Ottenstein Heart of Golf, společenství golfových hřišť a partnerských hotelů, přichází každý rok s novinkami. Když „Srdce golfu" před lety vzniklo, patřilo mezi jeho členy jen několik hřišť v rakouském kraji Waldviertel a v přilehlé oblasti jižních Čech. Pak se společenství rozrůstalo, složení se měnilo, takže dnes zasahuje mnohem dál, než předurčoval jeho původní region.

Začalo to v Haugschlagu, agilním šestatřicetijamkovém rakouském resortu téměř na české hranici. Hned za „čárou" leží tuzemský Mnich, kde se před pár lety spojila mistrovská osmnáctka s původní devítkou Nová Bystřice. Přes hranici je to od klubovny ke klubovně 4,2 km, což se dá snadno překonat i na golfové bugině (a také se to velmi často stává).
Vazby obou resortů se prohlubovaly, zároveň s tím oba navazovaly další vztahy na své straně hranice – vznikla myšlenka společné propagace navenek a zajištění výhod levnější hry na partnerských hřištích pro členy. Těžko říci, který z argumentů byl pádnější, fakt je, že dveře pro založení Heart of Golf byly otevřeny.

Rakousko dodalo už od roku 1995 existující uskupení „Golferlebnis Waldviertel". Původně si vystačili sami, ale když pocítili rostoucí potenciál českých golfistů, kterých přijíždělo zejména do Haugschlagu stále víc, bystře usoudili, že v propojení s českými kluby leží budoucnost hřišť regionu, který je stranou od větších rakouských měst. Jak prozřetelná úvaha!
Jedním z hlavních argumentů bylo zpočátku jinde nevídané těsné spojenectví přes hranice. Neformální spolupráce na regionální úrovni byla tenkrát nová, většina vztahů se navazovala na celostátní úrovni oficiální cestou. Dnes už myšlenka přeshraničního partnerství není nijak převratná, nicméně Heart of Golf funguje dál, kooperace, která přináší společnou propagaci navenek, ale i mezi členy zúčastněných klubů, má pevné základy i smysl.

V současnosti síť Heart of Golf sdružuje 12 golfových resortů, 13 hotelů a několik penzionů. Mezi hřišti převládá stále Rakousko (7 resortů), z naší strany jsou to tři, nedávno přibyl italský přímořský klub Grado a hned po něm další zajímavý přírůstek – populární La Quinta v Marbelle na andaluském pobřeží Costa del Sol.
„Spojená síla uskupení je ohromná, takovou propagaci by si žádný ze zúčastněných resortů ani hotelů sám nemohl dovolit," prozrazuje Hermann Holbach, spolumajitel Haugschlagu, který zůstal dodnes centrem celého Srdce golfu. Díky mezinárodnímu charakteru projektu si občas sáhnou i na příspěvky z Evropských fondů. Z nich by ovšem spojenectví nevyžilo, náklady nesou kluby, určitou část pokrývají místní turistické úřady.
V rakouských materiálech nazývají celý region Waldviertel – Bohemia. Navozuje to pocit, jako by ani nešlo o území dvou států. A je tomu skutečně tak. Nabízí se zde spousta aktivit, hojně využívaných návštěvníky, kteří vůbec nepřemýšlejí nad tím, zda jsou u nás nebo v Rakousku. Ještě před pár lety nemyslitelné, dnes realita.

Stovky kilometrů silniček a cest pro cyklovýlety. Stovky hřibů – ne, určitě tisíce. Borůvek by se člověk nedopočítal. Relativně chladné dny a teplé letní noci dělají z regionu velmi zdravý koutek světa.
Návštěvníky rozmazluje region i po kulinářské stránce. Velký důraz se klade na místní produkty, což přichází do módy i u nás. Brambory, sýry, víno, ryby, mák... Ale zdaleka nejde jen o rakouské produkty. Když jsou v Haugschlagu na jídelníčku české speciality, počínajíce tradičním vepřo-knedlo-zelo, dá si ho i spousta Vídeňáků, dokonce si podle toho někteří řídí své golfové dny. Rakušané častěji spojují golf s ubytováním, do Heart of Golf přijíždějí hráči (ale samozřejmě i naši) i na vícedenní pobyty, aby vyzkoušeli z bohaté nabídky více hřišť.

Co má z Heart of Golf golfista? „Členové partnerských klubů se mohou za 45 euro registrovat do Players Clubu, načež hrají ve všech partnerských resortech za poloviční cenu fee a slevy dostávají i v hotelích. Opačně – ubytovaní v hotelích patřících k HoG získávají slevy na green fee, i když nejsou v Players Clubu," vysvětluje Holbach.

HEART OF GOLF
RAKOUSKÁ HŘIŠTĚ
Lengenfeld
Najdeme tu dvě osmnáctky, ferveje jsou od sebe odděleny lesíky, vinicemi a stromořadími, je tam krásně a útulno. Díky mírnému klimatu se tu hraje prakticky nepřetržitě. Obě osmnáctky, Kamptal a Donautal, jsou technicky středně obtížné, kopečků není moc, ale najdou se. Trvale zde sídlí český trenér.
Jsou tu i dobré ubytovací možnosti – golfový penzion Gschwandtner dvě minuty odtud, o tři kilometry dál přepychový moderní hotel Loisium z uskupení Heart of Golf.

Haugschlag Haugschlag
Z rakouských partnerů Heart of Golf nejznámější resort. Dvě mistrovská hřiště, dějiště spousty turnajů nejvyšší třídy včetně tří ročníků evropské PGA. Resort patří k významným členům prestižního sdružení Leading Golf Courses of Austria.
K první osmnáctce jménem Haugschlag, která je tu už přes pětadvacet let, přibyla později druhá – Waldviertel. Zatímco ta první je romantická, ferveje jsou schovány uprostřed lesů a každá jamka jiná, druhá má pověst sportovnějšího hřiště. Tím je možná tiše míněno, že není tak krajinně pěkná (několik jamek vystupuje z lesů na velikou louku), ale pravda to není, je také velice rozmanitá a zajímavá. Kopce stále, ale mírné, až na výjimky je nepocítíte.
Čtyřhvězdičkový hotel spojený s klubovnou, výborná restaurace, pozorná obsluha plnící jakékoli přání a nové apartmány u hotelu nabízející rozmařilé pohodlí. V celém resortu často narazíte na české zaměstnance, o to snazší je zde komunikace. Čeští hráči jsou tu doma, tvoří asi třetinu návštěvníků a jsou vítanými hosty. V pracovních dnech lze využít vouchery časopisu Golf 1 fee – 2 hráči!

Ottenstein
Romantické hřiště domáckého charakteru, nic zde není předimenzováno, pohodička. Nabízí řadu příležitostí, kterak vykoupat míčky: dva potoky a idylická přírodní jezírka jsou markantním rysem hřiště. Zase kopečky, otevřené louky se solitérními stromy střídající se s hustými lesy a lesíky. Dost těžké (SR 125, par 73, 6 130 metrů), celá krajina je velice úpravná.
Po hře přijde vhod posezení v restauraci klubu, která v posledních třech letech pokaždé vyhrála v anketě o nejlepší golfovou restauraci Rakouska. Ať si dáte, co chcete, nespletete se. I zde platí v pracovních dnech vouchery 1 fee – 2 hráči!

Weitra
Ovane vás až nádech městského golfu – hřiště je na dohled mocných a dobře zachovalých pevnostních zdí stejnojmenného městečka, krásné kulise dominuje renesanční zámek. Polovina fervejí je osvětlena, což těm nejhorlivějším umožňuje hrát málem v jakoukoli denní i noční dobu, osvětlen je i driving range. V bezprostřední blízkosti hřiště je pěkné přírodní koupaliště. Menší vesnický golf, kde najdete všechno, co potřebujete, ale nic navíc, co by ten klídek rušilo. Kopcovitá první devítka, druhá je výrazně plošší.

Herrensee
Kompaktní hřiště nedaleko Haugschlagu, 9 jamek, par 54/18 – malý golfový svět se vším všudy, s bankry a vodními překážkami, lesíky... Vše ve zkráceném provedení, celková délka je 3 784 metrů na 18 jamek. Když se podíváte na fotky hřiště před dvaceti lety, zasmějete se, jak moc se to tady změnilo: původně holé místo s minimem stromů se proměnilo v místy krásný, jinde trochu divoký park, kde si musíte dát hodně pozor na přesný směr rány, ferveje se vlivem porostu velice zúžily. Pro dobré hráče ideální na trénink přihrávek do greenu.

St. Oswald – Freistadt
Docela natažená osmnáctka, louky, kameny, skupiny stromů, kopečky, těžká – SR 132! Začátečníci se tu zapotí, zkušení hráči si užijí dosyta. Rychlé a obtížně atakovatelné greeny, všemožné překážky a jako vrchol nejdelší pětipar Evropy (prý... myslím, že se nejdelším pětiparem Evropy pyšní více hřišť, ale je fakt nekonečný), dlouhý 612 metrů! Hřiště se svým charakterem vymyká běžné představě, stojí určitě za návštěvu. Moderní klubovna, v restauraci se výborně vaří. Absolutní klid, nikde kolem není nic, co by rušilo. Domácké prostředí.

Maria Taferl
Poutní místo s velkou bazilikou, stejnojmenný golfový klub rozmístil svých devět fervejí po okolních plochých loukách. Krásná kulisa městečka doprovází hráče na každém kroku. Lehčí hřiště, příjemné na pohled i na hru. Je tu klid, nebývá tu moc plno a neruší vás ani žádný hluk z okolí – velmi tiché místo. I restaurace je malá, útulná – dobře se tu pijí místní vína z oblasti Wachau.

ČESKÁ HŘIŠTĚ
Mnich Mnich (též Monachus)
Tuto osmnáctku našim hráčům netřeba představovat, znají ji nebo tu aspoň někdy hráli snad všichni. Před několika lety byla spojena s sousedícím původním hřištěm zvaným Nová Bystřice, jedním z jevišť českého golfového boomu na přelomu tisíciletí. V době největší slávy měla ona devítka skoro tři tisíce členů!
I novější Mnich má už za sebou bohatou historii. Trvale se drží mezi top hřišti ČR, i přes příliv nových kvalitních soupeřů. V současnosti přešel do českých rukou a nový majitel vyvíjí značné úsilí, aby stávající stav ještě vyšperkoval. Ale i tady je hlavním strůjcem obliby nádherná příroda, stav hřiště a příjemný servis v klubovně. Dva hráči si zde s voucherem 1 fee – 2 hráči od pondělí do čtvrtka.

Františkovy Lázně
Hřiště v Hazlově u Františkových Lázní má desetiletou historii a hned od počátku upoutalo krásou přírody – leží těsně u přírodní chráněné oblasti Halštrov v Ašském výběžku. Jen kousíček odtud jsou hraniční přechody Aš, Vojtanov a Pomezí, proto slušnou část klientů tvoří hráči ze sousedního Německa. Sportovní, náročná osmnáctka, která staví složité úkoly i před ty nejlepší borce.
Hazlov je dalším příkladem toho, že přeshraniční spolupráce je v golfu stále běžnější. Na hřišti mají domovské právo dva kluby – český Golf Club Františkovy Lázně a německý Golf Club Bad Elster – Bad Brambach. S voucherem 1 fee – 2 hráči si výhodně zahrajete v úterý a ve středu.

Golf & Spa Resort Konopiště
Konopiště také nepatří ke golfovým Metuzalémům, otevřeli ho přibližně ve stejnou dobu jako Hazlov, ale hned se stalo jedním z nejznámějších a nejnavštěvovanějších českých hřišť. Spousta jamek: dvě mistrovské osmnáctky (nazvané podle legendárních vojevůdců Radecký a d´Este) a devítijamkové veřejné hřiště. Hřiště Radecký se nachází v lesích, d´Este nabízí více otevřeného terénu.
Zázemí resortu je vynikající – zrenovovaný zámek poskytuje prostory pro recepci, klubovou restauraci, proshop, klubovnu a další potřebné příslušenství. Zámecký hotel doplňuje zdejší nabídku k dokonalosti: ubytování, prostory pro akce, wellness... Voucher časopisu Golf zde na Konopišti uplatnit v pondělí a ve středu se startem v dopoledních hodinách.

DALŠÍ ZEMĚ
Itálie – Grado
Fascinující místo na rozhraní moře a sladkovodních jezer. Plochá krajina, hodně vody, ostrovní green, krásná příroda, kterou ani činnost člověka příliš nezměnila. Všechno tady roste víc: v jezeře kolem ostrovního greenu se prohánějí obří kapři, podobně zvětšené jsou i kachny a další ptáci.
Každá jamka jiná, překvapivé pastičky, kdy hráč musí k síle přibrat i hlavu, greeny skrývající se za rákosím, bankry. Na to, že jste na rovině, je hra velice rozmanitá. Hned vedle klubovna, pravá italská restaurace, přes silnici velký kemp s chatkami, za ním moře. Vedle kempu další možnost ubytování v apartmánech – v přístavu, kde kotví stovky krásných lodí. Koupání je nejlepší na plážích městečka Grado, asi 5 km odtud. Stojí za výlet!

Španělsko – La Quinta G&CC
La Quinta je veliký přírůstek v rodině Heart of Golf. Trochu z ruky, ještě o kus dál než Grado, leží na bájném pobřeží golfových snů Costa del Sol, pár minut autem od vyhlášené mondénní Marbelly. Od roku 1990 vítá jeho 27 jamek ty největší turnaje včetně mezinárodních. Zapadlo do krajiny tak dokonale, že byste mu hádali spíš sto než pouhých třiadvacet let.
Hřiště se proplétá mezi kopci a kopečky, charakteristické jsou nízké košaté pinie, zasazené sem současně s jeho výstavbou. Zato vysoké palmy a staré olivovníky tady byly zaručeně už o mnoho dříve. Hřišti dominuje strmý kopec, těsně u jeho úpatí probíhá několik jamek, vegetaci toho kopce tvoří keře s červenavými listy, ve slunci celý kopec září a vytváří ostrý kontrast k zeleni greenů a fervejí – úžasné prostředí.
V resortu je hotel, spousta apartmánů ke koupi i krátkodobému pronájmu, všechny představitelné služby s pobytem související dokonale fungují.

Text a foto: Ivo Doušek

Více informací o Heart of Golf zde


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
6000 Kč,-

Set želez Exotics EXi (5–PW), shaft UST Mamiya 40 F3 (flex R). Tradiční tvar, menší offset, maximální kontrola i délka. Skvělý poměr cena/výkon! ...