DiamondNová hvězda na rakouském golfovém nebi se jmenuje Diamond Country Club. Leží nedaleko našich hranic u města Tulln, jen nějakých 65 kilometrů od Znojma. Na přelomu tisíciletí zde vybudovali sedmadvacet jamek, mistrovskou osmnáctku a lehčí devítku.

Resortu se říkávalo Tullnerfeld, Tullnské pole. Leží sice v rovině, ale s vodními překážkami, jež hřišti přidávají na obtížnosti, rozhodně nešetřili. A před šesti lety tu bylo vody víc, než je zdrávo, to když sem dorazila stoletá voda! Rozvodněný Dunaj na dlouhou dobu zaplavil třetinu hřiště, načež majitelům zbyly jen oči pro pláč. Přestože voda po delší době ustoupila, většina hracích ploch byla výrazně poničená. Skoro to vypadalo, že tullnskému golfu zvoní umíráček.
Naštěstí na scénu vstoupil silný hráč v osobě rakouského podnikatele a golfového nadšence Christiana Guzyho. Resort převzal ve značně zuboženém stavu a celé to pojal jako podnikatelský záměr, spojený s velkorysou sanací. Celková investice nakonec dosáhla málem takové výše, jako by resort budovali zcela nově.

Prohloubili centrální jezero, budovali vodní překážky, drenážovali a řadou dalších úprav snížili hladinu spodní vody na takovou úroveň, aby následky případných dalších záplav eliminovali na minimum.
Když dospěli do finále, převzali navíc pořádání turnaje EPGA Tour Austria Open, které předtím několik let hostila Fontana. S resortem v blízkosti Vídně se totiž organizátoři série nedohodli, a tak jim Christian Guzy vytáhl obrovský trn z paty. Svého kroku však nikdy nelitoval: „Díky převzetí Austria Open jsme získali rok! Museli jsme zabrat a urychlit dokončovací práce. Dnes jsem za to rád. Od prvního ročníku turnaje stoupá prestiž resortu, hřiště je plné, rozrůstá se členská základna a přibývá i green fee hráčů. Každý si chce zahrát hřiště hostící nejprestižnější evropskou sérii."

Dnes turnaj nese jméno hlavního partnera – Lyoness Open powered by Greenfinity. Firma Lyoness je u akce od počátku a zjevně se jí spolupráce vyplácí: triumvirát tvořený Christianem Guzym, šéfem Lyonessu Matthiasem Horbachem a majitelem promotérské společnosti Alim Al Khakhaffem se nedávno dohodl na partnerství na dalších pět let, přičemž došlo i k navýšení celkové dotace turnaje. Ke stávajícímu milionu euro přihodili ještě půlku.
Pro rakouské diváky představuje EPGA Tour na Diamondu pořádné lákadlo, stejně jako u nás jde o jediný turnaj nejvyšší kategorie v zemi. Ideální příležitost pozorovat nejlepší evropské profíky v akci z bezprostřední blízkosti. Klub diváky vábí i na vstup zdarma po oba úvodní dny turnaje, na finálové dny zaplatíte snesitelných 20 euro.

Na segwayi po hřišti
Ale opusťme Lyoness Open a prohlédněme si hřiště. Dominuje mu stavba atomové elektrárny Zwentendorf, stojící kousek opodál. Elektrárnu odstavili před mnoha lety, ostatně do plného provozu nebyla nikdy spuštěna. Její budovy a věže tak dnes slouží ponejvíce jako dobré vodítko při příjezdu, neboť jsou patrné z dálky několika kilometrů.
Generální manažer Diamond Country Clubu Michael Moser mi však naznačil, že by nebyli rádi, kdyby se na snímcích ze hřiště elektrárna objevila... Podle mého názoru ale jde, z hlediska blízkosti obou objektů, o světovou raritu, názorně dokumentující vývoj energetické politiky Rakouska.

Po hřišti se můžete pohybovat pěšky nebo na bugině, ale nabízejí i segwaye, určené přímo pro provoz na golfu. Po krátkém zasvěcení zvládne jejich ovládání každý. Mají tak široká a měkká kola, že by s nimi člověk mohl snad jezdit i po greenu, aniž by ho poškodil. Ale neberte to jako návod, na green s nimi pochopitelně nesmíte.

Resortu dominuje desetihektarové jezero. Jeho zákoutí i zátoky využil architekt dokonale. Voda provází většinu jamek, doslova celý složitě tvarovaný břeh lemuje buď fervej, nebo green. Tím se podařilo v rovině vybudovat velice zajímavé hřiště plné viditelných nástrah, avšak bez výrazných záludností.
Materiál nashromážděný při vytváření a prohlubování jezer využili na dalších místech hřiště k modelaci oblých kopečků. Na rovných plochách jamky navzájem od sebe oddělují stromy s hustým křovinatým podrostem. Což o to, na pohled je to pěkné, ale jak tam pošlete svůj míček, už jej nevydolujete. Pokud i s tím architekt počítal, klobouk dolů. Podrosty vzbuzují respekt a zvyšují obtížnost hřiště – jako byste zahráli do vody, koneckonců skupiny stromů jsou také často jako voda značeny.

Používat hlavu je žádoucí
Z černých kamenů hřiště měří brutálních 6 753 metrů a krátké není ani ze žlutých – 6 115 metrů. Už první devítka servíruje několik vydatných čtyřparů v délkách 369, 374, 377 a 393 metrů, k tomu přidejte třípar se 199 metry...
Druhá polovina hřiště je kratší. Co však tratí na metrech, to přidává na „hektolitrech" vody. Pokud nechcete přijít o spoustu míčků, spíš než na bicepsy spoléhejte na hlavu. Na každé jamce je šest odpališť, račte si vybrat...

Green fee odpovídá kvalitě a významu, na mistrovské osmnáctce zaplatíte ve všední den 80 euro, v pátek a o víkendu ještě o 20 euro víc, což je na hřiště European Tour solidní cena. Devítijamkové hřiště Park je pochopitelně levnější.
Dobou pověst si buduje i klubová restaurace, jež dvakrát za sebou získala titul Golfová restaurace roku Rakouska. Ceny jídel nejsou přemrštěné, jídlo výborné a porce takové, že se dají sníst jen s velkým nasazením.

Nový hotel
Začátkem května resort zvedl laťku o další kus výš. Hned u klubovny otevřeli nový Diamond Apartmenthotel. Ubytovací zařízení podobné kvality a kapacity zde dosud citelně scházelo, k dispozici měli jen osm běžných pokojů v jednom křídle klubovny. Nový hotel disponuje 35 pokoji několika typů, a tak se Diamond Country Club může s hrdostí nazývat skutečným golfresortem.

Budování „impéria" přitom ještě nekončí – iniciativní Diamond CC se dohodl na velmi úzké spolupráci s dalšími hřišti. Aby vytvořili „stát ve státě", integrovali nedaleký golfový klub Ottenstein, vedle toho Christian Guzy majetkově vstoupil i do Haugschlagu. Výsledkem jednání jsou zajímavé golfové balíčky, které ocení zejména návštěvníci z větší vzdálenosti.
Češi ještě Diamond nenavštěvují tak masově jako třeba Adamstal, chvíli trvá, než pověst zahraničního hřiště pronikne do našeho povědomí. Být však vámi, neváhám.

Převzato z časopisu GOLF 6/2015
Připravil: Ivo Doušek

Kontaktní informace
Diamond Country Club
Am Golfplatz 1
3452 Atzenbrugg, Österreich
Tel.: +43 2275 200 75
Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
6000 Kč,-

Set želez Exotics EXi (5–PW), shaft UST Mamiya 40 F3 (flex R). Tradiční tvar, menší offset, maximální kontrola i délka. Skvělý poměr cena/výkon! ...