl se o 18 míst na 68. příčku. „Dělal jsem zbytečné chyby. A bylo jich hodně. Volil jsem strašně dlouhé hole do greenu. Pořád jsem je přestřeloval a hrál z rafu, což je tady hodně těžké. A ani paty jsem netrefoval. Můžu se zlobit jen sám na sebe," hodnotil své závěrečné vstoupení český profesionál.

Novak sluKdy nastává čas přestoupit k profesionálům?
I to bylo téma, na něž jsme se obou českých úspěšných hráčů zeptali. Novák ve svých devatenácti letech patří k absolutní české amatérské špičce, získává úspěchy doma i v zahraničí. V jednom rozhovoru před třemi lety mi prozradil: „Moje cíle i sny jsou vysoké, ale sny si máme plnit." A jak na jejich splnění konkrétně pracuje? „Opravdu tvrdě, trénuju poctivě, v poslední době mě nejvíc táhne můj kedík a manažer Martin Mňahončák. Je to paráda, trénujeme hodně, ale taky se během práce dost nasmějeme. Samozřejmě tomu přizpůsobuju svůj život, prostě chci být dobrej a ty sny si plnit."

Z každého Novákova slova je cítit obrovské nadšení pro golf. „Golf je v podstatě můj život, moc mě chytnul. A taková ta láska ke sportu je pořád a nikdy se s ní nerozloučím, protože je to prostě paráda. Moc mě to baví, naplňuje. Myslím si, že golf učí lidi, jak se chovat a vystupovat," vykládá hráč, který by se rád nominoval na olympijské hry a stabilně hrál na EPGA Tour nebo PGA Tour.
Ale než se to podaří, chtěl by úspěšně reprezentovat Českou republiku v amatérských soutěžích. „To všechno pořád platí, reprezentovat Českou republiku je velká čest. Mám nastavený vlastní tréninkový program, ale prakticky trénuju každý den. Když si do míčku aspoň párkrát nebouchnu, cítím se nesvůj a neusíná se mi dobře," prozrazuje na sebe.

Aby si své sny jednou splnil, trénuje a spolupracuje stále s trojicí koučů, Keithem Williamsem, Jiřím Němečkem a Ladislavem Trubačem. „Spolupráci s nimi si nemohu vynachválit, všechno funguje parádně, tréninky jsou poctivé a zábavné. Je to zábava. A hlavně mě posunují dopředu."
Kromě samotného golfu ale Vítek pracuje i na fyzické přípravě, navštěvuje sportovní psycholožku Ivu Moravcovou, což rovněž hodnotí pozitivně. K tomu poctivě rehabilituje, chodí na masáže a plave. „Taky občas vypustím, rád chodím po Karlových Varech, protože to je krásné město, chodím do čajovny, kde je bezvadná zábava a pohoda. Taky jsem moc rád s jednou slečnou, je to moje štístko," dodává s úsměvem.

A jak zvládá skloubit s golfem naplno i školu? „Mám individuální studijní plán v Prvním českém gymnáziu v Karlových Varech. Oceňuju, že mi škola vychází vstříc, všichni mi fandí a studium mi nedělá žádné velké problémy. Samozřejmě ale nemám nic zadarmo. Letos jsem nastoupil do maturitního ročníku, takže mě v maturitním týdnu nejspíš čeká docela vítr, ale připravím se na to tak, abych to zvládl a prospěl," ujišťuje Novák, který dříve přemýšlel o tom, že by se po maturitě zcela vrhl na golf a vysokou školu by si udělal dálkově.
„V tom jsem lehce pozměnil plány. Opravdu bych asi chtěl zkusit jít na školu do USA a tam hrát naplno golf. Využít tak hlavně lepšího počasí, které tady v Čechách bohužel není. Ve hře je ovšem také možnost, že přejdu po maturitě k profesionálům. V případě, že bych výrazně uspěl na Q-School. Pokud bych uhrál plnou kartu na European Tour, tak bych o tom vážně uvažoval."

O přestupu k profesionálům každopádně přemýšlí hodně. A kdy nastane ten správný čas? „Myslím si, že je to velké rozhodnutí a důležitá věc do budoucnosti, která se dá lehce uspěchat, což může kariéru ovlivnit. Přestoupím, až budu na profesionální golf připravený stoprocentně. Chci k tomu mít hrací kartu na nějakou z nejvyšších sérií a je asi nezbytné mít za sebou partnery, sponzory a dobré smlouvy. Na Q-School nastupuji v kariéře poprvé a jsem zvědavý. Někdo to nezvládl nikdy, někdo na čtrnáctý pokus, někomu to vyšlo hned napoprvé, jako třeba výbornému Italovi a kamarádovi Renato Paratoremu," má jasno nejlepší český golfista loňského roku.

A stejně jasno má i o tom, že jako profesionál přemýšlí výhradně o kariéře hráče. „Je to prostě to, co chci a proč to všechno dělám," zdůrazňuje Novák, který stále obdivuje Tigera Woodse, jeho vzorem je nyní nicméně Adam Scott. Proč? „Protože hraje super golf. A taky Jason Day, protože se mi líbí jak švihá."

Novák myslí i na golf pod pěti olympijskými kruhy, kam se ovšem dostanou pravděpodobně jen profesionálové. „To není asi úplně pravda. Nevím to přesně. Vedení European Tour mi nastínilo, že na to, abych hrál na olympiádě, nemusím být profesionál a nemusím hrát pravidelně na European Tour, ale prý je to hodně těžké. Rio asi ne, ale rok 2020 je určitě mnohem reálnější," zamýšlí se česká naděje.

mruzek sluPGA je mega sen!
V Novákově věku mezi profesionály přestoupil dnes čtyřiadvacetiletý Filip Mrůzek. „Myslím, že rozhodnutí, kdy jít k profíkům, je individuální. Ale rozhodně by hráč měl stabilně hrát pod par a neměl by přecházet, pokud nemá jistotu, že hraje dobře. Já tak v devatenácti hrál. Věděl jsem, že šanci mám. ČGF mě nikam neposílala, proto jsem neměl důvod hrát za amatéry jen kvůli snížení hendikepu. Zkusil sem se golfem živit a povedlo se," vysvětluje svůj časný přestup Mrůzek.
Letos se ziskem tři čtvrtě milionu korun jasně vede finanční žebříček českých profesionálů, když vydělal téměř jednou tolik co v pořadí druhý Stanislav Matuš.

Stejně jako Novák má svoji kariéru nastavenou jen na hraní. „Sezonu mám našlápnutou a vůbec neučím. Chci hrát a vydělávat si tím peníze, i když pochopitelně záložní plán v podobě učení golfu mám, ale na to je čas kdykoliv."
Doma si vede dobře, ovšem hrát venku je jiná káva. „Tam na turnaj přijede sto padesát golfistů, kteří jsou na tom stejně nebo lépe. Hrát dobrý golf neznamená dobré umístění. Spíš si člověk nesmí připustit, že proti němu stojí jiní hráči, jiné hřiště. Pokud někdo hraje vyrovnaný golf, tak nevidím důvod, že by neměl hrát dobře i na European Tour," domnívá se letos česká profesionální jednička mezi muži.

V současné době se nachází ve stadiu, které charakterizuje slovy „v pohodě". „Na Q-School si věřím, ale dostat se na European Tour není jednoduché. Hrát pravidelně EPGA by bylo skvělé. PGA je mega sen. Ale přes nějaké kroky bych se tam chtěl dostat. Vede k tomu jediná cesta – nehrát jen v Čechách, ale začít třeba na Challenge Tour. Hodně bude záležet, jak si povedu na Q-School. Když uspěju, bude to skvělé."
Golf je Filipova jediná obživa. „Je těžké se golfem živit. Někdy se zadaří, třeba nyní jsem vyhrál tři turnaje za sebou, což je super, ale když nezažívám tak dobré období, dostávám se, stejně jako další, pod tlak," odhaluje stinnou stránku profesionálního golfu.

Převzato z časopisu GOLF 10/2015
Text: Jaroslav Cícha, foto: Zdeněk Sluka


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
100 Kč,-

Nejnovější edice nejdéle a nepřetržitě vycházejícího průvodce po českých golfových hřištích je opět k dispozici. ...