Italie KamesOd sjednocení Itálie v roce 1861 prožívá Turín stálé změny: chvíli září na vrcholu prosperity a slávy, posléze je opět sražen k zemi. Původně založen Římany, k baroknímu rozkvětu přiveden savojskou dynastií a mezi průmyslové metropole pronikl díky rodině Agnelli.

V roce 1861 zde byl korunován první král Itálie Vittorio Emanuelle II. a toto domýšlivé barokní město se svými noblesními dómy a historickými objekty, honosnými nákupními třídami s podloubími a prostornými náměstími se stalo hlavním městem nové Itálie. Během několika málo let však tento titul putoval do Florencie a pak do Říma. Sebou si odnesl pracovní příležitosti, národní prestiž a status.
Turín se však brzy vzpamatoval a stal se jedním z nejvynalézavějších a nejproslulejších průmyslových měst. Nejvíce se o to zasloužil bezpochyby koncern Fiat v Lingottu v čele s rodinou Agnelli.

Mussoliniho politická milostná aféra s Hitlerem město takřka zruinovala. V květnu 1945 bylo více než čtyřicet procent turínských staveb zničeno. Město proto muselo dát svému životu ještě jednou nový smysl. Během padesátých let, společně s Milánem, se stal dynamem italského hospodářského zázraku. Koncem století, kdy se těžký průmysl přesouval do Asie, však Turín opět padl na dno.
Až v roce 2006 při příležitosti zimních olympijských her byl Turín opětovně objeven. Nejen díky sportovní zdatnosti olympioniků či pěkné olympijské architektuře, ale díky inteligentnímu urbanistickému plánování ve smyslu trvalých potřeb občanů a jejich města a odvaze vše prosadit a dotáhnout do konce. Způsob, jakým využili olympiádu ve svůj prospěch, byl jedinečný.

Turín není masovka
Dnes dokáže nabídnout Turín víc než celá řada daleko známějších italských měst: kulturní památky, vynikající kuchyni a světoznámá piemontská vína Barolo, Nebiolo, Barbaresco nebo Gavi. Zkrátka kousek země, kam se vešlo všechno krásné i lahodné. A odráží se to i na golfových hřištích, která se nacházejí v chráněném národním parku a která tu jsou, aby si je golfista dokonale se vším všudy užil. Kdo navštíví Turín, neuvěří svým očím.

Italie Kames2Golf
Poloha golfových hřišť je jedinečná, nacházejí se totiž v obrovském, 3 000 hektarů velkém národním parku La Mandria, který se táhne až k zahradám královského loveckého zámku Venaria Reale. Zámek, jehož zahrada bývá často srovnávána s Versailles, byl napoleonskými vojsky takřka zničen. Díky EU však byl skvěle zrestaurován. Koneckonců šlo o největší a nejdražší revitalizace, která byla v Evropě dotažena do konce, a dnes patří Venaria Reale ke světovému kulturnímu dědictví UNESCO.

Co vás první osloví, je nekonečně dlouhá zeď obklopující celý park. Jedete kilometry a kilometry, než konečně narazíte na vjezd do areálu s nápisem „Royal Park i Roveri – Golf Club". Jakmile máte za sebou kontrolu u hlavní brány, ocitnete se v nádherném parku, který je jen zčásti přístupný veřejnosti. Než se dostanete ke klubovně, může se vám stát, že narazíte na stádo jelenů pasoucích se přímo u silnice.
Park la Mandria byl v 16. století lovecký revír savojské královské dynastie s obrovským zámkem se stájemi, loveckými chatami a rozsáhlými zahradami. V roce 1958 sloužila dokonce část parku jako testovací a závodní dráha firmě Fiat. Až o dva roky později byla přebudována na golfový areál.

Jakmile dorazíte ke klubovně, obklopí vás luxusní, ale přesto útulná italská atmosféra. Pocit naprosté pohody je tu. Prostorná restaurace s vynikající kuchyní, jejíž jídelníček se denně mění, skvělá vína a příjemný personál.
Před klubovnou začínají i končí obě osmnáctijamková hřiště. Starší z nich z dílny Roberta Trenta Jonese, které nese i jeho jméno, bylo jeho prvním projektem v zemi. Zrealizoval jej roku 1971. V letech 2009 až 2012 se tu konal pravidelně jeden z nejdůležitějších italských turnajů Italian Open.
Ze zadních odpališť hřiště není až zase tak dlouhé (6 566 metrů) a pro profíky to nepředstavuje problém, ale mazaný design s klasickými promyšlenými překážkami kolem vyvýšených greenů dá zabrat i hráčům se singl hendikepem. Pro ženy je podle mne extrémně těžké. Jamky jsou dlouhé a kdo nevládne přesností, moc šancí na slušný výsledek nemá. Greeny jsou navíc „šíleně" zvlněné.

První čtyřpar není příliš dlouhý, a přestože se před greenem nachází potok, není ani příliš těžký. To se ovšem hned na dvojce rychle změní – jedná se o pravý dogleg, kde ani mistři neriskují a nevezmou driver. Místo toho míček raději umístí na výhled. Pak stačí krátké nebo střední železo, abyste se dostali na dost vysoko posazený green.
V tomto duchu pokračují další jamky. Pětka je nejdelší (557 metrů) a její green skoro ze všech obklopuje voda. Jen přesní hráči mají šanci. Mně připadlo, že jsou si mnohé jamky podobné, ale to je zřejmě typický Trent – hodně vody a bunkerů, jako u všech z jeho víc než 500 projektů golfových hřišť na celém světě. Jezírka jsou tu ovšem jen dvě kolem deváté jamky a nejsou příliš nebezpečná. Hrozbou je bouřlivý, často široký potok z blízkých hor, který je v parku všudypřítomný.
Na sedmičce vás čeká překvapení. Za greenem vykukuje pěkná vila. A když zaostříte, uvidíte fotbalovou branku. Své sídlo tu má česká fotbalová legenda Pavel Nedvěd. Manager klubu Riccardo se hned rozpovídal, jak je Pavel oblíbený, jak s ním rád hraje golf a že byl v minulém roce jmenován viceprezidentem fotbalového klubu FC Juventus.

Italie pramPramerica
Na mladším hřišti Pramerica se situace s vodou rychle změní. Druhá devítka byla dokončena před třemi lety. Tenkrát slavnostně přestřihla červenou pásku Allegra Agnelli, prezidentka klubu a manželka zesnulého Umberta Agnelliho, a odpálila zlatý míček před očima italské smetánky a novinářů z celého světa. Autory jsou Michael Hurzdan a Dana Fry.

Hned na druhé jamce je jezírko, ale dá se elegantně a bezpečně obejít. Hřiště je otevřenější a prostornější, a přestože se táhne rovněž parkem, má tu člověk větší pocit volnosti. Fairwaye jsou široké, nicméně přehnané ambice nejsou na místě, číhají tu totiž hluboké a husté roughy nebo důmyslně umístěná jezírka.
Tříparovky tu jsou dlouhé, takže ani zde nemáte velkou naději na skvělé výsledky. Mně osobně se toto hřiště líbilo více, protože bylo daleko pestřejší, greeny jsou sice daleko víc zvlněné, avšak ne tak zabarikádované překažkami.

Klubovna má kromě zmíněné skvělé restaurace k dispozici i moderně vybavené fitness centrum, velký venkovní bazén a v obou šatnách najdete saunu i parní lázeň. Tréninkové plochy jsou rovněž koncipované velkoryse.

Zpátky do Turína
Hlavní město Piemonte Turín je protkáno přepychovými třídami plnými paláců a dalších historických památek. Nejoriginálnější jsou gigantická náměstí, lemovaná osmnácti kilometry podloubí – rekordní délka nemající v Evropě obdoby. Nikde nelze projít město suchou nohou v takovém rozsahu! Na hlavních nákupních třídách najdete všechny světové značky.
Nenechte si ujít návštěvu muzea kinematografie v jedné z nejznámějších turínských památek Mole Antonelliana. Je to jedna z nejvyšších zděných staveb na světě a na střechu se dá vyjet zajímavým výtahem, který projíždí na lanech muzeem.

Turin Palace Hotel – oáza pohody uprostřed města
Chcete tip na ubytování? Skvěle se bydlí přímo v centru Turína, odkud můžete podnikat výlety za kulturou i sportem. Velmi vkusně zrekonstruovaný Turin Palace Hotel se nachází blízko historického centra a navíc nedaleko moderního nádraží.
Veškerá zajímavá místa a obchody lze obejít pěšky. Po celodenním programu lze relaxovat a nabírat síly na večerní program v moderním prostorném wellness areálu, kde se nachází nejen příjemný bazén, ale i sauny a parní lázeň. Před dalším objevováním krás Turína se lze osvěžit na střešní terase.
W: www.turinpalacehotel.com

Hotel Atlantic
Chcete-li to mít co nejblíž k hřišti, nabízí se hotel Atlantic. Leží tři kilometry od letiště v Caselle a deset minut od golfového hřiště. Jeho restaraurace Ristorante il Rubino byla vynikající a to samé platí o relaxu po golfu v hotelových lázních. Našli jsme tam nejen příjemnou saunu, ale i pěkný bazén.
W: www.hotelatlantic.com

Zapomenout na víno by byl hřích: Tenuta Roletto v Cuceglio
Nejznámější piemontské víno je samozřejmě Barolo, dále je to bezpochyby Barbaresco, které se stejně jako Barolo získává z hroznů odrůdy Nebbiolo, rostoucích na vinicích v Langhe. Barbaresco bylo dlouho chápáno svou velikostí, výrazem a sílou jako „mladší příbuzný slavného Barola", ale v šedesátých letech ze stínu svého velkého bratra vystoupilo a stalo se velmi uznávaným pro svou jednoznačnou kvalitu, eleganci a intenzitu.
My jsme vína ochutnali na zajímavé vinici v Rolettu. Provedl nás majitel Antonino a pyšně se rozpovídal o jejich takřka stoleté tradici pěstování vína. Ochutnali jsme všechna jeho vína – barollo, barbaresco i autochtonní odrůdu erbaluce. Mně zaujalo passito erbaluce podobné slámovému vínu. Majitel hrozny ovšem nepokládá na seno, nýbrž zavěšuje. Po doschnutí vypadají jako hrozinky. A když toho vypijete moc, můžete si pronajmout přímo na vinici pokoj s názvem jednoho z pěstovaných vín.
W: www.tenutaroletto.it

Převzato z časopisu GOLF 10/2017
Text: Natascha Kames, foto: Royal Park i Roveri, Turin Palace Hotel

UŽITEČNÉ INFORMACE

ROYAL PARK GOLF I ROVERI
Adresa: Royal Park Golf i Roveri S.S.D. a R.L., Rotta Cerbiatta, 24 10070 Fiano (TO), Italia
Tel.: +39 011 9235500
Web: www.royalparkgolf.it
Email: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
Trent Jones
Počet jamek: 18 | Par: 72
Délka (m): 6 566 (bílá) | 6 218 (žlutá) | 5 763 (modrá) | 5 471 (červená)
Pramerica
Počet jamek: 18 | Par: 72
Délka (m): 6 572 (bílá) | 6 165 (žlutá) | 5 792 (modrá) | 5 411 (červená)
Green fee – hlavní sezona: 90 € (po–pá) | 130 € (so–ne)


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
Kč,-

...